Προς το περιεχόμενο

καπνισμα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω οτι τα σιγαρεττα για μοστρα ειναι μεγαλη απατη.

 

Αν θες να εισαι σοβαρος και πολυ μοστρατος δοκιμασε πουρο. Πολυ πιο υγειινο και δεν εθιζεσαι. Αλλη φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το καπνισμα ειναι κατι που απεχθανομαι οσο τιποτα αλλο, να βγω λιγο 'off topic' πριν απαντησω στην απορια σου (γνωριζοντας εκ των προτερων οτι η απαντηση θα ειναι τεραστια):

 

εγω θυμαμαι που οταν πηγαινα Γυμνασιο, σε ολο το σχολειο καπνιζανε περιπου 7 παιδια (κοντευω στα 29) και τωρα περιπου 7 παιδια δεν καπνιζουνε.. ειχα κ στην ταξη μου μια καπνιστρια και εμπαινε μεσα και μου ερχοτανε αναγουλα απο την μυρωδια και καθοτανε πισω μου.. δυστυχως αυτο το πραγμα συνεχιστηκε και στο Λυκειο οπου εκει περα καπνιζανε 4-5 παιδια απο την ταξη μου και μετακομισα στο παραθυρο (ευτυχες το οτι παντα καθομουνα στο πρωτο θρανιο). απο μικρος ειχα μια απεχθεια σε φαση που απεφευγα να κανω παρεα με καπνιστες (η μυρωδια απλα δεν παλευεται και μετα απο τους πρωτους μηνες δεν αντιλαμβανονται οι ιδιοι πως μυριζουν και ζουνε ετσι 'φυσιολογικα' σαν να μην τρεχει τιποτα. το χειροτερο ειναι πως και οι παθητικοι καπνιστες μετα απο ενα διαστημα δεν αντιλαμβανονται την μυρωδια και δεν τους ενοχλει οποτε πλεον καθονται και το μυριζουν χωρις να το καταλαβαινουνε καν.. εμενα με ενοχλεί από τα 5-7 μέτρα..) ακομα και τωρα κλεινω επιδεικτικα την μυτη μου στον δρομο (πχ οταν ειμαι σε σταση και εχω διπλα μου 4-5 ατομα που τους λειπει η βασικη ευγενεια).

το αποτελεσμα ειναι σε αυτην την ηλικια τα πνευμονια μου να κρατανε αερα για 95 δευτερολεπτα (οι περισσοτεροι φιλοι μου δεν ξεπερνανε το μισο λεπτο και χωρις να καπνιζουνε κιολας, προφανως απο το παθητικο καπνισμα που ολοι πρεπει να υποστουνε καθημερινα. και δεν χρειαζεται να σου βαλω αλλους 28-29αριδες για συγκριση, βαλε και τα πνευμονια 20αριδων ακομα, τα αποτελεσματα ειναι τραγικοτατα.), ενω 2 φορες την εβδομαδα κανω Κεντρο - Μαρουσι (πηγαινε - ελα) με τα ποδια (26 χλμ περιπου, χονδρικα 4 1/2 ωρες περπατημα) και δεν νιωθω την παραμικρη κουραση. 

 

απεναντι μου εχω εναν ανθρωπο που εχει καρκινο του λαρυγγα και οποτε περναω απο κατω απο το μπαλκονι παραπονιεται πως δεν εχει λεφτα να παρει τσιγαρα.. ειναι απλα αρρωστια και οι περισσοτεροι που το ξεκινανε δεν θα το κόψουν ποτέ και δεν καταλαβα ποτε γιατι το ξεκινανε με τοσα μειονεκτηματα που εχει και κανενα πλεονεκτημα (περα απο την υγεια ειναι και τερμα αντιαισθητικο). επισης αν βρεις ατομο γυρω στα 60 που δεν εχει καπνισει ποτε του, θα δεις οτι εξωτερικα μοιαζει τουλαχιστον για 15 χρονια νεοτερος (ειχα 2 καθηγητριες στο σχολειο σε τετοια φαση), που πλεον σκεφτεσαι πως δεν ειναι αυτοι οι ανθρωποι που μικροφερνουν, αλλα ολοι οι αλλοι μεγαλοφερνουν.

