Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η glam των 70's, είναι η αδυναμία μου. Εδωσε πολύ περισσότερα από όσο νομίζουν μερικοί στην Ροκ και είχε μιά φρεσκάδα και πολύ καλές ρίζες

Θα ανεβάσω στο ΥΤ και έναν ΥΜΝΟ που δεν υπάρχει πουθενά (ούτε στο myfree mp3...)

Things Fall Apart - Bye Bye My Rose (1972)

 

Αυτό είναι είναι λίγο "out of time" glam, μιάς και βγήκε το 1978

Ομως ο ήχος είναι καθαρά σαν να ακούς τους Slade να ξεκινάνε να παίζουν. Ομως τότε δεν έκλεβαν. Δημιουργούσαν

Scruff - Get out of my way (1978)

 

Και γιά κλείσιμο ένα διαμαντάκι (άμα δεν μπεί διαμάντι θα μου κατάσχουν το αδαμαντωρυχείο)

The Endless - Tomorrow's Song (1966)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από πολύ καιρό, ανέβασα άλλο ένα τραγούδι που δεν υπάρχει πουθενά στο ΥΤ ή αλλού

Αριστούργημα της Glam! Οταν μεγαλουργούσαν οι Slade και οι Sweet, μαζί με πολλούς άλλους, απορώ γιατί αυτό το τραγούδι δεν ακούστηκε καθόλου

Πάντα...κάτι περίεγο συνέβαινε με την μουσική βιομηχανία τότε

Καλά να πάθουν τώρα που ψάχνεις να βρείς ταλέντα...δεν βρίσκεις και "συνθέτει" (σαμπλάροντας) ο κάθε λυπημένος (και πανάσχετος). Και οι πωλήσεις; Καλό ανέκδοτο αυτό. Χα χα!

Μόνο ένα σινγκλάκι οι Redhead. Εχουν κάτι μέλη που έκαναν πρίν και μετά κάτι δουλειές, αλλά αυτό το ΕΠΟΣ της Glam, είναι το καλύτερό τους μακράν

Redhead - We Ran And We Ran (1973)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το τραγούδι,το είχα βάλει στο "Τι ακούτε" γιατί είχα ανακαλύψει ότι είχαν γράψει 4 χρόνια πριν τους Stories το Darling, μιας και ο ήχος και η μελωδια είναι ίδια

THE FOX - Look in the Sky (1969)

Oι Μungo Jerry τελικά...δεν είχαν μόνο το In the Summertime και το Alright Alright Alright

Mungo Jerry - Memoirs of a Stockbroker (1971)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ''ELOY''  τους γνώρισα αρχές του '80 όταν μου έκαναν δώρο το LP τους ''DAWN'' και μου άρεσαν πολύ, ακολουθούν δύο κομμάτια από αυτό το άλμπουμ του 1977

Eloy - The Midnight Fight 

Eloy - Between the Times 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NovaLacertae είπε

Τους ''ELOY''  τους γνώρισα αρχές του '80 όταν μου έκαναν δώρο το LP τους ''DAWN'' και μου άρεσαν πολύ

Εγω τους γνωρισα αρχες '90 οταν ενας φιλος μου εδωσε το ''Down'' και το ''Silent Cries and Mighty Echoes'' και απο τοτε αυτα τα δυο ειναι και τα αγαπημενα μου αλμπουμ. Θυμαμε που παντα κλειναμε το φως οταν ακουγαμε eloy, χαχαχα.

Καλα και ο Ocean δισκαρα οπως και πολλοι αλλοι! 

Απιστευτα δυνατη μπαντα, μοναδικοι τι να πεις για τα κομματια τους διαμανταρες!!!

Εγω βαζω απ το ''Silent Cries and Mighty Echoes'' το...

