Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ερωτηση για οποιον  ξερει:

 

 

Ειδη ηλεκτρονικων (κινητα, ταμπλετ και αξεσουαρ κλπ) και ηλεκτρονικου τσιγαρου, με ποιο τροπο και απο που αγοραζετε?

Και banggood

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το σκοπελο προσπαθω να περασω,

αν μπορεις στειλε ενα μηνυμα να δω μηπως μπορεσω να κανω κατι :)

Επαναλαμβάνεσαι

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/?p=54406119

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να κάνω αγορά από το iHerb με Πειραιώς Debit Visa, και σε ευρώ και σε δολάρια, αλλά τρώω άκυρο.

 

Δοκίμασα μετά και με PayPal, και πάλι μου έβγαλε μήνυμα στο iHerb ότι δεν γίνεται.

 

Στο PayPal όμως έχει καταχωρηθεί η παραγγελία.

Μου έστειλαν και email που λέει:

"You submitted an order in the amount of $71USD to iHerb, Inc..

Thanks for using PayPal. Please note that this is not a charge. Your account will be charged when the merchant processes your payment. You may receive multiple emails as the merchant processes your order.
Your funds will be transferred when the merchant processes your payment. Any money in your PayPal account at that time will be used before any other payment source."

 

Κοιτώντας πάλι στο site του iHerb, στο Ιστορικό Παραγγελιών, δεν βλέπω να έχει καταχωρηθεί κάτι.

 

 

Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωση στο γραφειο τωρα με email

Πειραιως

 

Θέμα: Εξάντληση μηνιαίου Ορίου για Εκτέλεση Εμβασμάτων στο εξωτερικό έως του ποσού χιλίων (1000) ευρώ

 

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.

 

Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα (30/04/2016) δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του ορίου των €1000.

 

Σημειώνεται ότι, η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση ορίου από εισερχόμενα εμβάσματα εξωτερικού διεκπεραιώνεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτιλα ρε παιδια.

Δηλαδη το top up, αν θελησω, θα μου ξαναδουλεψει στην 1η Μαιου...

Καλυτερα οταν ηταν 500€ το οριο μου φαινεται...

 

Ευτυχως ομως υπαρχει το κολπο του request money, version 2016.

Και στα @@@@ μας τα cc που μας εχουν κανει τη ζωη μαρτυριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε να φυγουν και τα cc(λεμε τώρα), δεν θα μείνει ουτε 50αρακι στις ελληνικες τράπεζες

 

Eτσι οπως παει η Ελλαδα, πιο πιθανο μου φαινεται να γυρισουμε στον Ιουνιο του 2015.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτιλα ρε παιδια.

Δηλαδη το top up, αν θελησω, θα μου ξαναδουλεψει στην 1η Μαιου...

Καλυτερα οταν ηταν 500€ το οριο μου φαινεται...

 

Όχι. Τώρα τουλάχιστον μπορείς να κάνεις κάποιο έμβασμα για μια ανάγκη αγοράς ακριβότερου προϊόντος+βοηθάει τους μικροεπαγγελματίες λύνοντάς τους λίγο παραπάνω τα χέρια. Απλά θέλει προγραμματισμό. Δεν είναι δυνατό να εμβάζουμε 10-10 Ευρώ...

Συμφωνώ φυσικά με την εκτίμηση ότι πλέον εξανεμίζονται οι πιθανότητες να αρθούν τα capital controls υπό αυτές τις συνθήκες έλλειψης εμπιστοσύνης στις τράπεζες. Ίσως το όριο το αύξησαν και ακριβώς για αυτό ("δοκιμαστικά", να δουν αντιδράσεις) αφού με σταθερό το μηνιαίο όριο/τράπεζα δεν έχει και καμία περαιτέρω επίπτωση σε αυτές. Τα εμβάσματα είναι που θα ισοπεδώσουν τις τράπεζες σε περίπτωση που γινόταν ποτέ άρση των περιορισμών και όχι η ανάληψη μετρητών πιστεύω γιατί τα μετρητά στο "στρώμα" αν θέλει το κράτος τα μαζεύει, ό,τι όμως φεύγει στο εξωτερικό πάει, πέταξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...