Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λύση: LeuPay.eu

 

Δεδομένου ότι η Coinbase έχει όριο για αγορά με κάρτα μόνο 40 ευρώ ημερησίως και με 3% fee, ενώ το έμβασμα από Ελλάδα είναι 500 ευρώ τον μήνα και άμα προλάβεις (συνήθως δεν προλαβαίνεις), η καλύτερη λύση είναι το έμβασμα μέσω LeuPay:

 

Visa/MasterCard --> LeuPay.eu --> Kraken.com ή Uphold.com --> bitcoins

 

- Ανοίγω λογαριασμό στο LeuPay.eu . Μού δίνουν χωρίς χρέωση κάρτα (virtual ή πλαστική) και IBAN τράπεζας Λουξεμβούργου.

- Κάνω verify τον λογαριασμό μου. (Αρκεί φωτογραφία ελληνικής ταυτότητας και μια μικρή δοκιμαστική κατάθεση με δική μου Visa/MasterCard ή έμβασμα.)

- Φορτώνω το LeuPay.eu με ευρώ, με οποιαδήποτε δική μου Visa/MasterCard. Fee 1%. (Ή με έμβασμα. Αλλά με κάρτα γίνεται αμέσως και δεν με περιορίζουν τα capital controls.)

- Στέλνω έμβασμα από το LeuPay (IBAN Λουξεμβούργου) στο Kraken ή το Uphold. Χρέωση για το SEPA transfer 3 ευρώ, ανεξαρτήτως ποσού. (Με έμβασμα από την Ελλάδα είχα χρεωθεί 1+5, σύνολο 6 ευρώ!)

- Αγοράζω bitcoins στο Kraken ή στο Uphold.

 

Συνολικό fee: 1% fee το φόρτωμα με κάρτα, +3 ευρώ το SEPA transfer, +0,26% το Kraken fee

 

Έχω δοκιμάσει το Kraken.com και επίσης:

Uphold.com (πρώην BitReserve) : Επίσης καλό, και με καλές ισοτιμίες.

Coinbase.com : Δεν έχει συμφωνία με τις τράπεζες του Λουξεμβούργου, και μού γύρισε πίσω το έμβασμα.

 

γιατί να μπείς σε αυτή την διαδικασία όταν από τι βλέπω το uphoald δέχεται εμβάσματα απευθείας μέσω sepa. Δεν το έχω κάνει βέβαια να το επιβεβαιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γιατί να μπείς σε αυτή την διαδικασία όταν από τι βλέπω το uphoald δέχεται εμβάσματα απευθείας μέσω sepa. Δεν το έχω κάνει βέβαια να το επιβεβαιώσω.

 

 

Με κάρτα το έχεις δοκιμάσει?

Το δοκίμασα με κάρτα και μου εμφάνισε: <<Operation is declined by your card Issuer. Please contact your card Issuer for more information>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο και με κάρτα alpha bank, δεν τη δέχεται... η Leupay

Πώς, με την Alpha Bank Enter MasterCard (την κανονική debit που έχεις για το ATM) έκανα εγώ verify στο Leupay, και με αυτήν ανεβάζω.

 

Με κάρτα το έχεις δοκιμάσει?

Το δοκίμασα με κάρτα και μου εμφάνισε: <<Operation is declined by your card Issuer. Please contact your card Issuer for more information>>

Ναι, το Uphold δεν δέχεται τις ελληνικές κάρτες (της Alpha Bank τουλάχιστον)· μάλλον ανάποδα δηλαδή, οι ελληνικές κάρτες δεν δέχονται το Uphold.

 

γιατί να μπείς σε αυτή την διαδικασία όταν από τι βλέπω το uphoald δέχεται εμβάσματα απευθείας μέσω sepa. Δεν το έχω κάνει βέβαια να το επιβεβαιώσω.

Ναι, έμβασμα δέχεται. Αν προλάβεις το γενικό όριο που έχει η τράπεζά σου μέσα στον μήνα (εκτός από το ατομικό όριο φυσικά). (Και επί πλέον για το έμβασμα από Ελλάδα μού κόβει 1+5=6 ευρώ η τράπεζα, ενώ το Leupay 3 ευρώ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς, με την Alpha Bank Enter MasterCard (την κανονική debit που έχεις για το ATM) έκανα εγώ verify στο Leupay, και με αυτήν ανεβάζω.

