Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Παιδια συγνωμη που ρωταω το ιδιο αλλα δεν παρακολουθω απο την αρχη τη συζητηση :) με προπληρωμενη Eurobank απο amazon UK μεχρι τι ποσο μπορω να κανω αγορα?</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καληνύχτα!

 

Έκανα τη παραγγελία μέσω ebay-paypal απο το ίδιο κατάστημα του aliexpress με +5 ευρώ και πάω για μπανάκι!

(Είχα και έχω πληρωμές απο το εξωτερικό στο paypal οπότε και έχω balance)

Έλεγα να γλιτώσω το 5ευρω αλλά βαρέθηκα να κάθομαι στον υπολογιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σταμάτα αγόρι μου να γράφεις πράγματα που βγάζεις από το στομάχι σου! Τι κακό μ'αυτόν σήμερα...

 

Η πιωμένος ή ψεκασμένος πρέπει να είμαι για να καταλάβω τι λες.

 

 

 

@katsikoula:

* Τα γενικά fees για πληρωμές καταστημάτων (goods & services), είναι 3.4% + €0.35 EUR. Ενδεικτικός πίνακας εδώ. Δηλαδή, για 100ε αξία, ο πωλητής (κι όχι ο αγοραστης!) θα πληρώσει επιπλέον 0.35+3,4 = 3,75ε.

 

* Για friends & family και με πληρωμή από balance είναι από 0 ΜΗΔΕΝ ως 0,5% ,μάλλον κάποιες χώρες είναι σε άλλο γκρούπ και χρειάζεται μικροπρομήθεια. Δηλαδή, για μεταφορά 100ε σε φίλο στην Ρουμανία, τα fees είναι 0,5ε (0,5%) και τα πληρώνει είτε ο ένας είτε ο άλλος -με επιλογή αυτού που στέλνει τα χρήματα. Αναλυτικότερα:

 

[table]Family & Friends

Μεταφορά 100ε προς     από balance    από debit

Ρουμανία                       0,50€              4,25€

Καναδάς                       1,00€               4,25€

Ελλάδα                         0,00€              3,75€

Αγγλία                          0,00€               3,75€

Αυστραλία                     0,50€              4,25€

Γαλλία                          0,00€               3,65

Ισπανία                         0,00€               3,75€

[/table]

 

 

Και το σημαντικότερο:

Μπορείτε να κάνετε οποιαδήποτε δοκιμή θέλετε, απλώς κάνοντας login στο λογαριασμό σας στο paypal, 2ο tab "Send Money", βάζετε το email του παραλήπτη, το ποσό και επιλέγετε family & friends. Από κάτω εμφανίζεται το πόσο της προμήθειας. Βασική προυπόθεση για να ισχύει το ποσό προμήθειας είναι το email του παραλήπτη να είναι δεμένο με λογαριασμο, για να καταλάβει τη χώρα προορισμού. Δηλ. με 2 λόγια δίνετε το σωστό email του φίλου κι όχι κάποιο τυχαίο.

 

Edit πρόσθεσα ακόμα μερικούς προορισμούς. Στη Γερμανία δεν έχω κάποιον να δοκιμάσω, θεωρώ πως είναι τα ίδια με Αγγλία, Γαλλία, Ισπανια κτλ. (δηλ. 0 από balance και 3,75 από κάρτα)

 

ήθελα να ξερα εγώ τι πίνεις και δεν μας δίνεις???

Η ΕΡΩΤΗΣΗ αφορούσε για λεφτά που μας βάζουν έπειτα από REQUEST MONEY και από ΚΑΡΤΑ σε PAYPAL του τρώνε του άλλου γύρω στο 10% αν δεις παραπίσω

 

ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Παιδια συγνωμη που ρωταω το ιδιο αλλα δεν παρακολουθω απο την αρχη τη συζητηση  με προπληρωμενη Eurobank απο amazon UK μεχρι τι ποσο μπορω να κανω αγορα?<br />

 

Αν γινεται ας μου απαντησει καποιος που ξερει συντομα γιατι ειναι επειγον.</p>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παιδια συγνωμη που ρωταω το ιδιο αλλα δεν παρακολουθω απο την αρχη τη συζητηση :) με προπληρωμενη Eurobank απο amazon UK μεχρι τι ποσο μπορω να κανω αγορα?</p>

 

μέχρι αυτό του ΠΛΑΦΟΝ της εκάστοτε τράπεζας

ποιο είναι αυτό? ΑΠΟΡΡΗΤΟ :)

γτ δεν γίνεται σε κπ? γτ έφτασε η τράπεζα το ημερήσιο όριο

 

δεν υπαρχει κάτι φιλε γιαυτο δεν θα πάρεις σαφή απάντηση ούτε από τραπέζα ούτε από πουθενά

 

ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΤΕΙ ΤΟ ΠΛΑΦΟΝ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ  :(

 

χτες μάθαμε ότι αυτο το πλαφον αυξήθηκε αλλά δεν υπάρχει κάπου που μπορεις να το βλέπεις

ίσως αν επιχειρούσες αργά την νύχτα γιατί δεν έχουνε ενημερωσει επίσημα και δεν ξέρουμε ΠΟΤΕ μηδενίζεται αυτο το ποσο :(

 

χαρείτε ΑΝΑΠΤΥΞΗ στην Ελλάδα :P

Στο aliexpress έχω δοκιμάσει eurobank credit και πειραιώς debit χωρίς επιτυχία.

