Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλο γκρούπ με πάρα πολλά καλά τραγούδια και δεν έχει μπεί εδώ

The Peanut Butter Conspiracy - The Market Place (1967)

 

Peanut Butter Conspiracy - I'm A Fool  (1968)

 

Peanut Butter Conspiracy - Have A Little Faith (1968)

 

Τρομερή εισαγωγή (το χαλάει λίγο μετά αλλά επανέρχεται στο 1:54)

Peanut Butter Conspiracy - It's Alright (1969)

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω διαπράξει ένα τεράστιο έγκλημα που δεν έχω βάλει πολλά τραγούδια του Al Stewart εδώ

Εχω αναφερθεί βέβαια πολλές φορές και έχω βάλει πολλά τραγούδια του στο "τι ακούτε", αλλά έχει μεγάλο έργο το άτομο και αξίζει ένα thread μόνος του. Τέτοιο είναι το επίπεδο τέτοιων καλλιτεχνών

Δυστυχώς , ο χρόνος δεν μας φτάνει. Απλά, είμαστε κάποιοι τυχεροί που τον ζήσαμε στην εποχή του. Και ήμασταν πάρα πολύ τυχεροί, γιατί δεν ήταν ο μόνος

Ο ΥΜΝΟΣ των ΥΜΝΩΝ!

Al Stewart - Year of the Cat (1976)

 

Υπάρχει και σε καταπληκτικό live με τον κιθαρίστα Dave Nachmanoff και εκπληκτικά solos

Al Stewart - Midas Shadow (1976)

 

Al Stewart - Electric Los Angeles Sunset (1970)

 

Al Stewart - Life & Life Only (1969)

 

Al Stewart - Almost Lucy (1978)

 

Και τα γνωστά του On The Border, Time Passages, Μidnight Rocks, Running Man...δεν μπήκαν

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πίσω στα 70's, βγήκε και ένα από τα συγκλονιστικότερα soundtracks

Mιά από τις πρώτες Rock Operas και σίγουρα από τις πιό καταλυτικές

Το ΕΠΟΣ του Andrew Lloyd Webber, το Jesus Christ Superstar

Εχει 2 εκδόσεις. Την θεατρική το 1970 και την κινηματογραφική το 1973

Στην θεατρική, τον Ιησού τον τραγουδά ο Ian Gillan και τον Ιούδα ο Murray Head

Στο θεατρικό, τον Ιησού τον τραγουδά ο Ted Neeley και τον Ιούδα ο Carl Anderson 

Σαν Μαγδαληνή και στα 2, η Yvonne Elliman. Την ακούσαμε αργότερα και στο Love Me και στο If I Can't Have You

Ειλικρινά, δεν μπορώ να ξεχωρίσω τραγούδια και υπάρχουν αριστουργήματα μέσα και στις 2 εκδόσεις (θεατρική, κιν/κή). Ουτε τις εκδόσεις μπορώ να ξεχωρίσω στο ποιά είναι η καλύτερη. Μάλλον πρός την θεατρική κλίνω

JESUS CHRIST SUPERSTAR - Superstar (1970)

 

Αργότερα, το 1984,  επηρεάστηκε από το Heaven on their Minds, η Αnne Clarke στο Our Darkness 

Jesus Christ Superstar - Heaven on their Minds  (1973)

 

Ο Ian Gillan, στα καλύτερά του

Jesus Christ Superstar - Gethsemane (i only want to say) - 1970

O Barry Dennen, στον ρόλο του Πιλάτου

Jesus Christ Superstar - Pilate's Dream (1970)

 

Από το θεατρικό, η υπέροχη Yvonne Elliman

JESUS CHRIST SUPERSTAR - What´s The Buzz (1970)

 

JESUS CHRIST SUPERSTAR - The Temple (1970)

 

Και πολλά άλλα

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είχα καιρό να βάλω κάποιο διαμαντάκι. Αυτό αξίζει και με το παραπάνω

Μόνο ένα σινγκλάκι το 1973 έχει αυτό το γκρούπ και αυτή η τραγουδάρα είναι...β' πλευρά

Δεν ήταν με τα καλά τους οι μουσικές βιομηχανίες την χρυσή εποχή της Μουσικής. "Εθαβαν" ταλαντούχα παιδιά

Now - People Are Standing (1973)

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κάνω την αρχή για το 2022 μιας και εχω συγκεντρώσει αρκετό υλικό 

Los Jaivas - Todos Juntos (1973)

Ενδιφέρον prog ροκ απο την άλλη ακρη του κόσμου τη Χιλή που συνδιαζουν το ψυχεδελικο ροκ της εποχης με την μουσική των Ανδεων. Φαίνεται να έκαναν μεγάλα πράγματα στα μέρη τους.

