Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη ειναι μεγαλο το νημα , αλλαξα καρτα στον λογαριασμο μου στην paypall και οταν  παω να κανω confirm την καρτα μου βγαζει  "The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience." 

Λόγω capital control συμβαίνει ?

 

Ναι λόγω capital control

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΚΑΡΤΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ PREPAID ΠΕΙΡΑΙΩΣ) ΓΙΑ AMAZON ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ SITE ΓΙΝΩΝΤΕ ΔΕΚΤΕΣ ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΠΟΣΑ, 1-20e, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ, ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2-3 ΑΓΟΡΕΣ...

ναι, εχουν αναφερθεί κάποιες περιπτώσεις.

 

Κάποιος που να έχει κάνει αγορά πάνω από 100 ευρώ;

Νομίζω ήταν ένας αλλά δε θυμάμαι κάρτα και από ποιό site.(ίσως banggood)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Έχει δοκιμάσει κάποιος προπληρωμένη eurobank στο amazon.co.uk? Αν ναι λειτουργεί κανονικά?</p>

 

για μικροποσο θα εισαι οκ, μπορει να μην το δεχθει αμεσως αλλα μεχρι αυριο θα εχει γινει κανονικα η πληρωμη της παραγγελιας σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μικροποσο θα εισαι οκ, μπορει να μην το δεχθει αμεσως αλλα μεχρι αυριο θα εχει γινει κανονικα η πληρωμη της παραγγελιας σου

Χμμ όταν λες για μικροποσό πόσο περίπου εννοείς? Κανένα 50ρικο θα το δεχθεί? Για ebay κατευθείαν με κάρτα δεν παίζει έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχετε υποψιν σας οσοι παραγγελνετε απο κινα απευθειας με καρτες οτι και σε μενα και σε ενα κολλητο μου, εχουν καθυστερησει δεματα απο κινα για πανω απο 35 μέρες. Η μια απο fastech η αλλη απο banggood

Η εμπειρια μου με καποιες δεκαδες παραγγελιας απο τα παραπανω σαιτ ειναι οτι το πολύ σε 3 βδομαδες το προιον ηταν στη πορτα σου.

Αδυνατω να καταλαβω πως αφου ουτως ή αλλως εδω και καιρο τα ταχυδρομεια και τα τελωνεια σιγουρα χτυπανε μυγες αφου ειναι λιγες οι παραγγελιες που ερχονται και αυτες προ CC που δεν εχουν ακομα διεκπεραιωθει να υπαρχει τοσο μεγαλη καθυστερηση.

 

Αυτο που με ανησυχει ειναι μην αρχιζουν και ανοιγουν ΕΝΑ ΕΝΑ ακομα και τα δεματα των ελτα και τα φορολογουν οσο θελουν ακομα και αυτα που κανουν 10-20 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχετε υποψιν σας οσοι παραγγελνετε απο κινα απευθειας με καρτες οτι και σε μενα και σε ενα κολλητο μου, εχουν καθυστερησει δεματα απο κινα για πανω απο 35 μέρες. Η μια απο fastech η αλλη απο banggood

Η εμπειρια μου με καποιες δεκαδες παραγγελιας απο τα παραπανω σαιτ ειναι οτι το πολύ σε 3 βδομαδες το προιον ηταν στη πορτα σου.

Αδυνατω να καταλαβω πως αφου ουτως ή αλλως εδω και καιρο τα ταχυδρομεια και τα τελωνεια σιγουρα χτυπανε μυγες αφου ειναι λιγες οι παραγγελιες που ερχονται και αυτες προ CC που δεν εχουν ακομα διεκπεραιωθει να υπαρχει τοσο μεγαλη καθυστερηση.

 

Αυτο που με ανησυχει ειναι μην αρχιζουν και ανοιγουν ΕΝΑ ΕΝΑ ακομα και τα δεματα των ελτα και τα φορολογουν οσο θελουν ακομα και αυτα που κανουν 10-20 ευρω.

Εγώ έχω πάρει από Amazon Ιαπωνίας 2-3 φορές, προϊόντα γύρω στα 115 ευρώ κάθε φορά.

Μου έρχονται σε 5 μέρες (έχει ένα γρήγορο shipping το site και δε σε αφήνει να επιλέξεις άλλο).

 

Λίγες ώρες μετά από την αγορά με παίρνουν εδώ από Ελλάδα τηλέφωνο, και μου ζητούν ΑΦΜ για να εκτελωνιστεί το πακέτο.

(έρχεται με DHL).

Δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτα.

