Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi Action Camera Review


erasmia394

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω που κολλίεσε. Μπαίνεις, σχολιάζεις για τα σχολια, όχι το προιόν, και φευγεις. bye felicia.

Sigh...

 

Οπως ειπα ειμαι κατοχος 2 και σκοπευω να αγορασω αλλη μια,τι σου λεει αυτο για το τι πιστευω για την καμερα;

 

Το Review εδω ειναι Fail απο τα λιγα για τον μονο λογο οτι το Content που παρουσιασε δεν ειναι χαρακτηριστικο για μια Action Cam και εγινε υπο λαθος συνθηκες που αδικουν το προιον.

 

Εχω χειριστει απειρες SJ,GoPro,Keekoo pikou kikirikou που βγαινουν κατα καιρους και μπορω να εκφερω αποψη,Εσυ;

 

Αν θες περισσοτερες λεπτομερειες μπορεις να περασεις απο το Subforum των προσφορων που πολλοι συμForumites εχουν μπει στον κοπο να ανεβασουν βιντεο και να φωτισουν λιγες Gray areas που απασχολουν υποψηφιους αγοραστες.

 

Το να μπαινεις εδω και να φωναζεις και να κλαις για αντιγραφες συνεισφερει καπως στην κουβεντα;

 

Ο Mr_Proper postare Links για αντιλογο και μπραβο του απλα λυπαμαι που μερικοι θα τον βαλουν στο ιδιο τσουβαλι με εσενα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Sigh...

 

Οπως ειπα ειμαι κατοχος 2 και σκοπευω να αγορασω αλλη μια,τι σου λεει αυτο για το τι πιστευω για την καμερα;

 

Το Review εδω ειναι Fail απο τα λιγα για τον μονο λογο οτι το Content που παρουσιασε δεν ειναι χαρακτηριστικο για μια Action Cam και εγινε υπο λαθος συνθηκες που αδικουν το προιον.

 

Εχω χειριστει απειρες SJ,GoPro,Keekoo pikou kikirikou που βγαινουν κατα καιρους και μπορω να εκφερω αποψη,Εσυ;

 

Αν θες περισσοτερες λεπτομερειες μπορεις να περασεις απο το Subforum των προσφορων που πολλοι συμForumites εχουν μπει στον κοπο να ανεβασουν βιντεο και να φωτισουν λιγες Gray areas που απασχολουν υποψηφιους αγοραστες.

 

Το να μπαινεις εδω και να φωναζεις και να κλαις για αντιγραφες συνεισφερει καπως στην κουβεντα;

 

Ο Mr_Proper postare Links για αντιλογο και μπραβο του απλα λυπαμαι που μερικοι θα τον βαλουν στο ιδιο τσουβαλι με εσενα.

Ξαναλέω με απλά και λιτά λόγια.

Δεν λέω μην το αγοράσετε. δεν λέω να μην υπάρχει.

Αλλά, υλικά δεν φτάνουν ποιοτικά την gopro ή ακόμα και actioncam από plaisio.

Ο καθένας κάνει την επιλογή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω με απλά και λιτά λόγια.

Δεν λέω μην το αγοράσετε. δεν λέω να μην υπάρχει.

Αλλά, υλικά δεν φτάνουν ποιοτικά την gopro ή ακόμα και actioncam από plaisio.

Ο καθένας κάνει την επιλογή του.

 

Πες αληθεια!Εισαι Sock Account και μας τρολαρεις στεγνα ετσι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες αληθεια!Εισαι Sock Account και μας τρολαρεις στεγνα ετσι;

μπα.

Ξαναλέω με απλά και λιτά λόγια.

Δεν λέω μην το αγοράσετε. δεν λέω να μην υπάρχει.

Αλλά, υλικά δεν φτάνουν ποιοτικά την gopro ή ακόμα και actioncam από plaisio.

Ο καθένας κάνει την επιλογή του.

και αναφέρομαι σε υλικά κατασκευής, όχι ποιότητα εικόνας για plaisio actioncam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nope, την ανωτερώτητα της τιμής/απόδοσης της xiaomi.

 

επίσης διάβασε και τα σχόλια μόνο για το θεμα "ποιότητα".

1) είναι timelapse και όχι βίντεο (που εκεί θα είναι ακόμη χειρότερη κρίνοντας απο το βιντεο στο review εδώ στο insomnia αλλα εντάξει παραδέχομαι ότι βγάζει ικανοποιητικές φωτογραφίες)

 

2) απο την μέση του βίντεο πάνω δεξιά στο κάδρο (βασικά απο την αρχή αχνοφαίνεται αλλα απο την μέση και μετά βγάζει μάτι) έχει ενα τεράστιο μπλέ δαχτυλίδι...-κατεστραμμένο footage δηλαδή- αυτό δεν βγαίνει ούτε με post production (τουλάχιστον χωρίς να φανεί ότι πειράχτηκε κάτι εκεί)

 