 

Molly Hatchet - Flirtin' with Disaster(1979)

Southern rock επάκι.

 

Captain Beefheart - 25th Century Quaker (1967)

Ο εν λόγω κύριος έπαιξε στα 60s ένα weird κακόφωνο ροκ που ομως απέκτησε cult status και επηρεασε τις μετέπειτα σκηνές punk και noise rock.

 

Alphataurus - La mente vola (1973)

Ιταλική μπάντα που έβγαλε ένα μοναδικό αλλά πολύ καλό δίσκο πριν διαλυθούν. Ακούστε πως χτίζεται το κομματι σταδιακά και τις φοβερές μελωδίες που παίζουν μετα το πρώτο λεπτό

EDIT: Eίδα πως με προλαβαν όπως ετόιμαζα την ανάρτηση. Τηλεπάθεια :P ενας ένας παρακαλώ 

Επεξ/σία από Pankar95
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Pankar95 said:

Los Jaivas - Todos Juntos (1973)

Ενδιφέρον prog ροκ απο την άλλη ακρη του κόσμου τη Χιλή που συνδιαζουν το ψυχεδελικο ροκ της εποχης με την μουσική των Ανδεων. Φαίνεται να έκαναν μεγάλα πράγματα στα μέρη τους.

Ωραίοι!

Ειχα βάλει 3 συγκροτήματα από Χιλή στην 21η σελιδα, οπότε καταλαβαίνεις οτι τους σέβομαι

21 minutes ago, Pankar95 said:

Molly Hatchet - Flirtin' with Disaster(1979)

Μεγάλη έλλειψη που δεν είχαν μπεί εδώ οι Molly Hatchet κι' ευχαριστώ! :)

23 minutes ago, Pankar95 said:

Captain Beefheart - 25th Century Quaker (1967)

Εχει κάνει ένα παιδί (ο γροσερισοπ)  ένα αφιέρωμα στην μουσική ιδιοφυϊα Captain Beefheart, στην 20η σελίδα, αλλά...δεν με άκουσε, δεν έβαλε τίτλους, σβήστηκαν τα πιό πολλά από το ΥΤ και δεν ξέρουμε τι έβαλε...

29 minutes ago, Pankar95 said:

EDIT: Eίδα πως με προλαβαν όπως ετόιμαζα την ανάρτηση. Τηλεπάθεια :P ενας ένας παρακαλώ 

Χα χα! Λες που είχα βάλει εγώ τραγούδι την ίδια στιγμή;

Είχα πολύ καιρό να βαλω και βάλαμε μαζί ε;

Εμείς πάντα συντονιζόμασταν στην Μουσική

Κι' εγώ κουφάθηκα που είδα μεσα σε ένα λεπτό ποστάρισμά σου εδώ μετά από πολλούς μήνες

Καλά είσαι φιλαράκο; Μουσικά, βλέπω ζωντανός όπως πάντα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coscas είπε

Είχα καιρό να βάλω κάποιο διαμαντάκι. Αυτό αξίζει και με το παραπάνω

Μόνο ένα σινγκλάκι το 1973 έχει αυτό το γκρούπ και αυτή η τραγουδάρα είναι...β' πλευρά

Δεν ήταν με τα καλά τους οι μουσικές βιομηχανίες την χρυσή εποχή της Μουσικής. "Εθαβαν" ταλαντούχα παιδιά

Now - People Are Standing (1973)

 

 

Εξαιρετικό τραγούδι! Και καλή Χρονιά επι την ευκαιρία!

