Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για ασφαλιστικη εταιρεια NN (ING)


Tigris7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Το θέμα είναι πως μπορεί να υπάρχουν χρόνια προβλήματα τα οποία δεν ξέρεις αφού δεν σε έχουν ενοχλήσει. Και ξαφνικά δημιουργούν ενοχλήσεις, πας να κάνεις ότι χρειαστεί (με τη σιγουριά ότι "έχω και την ασφάλεια βρε αδερφέ") για να λάβεις την απάντηση ότι προϋπήρχε και δεν καλύπτεται. Ενίοτε υπονοούν ότι το ήξερες και έκρυψες (έχω προσωπική εμπειρία από άτομο στην οικογένεια που του συνέβει ακριβώς αυτό).

Εντάξει αναλόγως και την περίπτωση, δεν έχουν πάντα άδικο οι εταιρείες. Προσωπικά, είχα έναν όζο χωρίς να το καταλάβω (νόμιζα πως ήταν το μήλο του Αδάμ) για χρόνια. Όταν τελικά το ανακάλυψα και χρειάστηκα χειρουργείο, η ασφαλιστική (είχα 1,5 χρόνο συμβόλαιο) δε με κάλυψε (και ορθώς διαβάζοντας τους όρους). Πως αποδεικνύεις ότι δεν το ήξερες; 

Ο πατέρας μου ήταν ασφαλιστικός πράκτορας και εάν αποδεικνυόταν ότι ένα πρόβλημα δεν προϋπήρχε, οι εταιρίες κάλυπταν κανονικά τα έξοδα των πελατών.

Επεξ/σία από afragorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2019 στις 12:15 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Τα προγραμματα αυτα που λες ΝΝ-Πειραιως είναι καλύτερα απο αυτα που δινει η ιδια η εταιρεία, έχουν κάποια παραπάνω προνόμια;

όχι δεν είναι καλύτερα, είναι συνήθως κουτσουρεμενα νοσοκομειακά προγράματα, φθηνότερα ( λόγω μη προμήθειας σε ασφαλιστή ) και παραπλήσια αποταμιευτικά επενδυτικά  προγράμματα με την ΝΝ.

Επεξ/σία από thomasko7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2019 στις 2:19 ΜΜ, haris_216 είπε

"Χρόνια" και "προϋπάρχοντα" καταλήγουν πολλά ιατρικά προβλήματα όταν έρθει η ώρα να πληρώσει μία ασφαλιστική (γενικά μιλώντας και όχι απαραίτητα για τη συγκεκριμένη).

Και μάλιστα δεν ιδρώνει το αυτί τους ακόμα και όταν από πουθενά δεν προκύπτει ότι ήταν κάτι το οποίο ήξερες και απέκρυψες, πράγμα που προφανώς και θα σήμαινε δόλο.

Η δικη μου ασφαλιστικη εχει δυο ενδιαφερουσες παροχες

Δινει μικρη μειωση στο επομενο ετος οταν δεν εχεις χρησιμοποιησει την ασφαλεια και καλυπτει καποιες (οχι ολες) συγγενεις παθησεις μετα απο Χ χρονια,  κατι που απλοποιει τα πραγματα

Ολα αυτα ειναι ουσιαστικα παροχες προς τους καλους πελατες και οχι προς καποιον που ψαχνει ευκαιριακα ενα συμβολαιο και μετα θα παει αλλου ή δεν θα ανανεωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vagos789 είπε

Η δικη μου ασφαλιστικη εχει δυο ενδιαφερουσες παροχες

Δινει μικρη μειωση στο επομενο ετος οταν δεν εχεις χρησιμοποιησει την ασφαλεια και καλυπτει καποιες (οχι ολες) συγγενεις παθησεις μετα απο Χ χρονια,  κατι που απλοποιει τα πραγματα

Ολα αυτα ειναι ουσιαστικα παροχες προς τους καλους πελατες και οχι προς καποιον που ψαχνει ευκαιριακα ενα συμβολαιο και μετα θα παει αλλου ή δεν θα ανανεωσει

Δεν βλέπω πως η ασάφεια των υπογραμμισμένων (κόκκινο) μπορεί να βοηθήσει τον ασφαλισμένο.