3) Μην σε ξεγελάει ότι φαίνεται σκοτεινή η το dynamic range κτλ (η αλήθεια είναι ότι έχει ενα θεματάκι με το timelapse η 4) κρατάει περισσότερη πληροφορία ανα pixel και με post production το κάνεις τέλειο το footage... στην xiaomi δύσκολα αλλάζει κάτι ότι βλέπεις αυτό θα πάρεις και δώρο ενα τεράστιο μπλέ κουλούρι :P

Επεξ/σία από Mr_Proper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) είναι timelapse και όχι βίντεο (που εκεί θα είναι ακόμη χειρότερη κρίνοντας απο το βιντεο στο review εδώ στο insomnia αλλα εντάξει παραδέχομαι ότι βγάζει ικανοποιητικές φωτογραφίες)

 

2) απο την μέση του βίντεο πάνω δεξιά στο κάδρο (βασικά απο την αρχή αχνοφαίνεται αλλα απο την μέση και μετά βγάζει μάτι) έχει ενα τεράστιο μπλέ δαχτυλίδι...-κατεστραμμένο footage δηλαδή- αυτό δεν βγαίνει ούτε με post production (τουλάχιστον χωρίς να φανεί ότι πειράχτηκε κάτι εκεί)

 

3) Μην σε ξεγελάει ότι φαίνεται σκοτεινή η το dynamic range κτλ (η αλήθεια είναι ότι έχει ενα θεματάκι με το timelapse η 4) κρατάει περισσότερη πληροφορία ανα pixel και με post production το κάνεις τέλειο το footage... στην xiaomi δύσκολα αλλάζει κάτι ότι βλέπεις αυτό θα πάρεις και δώρο ενα τεράστιο μπλέ κουλούρι :P

 

το μπλε δαχτυλίδι είσαι σίγουρος οτι δεν είναι αντανάκλαση απο το παρμπρίζ στην πλευρά μόνο της xiaomi; το "blue ring" το έψαξα αν παίζει ως κατασκευαστικό πρόβλημα και δεν βρήκα κάτι.

 

και μια πιο αναλυτική κριτική:

 

 

 

είπαμε μιλάμε για σχέση τιμής απόδοσης (πολύ ανώτερη η xiaomi) και η ποιότητα δεν είναι τόσο μακριά όσο το πλασάρεις.

 

 

μπα.

και αναφέρομαι σε υλικά κατασκευής, όχι ποιότητα εικόνας για plaisio actioncam.

 

αυτό απο που το ξέρεις; την δοκίμασες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κολλάω σε σήματα. άλλο να φτιάχνετε στην κίνα (σχεδιασμός και υλικά από αλλού) και άλλο κίνα 100%.

Φίλε,δεν κατέκρινα εσάς ουτε το προϊόν. αλλά το ότι αντιγράφει στεγνά gopro, και φαίνεται καθαρά.

δεν με νοιάζει ποιος το σχεδιάζει και το φτιάχνει και ποιος αντιγράφει ποιον!! δεν είμαστε στο δημοτικό,την τσέπη μου κοιτάω και το τι παίρνω και στα τσακίδια αμα θέλει τόσα λεφτά η gopro......

επειδή έφτιαξε πρώτη το προιόν δεν πάει να πει ότι πρέπει εμένα να με νοιάζει και όσο για την ποιότητα είτε το σχεδιάσει κινέζος είτε κορεάτης απο την στιγμή που πληρεί κάποιες προδιαγραφές πάει και τελείωσε είναι καλό,και εγώ έχω ενισχυτή sony made in japan 25 χρονών που έχει κάψει άπειρα ηχεία και ακόμα ζει και βασιλεύει αλλά αυτές οι εποχές τελειώσανε και η sony και η κάθε εταιρία σκατά ποιότητα έχουν και οι κινέζοι δεν είναι χειρότεροι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Εχω χειριστει απειρες SJ,GoPro,Keekoo pikou kikirikou που βγαινουν κατα καιρους και μπορω να εκφερω αποψη,Εσυ;

 

 

 

Δεν ξέρω, δεν έχω προϊόν της, αλλά δεν μου αρέσει το γεγονός της στεγνής αντιγραφής από άλλες εταιρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν με νοιάζει ποιος το σχεδιάζει και το φτιάχνει και ποιος αντιγράφει ποιον!! δεν είμαστε στο δημοτικό,την τσέπη μου κοιτάω και το τι παίρνω και στα τσακίδια αμα θέλει τόσα λεφτά η gopro......

επειδή έφτιαξε πρώτη το προιόν δεν πάει να πει ότι πρέπει εμένα να με νοιάζει και όσο για την ποιότητα είτε το σχεδιάσει κινέζος είτε κορεάτης απο την στιγμή που πληρεί κάποιες προδιαγραφές πάει και τελείωσε είναι καλό,και εγώ έχω ενισχυτή sony made in japan 25 χρονών που έχει κάψει άπειρα ηχεία και ακόμα ζει και βασιλεύει αλλά αυτές οι εποχές τελειώσανε και η sony και η κάθε εταιρία σκατά ποιότητα έχουν και οι κινέζοι δεν είναι χειρότεροι.