 

Άκουσα αυτό τις προάλλες και σκέφτηκα να το βάλω κι εδώ. Είχα μια κασέτα με grass roots που είχα λιώσει και την ξαναβρήκα φέτος. Η συγκεκριμένη εκτέλεση του τραγουδιού ΠΡΕΠΕΙ να την ακουσει κανεις με ακουστικά, ο ήχος παει απο το ενα ακουστικο στο αλλο, είναι οτι καλυτερο!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, DisasterMaster said:

Εξαιρετικό τραγούδι! Και καλή Χρονιά επι την ευκαιρία!

 

Άκουσα αυτό τις προάλλες και σκέφτηκα να το βάλω κι εδώ. Είχα μια κασέτα με grass roots που είχα λιώσει και την ξαναβρήκα φέτος. Η συγκεκριμένη εκτέλεση του τραγουδιού ΠΡΕΠΕΙ να την ακουσει κανεις με ακουστικά, ο ήχος παει απο το ενα ακουστικο στο αλλο, είναι οτι καλυτερο!

The Grass Roots - Let's Live For Today

 

Αυτό είναι διασκευή του Ιταλικού "Piangi Con Me", που ακουγόταν πολύ στα πάρτυ των 60's στην Ελλάδα. Ολοι το ξέραμε και το τραγουδάγαμε. Και νομίζω οι πιό πολλοί στα "ιταλικά"

Μην ανησυχείς...:). Εγώ έχω συνδεδεμένο το stereo με 2x60 watts ηχεία και ο ήχος μου έρχεται από το ένα αυτί στο άλλο με φυσικό τρόπο, μαζί με...πίεση στο στομάχι απο τα μπάσσα. Χωρίς αυτά...μουσική δεν νοείται. Να τα πείς (και να τα σούρεις) σε κάτι άτομα που ακούνε από laptops και κινητά και τους είναι αρκετό λένε..... Δυστυχώς...το θέμα με την Μουσική, το έχασαν...χα χα!

Οσο για΄τους Grass Roots, πάτα search σ' αυτό το νήμα και θα βρείς διαμαντάκια (εκτός άν είσαι λάτρης τους και τα ξέρεις όλα) Τεράστιο γκρούπ

Και μιάς και ξαναμπήκα, ας βάλω άλλα 2 αριστουργήματα. Ηταν να μην επανέλθω....:P (αν και ποτέ δεν έφυγα και ποτέ τα 60's/70's δεν τελειώνουν)

Iron Cross ‎– All Of The Time ( 1974)

 

Φανερή η επιρροή από Kinks

Αγαπημένος ήχος

ORANGE SEAWEED - PICTURES IN THE SKY (1968)

 

 
Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Coscas είπε

Αυτό είναι διασκευή του Ιταλικού "Piangi Con Me", που ακουγόταν πολύ στα πάρτυ των 60's στην Ελλάδα. Ολοι το ξέραμε και το τραγουδάγαμε. Και νομίζω οι πιό πολλοί στα "ιταλικά"

Μην ανησυχείς...:). Εγώ έχω συνδεδεμένο το stereo με 2x60 watts ηχεία και ο ήχος μου έρχεται από το ένα αυτί στο άλλο με φυσικό τρόπο, μαζί με...πίεση στο στομάχι απο τα μπάσσα. Χωρίς αυτά...μουσική δεν νοείται. Να τα πείς (και να τα σούρεις) σε κάτι άτομα που ακούνε από laptops και κινητά και τους είναι αρκετό λένε..... Δυστυχώς...το θέμα με την Μουσική, το έχασαν...χα χα!

