Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Ιούλιο ναι, μετα ομως καποιοι :ph34r:  ειδαν  την τρύπα και τη έκλεισαν

 

"Τρύπα" (όπου δεν υπήρχε) άνοιξε μετά τις 4 Αυγούστου κατόπιν των τελευταίων διατάξεων περί "χαλάρωσης". Αυτή η τρύπα έκλεισε πολύ πρόσφατα. Άρα συναλλαγές που περνούσαν με όποιες κάρτες περνούσαν μέχρι τότε (π.χ. φόρτιση της Leupay με Ελληνικές Mastercard) πιστεύω ότι συνεχίζουν να περνάνε. Για να ήταν εφικτό αυτό που λέει τον Ιούλιο σημαίνει ότι εκείνη η τρύπα ήταν από τις παλιές.

 

Ρε παιδια, τι λετε?

Κανω top up κανονικα απο την χρεωστικη της Πειραιως προς το pp, απο αρχες του 2016, 2 ως 3 φορες καθε μηνα, και εντος Σεπτεμβρη εκανα επισης. Φυσικα με την προυποθεση οτι δεν εχει εξαντληθει το οριο της Πειραιως για εμβασματα στο εξωτερικο.

 

Τι λετε οτι δεν γινεται top up απο χρεωστικη πειραιως;

 Ρε φίλε μην το μπερδεύεις το πράγμα. Top up από κάρτα στο Paypal balance είπαμε ότι δεν γίνεται ούτε γινόταν ποτέ! Εσύ εννοείς την "πλάγια" μέθοδο του send/request από 2ο account ή e-mail προς το "κύριο" account σου. Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα, ήταν -σε γενικές γραμμές- και παραμένει εφικτό γιατί πολύ απλά δεν λογίζεται ως "μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό" που απαγορεύεται από τα cc.

 

Χρησιμοποιω τη REVOLUT εδω και αρκετο καιρο .Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος .

Oι αλλες δυο πρεπει να ειναι Γερμανικες.. Φυσικα και ΟΧΙ !

 

Είσαι απόλυτα ευχαριστημένος γιατί δεν έχεις εμπειρία από τις άλλες ώστε να καταλάβεις πόσο ανώτερες είναι σε θέμα δυνατοτήτων. Η Ν26 είναι Γερμανική. Η Leupay είναι Βουλγάρικη. Τώρα το να το πας το πράγμα "εθνικιστικά" (οι Γερμανοί είναι κακοί και δεν χρησιμοποιούμε τις υπηρεσίες τους) μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω...

Α και επειδή βλέπω ότι συνεχίζετε να προτείνετε ως επιλογή και τη Ν26, να επισημάνω ότι και να θέλει κάποιος και να έχει διαβατήριο, δεν μπορεί πλέον να ανοίξει account σε αυτήν εδώ και αρκετούς μήνες. Έχουν κλείσει οι εγγραφές για όλες τις χώρες πλην Γερμανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το topup απο την καρτα της εθνικής το εκανες?

 

 

Ναι.

 

To όριο καθημερινών συναλλαγών ξέρει κάνεις πότε ανανεώνεται; Ισχύει οτι συμβαίνει στις 12 το βράδυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά...  Εχω το εξης πρόβλημα:  Μεχρι τωρα εκανα top up τον paypal account μου με money request απο δευτερο email και χρηση debit card απο Alpha bank.  Στο email πατούσα "Pay now" και με μετεφερε σε μια οθονη όπου υπήρχε η επιλογη "Pay with my card".  Ειναι η διαδικασία που περιγράφεται σε τούτο το thread...   Ξαφνικα σημερα κάνω money request, έρχεται το emai, πατάω "pay now" αλλά με πάει σε στην σελίδα του PayPal που πρέπει να κάνω login για να μπω.  Δινει την επιλογή pay as a guest αλλά τα ιδια...  

Εχετε καμμιά ιδέα τι συμβαίνει?  Άλλαξε κάτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

 

To όριο καθημερινών συναλλαγών ξέρει κάνεις πότε ανανεώνεται; Ισχύει οτι συμβαίνει στις 12 το βράδυ;

 

Σε πειραιώς τουλάχιστον που είχα κάνει παρόμοια διαδικασία ,έκανα το checkout 12.30 και πέρασε κανονικά οπότε λογικά τα μεσάνυχτα θα πρέπει να δουλέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 Ρε φίλε μην το μπερδεύεις το πράγμα. Top up από κάρτα στο Paypal balance είπαμε ότι δεν γίνεται ούτε γινόταν ποτέ! Εσύ εννοείς την "πλάγια" μέθοδο του send/request από 2ο account ή e-mail προς το "κύριο" account σου. Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα, ήταν -σε γενικές γραμμές- και παραμένει εφικτό γιατί πολύ απλά δεν λογίζεται ως "μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό" που απαγορεύεται από τα cc.

 

 

 

 

Οταν λεω οτι κανω top up απο την χρεωστικη πειραιως, με εμβασμα απο winbank,

δεν εννοω τη μεθοδο request money!!!!!!!

top up κανονικοτατο!

Δηλαδη θα τρελαθω με αυτα που διαβαζω.

 

Εκτος κι αν μπερδευομαστε, κι εγω μαζι μπερδευομαι,

και το top up γινεται απο τραπεζικο λογαριασμο και οχι 'καρτα'.

 

Παντως, δεν κανω request money απο αρχες 2016,

κανω top up.

 

Τελικα θα το ξεκαθαρισουμε τι ισχυει και τι οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω οτι κανω top up απο την χρεωστικη πειραιως, με εμβασμα απο winbank,

δεν εννοω τη μεθοδο request money!!!!!!!

top up κανονικοτατο!

