Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω για να γλυτωσω τις απορριψεις και τα προβληματα, και το σπασιμο νευρων,

παντα κανω top up στο pp balance,

εστω κι αν πληρωνω παραπανω προμηθεια μεσω pp.

Βαρεθηκα τη ρωσικη ρουλετα, το σπασιμο νευρων, τον χαμενο χρονο, τις αλλεπαληλες προσπαθειες, το να ψαχνω να βρω τι φταιει.

Ετσι λυνεται το προβλημα.

 

--

 

Αν καποιος κανει request money, το δοκιμασει για καποιο λογο, ας ενημερωσει εδω παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορω να κατεβασω χρηματα απο το balance του paypal σε λογαριασμο που εχω δηλωμενο στο paypal?Το προσπαθησα σημερα με 1 ευρω που μου εστειλε ο αδερφος μου και μου εδειξε οτι η συναλλαγη εκτελεστηκε αλλα οτι θελει 1 με 2 μερες να τα δω στην τραπεζα.Αλλη μια απορια που εχω ειναι οτι ο λογαριασμος που εχω δηλωσει γραφει checking.Σειμαινει κατι αυτο?ευχαριστω εκ των προτερων.

Την καλησπερα μου σε ολους παρεληψα να πω

*παρελειψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να κατεβασω χρηματα απο το balance του paypal σε λογαριασμο που εχω δηλωμενο στο paypal?Το προσπαθησα σημερα με 1 ευρω που μου εστειλε ο αδερφος μου και μου εδειξε οτι η συναλλαγη εκτελεστηκε αλλα οτι θελει 1 με 2 μερες να τα δω στην τραπεζα.

 

Ελπίζω η τράπεζα να είναι η Πειραιώς (η οποία είναι η μόνη Ελληνική που δεν χρεώνει προμήθεια για έμβασμα μέχρι 15€), αλλιώς ετοιμάσου να σου αφαιρεθούν άλλα 3€ "έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος" από το λογαριασμό σου...

 

 

Checking σημαίνει λογαριασμός ταμιευτηρίου ότι είναι αυτός που εχεις δηλώσει

 

Καλησπέρα :)

 

Checking σημαίνει "όψεως". Saving είναι ο ταμιευτηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού εγώ έχω ταμιευτηρίου και μ γράφει checking.

 

Πως γίνεται;

Δες εδώ: https://www.wellsfargo.com/financial-education/basic-finances/manage-money/options/bank-account-types/

Βάλε και στο google translate "λογαριασμό όψεως" και θα δεις ότι σου βγάζει "checking account" σαν μετάφραση ενώ αν βάλεις "λογαριασμό ταμιευτηρίου" βγάζει "savings account". Ίσως δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί σωστά τις διαφορές το Paypal (εγώ δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί έχω μόνο όψεως λογαριασμούς συνδεδεμένους ούτως ή άλλως). Μικρή σημασία έχει έτσι κι αλλιώς. Ας κρατήσουμε ότι το checking δεν έχει σχέση με κάποιο είδος "ελέγχου" αλλά αφορά το είδος του λογαριασμού.

 

Υ.Γ. Ίσως όταν οι ξένοι λένε "savings account" να εννοούν κάτι πιο κοντά σε αυτό που εμείς λέμε "προθεσμιακός".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω η τράπεζα να είναι η Πειραιώς (η οποία είναι η μόνη Ελληνική που δεν χρεώνει προμήθεια για έμβασμα μέχρι 15€), αλλιώς ετοιμάσου να σου αφαιρεθούν άλλα 3€ "έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος" από το λογαριασμό σου...

 

Δεν είναι μόνο η Πειραιώς και η εθνική δε χρεώνει έμβασμα ως 15 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το offtopic προκαταβολικά.

 

Μετακόμισα Αγγλία πριν 1 μήνα και θέλω να πάρω ένα κινητό από AliExpress γύρο στα 100-120 USD. Έχει κανείς εμπειρία για το αν θα πρέπει να πληρώσω τελωνείο / ΦΠΑ ? ή είναι όπως στην Ελλάδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα στο σημειώσουν σαν gift και δεν θα περάσει (θυμησε το στις παρατηρήσεις)

 

Μην βάλεις και εταιρία κούριερ να στο φέρει γιατί τότε θα περάσει τελωνείο.

 

Βαλε απλή αποστολή με tracking number

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για παρακολούθηση της αποστολής με Tracking Number συνιστώ το https://track24.ru/
Έχει πιο αναλυτικά τα βήματα, καταστάσεις. Κρατάει τους 5 τελευταίους Tracking Number.
1. Για να βλέπουμε τις καταστάσεις στα αγγλικά πατάμε το "EN" πάνω από το κουτάκι για το Tracking Number, διπλά στο "RU".
2. Πατώντας στο βελάκι πάνω από τις καταστάσεις τα ταξινομεί ανάποδα, δηλαδή πρώτα την τελευταία κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Τελικα η απορια μου λυθηκε κατεβασα χρηματα απο το paypal balance στο λογαριαδμο μου.Σημερα μου εγινε πληρωμη και στο ιστορικο συναλλαγων του paypal μου εγραψε payment received αλλα στο balance τα δειχνει ακομα σαν pending τα χρηματα.Τι σημαινει αυτο?Η πληρωμη εγινε πριν 1 ωρα περιπου.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας.

σκέφτομαι να πραγματοποιήσω μια αγορά από το γνωστό site στην αγγλία με ρούχα το sportsdirect. 

τελευταία φορά που παρήγγειλα ήταν τον Φεβρουάριο, μέσω paypal και είχα φάει μεγάλη ταλαιπωρία με τις πατέντες τότε "request money" κτλ και όλα αυτά εξαιτίας των capital control φυσικά. 

προφανώς και δεν θέλω να ξαναπεράσω όλο αυτό, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κάτι επειδή από ότι έχω ακούσει λειτουργούν κανονικά τα πράγματα τώρα. 

θα προτιμούσα να κάνω την αγορά με τον παλιό καλό τρόπο της προπληρωμένης κάρτας (της πειραίως έχω).. να την φορτώσω δηλαδή και να κάνω την αγορά κανονικά χωρίς να μπλέξω ούτε με το paypal γιατί τρώει μεγάλη προμήθεια σε μεγάλα ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...