Οσο για΄τους Grass Roots, πάτα search σ' αυτό το νήμα και θα βρείς διαμαντάκια (εκτός άν είσαι λάτρης τους και τα ξέρεις όλα) Τεράστιο γκρούπ

Και μιάς και ξαναμπήκα, ας βάλω άλλα 2 αριστουργήματα. Ηταν να μην επανέλθω....:P (αν και ποτέ δεν έφυγα και ποτέ τα 60's/70's δεν τελειώνουν)

Iron Cross ‎– All Of The Time ( 1974)

 

Φανερή η επιρροή από Kinks

Αγαπημένος ήχος

ORANGE SEAWEED - PICTURES IN THE SKY (1968)

 

 

Πωω υπέροχα και τα 2 ευχαριστώ, το 1ο μάρεσε πάρα πολύ! Μακάρι να  είχα προλάβει αυτή τη μουσική όσο ήταν ακόμα καινούργια, εννοώ να προλάβω το '60-'70. Να ναι καλά οι κασέτες και οι δίσκοι της μάνας μου πραγματικά! Από grass roots θυμάμαι το midnight confessions να παίζει 24/7 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, DisasterMaster said:

Πωω υπέροχα και τα 2 ευχαριστώ, το 1ο μάρεσε πάρα πολύ! Μακάρι να  είχα προλάβει αυτή τη μουσική όσο ήταν ακόμα καινούργια, εννοώ να προλάβω το '60-'70. Να ναι καλά οι κασέτες και οι δίσκοι της μάνας μου πραγματικά! Από grass roots θυμάμαι το midnight confessions να παίζει 24/7 😅

Μη νομίζεις...Κι' εγώ, μικρούλης ήμουν τότε (πάω να το μαζέψω ότι είμαι δεινόσαυρος...χα χα!). Η δεκαετία μου είναι τα 80's κανονικά (και το 2ο μισό των 70's). Ηξερα όμως από μικρός (είχα και μεγαλύτερη αδελφή και θείες) τα τραγούδια των 60's -70's

Πολύ αργότερα ανακάλυψα τα χιλιάδες διαμάντια των 60's

Το I'd Wait A Million Years από τους Grass Roots, το έχεις "λιώσει"; Αν όχι, σου προτείνω να το λιώσεις τώρα

Με παρασέρνεις και θα βάλω κι' άλλα διαμαντάκια (βαράτε με κι άς κλαίω κατάσταση δλδ...χα χα!)

WHEATSTONE BRIDGE BAND - Petals Fall (1968)

 

The Enchanted Forest - You're Never Gonna Get My Lovin' (1967)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Coscas είπε

Μη νομίζεις...Κι' εγώ, μικρούλης ήμουν τότε (πάω να το μαζέψω ότι είμαι δεινόσαυρος...χα χα!). Η δεκαετία μου είναι τα 80's κανονικά (και το 2ο μισό των 70's). Ηξερα όμως από μικρός (είχα και μεγαλύτερη αδελφή και θείες) τα τραγούδια των 60's -70's

Πολύ αργότερα ανακάλυψα τα χιλιάδες διαμάντια των 60's

Το I'd Wait A Million Years από τους Grass Roots, το έχεις "λιώσει"; Αν όχι, σου προτείνω να το λιώσεις τώρα

Με παρασέρνεις και θα βάλω κι' άλλα διαμαντάκια (βαράτε με κι άς κλαίω κατάσταση δλδ...χα χα!)

WHEATSTONE BRIDGE BAND - Petals Fall (1968)

 

The Enchanted Forest - You're Never Gonna Get My Lovin' (1967)

 

 

Υπέροχα και τα 2! Και η εποχή του '80 υπέροχη από μουσική όμως! Είστε τυχερός που το ζήσατε! Αυτό που απολαμβάνω από την δική μου είναι οτι μπορούμε να βρούμε οποιδήποτε τραγούδι και να το απολαύσουμε οποιαδήποτε στιγμή.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, DisasterMaster said:

Υπέροχα και τα 2! Και η εποχή του '80 υπέροχη από μουσική όμως! Είστε τυχερός που το ζήσατε! Αυτό που απολαμβάνω από την δική μου είναι οτι μπορούμε να βρούμε οποιδήποτε τραγούδι και να το απολαύσουμε οποιαδήποτε στιγμή.. 

Κατ' αρχήν, μη μου ξαναμιλήσεις στον πληθυντικό, γιατί θα μαλώσουμε...χα χα!  Κώστα με λένε και να μου μιλάς στον ενικό. 

