Προς το περιεχόμενο

καπνισμα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ειμαι 23 και καπνιζω απο τα 20. Καταχρας να το κοψεις τελειως!

 Δευτερον το τσιγαρο ειναι εθιστικο σαν τα ναρκωτικα αλλα ειναι ασχετο το τι προκαλει στον οργανισμο το τσιγαρο και τι τα ναρκωτικα και για αυτο δεν ποιανεται για ναρκωτικο αν το δουμε σωστα.

Σιγουρα μπορει α σου προκαλει ευχαριστηση η δεν ξερω τι..

Εμενα δεν θα πω ψεματα μου αρεσει.. Κανω 8-10 τσιγαρα τη μερα  και  ναι σιγουρα ειμαι εθισμενος.

Γιατι δεν το κοβω? γιατι ακομα δεν το εχω αποφασησει...

Γιατι δν το εχω αποφασησει? Μαλλον επειδη μου φαινεται μακρια το μελλον που λεμε για το τι προκαλει το τσιγαρο....

Ειμαι 100% λαθος και αν θες τη γνωμη μου μην καπνιζεις καθολου. Μονο αν δεν το κανεις καθολου δεν θα εθιστεις.

Ειχα πολλους φιλους που στο λυκειο ο που εγω δεν καπνιζα τοτε και εκαναν 3-4 τσιγαρα τη βδομαδα και λεγανε οτι κανουν ετσι καμια φορα .

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ. Ολοι πλεον κανονικοι καπνιστες και κανουν και ενα πακετο τη μερα. Οποτε κοφτο τελειως. Το καπνιζω αρεα και που δεν υπαρχει γιατι μελλοντικα θα καπνιζεις κανονικα.

δεν ειχα διαβασει το σχολιο σου,οποτε θα σου απαντησω τωρα...καταλαβα την βλακεια που εκανα και μετανιωνω...και δεν εισαι εθισμενη...αν πεις δεν ξανα αγοραζω αν εχεισ πισμα τελειωσε η ιστορια...ακριβως το ιδιο εκανα και εγω,αλλα ειμαι 15χρονων,οποτε σιγουρα θα γελουσες αν σου εφερνα ως παραδειγμα τον εαυτο μου...η γιαγια μου ομως,που λογω του οτι δουλευε και δεν πηγαινε σχολειο(απο την ηλικια των 12 κιολας..)καπνιζε περιπου 2 πακετα την ημερα,ως τα 67 της...για σκεψου λιγο...55 χρονια...και ειπε μαζι με την μητερα μοιυ(η οποια επισης καπνιζε)οτι θα το κοψουν...δεν ξαναπηρανε και τελειωσε η ιστορια...αν οντως θελεις να το κοψεις δε θα ξαναπαρεις...αν ομως μια λες θα το κοψω και μια ε ας κανω ενα μωρε και καπνιζεις,μην κανεις υποδειξεις(δε το λεω με αγριο υφος)...το να μου λεει ενας καπνιστης κοψε το τσιγαρο,ειναι σα να μου λεει ενας παπας γινε αθεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν ομως μια λες θα το κοψω και μια ε ας κανω ενα μωρε και καπνιζεις,μην κανεις υποδειξεις(δε το λεω με αγριο υφος)...το να μου λεει ενας καπνιστης κοψε το τσιγαρο,ειναι σα να μου λεει ενας παπας γινε αθεος....

 

Δε σού κάνει υπόδειξη, συμβουλή σού δίνει και δεν είναι καθόλου παράδοξο. Ο δε παραλληλισμός που κάνεις με τον καπνιστή και τον παπά, είναι τελείως αβάσιμος.

 

Ένας καπνιστής, μπορεί να έχει διαπιστώσει τη φθορά που τού έχει προκαλέσει το κάπνισμα, αλλά να μην έχει καταφέρει να το κόψει, απλώς διότι στο δικό του οργανισμό η εξάρτηση έχει γίνει πιο βαριά απ' όσο σε κάποιον που το έχει καταφέρει. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η  συμβουλή του είναι λανθασμένη; Ο παπάς που σού λέει «γίνε άθεος», σε κοροϊδεύει. Ο καπνιστής που σού λέει «κόψε το τσιγάρο», από πού κι ως πού κάνει το ίδιο; Θα έχεις διαφορετικά αποτελέσματα, αν κόψεις το τσιγάρο επειδή άκουσες τη συμβουλή από ένα καπνιστή;

 

Κι εγώ όταν κάπνιζα και με είχε πάρει ο διάολος, έλεγα σε όλους να μην καπνίζουν, διότι είχα δει τη ζημιά που πάθαινα ο ίδιος. Πού είναι το περίεργο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Ο δε παραλληλισμός που κάνεις με τον καπνιστή και τον παπά, είναι τελείως αβάσιμος.

 

; Ο παπάς που σού λέει «γίνε άθεος», σε κοροϊδεύει. Ο καπνιστής που σού λέει «κόψε το τσιγάρο», από πού κι ως πού κάνει το ίδιο; Θα έχεις διαφορετικά αποτελέσματα, αν κόψεις το τσιγάρο επειδή άκουσες τη συμβουλή από ένα καπνιστή;

 

Κι εγώ όταν κάπνιζα και με είχε πάρει ο διάολος, έλεγα σε όλους να μην καπνίζουν, διότι είχα δει τη ζημιά που πάθαινα ο ίδιος. Πού είναι το περίεργο;

 

 

τους περισσοτερους παπαδες τους εχει φαει η φιλοσοφια. Λενε στον κοσμο "ξεκινα να ψαχνεις τον θεο μεσα σου" και ο αλλος ακουει "να ερχεσαι καθε Κυριακη εδω να πινεις τσαμπα κρασι και ο θεος θα σου γιανει το περιβαλλον, εσυ υπομονη και μοκο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σού κάνει υπόδειξη, συμβουλή σού δίνει και δεν είναι καθόλου παράδοξο. Ο δε παραλληλισμός που κάνεις με τον καπνιστή και τον παπά, είναι τελείως αβάσιμος.

 

Ένας καπνιστής, μπορεί να έχει διαπιστώσει τη φθορά που τού έχει προκαλέσει το κάπνισμα, αλλά να μην έχει καταφέρει να το κόψει, απλώς διότι στο δικό του οργανισμό η εξάρτηση έχει γίνει πιο βαριά απ' όσο σε κάποιον που το έχει καταφέρει. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η  συμβουλή του είναι λανθασμένη; Ο παπάς που σού λέει «γίνε άθεος», σε κοροϊδεύει. Ο καπνιστής που σού λέει «κόψε το τσιγάρο», από πού κι ως πού κάνει το ίδιο; Θα έχεις διαφορετικά αποτελέσματα, αν κόψεις το τσιγάρο επειδή άκουσες τη συμβουλή από ένα καπνιστή;

 

Κι εγώ όταν κάπνιζα και με είχε πάρει ο διάολος, έλεγα σε όλους να μην καπνίζουν, διότι είχα δει τη ζημιά που πάθαινα ο ίδιος. Πού είναι το περίεργο;

εχει βαση αυτο που ειπα δικε μου...και οι δυο κανουν κατι κακο και προσπαθουν να με προτρεψουν στο ''καλο''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...