Η virtual για ποιό λόγο δουλεύει?

 

Έχουμε κάποιο screen shot για απόδειξη?

Μη χρεωθώ άδικα.

 

φίλε θα φτασε το ημερήσιο όριο η τράπεζα

χτες μολις αργά την νύχτα έκανα αγορά απο bangood με επιτυχία

μάλιστα ειδα και το ebanking τα χρήματα που αφαιρέθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p> Αν γινεται ας μου απαντησει καποιος που ξερει συντομα γιατι ειναι επειγον.</p>

Το ότι έκανε κάποιος αγορα από amazon, δε σημαίνει  ότι τυχαίνει σε όλους!

Ο άλλος μπορεί να έκανε 50 ευρώ αγορά, και εσύ να θες να κάνεις 5 και να μη στα δεχτεί!

Δοκίμασε και βλέπεις..

Είναι εντελώς τύχη οι αγορές..

Εκτός αν κάνεις από banggood που εκεί βλέπω να είναι περισσότερες οι πιθανότητες.

Και πάλι απ'ότι θυμάμαι, δεν "πέτυχε" σε όλους!

 

Τώρα πάντως και το όριο των τραπεζών θα έχει τελειώσει φαντάζομαι.

Κάπου διάβασα ότι οι 300.000 ευρώ ανά μέρα που είναι, από Παρασκευή αφορούν 3 μέρες! (παρασκευή-σάββατο-κυριακή).

Οπότε ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες Δευτέρα μεσάνυχτα.

 

Εκτός αν κάνει κάποιος αγορά τώρα μέσα στο σαββατοκύριακο και με διαψεύσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγγνώμη αν βγαίνω off topic.

 

Σήμερα μίλησα με έναν από τους πιο γνωστούς στο χώρο των εισαγωγών κινητών τηλεφώνων στην Ελλάδα και μου ανέφερε πως η UPS και DHL ( μεταφορικές ) έχουν κάνει κάτι σαν αντικαταβολή για την χωρά μας.

Αγοράζουν δηλαδή το προϊόν (μέχρι 3500) και τους πληρώνεις εδώ.

Έχει ακούσει κάποιος κάτι?

Εγώ παντός πρωί πρωί την Δευτέρα θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω αν ισχύει.

 

 

Αυτό δεν το κατάλαβα..

Πώς αγοράζουν αυτοί;

Δηλ. λειτουργούν ως εταιρεία μεσολάβησης αγοράς;

 

Ναι σαν μεσολαβητές, με κάποια χρέωση φυσικά.

Απλά το ποσό των 3500€ είναι μεγάλο και αρκετά χρήσιμο…

Απλά για να μην παραπληροφορήσω θα σας ενημερώσω την Δευτέρα μόλις μάθω από τις ίδιες τις εταιρίες γιατί μπορεί να άφορα μόνο χονδρική…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαν μεσολαβητές, με κάποια χρέωση φυσικά.

Απλά το ποσό των 3500€ είναι μεγάλο και αρκετά χρήσιμο…

Απλά για να μην παραπληροφορήσω θα σας ενημερώσω την Δευτέρα μόλις μάθω από τις ίδιες τις εταιρίες γιατί μπορεί να άφορα μόνο χονδρική…

Αν όντως το κάνουν αυτό και ισχύει και για ιδιώτες, θα κάνουν χρυσές δουλειές!

 

Θα περιμένω με ανυπομονησία νέα!!

 

edit: να προσθέσω άλλη μια ανεπιτυχή προσπάθεια με prepaid Πειραιώς, 25 ευρώ από zavvi.com (αγγλικό site)

 

Κάτι άλλο θα ήθελα να ρωτήσω:

Επειδή δεν έχω και δε βλέπω τηλεόραση:

Ακόμα κανένας δημοσιογράφος να ρωτήσει συγκεκριμένα τί θα γίνει με αυτό το θέμα;

Απορώ που για ψύλλου πήδημα βγάζουν είδηση, και αυτό το θέμα έχει αποσιωπηθεί εντελώς από τα media.

Να καταλάβουμε δηλ. τί ακριβώς γίνεται.

-Μπορούν όλοι να αγοράσουν οτιδήποτε μέχρι να τελειώσει το όριο;

-Το όριο τελειώνει συνήθως από την πρώτη ώρα μετά τα μεσάνυχτα;

 

πχ. εμένα τελικά που είδα συγκεκριμένα την ώρα που προσπάθησαν να χρεώσουν την κάρτα, ήταν 1.30 το πρωί. (έκανα λάθος και είχα πει 2.30)

αδυνατώ να πιστέψω ακόμα ότι 300.000 ευρώ "φύγανε" μέσα σε 1.30 ώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια συζήτηση με έναν θείο μου και του έλεγα για μερικά Κινέζικα sites που δέχονται πληρωμές. Μου λέει "χαζός είσαι; αφού έχουν ολόκληρη COSCO στον Πειραιά και ίσως Ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς, και αυτοί έχουν συμφέροντα αλλά και οι κυβερνήσεις μας." Ομολογώ με έβαλε σε σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια συζήτηση με έναν θείο μου και του έλεγα για μερικά Κινέζικα sites που δέχονται πληρωμές. Μου λέει "χαζός είσαι; αφού έχουν ολόκληρη COSCO στον Πειραιά και ίσως Ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς, και αυτοί έχουν συμφέροντα αλλά και οι κυβερνήσεις μας." Ομολογώ με έβαλε σε σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...