Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

dedalos91 thanks για τον οδηγο, το συμμαζεμα, τα screenshots.

παρακαλώ, προσπαθώ μόνο να βοηθήσω κι εγώ όπως με βοήθησαν κι εμένα εδώ μέσα σε αυτό το forum..

μόνο που βλέπω πως ακόμα υπάρχουν πολλοί που απογοητεύονται από την "παλιά' διαδικασία δίχως να ξέρουν ότι μπορούν να προσπαθήσουν με "νέο" τρόπο.

και είναι φυσικό αυτό εφόσον ένα post που ίσως σου φανεί χρήσιμο πρέπει 1ο να ξέρεις ότι υφίσταται και 2ο να μπορείς να το ξεθάψεις.

εν τω μεταξύ θα ήταν και πολύ καλό να δοκιμαστεί η διαδικασία από πολλούς για να επιβεβαιωθεί ή όχι...

τι θα μπορούσαμε να κάνουμε ?

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Yπαρχει επισης και αλλος ευκολος τροπος αλλα με την κλασσικη προμηθεια γυρω στο 4%.

 

Να πεις σε ενα φιλο σου να σου στειλει χρηματα μεσω του paypal του χωρις να εχει balance. Εσενα θα σου μπουνε στο balance σου και μετα δινεις τα χρηματα αυτα σε μετρητα στο φιλο σου.

 

Αν ο φιλος σου εχει balance και σου στειλει τοτε δεν υπαρχει καμια προμηθεια για κανενα μελος της συναλαγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την πάτησα χοντρά σημερα.Ευτυχώς που το ποσόν ήταν μικρό,και έτσι δεν κλαίω πολύ.

Εστειλα 24€ στην Ολλανδία μέσω Bank transfer.Η προμήθεια που πήρανε οι Σαύλωκ,ξέρετε ποση ήταν;(18+1) €!!!

Βλέπεις ,ντρεπόμουνα να ακυρώσω την παραγγελία που ήδη είχα κάνει,και έτσι τάσκασα.

Ακόμα βρίζω. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηγα να κανω μια αγορα απο ebay.uk και δεν με αφηνει.Πρωτη φορα συμβαινει αυτο...Εχω χρεωστικη πειραιως και ποτε δεν ειχα θεμα...

 

Με βγαζει αυτο που εχω κατω στην φωτο...

post-226136-0-22420700-1460128856_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηγα να κανω μια αγορα απο ebay.uk και δεν με αφηνει.Πρωτη φορα συμβαινει αυτο...Εχω χρεωστικη πειραιως και ποτε δεν ειχα θεμα...

 

Με βγαζει αυτο που εχω κατω στην φωτο...

Εμένα το Payal,μου έβγαζεπότε ότι ο έμπορος δεν δέχεται αυτό τον τρόπο πληρωμής,και πότε ότι δεν έχω βάλει τη σωστή δ/νση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα 

θελω λιγη βοηθεια  παιδια  :rolleyes:

 

εμβασμα στο paypal με web banking

εχω κανει confirm   IBAN (τους πηρα τηλ) και mastercard

 

Αlpha bank

1# Χώρα παραλήπτριας τραπέζης:  #germany  ;;

2# Αριθμός λογαριασμού δικαιούχου: # xxxxxxxxxxxxxx

 

3#Ονοματεπώνυμο / Επωνυμία δικαιούχου # PayPal Europe 

 

4#Κωδικός παραλήπτριας τραπέζης (BIC CODE)  :#DEUTDEDBPAL

 

5#Διεύθυνση δικαιούχου: # FRANKFURT AM MAIN DE

 

6#Η μεταφορά αφορά:  #εδω τι βαζουμε ; καταθεσεις;;;;;

 

7#Αιτιολογία για εντολέα:  εδω βαζω το ονομα μου;;

8#Αιτιολογία προς δικαιούχο: εδω τι;  

 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπερα 
θελω λιγη βοηθεια  παιδια  :rolleyes:
 
εμβασμα στο paypal με web banking
εχω κανει confirm   IBAN (τους πηρα τηλ) και mastercard
 
