Προς το περιεχόμενο

Ο τρόπος με τον οποίο η Google δοκιμάζει το lag σε Android και ChromeOS συσκευές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ ήξερα τόσα χρόνια ότι το πιο αξιόλογο τεστ ήταν να πάρεις το κινητό στα χέρια και με το ένα δάχτυλο να αλλάζεις συνεχόμενα τις σελίδες στο menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus 7 και iPad 2 μετα απο τις τελευταίες αναβαθμίσεις αν δεν λυπομουν τα λεφτα που έχω δώσει θα τα πετούσα στα σκουπίδια .lagaroun του κερατά ,το μονο που αντέχει ακομα ειναι το s4 μου .

 

Μετά απο 4 χρόνια δηλαδή έχει Lag ... Μάλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ενα διπυρηνο nexuς galaxy 4etias με custom νομιζω ρομ ητανε  πηγαινε οχι απλα σφαιρα αλλα κατι χειροτερο ..γενικα το pure android ειναι πολυ πιο γρηγορο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε καποιοι. Εμενα κινεζικα και επωνυμα τηλεφωνα δουλευουν απροσκοπτα χωρις lag για χροοονια. Ειτε τελος παντων οπως δουλευαν απο τη μερα που αγοραστηκαν. Δε παρατηρω καποια καθυστερυση επικτητη. Βεβαια δε κανω ποτε update. Ουτε καν σε σταθερα pc με windows. Και χρησιμοποιω 3rd party firewalls για να μπλοκαρω τις εφαρμογες που δε με ενδιαφερουν απο το ιντερνετ. Μπορει να 'μαι τυχερος. Τι να πω. Σεβομαι τη γνωμη σας ομως.

 

Στα windows επιβάλλεται να κάνεις update, διαφορετικά και ευάλωτος είσαι σε διάφορες ευπάθειες αλλά και η απόδοση του υπολογιστή δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα από τα update.

 Τώρα για το ότι οι συσκευές σου δουλεύουν χωρίς λαγκαρίσματα μάλλον είσαι από τους τυχερούς ή εγώ από τους άτυχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτιμούσα να μας το δείξει με ένα νεξους εφτα και να κάνει τις δοκιμές ενα ανθρώπινο χέρι....θα έπεφτε πολύ γέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε καποιοι. Εμενα κινεζικα και επωνυμα τηλεφωνα δουλευουν απροσκοπτα χωρις lag για χροοονια. Ειτε τελος παντων οπως δουλευαν απο τη μερα που αγοραστηκαν. Δε παρατηρω καποια καθυστερυση επικτητη. Βεβαια δε κανω ποτε update. Ουτε καν σε σταθερα pc με windows. Και χρησιμοποιω 3rd party firewalls για να μπλοκαρω τις εφαρμογες που δε με ενδιαφερουν απο το ιντερνετ. Μπορει να 'μαι τυχερος. Τι να πω. Σεβομαι τη γνωμη σας ομως.

 

 

Θες τώρα να ξεκινήσει η συζήτηση που είχε γίνει και στο άλλο θέμα με τα windows update και την ασφάλεια.

Όχι τίποτα άλλο θα βρούνε και που μένω στο τέλος. Λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχει τετοια το iPhone

ναι δυστηχως εχει και το iphone, εχει το stocks και τρεχει και αυτο στο παρασκηνιο (οσοι έχουν jb μπορούν να το επιβεβαιώσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to iphone εχει λαγκ και αυτο και κωλυματα απλα ειναι πιο απροσκοπτο το μενου του στις βασικες λειτουργιες.. πιο γρηγορο οταν το νοτε δεν ειναι σε λειτουργια εξοικονομησης δεν ειναι σε καμια περιπτωση απλα θα ελεγα οτι το αντροιντ στα επωνυμα ειναι λιγοτερο optimised απο το ios ..τρεχουν πολλα μαζι, δε καθαριζει η μνημη τοσο, ομως.. εχει δυνατοτητες και λειτουργιες που απλα δε μπορεις να γυρισεις πισω σε ios .. κανονικα? ενα custom rom και τελος.. αλλα χανεται η εγγυηση , μεταπωληση ..ειναι θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 4 χρόνια δηλαδή έχει Lag ... Μάλιστα...

 

Έχει δίκιο ο φίλος που παραπονιέται!

Το Nexus 7, με το lollipop θυμίσει Conquerors 4vs4 με PSTN σύνδεση.

Με άλλα λόγια ένα τάμπλετ που πετούσε, τώρα λαγκάρει και αργεί αφάνταστα να ξεκινήσει.

 

Ένα κόλπο που βελτίωσε λίγο την κατάσταση και γλύτωσε ( ; ) την υποβάθμιση στο 4.4.4 είναι το εξής:

Ανοίγεις και κλείνεις την τοποθεσία. Όταν βγαίνει ένα ερώτημα, απαντάς Διαφωνώ. Κλείνεις την τοποθεσία και αν είσαι από τους τυχερούς θα δεις βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως εχει το Android που ειναι bloatware;

 

καθε μαρκα βαζει τα δικα της.κατι περιπτερα google hangouts ταινιες google κ μετα καθε εφαρμογη που την κλεινεις κ ξανανοιγει η ειναι system κ δε απεγκαθισταται ειναι bloatware.δε νοειται να κανουμε root για τη σαβουρα τους ουτε να εχω μια μερα λιγοτερη μπαταρια χωρις greenify.σε Z ultra..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε μαρκα βαζει τα δικα της.κατι περιπτερα google hangouts ταινιες google κ μετα καθε εφαρμογη που την κλεινεις κ ξανανοιγει η ειναι system κ δε απεγκαθισταται ειναι bloatware.δε νοειται να κανουμε root για τη σαβουρα τους ουτε να εχω μια μερα λιγοτερη μπαταρια χωρις greenify.σε Z ultra..

 

χμμμ ξέρεις όλες αυτές οι εφαρμογές μπορείς να τις κάνεις απενεργοποίηση και δεν θα καταλαμβάνουν καθόλου πόρους του συστήματος. Άρα δεν συνεισφέρουν σε lag. Για ποιο bloatware μιλάς; Απλά θα πιάνουν χώρο στην εσωτερική μνήμη του κινητού (ROM). Όλα τα σύγχρονα κινητά έχουν τουλάχιστον 16GB, οπότε αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην λαγκαρει το android (εκτος κι αν μιλαμε για καμια σαπια κινεζια λενοβο με 256 ραμ), βαλτε greenify. Root + Greenify κανουν ολα τα κινητα σφαιρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus 7 και iPad 2 μετα απο τις τελευταίες αναβαθμίσεις αν δεν λυπομουν τα λεφτα που έχω δώσει θα τα πετούσα στα σκουπίδια .lagaroun του κερατά ,το μονο που αντέχει ακομα ειναι το s4 μου .

 

το nexus 7 δυστυχώς το σκίσανε με το lollipop. Το έστειλα και ηρέμησα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην λαγκαρει το android (εκτος κι αν μιλαμε για καμια σαπια κινεζια λενοβο με 256 ραμ), βαλτε greenify. Root + Greenify κανουν ολα τα κινητα σφαιρα :)

Κατι κανεις λαθος αν χρειαζεσαι greenify και ροουτ για να μη λαγκαρει το κινητο σου.... μηπως εχεις  σαμουνγκ?

300mb ram εχω σε κινητο 2011 με κιτκατ και απλα δεν κολλαει πουθενα και σε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...