Συμφωνώ! Είπα κιόλας. ο καθένας κάνει την επιλογή του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως που την θέλω για το κράνος της Πυροσβεστικης ΜΟΝΟ.
Θα πάρω την xiaomi βλέπω και σε ξενα φορουμ πολυ καλες κριτικες.
Δεν θα μπω στη διαδικασία να την συγκρίνω με την go pro 3-4 κτλπ.
Αλλα όπως και να το κανουμε είναι value for money.
καποιοι πηρανε την 4 και μου μοστραρουν το 4Κ οταν καλα καλα δεν έχουν το hardware για να το επεξεργαστουν..  Τζαμπα λεφτα ρε παίδες.. Δειτε τις πραγματικες ανάγκες.. και όπως είπαμε καλο είναι να υπάρχει ανταγωνισμός. Ειναι καλό για εμας τους καταναλωτες. ;)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε γνώστες του καναπέ τι είναι αυτά που τσαμπουνάτε μερικοί; Με 60€ you can't go wrong με το συγκεκριμένο καμεράκι. Οποιαδήποτε σύγκριση με άλλο καμεράκι 2πλάσιου+ budget είναι απλά αστοχία (μυαλού).

 

Καταλαβαίνω πως η σύγκριση με την κορυφαία στο είδος και τιμή είναι αναπόφευκτη αλλά βάλτε λίγο στο μυαλουδάκι σας πόσο θα πρέπει να δουλέψετε για να αποκτήσετε τη μια και πόσο την άλλη.

 

Το review είναι αξιόλογο και προσπαθεί να αποτυπώσει την πραγματικότητα (δεν σχολιάζω αν το πετυχαίνει ή όχι).

 

Σαν προσωπική άποψη θεωρώ πως αν ο αγοραστής ασχοληθεί με το μηχάνημα (scripts μεγαλύτερου bitrate, 2K ανάλυση, διόρθωση focus φακού κλπ) δεν θα τον απογοητεύσει. Συγκριτικά με gopro φίλων (ναι ας μπω στην λογική σας να συγκρίνω) θα έλεγα πως η yi μου βλέπει στα ίσια την gp4 silver (δεν είμαι pixel peeper για να πω ποια είναι καλύτερη και ούτε με απασχολεί) και απέχει ΠΟΛΥ από την black.

 

To sum up, η xiaomi έχει φτιάξει ένα πολύ δυνατό μηχάνημα σε τρομερά ελκυστική τιμή. Τα υπόλοιπα είναι οδοντόκρεμες.

 

ΥΓ Και το ότι μπαίνετε σε διαδικασία να συγκρίνετε με gopro μεγαλύτερη της απλής hero, η xiaomi απλά μεγαλούργησε :D

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που άλλαξε σχήμα η νέα gopro μένει να δούμε αν η νέα xiaomi τετραγωνιστει στα πρότυπα της gopro. Όσοι μιλάτε για αισθητική αντιγραφή να έχετε υπόψιν σας πως ο κόσμος αγοράζει με βάση τα υποσυνείδητα μηνύματα που του περνάει ένα σχήμα στο προϊόν. Καλώς ή κακώς η gopro έκανε την αρχή με τις action camera και όσες μετά διαφοροποιηθηκαν από το γνωστό σχήμα δεν είχαν την κατάλληλη αποδοχή. Βλέπε Sony που αντικειμενικα έχει καλύτερους φακούς από την gopro και όμως δεν πέρασε σωστά στην καταναλωτική συνείδηση ως gopro killer. Αντίθετα παντού η xiaomi πλασάρεται ως τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που άλλαξε σχήμα η νέα gopro μένει να δούμε αν η νέα xiaomi τετραγωνιστει στα πρότυπα της gopro. Όσοι μιλάτε για αισθητική αντιγραφή να έχετε υπόψιν σας πως ο κόσμος αγοράζει με βάση τα υποσυνείδητα μηνύματα που του περνάει ένα σχήμα στο προϊόν. Καλώς ή κακώς η gopro έκανε την αρχή με τις action camera και όσες μετά διαφοροποιηθηκαν από το γνωστό σχήμα δεν είχαν την κατάλληλη αποδοχή. Βλέπε Sony που αντικειμενικα έχει καλύτερους φακούς από την gopro και όμως δεν πέρασε σωστά στην καταναλωτική συνείδηση ως gopro killer. Αντίθετα παντού η xiaomi πλασάρεται ως τέτοια.

Σαν τον δονητη καμερα σε ενα Video πιο πριν ενα πραμα; :P 

 

Η Xiaomi θα μπορουσε να αντιγραψει πιστα την GoPro οπως εκαναν αλλες μαρκες και να εκμεταλλευτει στο επακρο την μεγαλη γκαμα περιφερειακων (original και μή ) που κυκλοφορουν και να ελυνε και τα χερια σε Dronnies με τα Gimbal στα μετρα της Go.

Αλλα αν εχουν αρχισει να μαρκαρουν καθε Action Cam GoPro clones φαντασου να ειχε και τις ιδιες διαστασεις μενου βαρος και χρωμα τι θα γινοταν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...