Αlpha bank
1# Χώρα παραλήπτριας τραπέζης:  #germany  ;;
2# Αριθμός λογαριασμού δικαιούχου: # xxxxxxxxxxxxxx
 
3#Ονοματεπώνυμο / Επωνυμία δικαιούχου # PayPal Europe 
 
4#Κωδικός παραλήπτριας τραπέζης (BIC CODE)  :#DEUTDEDBPAL
 
5#Διεύθυνση δικαιούχου: # FRANKFURT AM MAIN DE
 
6#Η μεταφορά αφορά:  #εδω τι βαζουμε ; καταθεσεις;;;;;
 
7#Αιτιολογία για εντολέα:  εδω βαζω το ονομα μου;;
8#Αιτιολογία προς δικαιούχο: εδω τι;  
 
Ευχαριστω 

 

 

Μου κάνει εντύπωση... Αυτά τα στοιχεία -ή τα περισσότερα τουλάχιστον τη χώρα σίγουρα- δεν σας τα βγάζει αυτόματα όταν γράψετε τον ΙΒΑΝ; Στις άλλες 3 τράπεζες που έχω δοκιμάσει εγώ (πλην Alpha) αυτόματα έβγαιναν (και το BIC) πλην του ονόματος νομίζω. Δοκίμασε πριν από οτιδήποτε να βάλεις το ΙΒΑΝ. Από εκεί ξεκινάμε πάντα. Πάτα να μπεις σε κάποιο άλλο πεδίο μετά και δες ααν σου τα συμπληρώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αιτιολογία προς διακιούχο" δεν χρειάζεται. "Αιτιολογία προς εντολέα", είναι το όνομα που θα δώσεις στη συναλλαγή.

"Η μεταφορά αφορά", αν δεν είναι υποχρεωτικό μην το βάλεις αλλιώς βάλε "άλλο" δεν ξέρω και τί έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση... Αυτά τα στοιχεία -ή τα περισσότερα τουλάχιστον τη χώρα σίγουρα- δεν σας τα βγάζει αυτόματα όταν γράψετε τον ΙΒΑΝ; Στις άλλες 3 τράπεζες που έχω δοκιμάσει εγώ (πλην Alpha) αυτόματα έβγαιναν (και το BIC) πλην του ονόματος νομίζω. Δοκίμασε πριν από οτιδήποτε να βάλεις το ΙΒΑΝ. Από εκεί ξεκινάμε πάντα. Πάτα να μπεις σε κάποιο άλλο πεδίο μετά και δες ααν σου τα συμπληρώνει.

Οπως το λες,σήμερα το έκανα και μόλις έβαλα το ΙΒΑΝ,πέταξε αυτόματα και τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, εκανα μεταφορα απο ενα paypal σε ενα αλλο για να κανω αγορα μεσω ebay.

και μου βγαζει αυτο το μήνυμα με το που ανοιγω το προφιλ μου:

 

1) Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions.

 

 

και 2) στο υπολοιπο μου λεει:  

 

Pending Balance
 

Currency : Euro

Balance Type Amount Funds availability €47.95 EUR Total pending balance €47.95 EUR
  1. Funds availability
Funds availability

Money from payments you've received is being temporarily held in a pending balance. To learn more, please read our Funds availability details.

Below, you'll see a list of payments that make up your pending balance. Please process these orders right away and keep an open line of communication with your customers.

<< March March >>

Transactions affecting your available balance Type To/From Name/Email Date Status Details Gross Fee Net Amount Release Date Payment Received From george nikolaidis Apr 8, 2016 Completed Details €50.00 EUR -€2.05 EUR €47.95 EUR Apr 29, 2016

 

 

 

 

 

υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα? τι γινετε?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση... Αυτά τα στοιχεία -ή τα περισσότερα τουλάχιστον τη χώρα σίγουρα- δεν σας τα βγάζει αυτόματα όταν γράψετε τον ΙΒΑΝ; Στις άλλες 3 τράπεζες που έχω δοκιμάσει εγώ (πλην Alpha) αυτόματα έβγαιναν (και το BIC) πλην του ονόματος νομίζω. Δοκίμασε πριν από οτιδήποτε να βάλεις το ΙΒΑΝ. Από εκεί ξεκινάμε πάντα. Πάτα να μπεις σε κάποιο άλλο πεδίο μετά και δες ααν σου τα συμπληρώνει.