Δηλαδη θα τρελαθω με αυτα που διαβαζω.

 

Εκτος κι αν μπερδευομαστε, κι εγω μαζι μπερδευομαι,

και το top up γινεται απο τραπεζικο λογαριασμο και οχι 'καρτα'.

 

Παντως, δεν κανω request money απο αρχες 2016,

κανω top up.

 

Τελικα θα το ξεκαθαρισουμε τι ισχυει και τι οχι;

 

Εμείς μιλούσαμε για top up με κάρτα στο balance του amazon.co.uk γιατί ο rosgr100 ήθελε να πάρει ένα laptop από εκεί.

To top up στο amazon λοιπόν λειτουργεί κανονικά. :-)

Το έμβασα σε paypal για φόρτιση paypal balance επίσης λειτουργεί κανονικά.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω οτι κανω top up απο την χρεωστικη πειραιως, με εμβασμα απο winbank,

δεν εννοω τη μεθοδο request money!!!!!!!

top up κανονικοτατο!

Δηλαδη θα τρελαθω με αυτα που διαβαζω.

 

Εκτος κι αν μπερδευομαστε, κι εγω μαζι μπερδευομαι,

και το top up γινεται απο τραπεζικο λογαριασμο και οχι 'καρτα'.

 

Εσύ μπερδεύεσαι. Όταν στέλνουμε έμβασμα προς το Paypal, το στέλνουμε από τον τραπεζικό λογαριασμό μας. Η τυχόν συνδεδεμένη κάρτα σε αυτόν δεν εμπλέκεται πουθενά. Είναι απλά ένα εργαλείο διαχείρισης του τραπεζικού λογαριασμού. Μπορεί ακόμα να μην υπάρχει καν. Δεν κάνεις συνεπώς "top up με την κάρτα". "Top up με κάρτα" σημαίνει συνδέω τον αριθμό της κάρτας στη Revolut, την χρεώνω και γεμίζω λεφτά άμεσα. Αυτό κατέστη εφικτό για λίγες μέρες και στη συνέχεια απαγορεύθηκε και πάλι λόγω των capital controls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπερδεύεσαι. Όταν στέλνουμε έμβασμα προς το Paypal, το στέλνουμε από τον τραπεζικό λογαριασμό μας. Η τυχόν συνδεδεμένη κάρτα σε αυτόν δεν εμπλέκεται πουθενά. Είναι απλά ένα εργαλείο διαχείρισης του τραπεζικού λογαριασμού. Μπορεί ακόμα να μην υπάρχει καν. Δεν κάνεις συνεπώς "top up με την κάρτα". "Top up με κάρτα" σημαίνει συνδέω τον αριθμό της κάρτας στη Revolut, την χρεώνω και γεμίζω λεφτά άμεσα. Αυτό κατέστη εφικτό για λίγες μέρες και στη συνέχεια απαγορεύθηκε και πάλι λόγω των capital controls.

 

Εχεις δικιο. Top up γινεται με τραπεζικο λογαριασμο.

Ευχαριστω για την διευκρινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίσιο τέλος έχει όλο αυτό το μπέρδεμα αφού τελικά κατάφερα να ολοκληρώσω την αγορά σήμερα το πρωί στις 8 με χρήση του amazon balance και της χρεωστική καρτας.

Χθες προσπάθησα μετά τα μεσάνυχτα να ολοκληρώσω την αγορα 2 φορές  μεταξύ 2 με 4 αλλά η συναλλαγή δεν προχωρούσε (λόγω του καθημερινού ορίου των 1500€). Όποτε το όριο μάλλον δεν αλλάζει στις 12 τα μεσάνυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω κατι απο το ebay που κανει 2κ απο γερμανια.

Εχω pp και συνδεδεμενη με αυτο προπληρωμενη πειραιως mastercard με τα λεφτα μεσα στο ballance του pp δεν εχω λεφτα.

θα περασει η συναλλαγη με το pp ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω κατι απο το ebay που κανει 2κ απο γερμανια.

Εχω pp και συνδεδεμενη με αυτο προπληρωμενη πειραιως mastercard με τα λεφτα μεσα στο ballance του pp δεν εχω λεφτα.

θα περασει η συναλλαγη με το pp ?

 

Ανέβασε σε πρώτη φάση το όριο συναλλαγών της προπληρωμένης (με το default των 300€ που έχουν προφανώς δεν θα περάσει) και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ρε παιδια, πως μπορω να βάλω λεφτα στο paypal wallet? Γιατί το συστημα με το request money δεν μου δουλευει πλ'εον...  Και κάπου πήρε το μάτι μου οτι και με το revolut καποιο θεμα υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ρε παιδια, πως μπορω να βάλω λεφτα στο paypal wallet? Γιατί το συστημα με το request money δεν μου δουλευει πλ'εον...  Και κάπου πήρε το μάτι μου οτι και με το revolut καποιο θεμα υπαρχει

 

Για πολλοστή φορά: άσε το balance και δοκίμασε την όποια Ελληνική κάρτα έχεις συνδεδεμένη στο Paypal. Κατά 90% θα περάσει. Έχουν αρθεί οι περισσότεροι περιορισμοί εδώ και 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω τους τελευταιους μηνες εχω κανει πανω απο 30 αγορες μεσω paypal και της συνδεδεμενης prepaid της εθνικης,πηγα σημερα να κανω αλλη μια απο ebay και δεν με αφηνε...Το μηνιαιο οριο αποκλειεται να εχει συμπληρωθει απο τωρα...Εχει δοκιμασει κανεις αλλος σημερα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...