Πάντως, θέλω να ξέρεις ότι τα κομμάτια που βάζω εδώ, δεν ακούγονταν πολύ στα 60's - 70's. Βάζω τα σπάνια διαμάντια που ανακαλύπτω, όπως κάνω και στο κανάλι μου στο ΥΤ. Τα γνωστά, είναι κι' αυτά χιλιάδες και δεν έχουν μπεί όλα (δεν χωράνε άλλωστε). Ασε που θα έχουν την ευκαιρία να τα ακούσει κανείς. Τα σπάνια, όχι τόσο, γι'  αυτό και τα αναδεικνύω τόσο

Τώρα, ως πρός το ότι μπορείς να βρίσκεις τα πάντα και οποτεδήποτε, ισχύει. Το ίδιο ισχύει και γιά μένα και έχω πολύ χαρεί που το ΥΤ μου δίνει την ευκαιρία να ψάχνω και να βρισκω, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να με καθοδηγεί

Αν και γιά τους νεώτερους , έχει και τα αρνητικά του. Υπερπληροφόρηση, που σε συνδυασμό με έλλειψη των βασικών, οδηγεί σε "κενά". Και η Μουσική, είναι συνέχεια. Μεγάλη κουβέντα όλ' αυτά και δεν θα μας έφταναν χρόνια να την κάνουμε

Εγώ , απλά εύχομαι να υπάρχουν νέα παιδιά που να εκτιμάνε την καλή Μουσική, ασχέτως εμπορικότητας και "μόδας" (άρα κατευθυνόμενα) κι εσύ φαίνεσαι ένα απ' αυτά

Οπότε , σου αφιερώνω τα επόμενα

Υπέροχο τραγούδι!!!

Eire Apparent - Someone is Sure To (Want You) 1969

 

Εχω βάλει και άλλα κομμάτια τους εδώ. Τρομεροί και μεγάλα ταλέντα!

Σε κάτι σημεία, έχει ρυθμό Nutbush City Limits. Κι επειδή το Someone is Sure To (Want You) είναι του 1966-67 και το Nutbush City Limits του 1973, μάλλον η Tina Turner το μιμήθηκε 

The Human Expression ‎– Who Is Burning (1966-67)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2022 στις 12:28 ΜΜ, Coscas είπε

Χα χα! Λες που είχα βάλει εγώ τραγούδι την ίδια στιγμή;

Είχα πολύ καιρό να βαλω και βάλαμε μαζί ε;

Εμείς πάντα συντονιζόμασταν στην Μουσική

Κι' εγώ κουφάθηκα που είδα μεσα σε ένα λεπτό ποστάρισμά σου εδώ μετά από πολλούς μήνες

Καλά είσαι φιλαράκο; Μουσικά, βλέπω ζωντανός όπως πάντα :)

Ήταν στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως εχω καιρό να μπω εδώ στο thread. Οπότε χτες πρωί που δεν μου είχαν δώσει τίποτα απο τη δουλειά είπα να περάσω.

Βλέπω τελευταίο μήνυμα στις 27 Δεκεμβρίου, λέω ωραία θα κάνω ποδαρικο 😄 και αρχίζω να ψάχνω απο τις σεβεντίλες που είχα βρει τοσο καιρο τι μπορεί να ηταν καινούργιο να συνεισφέρω κατιτις. Και όταν έχω ετοιμάσει την ανάρτηση και παώ να ανεβάσω βλέπω "Νέα απάντηση από τον Coscas" απίστευτο.😂

By the way οι Iron Cross τι φοβερη ανακάλυψη; Τέτοια ριφφάκια και ήχο στην κιθάρα καραγουστάρω κι εγώ. Δεν μπορώ να βρω τίποτα άλλο δικό του στο ΥΤ δυστυχώς. Και οι Eire Apparent εξαιρετικοί.

Καλωσήρθες @DisasterMaster και κομμένοι οι πληθυντικοί χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε, έγινε, όχι πλυθηντικοί! 😅 Οι human expression μου θύμισαν λίγο ένα άλλο συγκρότημα που ανακάλυψα τις προάλλες. Δεν είμαι και σίγουρη αλλά ο ήχος τους λίγο αυτό μου έφερε στο μυαλό. Επίσης ωραίο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Pankar95 said:

Ήταν στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως εχω καιρό να μπω εδώ στο thread. Οπότε χτες πρωί που δεν μου είχαν δώσει τίποτα απο τη δουλειά είπα να περάσω.