Πείτε με κακοπροαίρετο αλλά θεωρώ κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι αν προκύψει κάποια πάθηση "τυχαία" θα ανήκει στις παθήσεις που δεν καλύπτει ή "συμπτωματικά" τα χ χρόνια θα είναι λίγο διαφορετικά για το συγκεκριμένο πρόβλημα (δυστυχώς είχα συμβάν στο οικογενειακό περιβάλλον. Και ηλιθιωδώς για την εταιρία, επρόκειτο για κάτι το οποίο δεν άξιζε καν τον κόπο οικονομικά, για να δυσαρεστήσει και τελικά να χάσει τον από χρόνια πελάτη της).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαθε εταιρεια εχει αλλο προφιλ στο πως διαχειριζεται τις συγγενεις παθησεις,οποτε δεν μπορω να ειμαι πιο σαφης.

Το μονο βεβαιο ειναι οτι δεν θα τις καλυψει ολες και αυτες που θα καλυψει θα το κανει ελαχιστοποιωντας τον κινδυνο της χρησιμοποιωντας στατιστικα.

Ισως παλι να επιλεγει καποιες παθησεις που ξερει οτι στα δικαστηρια θα τις εχανε αν τις αφηνε ακαλυπτες,δεν ξερω.

Αλλα ειναι ενα θεμα που χρηζει προσοχης για καποιον που παει σημερα να βρει ενα συμβολαιο,εστω κι αν ειναι πολυπλοκο.

Προσωπικα πιστευω οτι η χρυση τομη οικονομικα ειναι ενα συμβολαιο που ισχυει μονο για Ελλαδα και ειναι ετησιως ανανεουμενο,υπαρχουν τετοια απο δυο εταιρειες τουλαχιστον και ειναι πολυ οικονομικα σε σχεση με αλλα.

Δεν υπαρχει παθηση που δεν μπορει να αντιμετωπιστει εντος Ελλαδος και μην μου πειτε για τον μικρο Ραφαηλ γιατι αυτο περαν της σπανιοτητας ειναι πειραματικη θεραπεια που ενδεχεται απλως να καθυστερει συμπτωματα

 

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο μενα. Προσφατα πηγα για συνεντεξη στην εν λογω εταιρια (HELLAS NN) για δουλεια... Απλα θελω να πω ενα πραγμα οσοι σκεφτεστε να εργαστειτε ως ασφαλιστικος συμβουλος ΜΑΚΡΙΑ!!!!!  ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν υπαρχει βασικος-σταθερος μισθος ειναι με bonus του bonus ο bonus... Ο τυπος που με πηρε συνεντεξη γενικα νωχελικος εξηγουσε ποσα λεφτα μπορεις να βγαλεις αν φερεις συμβολαια εννοειται και ο μοναδικος τροπος για να πληρωθεις. Δεν αξιζει σε καμια των περιπτωσεων να εργαστει κανεις σε τετοια εταιρια και με τοσα bonus επι των συμβολαιων που κλεινεις εννοειται πολυ μικρο κερδος εχεις απο ενα συμβολαιο και σου λεει πανε βρες πελατες δεν με νοιαζει πως και που θα τους βρεις απλα φερε μας πελατες για να παρεις λιγα λεφτα και εσυ. Εβλεπα και πολλα ατομα να φευγουν δυσαρεστημενα εκεινη την μερα που πηγα για συνεντεξη οσοι ηταν πριν απο μενα.. και καταλαβα οτι θα χασω τον χρονο μου κατι που βεβαια εγινε εφυγα αρον αρον απο την συνεντεξη. Δεν την ολοκληρωσα καν σηκωθηκα και τον χαιρετησα και εφυγα. Δεν αξιζει με τιποτα μεινετε μακρια μην χανετε τον χρονο σας για τετοια δουλεια στην HELLAS NN. Αυτη ηταν η εμπειρια μου ποτε ξανα. εννοειται απο την αρχη δεν σου λενε και πολλα μεχρι να πας συνεντεξη και να φυγεις αρον αρον.

