Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορώ γιατί υποσκάπτουν το ίδιο το συμφέρον τους. Τώρα μάλιστα που έχουν χαλαρώσει τα capital controls, ειδικά για τις κάρτες. Ή φοβούνται μήπως τούς βάλουν χέρι αν επιτρέψουν μεταφορές μεγάλων ποσών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το γράφω και εδώ που είναι πιο σχετικό θέμα. Το έχω γράψει και στο γενικό θέμα με τις 650 σελίδες! Αγορές εξωτερικό κλπ!

 

Καλησπερα παιδες και χρονια πολλα!!!Ειμαι πολλα χρονια γραμμενος και σας διαβαζω αλλα ειναι απο τις λιγες φορες που γραφω και εγω!

Μας ειχατε σωσει με την λυση με το request money..Την εχω δοκιμασει και εγω και ολα τελεια.Τωρα σας ακολουθησα στη λυση της Revolut. Εκανα μια καταθεση 24-12 και σημερα μεσημερι μπηκαν τα λεφτα (δλδ ακριβως 4 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ οσο λετε πανω κατω!).Ακομη αγορα δεν εκανα αλλα την συνδεσα αμεσως και πανευκολα στο Paypal! Εχω ακομη στο balance οποτε θα αργησει λιγο να την δοκιμασω αλλα δεν βλεπω καποιο λογο να εχω θεμα!

Τωρα πηγα να ασχοληθω και με το θεμα των bitcoin (καλο ειναι να τα δουκλεψω λιγο μου αρεσει πολυ σαν ιδεα κλπ κλπ).Κατεβασα 2-3 πορτοφολια κινητο μου κλπ για να δω πως δουλευουν. Και τωρα θελω να ΑΓΟΡΑΣΩ απο καπου bitcoin αλλα δεν υπαρχει καποιος τροπος σχετικα ανωνυμος( η εστω ΟΧΙ να δινουμε ΟΛΑ τα στοιχεια μας ταυτοτητες κινητα κλπ?). (Μην μου πειτε για το ΑΤΜ Εξαρχεια θα λειπω αρκετες μερες εκτος Αθηνων. Δοκιμασα coinbase θελει ταυτοτητα τηλεφωνο κλπ. Xapo για να κανεις πρωτη αγορα ομοιως.Για αρχη το μονο που θελω ειναι χωρις να δωσω απειρα στοιχεια να αγορασω καρτα spectrocoin.

Καποια λυση δοκιμασμενη για να μη πεσω σε καμια παγιδα?

Ευχαριστω πολυ ...Ειστε εξαιρετικοι!!!

Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως ανώνυμος μόνο ATM και localbitcoins χέρι με χέρι συναλλαγες αλλά εκεί έχουν κάτι τιμές εξωφρενικές. Τώρα το kraken.com δεν ζητάει πολλά στοιχεία για τα πρώτα tier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν το ήξερα για το kraken. Ωραία θα δοκιμάσω εκεί. Το καλό που δεν είχα σκεφτεί... Γτ σμρ την πήρα! Είναι ότι έχω κάρτα revolut με λεφτά μέσα οπότε θα αγοράσω από εκεί (αν δέχεται) από kraken χωρίς ν φοβάμαι μην απορριφθει συναλλαγή!

Αν έχετε κάτι άλλο κατά νου μου λέτε!

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάρτες το kraken δεν δέχεται μόνο μεταφορές με sepa. Για δες και το coinmal αξιόπιστο λένε ότι είναι

 

https://www.coinimal.com/trades/buy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάρτες το kraken δεν δέχεται μόνο μεταφορές με sepa. Για δες και το coinmal αξιόπιστο λένε ότι είναι

 

https://www.coinimal.com/trades/buy

Α δεν δέχεται κάρτες... Ωραία θα δοκιμάσω αυτό που λες και σαν ενημερώνω! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν έχω γράψει και το έμαθα πρόσφατα είναι ότι το Bitcoin ATM που υπήρχε το καλοκαίρι στο κέντρο και έκλεισε απότομα ενώ ήταν ο ποιο δημοφιλές προορισμός για όλους όσους ήθελαν να αγοράσουν Bitcoin έγινε μετά από πιέσεις που δέχθηκαν από συγκεκριμένες τράπεζες οι διαχειριστές του χώρου.

Είναι έγκυρη η πληροφορία αν και ποτέ δεν θα την επιβεβαιώσει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο The Cube λες... Μάλιστα...

Τότε που ήταν χωρίς fee, και είχε μεν ανέβει στα 250-260 ευρώ η ισοτιμία λόγω capital controls, αλλά και πάλι σε σχέση με σήμερα...

 

Εγώ άλλο σκέφτομαι.

40 δις σηκώσαμε λέει μεμιάς από τις τράπεζες, και τά 'χουμε κρυμμένα στα στρώματα και στα ψυγεία.

6 δις είναι το market cap του bitcoin ολόκληρο.

 

Έχετε κάποιες οικονομίες; Λίγες, πολλές, οσεσδήποτε;

Κάντε τα bitcoin, τα μισά τουλάχιστον!

Τινάξτε την μπάνκα στον αέρα - μέρα που είναι σήμερα!

 

Καλή χρονιά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν έχω γράψει και το έμαθα πρόσφατα είναι ότι το Bitcoin ATM που υπήρχε το καλοκαίρι στο κέντρο και έκλεισε απότομα ενώ ήταν ο ποιο δημοφιλές προορισμός για όλους όσους ήθελαν να αγοράσουν Bitcoin έγινε μετά από πιέσεις που δέχθηκαν από συγκεκριμένες τράπεζες οι διαχειριστές του χώρου.

Είναι έγκυρη η πληροφορία αν και ποτέ δεν θα την επιβεβαιώσει κάποιος...

Καλημέρα και καλή χρονιά! Μήπως ξέρεις το κατάστημα με το  atm στα Εξάρχεια τι ώρα ανοίγει; Πήγα πριν λίγες μέρες στις 14.30 και ήταν κλειστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά! Μήπως ξέρεις το κατάστημα με το  atm στα Εξάρχεια τι ώρα ανοίγει; Πήγα πριν λίγες μέρες στις 14.30 και ήταν κλειστα....

Από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 12 το βράδυ. (Είναι βραδυνό εστιατόριο-μπαρ.)

Καλή Χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω κατι. εχω καρτα e-coin και αποτι ειδα εβαλη γρηγορη αγορα bitcoins μεσω ebanking απο τραπεζα της Σκωτιας.

λεει οτι πρεπει να μπει ενας συγκεκριμενος κωδικος στο Payment reference. εννοει στο πεδιο που λεει αιτιολογια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι το sepa.

Στο Σιτέ της e coin λέει βαλανε νέο σύστημα να γμιζεις κατευθείαν bitcoins χωρίς ενδιάμεσους .

Βάζεις χώρα Ελλάδα και σαν επιλογή σου έχει να μεταφέρεις μέσω ebanking τα λεφτα σε τράπεζα της Σκωτίας ( ή οποία είναι στον Πειραιά) και λέει να βάλεις ένα τάδε κωδικό στο reference number.

Και αναρωτιέμαι αν εννοεί στο πεδίο "αιτία" που έχει όταν Στέλνω λεφτά μέσω ebanking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αναρωτιέμαι αν εννοεί στο πεδίο "αιτία" που έχει όταν Στέλνω λεφτά μέσω ebanking

Ναι, αυτό εννοεί.

(Αλλά πές μας αν θέλεις και ποιας ελληνικής τράπεζας ebanking χρησιμοποιείς, να σου πούμε ακριβώς πώς το λένε εκεί.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...