ναι δεν  βγαζει τιποτα εκτος απο το BIC

 

"Αιτιολογία προς διακιούχο" δεν χρειάζεται. "Αιτιολογία προς εντολέα", είναι το όνομα που θα δώσεις στη συναλλαγή.

"Η μεταφορά αφορά", αν δεν είναι υποχρεωτικό μην το βάλεις αλλιώς βάλε "άλλο" δεν ξέρω και τί έχει

απορια τωρα :rolleyes: . και πως θα ξερει  το paypal ποιος τα στελνει;; 

στην μεταφορα αν δεν βαλεις κατι δεν σε αφηνει ,

εχει αυτα 

 

αμεσες επενδυσεις

επενδυσεις χαρτοφυλακιου

δανεια 

καταθεσεις

ταξιδιωτικες υπηρεσιες

συνδρομες 

ασφαλειες

μερισματα και μετοχικες

ενοικια

υποτροφιες

πιστωτικες καρτες

 

 

Οπως το λες,σήμερα το έκανα και μόλις έβαλα το ΙΒΑΝ,πέταξε αυτόματα και τα άλλα.

εκανες για paypal ;

ποια χωρα σου εβγαλε;;

 

ps η διευθυνση ειναι σωστη ; 

μονος μου την εβαλα  :P   την ειχε στην τραπεζα

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορια τωρα :rolleyes: . και πως θα ξερει  το paypal ποιος τα στελνει;; 

στην μεταφορα αν δεν βαλεις κατι δεν σε αφηνει ,

εχει αυτα 

 

εκανες για paypal ;

ποια χωρα σου εβγαλε;;

 

ps η διευθυνση ειναι σωστη ; 

μονος μου την εβαλα  :P   την ειχε στην τραπεζα

 

ευχαριστω

 

Θα ξέρει γιατί το iban που σου έδωσε είναι μοναδικό για εσένα.

Τότε βάλε ό,τι θες.

Η διεύθυνση είναι σωστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν  βγαζει τιποτα εκτος απο το BIC

 

απορια τωρα :rolleyes: . και πως θα ξερει  το paypal ποιος τα στελνει;; 

στην μεταφορα αν δεν βαλεις κατι δεν σε αφηνει ,

εχει αυτα 

 

εκανες για paypal ;

ποια χωρα σου εβγαλε;;

 

ps η διευθυνση ειναι σωστη ; 

μονος μου την εβαλα  :P   την ειχε στην τραπεζα

 

ευχαριστω

Οχι,πήγα με Bank transfer,αλλά πλήρωσα τα μαλλιοκέφαλα μου.(Για 24€,πλήρωσα (18+1).

Δεν ήξερα πως είναι με τις μεταφορές χρημάτων.Κάποτε που είχα στείλει 200€ στη Γερμανία σε Τράπεζα,πλήρωσα πολύ λίγα.Ισως γιατί τα έβαλα στο δικό μου λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα ,

 

Ήθελα μια βοηθεια , αν ειμαι στο σωστό thread.

 

Μπορω να αγοράσω laptop απο το λογαριασμό μου eBay, απο πωλητή στηναμερικη , και να αποσταλεί στο ξάδερφο μου στην Αμερική ? (ώστε να μου το φέρει αυτός οταν ερθει ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,πήγα με Bank transfer,αλλά πλήρωσα τα μαλλιοκέφαλα μου.(Για 24€,πλήρωσα (18+1).

Δεν ήξερα πως είναι με τις μεταφορές χρημάτων.Κάποτε που είχα στείλει 200€ στη Γερμανία σε Τράπεζα,πλήρωσα πολύ λίγα.Ισως γιατί τα έβαλα στο δικό μου λογαριασμό.

Τα 18 τι ειναι δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...