Λέτε τώρα ΑΝ περάσει η αγορά (και έχω τέτοια τύχη), να έχω πρόβλημα στο τελωνείο;

Ή εξαρτάται αυτό από το προϊόν που παίρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να γνωρίζετε ότι δεν εκτελωνίζονται προϊόντα κάτω των 100 ευρώ . Είναι το όριο σύμφωνα με την νομοθεσία.

 

Από που προκύπτει αυτό;

Μπορείς να δώσεις link της νομοθεσίας;

 

Εγώ γνωρίζω ότι όλα τα δέματα που προέρχονται από τρίτες χώρες εκτελωνίζονται και οι παραλήπτες τους πληρώνουν 1) ΦΠΑ αν η αξία CIF (κόστος +μεταφορικά+ασφάλεια) είναι από 22 έως 150€ και 2) μκαι δασμό εάν υπερβαίνει τα 150€.

 

 

 

Τέλος offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω την ερωτηση:

Εστω οτι εχουμε βρει καποιο φιλο με ξενη πιστωτικη καρτα και δεχεται να μας στειλει πληρωμη στο Paypal για να μπουνε στο

balance μας.Στην συγκεκριμενη περιπτωση απο τραπεζα της Κυπρου.Τα λεφτα εαν ειναι σε Ευρω μπορουν μετα να χρησιμοποιηθουν

για αγορα πχ απο Ebay ή Bangood για παραδειγμα εαν κατι ειναι σε Δολλαρια Αμερικης ή οχι;

Διοτι αποτι θυμαμαι καποιες φορες που στο παρελθον ειχα καποιο balance απο επιστροφες πχ σε δολλαρια ΔΕΝ μπορουσα να χρησιμοποιησω το balance για αγορα αντικειμενων σε ευρω και το αντιστροφο.Οποτε τι γινεται τι νομισμα προτιμουμε;

https://www.paypal.com/gr/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1849&topicID=&m=ARA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάτι το ιδιαίτερο το Amazon Ιαπωνίας και παραγγέλνεις από εκεί και όχι από το co.uk;

Ναι, κάποια Ιαπωνικά Bluray που υπάρχουν μόνο εκεί.

Και σε κανά 2-3 άλλα Ιαπωνικά sites (πχ. yesasia, αλλά από κει έκαναν το λιγότερο 1 μήνα να μου έρθουν)

Επαναλαμβανω την ερωτηση:

Εστω οτι εχουμε βρει καποιο φιλο με ξενη πιστωτικη καρτα και δεχεται να μας στειλει πληρωμη στο Paypal για να μπουνε στο

balance μας.Στην συγκεκριμενη περιπτωση απο τραπεζα της Κυπρου.Τα λεφτα εαν ειναι σε Ευρω μπορουν μετα να χρησιμοποιηθουν

για αγορα πχ απο Ebay ή Bangood για παραδειγμα εαν κατι ειναι σε Δολλαρια Αμερικης ή οχι;

Διοτι αποτι θυμαμαι καποιες φορες που στο παρελθον ειχα καποιο balance απο επιστροφες πχ σε δολλαρια ΔΕΝ μπορουσα να χρησιμοποιησω το balance για αγορα αντικειμενων σε ευρω και το αντιστροφο.Οποτε τι γινεται τι νομισμα προτιμουμε;

https://www.paypal.com/gr/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1849&topicID=&m=ARA

Όταν εχεις ένα νόμισμα στο balance πρέπει να κάνεις αγορά στο ίδιο νόμισμα!

Διαφορετικά, αν έχεις ευρώ πχ. και θέλεις να αγοράσεις κάτι σε δολλάρια, νομίζω μετατρέπεις το balance σε δολλάρια.

Αλλά το paypal παίρνει fee γι'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω την ερωτηση:

Εστω οτι εχουμε βρει καποιο φιλο με ξενη πιστωτικη καρτα και δεχεται να μας στειλει πληρωμη στο Paypal για να μπουνε στο

balance μας.Στην συγκεκριμενη περιπτωση απο τραπεζα της Κυπρου.Τα λεφτα εαν ειναι σε Ευρω μπορουν μετα να χρησιμοποιηθουν

για αγορα πχ απο Ebay ή Bangood για παραδειγμα εαν κατι ειναι σε Δολλαρια Αμερικης ή οχι;

Διοτι αποτι θυμαμαι καποιες φορες που στο παρελθον ειχα καποιο balance απο επιστροφες πχ σε δολλαρια ΔΕΝ μπορουσα να χρησιμοποιησω το balance για αγορα αντικειμενων σε ευρω και το αντιστροφο.Οποτε τι γινεται τι νομισμα προτιμουμε;

https://www.paypal.com/gr/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1849&topicID=&m=ARA

Στα αλλάζει αλλά κρατάει προμήθεια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...