Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα. Εκλεισα ενα ξενοδοχειο μεσω booking.com στην Στοκχολμη για τα χριστουγεννα και στους ορους ελεγε οτι μπορουν να τραβηξουν τα χρηματα απο την καρτα οποτε θελουν απο την στιγμη της κρατησης. Μου εστειλαν email ομως οτι δε μπορουν να τα τραβηξουν. Εχω καρτα χρεωστικα της Πειραιως. Φταινε τα capital controls; Εχει κανεις ιδεα αν μπορω να χρησιμοποιησω στο booking την καρτα του αδελφου μου που ζει στην Στοκχολμη ή θα πρεπει το ονομα στην καρτα να ειναι το ιδιο με το ονομα της κρατησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατ' αρχάς, τα ξενοδοχεία, τα γραφεία ενοικίασης αυτ/των και, γενικά, τα μαγαζιά από τα οποία αγοράζουμε με κάρτες, δεν "τραβάνε" χρήματα στην κράτηση αλλά δεσμεύουν το ποσό για να εξασφαλιστούν, μέχρι να ολοκληρωθεί είτε η αγορά είτε η παροχή της υπηρεσίας, οπότε τραβάνε τα χρήματα από την κάρτα.

Γι' αυτό και αφενός βλέπουμε περισσότερες της μιας χρεώσεις και πιστώσεις στο λογαριασμό της κάρτας αφετέρου πιάσιμο του ορίου της πιστωτικής κάρτας και αδυναμία χρησιμοποίησής της όταν έχουμε κάνει πολλαπλές κρατήσεις σε ξενοδοχεία και γραφεία ενοικίασης αυτ/των.

 

Επειδή χρησιμοποίησες χρεωστική, μήπως δεν έχει τόσα χρήματα ο λογαριασμός σου ώστε να καλύψει τη δέσμευση της κράτησης;

Θέμα CC δεν υπάρχει στην περίπτωση κράτησης σε ξενοδοχείο. Ρώρησε, όμως, στην τράπεζα γιατί απορρίφθηκε η δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλάααα μην φωνάζεις !! κάνε ένα διάλειμμα κάνε ένα κιτκατ :shock:

 

 

α μιας και έχει αλλάξει πολύ το παυπαλ στα γραφικά τουλάχιστον θέλει καμία ρύθμιση πουθενά;(μετατροπές νομίσματος;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄αυτή την καρτέλα θα πατήσεις Cinversion Options πάνω σε κάθε κάρτα που έχεις συνδέσει και στη νέα καρτέλα θα επιλέξεις Bill me ...για να γίνεται η μετατροπή του συναλλάγματος από την τράπεζα και όχι από το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαν για χαλαρωμα των καπιταλς στις ηλεκτρονικές συναλλαγές αλλά μου φαίνεται οτι ισχύει το αντίθετο.

Μετα απο πολύ καιρό είπα να χρησιμοποιησω την κάρτα της εθνικής για κάτι αγορες αλλά μάταια στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βροντα. Τώρα θα πρέπει να περιμένω σαν ηλίθιος μεχρι να μπουν τα λεφτά στην revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχουν χαλαρώσει τα CC είναι γεγονός αναμφισβήτητο.

Το αν δεν περνάει μια συγκεκριμένη (ελληνική) κάρτα σε κάποιον πωλητή, σε κάποια ημέρα του μήνα, είναι άλλη ιστορία που μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους και, σίγουρα, δεν αποτελεί γενικό συμπέρασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλο θέμα και όποιος μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενο. Ενώ σύνδεσα κανονικά το λογαριασμό τραπέζης (εθνική) στο paypal, την κάρτα (debid mastercard) που ανήκει στον ίδιο λογαριασμό δέν την δέχεται με τίποτα, πήγα λοιπόν στο υποκατάστημα της εθνικής της περιοχής μου να ρωτήσω, η υπεύθυνη για τις καρτες ειπε οτι: "μου φαινεται το paypal δεν δεχεται όλες τις καρτες απο τις ελληνικές τράπεζες,δοκίμασε με μια πρωπληρωμένη,ειτε virtual ειτε κανονικη". Έφτιαξα μια virtual λοιπόν και προσπάθησα να τη συνδέσω, μάταια όμως.

Άν έχει κανείς ιδέα ας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν βοηθάω απλά με την Πειραιώς που λέω ότι έκανα αγορά την είχα από προ καπιταλ κοντρολ  συνδεμένη στο παθπαλ ,δεν ξέρω αν έχει σχέση.απλά δεν την χρησιμοποιήσα μέχρι χτες για διαφόρους λόγους .καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Ψαχνομαι για αγορες απο ebay(ανεκαθεν) αλλα για διαφορους λογους με πιο προσφατα τα capital controls σταματησα.Και ερωτω.Με μια debit card εθνικης,μπορω να κανω αγορες η χρειαζεται να κανω καποια βηματα; ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, μετά τη χαλάρωση των CC τον ΙΟΥΛ 16, οι ελληνικές κάρτες περνάνε στις αγορές από το εξωτερικό.

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις.

καλησπερα.επομενως το μονο που εχω να κανω,ειναι να φτιαξω ενα λογαριασμο paypal και να δοκιμασω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...