 

 

όσο για την απορια σου, απο ιατρικα δεν μπορω να πω οτι εχω τρομερες γνωσεις, αλλα ειχα κανει διαφορες εξετασεις περυσι και μου εβαλαν αυτο το πραγμα στο δαχτυλο που σου μετραει το pH και ο γιατρος αφου μου εδωσε συγχαρητηρια για το αποτελεσμα με το σχολιο οτι ουτε σε αθλητη δεν το βλεπει αυτον τον αριθμο, με ρωτησε αυτο ακριβως: "να φανταστω οτι δεν καπνιζεις καθολου;". η απαντηση μου βεβαια λιτη αλλα περιεκτικη.. "το σιχαινομαι".

 

μην πας με το σκεπτικο οτι εχεις χρονο να το κοψεις, κανε το και σημερα. και ακομα καλυτερα να αποφευγεις οσο μπορεις να το μυριζεις γιατι μπορει μεσα σε παρεες να το παιρνουν αψηφιστα αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι ο καπνιστης τσακιζει την υγεια των ανθρωπων γυρω του. και δεν ξερεις ποτέ που και ποτε θα σε χτυπησει..

 

εν τελει σκεψου πως ανθρωποι που σιχαινονται το καπνισμα υπαρχουν πάρα πολλοι αλλά σε αντιθεση με το αντιθετο, δεν υπαρχει κανένας που να αποφεύγει έναν μη καπνιστή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια καλα ολα αυτα,αλλα ας μου πει καποιος ΑΝ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΘΑ ΦΑΝΕΙ....αυτο,ουτε συμβουλες ουτε προωπικες εμπειριες...απλα ζηταω να μαθω για να προετοιμασω και τους δικους μου...ας απαντησει καποιος υπευθυνα με ενα ναι η οχι να ληξει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδύνατο να φανεί στις εξετάσεις. Οι καπνιστές φαίνεται να έχουν ελαφρώς χαμηλότερα επίπεδα TSH και υψηλότερα επίπεδα Τ3 και Τ4.1,2

 

Προς πληροφόρησή σου ο υποθυρεοειδισμός είναι πιο συχνός στις γυναίκες και στα άτομα άνω των 50 ετών.3 

 

Επίσης οι γενικές ιατρικές εξετάσεις σε επίπεδο κοινότητας δεν μειώνουν τη θνησιμότητα. Και όχι μόνο δεν ωφελούν αλλά προωθούν την υπερδιάγνωση αντί να ανιχνεύουν κλινικά σημαντικές ανωμαλίες. Για αυτό και η Καναδική Ομάδα Δράσης για Περιοδικές Εξετάσεις Υγείας και η Αμερικανική Ομάδα Δράσης Προληπτικών Υπηρεσιών είναι κατά των τσεκ-απ. Αυτά όλα για ασυμπτωματικούς ανθρώπους που αποτελούν την πλειοψηφία των εξεταζόμενων.4 Αν αρρωστήσει το σώμα σου θα εμφανίσει συμπτώματα και τότε ίσως σε βοηθήσει η ιατρική παρακολούθηση.

 

Αν και σιχαίνομαι τον καπνό, ο brakeless έχει δίκιο. Μια ερώτηση έκανε, δεν ζήτησε κήρυγμα. 

 

Το επιχειρηματικό μοντέλο των καπνοβιομηχανιών: πάρε μια εθιστική ουσία, τη νικοτίνη, και πρόσθεσε τον καπνό, τον ερεθισμό του λαιμού, τον ήχο του τσαλακώματος του σελοφάν περιτυλίγματος του πακέτου, την αίσθηση της αφής καθώς ανάβεις ένα τσιγάρο και το κρατάς μεταξύ των δαχτύλων σου, τα αισθητηριακά χαρακτηριστικά της πρώτη τζούρας, την εικόνα του καουμπόι και την αίσθηση ότι το κάπνισμα είναι σέξι, κουλ, γεμάτο αίγλη.