Eloy - Astral Entrance-Master Of Sensation (1979)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/09/2021 at 19:45, NovaLacertae said:

Τους ''ELOY''  τους γνώρισα αρχές του '80 όταν μου έκαναν δώρο το LP τους ''DAWN'' και μου άρεσαν πολύ, ακολουθούν δύο κομμάτια από αυτό το άλμπουμ του 1977

Eloy - The Midnight Fight 

Eloy - Between the Times 

 

Τηλεπάθεια! Χτες άκουγα πολλές ώρες, όλες σχεδόν τις δουλειές των Eloy, προσπαθώντας να βρω (ξανά) το καλύτερό τους τραγούδι και να μου αρέσει

Οι Eloy, σε μένα, είναι κλασσική η περίπτωση που μάλλον δεν τους επανασυνθέτω σωστά στο μυαλό μου, αφού είναι καθαρά μαθηματικά η μουσική τους (λογικά) 

Προσπαθώ χρόνια να βρώ κομμάτι τους που να είναι του "στυλ" μου και δεν μπορώ. Δεν βρίσκω εκείνη την μελωδία που θα μείνει στο μυαλό. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει, ότι δεν τους θεωρώ κλασσικούς και ότι δεν προσέφεραν πολλά στην Μουσική

Το 1ο τραγούδι τους που άκουσα, ήταν το 1979 από τον Γιάννη Πετρίδη στο ράδιο. Το Master Of Sensation, το οποίο το θεωρώ το καλύτερό τους, καθώς έχει "πρωτοποριακό" ήχο και σχετικά "μένει" στο αυτί. Το τραγουδώ πάντα και το έχω συνδυάσει με δουλειές των Genesis εκείνη την εποχή και Peter Gabriel. Ισως και επειδή το άκουσα μαζί με αυτά τότε

O συνθέτης του Sad and Deep As You (που φυσικά, έχει μπεί εδώ από Traffic) Dave Mason των Τraffic.

Aπό τον δίσκο που έχει το Sad and Deep As You (ένα από τα πιό αγαπημένα μου τραγούδια all time) στην 1η εκτέλεση το 1970 (των Traffic, είναι 1971 και live), ένα τραγούδι που όλοι λένε , ότι έχει ένα από τα καλύτερα κιθαριστικά σόλος. Το΄χει γράψει μαζί με τον Jim Capaldi

Dave Mason - Look at you look at me (1970)

 

Και αυτό είναι ΥΜΝΟΣ και γενικά το LP, είναι από τα κλασσικά και ισάξιο των Traffic

Dave Mason - World In Changes (1970)

 

 

Κι' επειδή δεν μπορώ να αντισταθώ στην 1η εκτέλεση του Sad And Deep As You...

Dave Mason  - Sad And Deep As You (1970)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε σήμερα στο ΥΤ, ένα like από τον uploader του τραγουδιού αυτού, που είχα ξεχάσει ότι το είχα αποκαλέσει διαμάντι πριν 4 χρόνια. Ούτε εδώ το είχα βάλει. Τι να πρωτοβάλω ο καψερός με τόσες χιλιάδες αριστουργήματα που υπάρχουν στα 60's - 70's;

Κυριολεκτικά ατελείωτα 

Το θυμήθηκα και επιμένω στον χαρακτηρισμό του ως διαμάντι

Ο Keef Hartley, είχε παίξει στο Woodstock

Enjoy!

KEEF HARTLEY BAND - Change (1970)

 

Edit: Τώρα είδα ότι το είχα βάλει στο "Τι ακούτε τώρα" το 2017 και έδινα και πολλές πληροφορίες

Λέω κι΄εγώ...Σιγά μην μου ξέφευγε...Χα χα!

Ας μην λείπει και απο δώ

Aξίζει ν' ακουστούν και οι Artwoods που είχα βάλει στο ίδιο πόστ τότε και δεν έχουν μπεί εδώ ούτε αυτοί

Τι κομμάτι!!!

The Artwoods - What Shall I Do (1965)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό γκρούπ. Την παραγωγή στον 1ο τους δίσκο και σ' αυτό το τραγούδι το '69, την έκανε ο Jimi Hendrix

Κομμάτι δυναμίτης!

Cat Mother and the All Night News Boys - Bad News (1969)

 

Εχουν και αυτό το 1970

CAT MOTHER - Turkish taffy (1970)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά...πιό πολλά τραγούδια του Dave Mason ( και τα καλύτερα) είχα βάλει στο "Τι ακούτε τώρα", παρά εδώ...

