Προς το περιεχόμενο

Αποθήκευση χαρτονομισμάτων


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας διαβαζουν και ληστες, ε? Κυκλοφορουν αναμεσα μας?

 

Δεν ηξερα οτι το insomnia εχει τοση πέραση.

Οπως και να χει, δεν νομιζω να πανει οι ληστες με κανενα checklist απο insomnia και να ψαχνουν τα απιθανα.

Πιστευω οτι καλα κρυμενα χρηματα, κι ας εχουν ειπωθει κρυψωνες εδω, μενουν εκτος της λειας των ληστων.

 

Φαντάζομαι κάνεις πλακίτσα στο υπογραμμισμένο, σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό είναι πολύ πιθανό να γίνει πριν καν βρουν οι κλέφτες την ευκαιρία να τα πάρουν.

 

Παλιά συνήθιζα και έβαζα λεφτά μέσα στη ζελατίνα του πακέτου τσιγάρων, όχι για να τα κρύψω αλλά για να μην μου πέσουν από την τσέπη. Σχεδόν κάθε φορά που τελείωνε το πακέτο, πέταγα και τα λεφτά μαζι. Κάποιες φορές το θυμόμουν γρήγορα και ψαχούλευα τα σκουπίδια, άλλες όχι. Ούτε που ξέρω πόσα λεφτά πέταξα, και μιλάμε για κάτι που το έκανα συχνά. Φαντάσου να έκρυβα λεφτά κάπου και να έπρεπε να το θυμάμαι για μήνες ή χρόνια. Σιγουρα θα τα πέταγα ή θα τα ξέχναγα.

 

 

Ή θα μπορούσες να είχες αγοράσει ένα πορτοφόλι με πολύ λιγότερα από αυτά που έχασες... περίεργη συνήθεια αυτό που λες ότι έκανες.  :blink:

 

ΥΓ: Εφόσον η ζελατίνα είναι διαφανής, πως δεν έβλεπες τα λεφτά όταν πήγαινες να πετάξεις το πακέτο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα το παω λιγο αναποδα:

θα βολευε αν (απευκταιο αλλα συμβαινει) σε καποιον εχει ηδη γινει κλοπη, να μας πει 'που ψαχνουν' 'τι αναστατωνουν' κλπ.

 

Σκεφτομαι μερικα -κατα τη γνωμη μου - απιθανα μερη, και απορω αν ποτε θα τα σκεφτονταν οι κλεφτες για να τα βρουν εκει.

 

Βασικα, νομιζω εχει ειπωθει, ολα ειναι θεμα χρονου.

Πιστευω οτι ο χρονος που εχουν διαθεσιμος, επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες. Πχ.

 

- Το μεγεθος του σπιτιου. Ιδια ευκολια και ιδιες κρυψωνες και ιδιο χρονο θες, για  ενα δυαρι 50τμ, και ιδια ενα 4αρι 150τμ?

 

- Το πληθος των αντικειμενων που εχεις μεσα. Πχ ειναι σπιτια ψιλοαδεια(αρα δεν εχεις και πολλα να ψαξεις), και αλλα που ειναι τιγκα στα πραγματα(να λες, αμα μετακομισω θελω 5 ανατρεπομενα να φορτωνω). Η δευτερη περιπτωση, προφανως απαιτει πολυ περισσοτερο χρονο απο τους κλεφτες.

 

κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το παω λιγο αναποδα:

θα βολευε αν (απευκταιο αλλα συμβαινει) σε καποιον εχει ηδη γινει κλοπη, να μας πει 'που ψαχνουν' 'τι αναστατωνουν' κλπ.

 

Σκεφτομαι μερικα -κατα τη γνωμη μου - απιθανα μερη, και απορω αν ποτε θα τα σκεφτονταν οι κλεφτες για να τα βρουν εκει.

 

Βασικα, νομιζω εχει ειπωθει, ολα ειναι θεμα χρονου.

Πιστευω οτι ο χρονος που εχουν διαθεσιμος, επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες. Πχ.