Βλέπω τελευταίο μήνυμα στις 27 Δεκεμβρίου, λέω ωραία θα κάνω ποδαρικο 😄 και αρχίζω να ψάχνω απο τις σεβεντίλες που είχα βρει τοσο καιρο τι μπορεί να ηταν καινούργιο να συνεισφέρω κατιτις. Και όταν έχω ετοιμάσει την ανάρτηση και παώ να ανεβάσω βλέπω "Νέα απάντηση από τον Coscas" απίστευτο.😂

By the way οι Iron Cross τι φοβερη ανακάλυψη; Τέτοια ριφφάκια και ήχο στην κιθάρα καραγουστάρω κι εγώ. Δεν μπορώ να βρω τίποτα άλλο δικό του στο ΥΤ δυστυχώς. Και οι Eire Apparent εξαιρετικοί.

Καλωσήρθες @DisasterMaster και κομμένοι οι πληθυντικοί χαχαχ

Χα χα! Σου έφαγα δλδ την πρωτοπορία στα 2022's ε; Χα χα!

Εμμμμ...Σε νήμα δικό μου και να πάρειςτην πρωτοκαθεδρία...δεν γίνεται...χα χα!

Πάντως, η πρόθεση ισχύει, οπότε στην δίνω εγώ (δικό μου νήμα είναι και κάνω ό,τι θέλω) την πρωτοκαθεδρία

Τρομεροί πράγματι οι Iron Cross (γκρούπ των 70's άλλωστε και πώς θα μπορούσε να μην ήταν) 

Εχουν άλλο ένα σινγκλάκι με μιά διασκευή στο κλασσικό Little Bit O' Soul (το έχουν κάνει μέχρι και οι Ramones διασκευή). Υπάρχει στο ΥΤ

Tην α' πλευρά του 45αριού που έχει το All Of The Time, δλδ το Everybody Rock On, δεν το βρίσκω πουθενά

Αν κι΄εγώ θεωρώ μεγαλύτερη ανακάλυψη το People Are Standing των Νοw (τι κομμάτι!!! τι κομμάτι!!! ). Εισαγωγή σαν Wishbone Ash, συνέχεια σαν Βlue Oyster Cult και τα γυαλιά σε μεταλάδες μετά

Οι Iron Cross πάντως, θυμίζουν τους Sandy Coast ως τεχνοτροπία. Ακουσε το True Love That's A Wonder και κάτι άλλα τους που έχουν μπεί εδώ

4 hours ago, DisasterMaster said:

Έγινε, έγινε, όχι πλυθηντικοί! 😅 Οι human expression μου θύμισαν λίγο ένα άλλο συγκρότημα που ανακάλυψα τις προάλλες. Δεν είμαι και σίγουρη αλλά ο ήχος τους λίγο αυτό μου έφερε στο μυαλό. Επίσης ωραίο.

The Seeds - Can't Seem to Make You Mine

Ετσι! Κομμένοι οι πληθυντικοί , γιατί θα έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα...χα χα!

Για τους Seeds και τον ΥΜΝΟ τους, είχα κάνει μιά συζήτηση στο "Τι ακούτε" τις προάλλες 

Μέχρι και ο συνθέτης και ερμηνευτής των Love, o Arthur Lee, τους είχε μιμηθεί στο Somebody's Watchin' You

Eχει γίνει αναφορά και έχουν μπεί εδώ στην 3η μόλις σελίδα

Μερικά ακόμα αριστουργηματάκια

Ακούστε κομμάτι που ήταν ακυκλοφόρητο! Ούτε την χρονιά δεν μπορώ να βρω

Ενα από τα καταπληκτικά rock συγκροτήματα που το ταλέντο τους "χάθηκε" στην πλημμύρα της υπερδημιουργίας των 60's

The Movin' Morfomen - What's Happened to Me (60's unreleased)

Ωραία ριφφάκια

The Treetops - Gypsy (1973)

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...