Με την "mama" Cass, την Cass Elliot των Mamas and the Papas

Τι ρεφραίν!!!

Dave Mason & Cass Elliot - Sit and Wonder (1971)

 

Με την "mama" Cass, την Cass Elliot των Mamas and the Papas και τον Ned Doheny. Ο Ned Doheny, είναι το άτομο που είναι ο συνθέτης του Get It Up For Love (από τα αγαπημένα μου τραγούδια που το διασκεύασε ο David Cassidy και το ήξερα απ΄ αυτόν)

Δική του σύνθεση το On and On

Dave Mason, Cass Elliot & Ned Doheny - On and On (1971)

Και φυσικά το Baby... Please

Dave Mason - Baby... Please (1973)

 

Μπήκα γιά να βάλω Witch από την Ζάμπια που είχα βάλει πάρα πολλά τραγούδια τους στο "Τι ακούτε", τους Glencoe και ένα υπερκλασσικό glam τραγούδι και έμπλεξα... πάλι με τον Mason...Ετσι γίνεται με τα ανεξάντλητα 60's - 70's 

Tην επόμενη φορά, γιατί οι Witch ειδικά "ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ" και έχουν πολύ "πράμα"

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά...τπτ δεν είναι τυχαίο στην Μουσική

Ισως το καλύτερο τραγούδι και το πιό "ευκολόπεπτο" και εύκολα "τραγουδίσημο" και "γλεντζέδικο" της εποχής του glam των 70's και ένα από τα τραγούδια που πάντα το τραγούδαγα και το θυμόμουν, είναι από τον Barry Blue. Ισάξιο όλων των κορυφών της glam

Kαι ψάχνοντας, ανακαλύπτω ότι το άτομο ήταν συνθέτης σε καλλιτέχνες όπως η Diana Ross και η Celine Dion. Μάλιστα στο τραγούδι της Diana Ross, ηταν συμπαραγωγός μαζι της ο Michael Jackson

Eχει γράψει και μιά χορευτική-soul τραγουδάρα, το Devil's gun γιά τους C.J & Co το 1977 που είναι ο 1ος δίσκος που παίχτηκε στο studio 54. Επειδή δεν είναι Ροκ, φυσικά δεν μπαίνει εδώ

Eδωσε τραγούδια και έκανε παραγωγή στην μουσική στην ταινία του Κοσμάτου "Απόδραση στην Αθήνα" με  Roger Moore, Telly Savalas, David Niven,  Claudia Cardinale, Sonny Bono κλπ

Μέχρι που ήταν και στους Spice. Οι Spice, ηταν οι πρώϊμοι...Uriah Heep. Respect!

Ρε τι μαθαίνει κανείς...

Τι αναμνήσεις!!! Και τι glam τραγούδι!!!

Barry Blue ‎– Do You Wanna Dance (1973)

 

Αντε να βάλω και 2 κομμάτια των ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΩΝ Glencoe, που δεν έχουν ξαναμπεί, για να μην ξεχνάμε ότι εδώ είναι το νήμα που μπαίνουν  άγνωστα αριστουργήματα της Ροκ

Μπορεί να έχει κάτι "στοιχεία" από το Ηey Bulldog των Βeatles προς το τέλος, αλλά οκ. Οσοι επηρεάζονται από Beatles...άξιοι!!!Χα χα!

Glencoe - Airport (1972)

 

Glencoe - Questions (1972)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα λίγο ασχοληθεί με το 'Zamrock' (Ροκ από την Ζάμπια) παλιά και είχα βάλει αρκετά κομμάτια στο "Τι ακούτε"

Κυρίως Αmanaz και Witch. Υπέροχοι!!! Αυτούς ήθελα να βάλω εδώ γιά να υπάρχουν και στο Ροκ 60's-70's και ...έμπλεξα

Εκανα έως τώρα ένα μικρό ψαξιματάκι παραπάνω στο "Zamrock' και τι βρήκα! Aπειρα διαμάντια! 