 

- Το μεγεθος του σπιτιου. Ιδια ευκολια και ιδιες κρυψωνες και ιδιο χρονο θες, για  ενα δυαρι 50τμ, και ιδια ενα 4αρι 150τμ?

 

- Το πληθος των αντικειμενων που εχεις μεσα. Πχ ειναι σπιτια ψιλοαδεια(αρα δεν εχεις και πολλα να ψαξεις), και αλλα που ειναι τιγκα στα πραγματα(να λες, αμα μετακομισω θελω 5 ανατρεπομενα να φορτωνω). Η δευτερη περιπτωση, προφανως απαιτει πολυ περισσοτερο χρονο απο τους κλεφτες.

 

κλπ

Δεν ξερω αν βοηθαει γιατι ο καθε κλεφτης ψαχνει με διαφορετικη λογικη. Εμενα μου ανοιξαν το σπιτι πριν 5 μηνες και εψαξαν κυριως υπνοδω,ατια. Στο δικο μου δωματιο εψαξαν συρταρια με εσωρουχα, κουτια τοποθετημενα επιμελως στη βιβλιοθηκη μου οπου ειχα μεσα random αντικειμενα ( και καποια λαφτα, που τα πηρανε) , συρταρια κομοδινου οπου κ απο κει πηραν λεφτα, και βλεποντας το χαμο ειδα οτι εψαξαν στα κουτια με τα επιτραπεζια μου μεσα. Μου πηρα 2 χρυσαφικα που ειχα της γιαγιας μου, ολα τα δαχτυλιδια μου τα οποια ηταν αγορασ,ενα απο πανηγυρια κλπ και καποια μενταγιον h&m που ειχα παρει τα 7 με 10 ευρω ξερω γω.

 

Τα ειδαν λιτα και καλοφτιαγμενα και νομισαν οτι θα ναι αξιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου αυτο που εκανα ςγω ηταν το εξης. Διαλεξα ενα σημεια στο σπιτι μου και ανοιξα μια τρυπα στον τοιχω με τρυπανη. σιγα σιγα την ανοιγα τοσο ωστε σε πλατος να χωραει ενα σχετικα καλο ογκο χρηματων σε μασουρι. το βαθος το εκανα τοσο ωστε μελλοντικα να προσθεσω και δευτερο αν χρειαστει. αφου καθαρισα καλα την τρυπα γυρω γυρω (στην μεσα πλευρα) την επενδυσα με χοντρο πλαστικο. εβαλα τα χρηματα μεσα και πολυ απλα πηρα μια παλια πρηζα ρευματος (προσοχη οχι διακοπτη. ρευματος.) με ολο το μηχανισμο απο πισω και απλα το βιδωσα στον τοιχο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου αυτο που εκανα ςγω ηταν το εξης. Διαλεξα ενα σημεια στο σπιτι μου και ανοιξα μια τρυπα στον τοιχω με τρυπανη. σιγα σιγα την ανοιγα τοσο ωστε σε πλατος να χωραει ενα σχετικα καλο ογκο χρηματων σε μασουρι. το βαθος το εκανα τοσο ωστε μελλοντικα να προσθεσω και δευτερο αν χρειαστει. αφου καθαρισα καλα την τρυπα γυρω γυρω (στην μεσα πλευρα) την επενδυσα με χοντρο πλαστικο. εβαλα τα χρηματα μεσα και πολυ απλα πηρα μια παλια πρηζα ρευματος (προσοχη οχι διακοπτη. ρευματος.) με ολο το μηχανισμο απο πισω και απλα το βιδωσα στον τοιχο!!!!

 

Που μένεις;  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου αυτο που εκανα ςγω ηταν το εξης. Διαλεξα ενα σημεια στο σπιτι μου και ανοιξα μια τρυπα στον τοιχω με τρυπανη. σιγα σιγα την ανοιγα τοσο ωστε σε πλατος να χωραει ενα σχετικα καλο ογκο χρηματων σε μασουρι. το βαθος το εκανα τοσο ωστε μελλοντικα να προσθεσω και δευτερο αν χρειαστει. αφου καθαρισα καλα την τρυπα γυρω γυρω (στην μεσα πλευρα) την επενδυσα με χοντρο πλαστικο. εβαλα τα χρηματα μεσα και πολυ απλα πηρα μια παλια πρηζα ρευματος (προσοχη οχι διακοπτη. ρευματος.) με ολο το μηχανισμο απο πισω και απλα το βιδωσα στον τοιχο!!!!