Επεξ/σία από mike89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
30 λεπτά πριν, mike89 είπε

Καλησπερα και απο μενα. Προσφατα πηγα για συνεντεξη στην εν λογω εταιρια (HELLAS NN) για δουλεια... Απλα θελω να πω ενα πραγμα οσοι σκεφτεστε να εργαστειτε ως ασφαλιστικος συμβουλος ΜΑΚΡΙΑ!!!!!  ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν υπαρχει βασικος-σταθερος μισθος ειναι με bonus του bonus ο bonus... Ο τυπος που με πηρε συνεντεξη γενικα νωχελικος εξηγουσε ποσα λεφτα μπορεις να βγαλεις αν φερεις συμβολαια εννοειται και ο μοναδικος τροπος για να πληρωθεις. Δεν αξιζει σε καμια των περιπτωσεων να εργαστει κανεις σε τετοια εταιρια και με τοσα bonus επι των συμβολαιων που κλεινεις εννοειται πολυ μικρο κερδος εχεις απο ενα συμβολαιο και σου λεει πανε βρες πελατες δεν με νοιαζει πως και που θα τους βρεις απλα φερε μας πελατες για να παρεις λιγα λεφτα και εσυ. Εβλεπα και πολλα ατομα να φευγουν δυσαρεστημενα εκεινη την μερα που πηγα για συνεντεξη οσοι ηταν πριν απο μενα.. και καταλαβα οτι θα χασω τον χρονο μου κατι που βεβαια εγινε εφυγα αρον αρον απο την συνεντεξη. Δεν την ολοκληρωσα καν σηκωθηκα και τον χαιρετησα και εφυγα. Δεν αξιζει με τιποτα μεινετε μακρια μην χανετε τον χρονο σας για τετοια δουλεια στην HELLAS NN. Αυτη ηταν η εμπειρια μου ποτε ξανα. εννοειται απο την αρχη δεν σου λενε και πολλα μεχρι να πας συνεντεξη και να φυγεις αρον αρον.

φιλος ξεκινησε στα 25 του μαζι τους και τον κοροιδευα αρχικα...τα2 πρωτα χρονια ξεκιναγε στις 9 το περπατημα και τελειωνε στις 8 το βραδυ με ενα διαλλειμα για φαγητο το μεσημερι....απο τον 3 χρονο χτυπαει πανω απο 35κ τον χρονο....δεν τον πιστευα μου εδειξε εκακθαριστικο...θελει τρεξιμο θελει σιγουρα κανα 6μηνο δικη σου χρηματικη υποοστηριξη και θελει πολυ ομιλια....δεν ειναι ακατορθωτο ειναι στον χαρακτηρα του καθενος...προσωπικα εγω δεν λεω καλημερα σε ανθρωπο οποτε δεν μπορω τετοιου ειδους δουλεια.....αλλο παραδειγμα φιλη πουλαει ρευμα πορτα πορτα η κοπελα δεν ειχε να φαει πραγματικα ...το κυνηγαει ομως τοσο πολυ να γινεται σπαστικια ναι πιανει συζητηση με καθε γιαγια με καθε αλλοδαπο με καθε ....βγαζει πανω απο 2κ τον μηνα η κοπελα και το μονο που την αγχωνει να προλαβει να βγαλει οσο περισσοτερα πριν κορεστει η αγορα ρευματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες (μα όλες) οι εταιρίες αυτού τους είδους (ασφαλιστικών ή άλλων πωλήσεων όπως ρεύματος, αλόης, κλπ) έχουν πάντα να δείξουν, και πολλές φορές το κάνουν σε κάποια γενικότερη μάζωξη υποψήφιου προσωπικού, πετυχημένα στελέχη με κουστούμι από ράφτη, γα...το αυτοκίνητο και σκάφος.

Δεν θα πω ότι είναι ψέμα αφού υπάρχουν όντως δουλειές που το παραπάνω τρέξιμο και το κυνήγι, αποδίδει. Και μάλιστα αυτό είναι ιδιαίτερα καλό σε μια εποχή που σε άλλες δουλειές το παραπάνω τρέξιμο απλά διασφαλίζει ότι θα έχεις δουλειά και αύριο (με τις ίδιες όμως απολαβές).