 

Η δραματική μείωση του καπνίσματος σε ΗΠΑ και άλλα κράτη οφείλεται κυρίως στην αλλαγή της αντίληψης της κοινωνίας. Οι άνθρωποι άρχισαν να βλέπουν το τσιγάρο για αυτό που είναι - ένα αηδιαστικό, θανάσιμο προϊόν. Από εκεί που ήταν φίλος τους, κάτι που ήθελαν, έγινε εχθρός τους, κάτι που απεχθάνονται. Αυτό οδήγησε σε αλλαγή στάσης, από την κοινωνική αποδοχή στην κοινωνική απόρριψη, από τον εκθειασμό στη δαιμονοποίηση. Μπίνγκο, η κοινωνική νόρμα άλλαξε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Είναι αδύνατο να φανεί στις εξετάσεις. Οι καπνιστές φαίνεται να έχουν ελαφρώς χαμηλότερα επίπεδα TSH και υψηλότερα επίπεδα Τ3 και Τ4.1,2

 

Προς πληροφόρησή σου ο υποθυρεοειδισμός είναι πιο συχνός στις γυναίκες και στα άτομα άνω των 50 ετών.3 

 

Επίσης οι γενικές ιατρικές εξετάσεις σε επίπεδο κοινότητας δεν μειώνουν τη θνησιμότητα. Και όχι μόνο δεν ωφελούν αλλά προωθούν την υπερδιάγνωση αντί να ανιχνεύουν κλινικά σημαντικές ανωμαλίες. Για αυτό και η Καναδική Ομάδα Δράσης για Περιοδικές Εξετάσεις Υγείας και η Αμερικανική Ομάδα Δράσης Προληπτικών Υπηρεσιών είναι κατά των τσεκ-απ. Αυτά όλα για ασυμπτωματικούς ανθρώπους που αποτελούν την πλειοψηφία των εξεταζόμενων.4 Αν αρρωστήσει το σώμα σου θα εμφανίσει συμπτώματα και τότε ίσως σε βοηθήσει η ιατρική παρακολούθηση.

 

Αν και σιχαίνομαι τον καπνό, ο brakeless έχει δίκιο. Μια ερώτηση έκανε, δεν ζήτησε κήρυγμα. 

 

Το επιχειρηματικό μοντέλο των καπνοβιομηχανιών: πάρε μια εθιστική ουσία, τη νικοτίνη, και πρόσθεσε τον καπνό, τον ερεθισμό του λαιμού, τον ήχο του τσαλακώματος του σελοφάν περιτυλίγματος του πακέτου, την αίσθηση της αφής καθώς ανάβεις ένα τσιγάρο και το κρατάς μεταξύ των δαχτύλων σου, τα αισθητηριακά χαρακτηριστικά της πρώτη τζούρας, την εικόνα του καουμπόι και την αίσθηση ότι το κάπνισμα είναι σέξι, κουλ, γεμάτο αίγλη.

 

Η δραματική μείωση του καπνίσματος σε ΗΠΑ και άλλα κράτη οφείλεται κυρίως στην αλλαγή της αντίληψης της κοινωνίας. Οι άνθρωποι άρχισαν να βλέπουν το τσιγάρο για αυτό που είναι - ένα αηδιαστικό, θανάσιμο προϊόν. Από εκεί που ήταν φίλος τους, κάτι που ήθελαν, έγινε εχθρός τους, κάτι που απεχθάνονται. Αυτό οδήγησε σε αλλαγή στάσης, από την κοινωνική αποδοχή στην κοινωνική απόρριψη, από τον εκθειασμό στη δαιμονοποίηση. Μπίνγκο, η κοινωνική νόρμα άλλαξε.