Κατι τετοια τρελά σκεφτομαι κι εγω.

Πχ αρκετα (οχι πολλα) χρηματα, μπορουν να μπουν....σε κορνιζες.

Τι στο καλο, θα ξεσκισουν ολα τα αλλα οι κλεφτες, και θα αρχισουν να ανοιγουν και κορνιζες;

 

Μη σου πω να τα τυλιξω με αεροστεγη σακουλα μεσα σε κιμά, και να τα καταψυξω!

 

Θελω να πω, οτι αν τα κρυψεις καλα, το βρισκω απιθανο να τα βρουν, εκτος αν λειπεις κανα μηνα απο το σπιτι, και αυτοι ειναι μεσα και ψαχνουν ενα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mentoras δεν ειναι καθολου απιθανο να στα βρουν εκει που λες... Με τοσο κοσμο που εχει λεφτα (πολλα) σπιτι πλεον και οι κλεφτες το ξερουν πως δεν θα τα εχεις κρυμμενα πισω απο το ψυγειο ή κατω απο την ντουλαπα.

 

Εδω εχουν ακουστει περιπτωσεις σε χωρια που πανε με μηχανηματα για να βρουν λεφτα θαμμενα σε κηπους.

 

Σε διαμερισμα μια ειναι η σιγουρη λυση. Καπου να φτιαξεις τρυπα (τοιχο, πατωμα, πλακακια, καποιο επιπλο) και να την καλυψεις μετα μονιμα (θα βαλεις λεφτα που δεν χρειαζεσαι αμεσα εννοειται...) Και φυσικα καλο ειναι να μην βαλεις πριζα απο πανω οπως λεει ο βασιλης33 γιατι και αυτο να ειστε σιγουροι πως οι κλεφτες το ξερουν και το εχουν σαν πιθανη κρυψωνα.

 

Αν εχεις οικοπεδο τα θαβεις αλλα μεσα σε πλαστικο και οχι κατσαρολες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη με αυτα που διαβαζω, αναρωτιεμαι: πχ ξηλωνουν τις πριζες του σπιτιου;

 

Εγω πιστευω οτι ολα ειναι θεμα χρονου.

Δεν μπορει να ξηλωνουν πριζες, παρα μονο αν εχουν εξαντλησει ολα τα αλλα, και εχουν ακομη χρονο.

 

Πχ θα σκεφτουν να σκισουν καθε κορνιζα του σπιτιου; Προσοχη, οχι πισω, αλλα μεταξυ κορνιζας-και φωτο.

 

Ουσιαστικα, με καλες κρυψωνες, χρονο νομιζω κερδιζεις.

 

Αλλα πειτε μου ειλικρινα, πχ με πριζες που εσεις ειπατε: οι κλεφτες ξηλωνουν πριζες;

Μονο οτι δεν γκρεμισαν το σπιτι να σκαψουν στα θεμελια δεν μου ειπατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εγω μιλαω να εχεις τωρα πολλα λεφτα σπιτι οχι 2 και 3 χιλιαδες... Ε τοτε θες κρυψωνα καλη που πρακτικα δεν μπορει να βρεθει.

 

Και ναι πιστευω πως αν ο κλεφτης εχει λογο να πιστευει πως εχεις χρηματα στο σπιτι θα ξηλωσει και τις πριζες (δεν ειναι και τιποτα δυσκολο...). Εγω θα το εκανα παντως... Ειναι θεωρω πλεον κλασσικη κρυψωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου αυτο που εκανα ςγω ηταν το εξης. Διαλεξα ενα σημεια στο σπιτι μου και ανοιξα μια τρυπα στον τοιχω με τρυπανη. σιγα σιγα την ανοιγα τοσο ωστε σε πλατος να χωραει ενα σχετικα καλο ογκο χρηματων σε μασουρι. το βαθος το εκανα τοσο ωστε μελλοντικα να προσθεσω και δευτερο αν χρειαστει. αφου καθαρισα καλα την τρυπα γυρω γυρω (στην μεσα πλευρα) την επενδυσα με χοντρο πλαστικο. εβαλα τα χρηματα μεσα και πολυ απλα πηρα μια παλια πρηζα ρευματος (προσοχη οχι διακοπτη. ρευματος.) με ολο το μηχανισμο απο πισω και απλα το βιδωσα στον τοιχο!!!!