Το να θέλουν όμως να στηρίξεις (στην ουσία να χρηματοδοτήσεις) εσύ το ξεκίνημα σου στην εταιρία, καθώς αυτό σημαίνει πρακτικά η εργασία με απολαβές μόνο από bonus, ε μου χτυπάει κάπως.

Έχω βρεθεί σε εταιρία πριν χρόνια (στον χώρο της οικοδομής) η οποία προς τιμήν της είχε τους πωλητές με ένα τελείως βασικό μισθό που σίγουρα δεν αρκούσε για να "αράξεις" αλλά τουλάχιστον κάλυπτε κάποια έξοδα του μήνα, και μετά με bonus επί των πωλήσεων. Και μάλιστα τους πρώτους 2 μήνες (ή 3, δεν θυμάμαι) θεωρώντας ότι σα νέος στο χώρο σίγουρα δεν θα είχες έσοδα από πωλήσεις, έδινε ένα σημαντικά μεγαλύτερο μισθό προκειμένου να μπεις σιγά-σιγά στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγω επαιξα και εχασα...απο NN ασφαλιστικη.  Ειναι απάτη αυτα με τα επενδυτικά προγραμματα. Ολοι θα σου λενε πριν βαλεις χρηματα οτι δεν εχει πεσει ποτε κατω απο 4,5 % αποδοση και με το που βαζεις τα χρηματα αρχίζουν τα αρνητικα επιτοκια. Ενα χρονο το κρατησα το προγραμμα και εχασα σχεδον 1000 ευρω.

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι λιγο διαφορετικο θεμα, επενδυσεις σε τραπεζοασφαλιστικα και οχι ασφαλιση υγειας.

Εγω εχω annuity στην Allianz , εχει σταθερη αποδοση 1% και προστασια κεφαλαιου.

Ομως το δικο σου αν το κρατησεις σε βαθος χρονου ειναι πιθανο να πετυχεις καλη αποδοση τελικα, ολες οι επενδυσεις σε μετοχες θελουν χρονο και υπόμονη και να αντεχεις μερικες κακες χρονιες.Δεν ειναι για να βγαλεις γρηγορα ενα 30% και να βγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Αυτο ειναι λιγο διαφορετικο θεμα, επενδυσεις σε τραπεζοασφαλιστικα και οχι ασφαλιση υγειας.

Εγω εχω annuity στην Allianz , εχει σταθερη αποδοση 1% και προστασια κεφαλαιου.

Ομως το δικο σου αν το κρατησεις σε βαθος χρονου ειναι πιθανο να πετυχεις καλη αποδοση τελικα, ολες οι επενδυσεις σε μετοχες θελουν χρονο και υπόμονη και να αντεχεις μερικες κακες χρονιες.Δεν ειναι για να βγαλεις γρηγορα ενα 30% και να βγεις.

Είσαι σίγουρος ότι προσφέρεται ακόμη το annuity τώρα που τα επιτόκια καταθέσεων είναι μηδέν ?? 

Ελπίζω να μην στο χαλάω αλλά φαντάζομαι θα το γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει πια Allianz αλλά έχει γινει NN...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειμαι σιγουρος γιατι το εκανα πριν καποια χρονια (επι Τσιπρα για να προλαβω κουρεμα)

Το αλλο που λες ειναι εντελως λαθος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οχι δεν ειμαι σιγουρος γιατι το εκανα πριν καποια χρονια (επι Τσιπρα για να προλαβω κουρεμα)

Το αλλο που λες ειναι εντελως λαθος

 

Άκυρο μπέρδεψα Allianz με Alico . Πες μας για το 1% αν ισχύει.. Alico το έχει σταματήσει από το 19 νομιζω

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να γνωριζω αν το εχει ακομα και υπο ποια μορφη,οποιος ενδιαφερεται παει στην εταιρεια

https://www.allianz.com.gr/idiotes/asfalistikes-luseis/apotamiefsi-ependisi/suntaksiodotika-apotamieftika.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vagos789 είπε

σταθερη αποδοση 1% και προστασια

1%;;; 

Ρε παιδιά πλάκα μας κάνουν;;;

Τόσο παίρνεις κ να τα έχεις απλά στην τράπεζα.

Αυτοί δανείζουν τα λεφτά μας με 10% επιτόκιο και ανταποδίδουν 1%;;;

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...