Τα άτομα, ΔΕΝ παίζονται. Εχουν την στόφα της Μουσικής μέσα τους και δεν είναι τυχαίο που η Ροκ είναι βασικά μαύρη Μουσική

Δυστυχώς, πολλά κομμάτια, δεν υπάρχουν ανεξάρτητα και θα τα ανεβάσω, αν και η ηχογράφηση είναι πολύ κακή με σκράτς κλπ

Ας βάλω πρόχειρα λίγα απ' αυτά που ανακάλυψα. Είναι πάρα πολλά και πάρα πολλοί οι αξιόλογοι καλλιτέχνες. Αρα θα έχουμε και συνέχεια :)

Από μιά συλλογή με Zamrock του 72-77. Δεν υπάρχει χρονιά του δίσκου ούτε στο discogs

Τι κάνουν τα άτομα με την κιθάρα και το μπάσσο!!!

Five Revolutions - Poor Man (1972-77)

 

 

Δεν θυμίζει η εισαγωγή το  You're Beautiful του James Blunt;

Smokey Haangala - Flowers on My Grave (1976)

 

 

Rikki Ililonga - Love Is The Only Way (1976)

 

 

Oscillations - Request to God (1978)

 

Τον Keith Mlevhu και το I've got the fire ήθελα να βάλω, αλλά δεν υπάρχει μεμονωμένο. Μόνο στο LP Through Fire To Heaven, που είναι όλο γεμάτο καλά τραγούδια. Mάλλον θα το ανεβάσω

Ας μπεί τουλάχιστον το γνωστό του

Keith Mlevhu - Love and Freedom (1978)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2021 στις 9:22 ΜΜ, fearless είπε

Εγω τους γνωρισα αρχες '90 οταν ενας φιλος μου εδωσε το ''Down'' και το ''Silent Cries and Mighty Echoes'' και απο τοτε αυτα τα δυο ειναι και τα αγαπημενα μου αλμπουμ. Θυμαμε που παντα κλειναμε το φως οταν ακουγαμε eloy, χαχαχα.

Καλα και ο Ocean δισκαρα οπως και πολλοι αλλοι! 

Απιστευτα δυνατη μπαντα, μοναδικοι τι να πεις για τα κομματια τους διαμανταρες!!!

Εγω βαζω απ το ''Silent Cries and Mighty Echoes'' το...

Eloy - Astral Entrance-Master Of Sensation (1979)

 

 

Στις 1/10/2021 στις 9:53 ΜΜ, Coscas είπε

Τηλεπάθεια! Χτες άκουγα πολλές ώρες, όλες σχεδόν τις δουλειές των Eloy, προσπαθώντας να βρω (ξανά) το καλύτερό τους τραγούδι και να μου αρέσει  ....................................

Το 1ο τραγούδι τους που άκουσα, ήταν το 1979 από τον Γιάννη Πετρίδη στο ράδιο. Το Master Of Sensation, το οποίο το θεωρώ το καλύτερό τους, καθώς έχει "πρωτοποριακό" ήχο και σχετικά "μένει" στο αυτί. Το τραγουδώ πάντα και το έχω συνδυάσει με δουλειές των Genesis εκείνη την εποχή και Peter Gabriel. Ισως και επειδή το άκουσα μαζί με αυτά τότε...............

Θα επανέλθω λίγο στην συζήτηση που είχαμε κάνει για τους ELOY με μία παρατήρηση, δεν ξέρω αν το είχατε αντιληφθεί αλλά τον αντέγραψε ο Άλαν Πάρσονς λίγο αργότερα, το 1980...  Προσέξτε την αλλαγή στο 3:05 του Astral Entrance / Master Of Sensation και στο 0:45 του The Gold Bug... πόσο μοιάζουν!!!