Δοκίμασες αν βγαίνουν από κει;! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη με αυτα που διαβαζω, αναρωτιεμαι: πχ ξηλωνουν τις πριζες του σπιτιου;

 

Εγω πιστευω οτι ολα ειναι θεμα χρονου.

Δεν μπορει να ξηλωνουν πριζες, παρα μονο αν εχουν εξαντλησει ολα τα αλλα, και εχουν ακομη χρονο.

 

Πχ θα σκεφτουν να σκισουν καθε κορνιζα του σπιτιου; Προσοχη, οχι πισω, αλλα μεταξυ κορνιζας-και φωτο.

 

Ουσιαστικα, με καλες κρυψωνες, χρονο νομιζω κερδιζεις.

 

Αλλα πειτε μου ειλικρινα, πχ με πριζες που εσεις ειπατε: οι κλεφτες ξηλωνουν πριζες;

Μονο οτι δεν γκρεμισαν το σπιτι να σκαψουν στα θεμελια δεν μου ειπατε!

Αν εχουν χρονο τα πανταμθα ψαξουν. Βεβαια εχει σημασια αν εχεις πολλα πραγματα σε μεγαλο σπιτ μπορει να πελαγωσουν, οπως εγινε στο δικο μας. Ο συναγερμος ειναι παντα μια καλη επενδυση, ανεξαρτητα απο τις κρυψωνες, και πρεπει να ληφθει υποψην ο παραγοντας φωτια, σεισμος και ποντικια.

 

Ειναι ασχημο να μην εμπιστευεσαι ουτε τις τραπεζες για την ασφαλεια των χρηματων σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχουν χρονο τα πανταμθα ψαξουν. Βεβαια εχει σημασια αν εχεις πολλα πραγματα σε μεγαλο σπιτ μπορει να πελαγωσουν, οπως εγινε στο δικο μας. Ο συναγερμος ειναι παντα μια καλη επενδυση, ανεξαρτητα απο τις κρυψωνες, και πρεπει να ληφθει υποψην ο παραγοντας φωτια, σεισμος και ποντικια.

 

Ειναι ασχημο να μην εμπιστευεσαι ουτε τις τραπεζες για την ασφαλεια των χρηματων σου.

Αυτό...τουλάχιστον εκεί ξέρεις ότι υπάρχει μία περίπτωση να στα πάρουν και θα είναι με κάμποσα εκατομμύρια άλλους...αν τα έχεις στο σπίτι όσο πιο πολλά είναι τόσο πιο πολύ άγχος έχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό...τουλάχιστον εκεί ξέρεις ότι υπάρχει μία περίπτωση να στα πάρουν και θα είναι με κάμποσα εκατομμύρια άλλους...αν τα έχεις στο σπίτι όσο πιο πολλά είναι τόσο πιο πολύ άγχος έχεις!

Αστα να πανε...

Ειδικα μετα τη διαρρηξη στο σπιτι μου και μετα τα cc προσπαθω να αλλαξω τη σταση ζωης μου και να μην κανω αποταμιευση.η βλακεια ειναι πως απ τη μια θες να χεις κατι στν ακρη για μεθαυριο που θα μεινεις στο δικο σου σπιτι κλπ κλπ κι απ την αλλη δεν σ αφηνει κανεις γυρω σου να κανεις αποταμιευση.

 

Τα λεφτα δεν ειναι ευτυχια αλλα οταν τα χεις βγαλει με δουλεια δεν ειναι ωραιο να τα χανεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...