 

Δοκίμασα και εγώ με την κάρτα Alpha Bank Enter VISA debit... της μισθοδοσιας μου.... αλλά δεν τη δέχεται το leupay...κρίμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε εδώ μια πολύ καλή ανάλυση με την αύξηση χρήσης του Bitcoin στην Ελλάδα που ουσιαστικά δείχνει ότι η χώρα μας είναι με τις περισσότερες αγορές σε Bitcoin στην ανατολική Ευρώπη και στα βαλκάνια. Μόνο το Ισραήλ μας ξεπερνάει αν βάλουμε μέσα και την μέση ανατολή.

 

Following the Bitcoin Trail

http://bitcoinchaser.com/following-the-bitcoin-trail#oo

 

και πως να μην είναι με τα capital control που μια χαρά κρατάνε. Χθές πήγα να αγοράσω κάτι από το amazon της Γαλλίας και δυστηχώς δεν δεχόταν καμία μου κάρτα της eurobank. Ε την μόνη λύση που βρήκα ήταν bitcoin και φόρτωση της κάρτας. ειλικρινά δεν ξανασχολούμε με τις κάρτες των Ελληνικών τραπεζών είναι στην κυριολεξία τελείως άχρηστες.

 

auto → el
ξανασχολούμε
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο είναι κλειστό σου είπαν? γιατί είχαν επικοινωνήσει πρόσφατα μαζί μου μέσω email και δεν είχαν αναφέρει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο είναι κλειστό σου είπαν? γιατί είχαν επικοινωνήσει πρόσφατα μαζί μου μέσω email και δεν είχαν αναφέρει κάτι τέτοιο.

 

Έχω πάει 3 μέρες τώρα, πεμπτη - παρ και σαββατο, το εστιατόριο είναι ανοιχτό το atm υπάρχει αλλά είναι εκτός λειτουργίας.

 

Δεν υπάρχει κάποιος στο χώρο του atm να σε βοηθήσει ή για οδηγίες κλπ.

 

Αν έχεις επαφή μαζί τους ρώτας, και μας ενημερώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν ρωτάς στο εστιατόριο? Τα παιδιά εκεί και γνωρίζουν και δίνουν άμεσα πληροφορίες αφού αυτοί είναι οι διαχειριστές τους. Το ποιο πιθανό είναι να τους έχουν τελείωσε τα Bitcoin που πρέπει να πουλήσουν και από τι θυμάμαι η διαδικασία είναι να έρθει κάποιος από την ετιαρεία διαχείρισης και να ανανεώσει το μηχάνημα κάτι που δεν μπορούν να κάνουν οι ιδιοκτήτες του εστιατορίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν ρωτάς στο εστιατόριο? Τα παιδιά εκεί και γνωρίζουν και δίνουν άμεσα πληροφορίες αφού αυτοί είναι οι διαχειριστές τους. Το ποιο πιθανό είναι να τους έχουν τελείωσε τα Bitcoin που πρέπει να πουλήσουν και από τι θυμάμαι η διαδικασία είναι να έρθει κάποιος από την ετιαρεία διαχείρισης και να ανανεώσει το μηχάνημα κάτι που δεν μπορούν να κάνουν οι ιδιοκτήτες του εστιατορίου. 

Ρώτησα την πρώτη μέρα μια κοπέλα, μου είπε είναι θέμα τροφοδοσίας του μηχανήματος με ρεύμα... και θα λυθεί μέχρι αύριο. Πήγα 2 μερές μετά συνεχόμενα και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναρώτα τους νομίζω η έχει κάποιο πρόβλημα που περιμένουν να έρθει από την εταιρεία να τους το φτιάξουν η απλά περιμένουν τροφοδοσία. Υπάρχουν κάποιοι τύποι που πάνε και μαζεύουν αγοράζουν στην κυριολεξία ότι bitcoin υπάρχει μέσα στο μηχάνημα. Το έχω δει στο συγκεκριμένο στο meetin που είχε γίνει εκει πριν κανά μήνα. 

Δεν ξέρω γιατί προτιμούν να αγοράσουν έτσι από το να τα πάρουν από κάποιο ανταλλακτήριο. Φαντάζομαι είναι καθαρά για το θέμα της διατήρησης της ανωνυμίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα την πρώτη μέρα μια κοπέλα, μου είπε είναι θέμα τροφοδοσίας του μηχανήματος με ρεύμα... και θα λυθεί μέχρι αύριο. Πήγα 2 μερές μετά συνεχόμενα και τίποτα.

 

Πήγε παιδί σήμερα και το ATM είναι κανονικά ξανά σε λειτουργία

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1222489.20

H wall street journal πάντως θεωρεί υπεύθυνο για το πρόσφατο ράλυ ανόδου της ισοτιμίας το fund Bitcoin Investment Trust
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...