The Alan Parsons Project - The Gold Bug 

 

Με την ευκαιρία θα βάλω άλλα δύο κομμάτια του Alan Parsons από το LP ''I Robot'' του '77 

The Alan Parsons Project ‎- I Robot

The Alan Parsons Project - Some Other time 

 

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/10/2021 at 22:35, NovaLacertae said:

 

Θα επανέλθω λίγο στην συζήτηση που είχαμε κάνει για τους ELOY με μία παρατήρηση, δεν ξέρω αν το είχατε αντιληφθεί αλλά τον αντέγραψε ο Άλαν Πάρσονς λίγο αργότερα, το 1980...  Προσέξτε την αλλαγή στο 3:05 του Astral Entrance / Master Of Sensation και στο 0:45 του The Gold Bug... πόσο μοιάζουν!!!

The Alan Parsons Project - The Gold Bug 

 

Με την ευκαιρία θα βάλω άλλα δύο κομμάτια του Alan Parsons από το LP ''I Robot'' του '77 

The Alan Parsons Project ‎- I Robot

The Alan Parsons Project - Some Other time 

 

Τι συζήτηση ανοίγεις τώρα!!!

Φυσικά και υπάρχει αντιγραφή (και ευχαριστώ που το επισήμανες), όπως και το Master Of Sensation, έχει πάρει  στοιχεία από Floyd και Wish you were here, οι οποίοι στο Shine Οn You Crazy Diamond, έχουν στοιχεία από ψυχεδελικό Steve Miller του 1968 και το Song For Our Ancestors (έχει μπεί εδώ στην σελίδα 11)

Μιλάμε γιά κολοσσούς που επηρεάστηκαν από άλλους κολοσσούς και δημιούργησαν και δικές τους προσθήκες, κάνοντας υπερπλήρη αυτά τα τραγούδια

Μέχρι ενός σημείου, είναι οκ η επιρροή (ακόμα και η αντιγραφή). Αρκεί να προχωράει η Μουσική . Και σίγουρα όλα αυτά τα γκρούπς, την προχώρησαν πολύ. Κάτι που δεν συμβαίνει στην σημερινή μουσικη που έχει βαλτώσει και πάμπολλες φορές, αισχρά και αδιάντροπα κλέβει χωρίς να αναφέρει δημιουργούς

Εβαλες το Some Other time , που είναι από τις λατρείες μου (τι τραγούδι!!!)

Πας τώρα να με... παγιδέψεις και να με... αποπροσανατολίσεις από την μαγεία των ανακαλύψεων του Zamrock και να βάλω καμμιά δεκάδα αριστουργήματα του Alan Parsons...Xα χα!

Δεν θα πέσω στην... παγίδα και θα συνεχίσω στο Zamrock (όχι τπτ άλλο, αλλά για να μην τα ξεχάσω :lol:)

Τι ταξιδιάρικο τραγούδι!

Rikki ililonga - Angel Black (1975)

 

Σαν το Fast Car της Tracy Chapman σε πιό γρήγορο ακούγεται αυτό. Φυσικά προηγείται

Mike NYONI - Highway (1978)

 

Αυτό το διαμαντάκι instrumental, έχει στοιχεία funk. Αλλά ροκάρει κιόλας

Οπως βλέπετε, ανεξάντλητη η λίστα των υπέροχων τραγουδιών

Born Free - Mad Man (1975)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 2 διαμάντια των Born Free, πώς μου ξέφυγαν;

Λογικό. Το Zamrock μάλλον είναι ατελείωτο

Born Free - I Don't Know (1975)

 

Born Free - Come Back To Me (1975)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συγκρότημα του Pete Brown (Cream, Jack Bruce)

ΕΠΟΣ!!!

Battered Ornaments - My Love's Gone Far Away (1969)

 

Είχε κάνει και τους Piblokto

Μεγάλη μορφή!

Pete Brown & Piblokto - High Flying Electric Bird (1970)

 

 

Είχε κάνει και συνεργασία με τον Graham Bond (είναι αυτός που έχει γράψει τον ΥΠΕΡΥΜΝΟ "Love Is The Law")

Graham Bond & Pete Brown - Lost Tribe (1972)

 

Και ο ΥΠΕΡΥΜΝΟΣ του Bond που δεν έχει μπεί εδώ

Graham Bond - Love Is The Law (1968)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...