επιτελους,καποιος που καταλαβε,ευχαριστω πολυ φιλε

Είναι αδύνατο να φανεί στις εξετάσεις. Οι καπνιστές φαίνεται να έχουν ελαφρώς χαμηλότερα επίπεδα TSH και υψηλότερα επίπεδα Τ3 και Τ4.1,2

 

Προς πληροφόρησή σου ο υποθυρεοειδισμός είναι πιο συχνός στις γυναίκες και στα άτομα άνω των 50 ετών.3 

 

Επίσης οι γενικές ιατρικές εξετάσεις σε επίπεδο κοινότητας δεν μειώνουν τη θνησιμότητα. Και όχι μόνο δεν ωφελούν αλλά προωθούν την υπερδιάγνωση αντί να ανιχνεύουν κλινικά σημαντικές ανωμαλίες. Για αυτό και η Καναδική Ομάδα Δράσης για Περιοδικές Εξετάσεις Υγείας και η Αμερικανική Ομάδα Δράσης Προληπτικών Υπηρεσιών είναι κατά των τσεκ-απ. Αυτά όλα για ασυμπτωματικούς ανθρώπους που αποτελούν την πλειοψηφία των εξεταζόμενων.4 Αν αρρωστήσει το σώμα σου θα εμφανίσει συμπτώματα και τότε ίσως σε βοηθήσει η ιατρική παρακολούθηση.

 

Αν και σιχαίνομαι τον καπνό, ο brakeless έχει δίκιο. Μια ερώτηση έκανε, δεν ζήτησε κήρυγμα. 

 

Το επιχειρηματικό μοντέλο των καπνοβιομηχανιών: πάρε μια εθιστική ουσία, τη νικοτίνη, και πρόσθεσε τον καπνό, τον ερεθισμό του λαιμού, τον ήχο του τσαλακώματος του σελοφάν περιτυλίγματος του πακέτου, την αίσθηση της αφής καθώς ανάβεις ένα τσιγάρο και το κρατάς μεταξύ των δαχτύλων σου, τα αισθητηριακά χαρακτηριστικά της πρώτη τζούρας, την εικόνα του καουμπόι και την αίσθηση ότι το κάπνισμα είναι σέξι, κουλ, γεμάτο αίγλη.

 

Η δραματική μείωση του καπνίσματος σε ΗΠΑ και άλλα κράτη οφείλεται κυρίως στην αλλαγή της αντίληψης της κοινωνίας. Οι άνθρωποι άρχισαν να βλέπουν το τσιγάρο για αυτό που είναι - ένα αηδιαστικό, θανάσιμο προϊόν. Από εκεί που ήταν φίλος τους, κάτι που ήθελαν, έγινε εχθρός τους, κάτι που απεχθάνονται. Αυτό οδήγησε σε αλλαγή στάσης, από την κοινωνική αποδοχή στην κοινωνική απόρριψη, από τον εκθειασμό στη δαιμονοποίηση. Μπίνγκο, η κοινωνική νόρμα άλλαξε.

ωστοσο σε εξετασεις θυρεοειδη δεν πιστευεις να φανει ετσι?και παλι ευχαριστω για την υποστηριξη και για οσα εγραψεσ πανω,μιας και καταλαβα το λαθος μου,και εχω να κανω ακριβως εναν μηνα,απο τοτε που ξεκινησαν τα σχολεια....η παρεα μου αντι να με θαυμαζει που το εκοψα,λογω του οτι οι καθηγητες επιτρεπουν το καπνισμα στο σχολειο , με παρωτρυναν να καπνιζω στο σχολειο μαζι τους...απο τοτε λοιπον,δεν το χω ξαναγγιξει στο στομα-χερι μου και επιτελους το αποδεχτηκαν και σιγα σιγα ενας ενας το εγκαταλειπει...απο τα 8 ατομα που αποτελειται η παρεα μου εκ των οποιοων ολοι καναμε το καλοκαιρι,απο οταν το εκοψα εγω και μετα,μεινανε μονο 2 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, 3 μήνες δεν τις έκανες αυτές τις ρημάδες τις εξετάσεις ακόμα;

χαχαχαχα οχι δεν τις εχω κανει,και δεν ξερω αν και ποτε θα κανω...απλα για παν ενδεχομενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...