Προς το περιεχόμενο

Τελικες αποψεις για τα Windows 10


kougi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα την επομενη βδομάδα θα φτιάξω ένα καινούριο pc και θα αγοράσω και τα windows 10 αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πια είναι η διαφορα στα home με τα pro στο θέμα update δηλαδή τι εννοώ υπάρχει η δυνατότητα να μην κατεβαίνουν αυτόματα αλλα να μπορώ να επιλέγω πειές θα κατάβαση όπως γινόταν και στα 7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πω και γω με τη σειρά μου τη γνώμη μου για τα 10αρια κάνοντας και ένα mini review
 
Έχοντας εμπειρία από τα windows 10 αφού τα έχω αρκετό καιρό στο σταθερό μου ως insider, αποφάσισα να τα βάλω στο laptop.
Το σύστημά στο οποίο έγινε εγκατάσταση είναι το Lenovo Y50-70 (Intel i7-4710HQ/15.6FHD/8GB/1TB+8GB SSHD/GTX860M 4GB)
 
Το σύστημα είχε εγκαταστημένα γνήσια windows 8.1, έγινε αναβάθμιση με το media creation tool, ενεργοποιήθηκαν κανονικά και στα καπάκια φορματ και καθαρή εγκατάσταση.

Πρώτο φάουλ από τη microsoft η αυτόματη εγκατάσταση drivers: έχοντας εγκαταστήσει όλους τους drivers από τη σελίδα της lenovo, έκαναν αυτόματη ενημέρωση των drivers ήχου της realteck με αποτέλεσμα να εξαφανιστεί το dolby sound της lenovo. Αναγκάστηκα και έκανα απεγκατάσταση, εγκατάσταση εκ νέου του driver της Lenovo και μπλοκάρισμα του αυτομάτου update με αυτό https://support.microsoft.com/en-us/kb/3073930.

 

Φάουλ της lenovo, ότι δεν είχε βγάλει το πρόγραμμα Lenovo Energy Manager για win10 με αποτέλεσμα να βάλω αυτό για τα 8.1, το οποίο δουλεύει μια χαρά μέχρι στιγμής

 

Εμφάνιση: Το Start μενού επέστρεψε  και παρεμπιπτόντως μου αρέσει αρκετά (στα 8.1 χρησιμοποιούσα το startisback).

 

pWugNls.jpg

 

 

  • Μπορείς να καρφιτσώσεις τα προγράμματα σου σε ομάδες και να τις ονομάσεις όπως θες.
  • Μπορείς να αλλάξεις μέγεθος στα εικονίδια καθώς και σε όλο το μενού
  • Με δεξί κλικ στο κουμπί σταρτ βγάζει μια λίστα με χρήσιμες συνδέσεις και επιλογές
  • Κέντρο ενεργειών
  • θα μπορούσε να ειναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο.
  • θα μπορούσαν τα εικονίδια των προγραμμάτων να ναι διάφανα και όχι μπλε (στην περιπτωση μου)
  • CL6ivCq.jpgLyKmX1x.jpg

 

Ταχύτητα-απόδοση.

  • H Κατανάλωση Ram έχοντας σχεδόν τις ίδιες διεργασίες και υπηρεσίες να τρέχουν με τα 8.1, είναι λίγο μεγαλύτερη (100 Mb σε σχέση με τα 8.1). Να τονίσω ότι προσπαθώ να απενεργοποιώ οποία υπηρεσία δε χρειάζεται.

huDUid7.pngk4cdSuB.jpg

 

  • Βoot time: 14-15 sec (1 δευτερόλεπτο περισσότερο από τα 8.1 https://www.youtube.com/watch?v=8ZeM-QTsxx0
  • Νομίζω όταν κάνω επανεκκίνηση αργεί περισσότερο σε σχέση με όταν κάνω απλό τερματισμό
  • 3dmark: λίγο καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με τα 8.1 Link.png Site: win8.1   Link.png Site: win10
  • Διάρκεια μπαταρίας  στα ίδια με τα win8.1, ίσως ελάχιστα καλύτερη

 

Νέες εφαρμογές:

  • cortana: παίζοντας λίγο μαζί της είναι αρκετά καλή και πλήρως συνδεδεμένη με το λειτουργικό ( καλό και κακό ταυτόχρονα). Για να χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να έχουμε επιλέξει περιοχή και γλώσσα αγγλικά.Προσωπικά την έχω απενεργοποιημένη τελείως
  • 3d builder: πολύ καλώ δωρεάν προγραμματάκι σχεδίασης μοντέλων
  • Edge browser:αρκετά γρήγορος και σταθερός αλλά δεν μπορώ να τον χρησιμοποιώ αν δε βγουν plugins
  • Groove Music and Film & TV: για μένα τελείως αδιάφορες της απεγκατεστησα (δείτε Link.png Site: εδώ )
  • Phone Companion: αρκετά χρήσιμη εφαρμογή για να συγχρονίζεις το κινητό σου με τον υπολογιστή ταμπλετ κτλ

Προσωπικά δεδομένα: εδώ γίνεται ένας χαμός προσωπικά έχω απενεργοποιήσει τα πάντα χρησιμοποιώ τοπικό λογαριασμό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Να πω και γω με τη σειρά μου τη γνώμη μου για τα 10αρια κάνοντας και ένα mini review
 
Έχοντας εμπειρία από τα windows 10 αφού τα έχω αρκετό καιρό στο σταθερό μου ως insider, αποφάσισα να τα βάλω στο laptop.
Το σύστημά στο οποίο έγινε εγκατάσταση είναι το Lenovo Y50-70 (Intel i7-4710HQ/15.6FHD/8GB/1TB+8GB SSHD/GTX860M 4GB)
 
Το σύστημα είχε εγκαταστημένα γνήσια windows 8.1, έγινε αναβάθμιση με το media creation tool, ενεργοποιήθηκαν κανονικά και στα καπάκια φορματ και καθαρή εγκατάσταση.

Πρώτο φάουλ από τη microsoft η αυτόματη εγκατάσταση drivers: έχοντας εγκαταστήσει όλους τους drivers από τη σελίδα της lenovo, έκαναν αυτόματη ενημέρωση των drivers ήχου της realteck με αποτέλεσμα να εξαφανιστεί το dolby sound της lenovo. Αναγκάστηκα και έκανα απεγκατάσταση, εγκατάσταση εκ νέου του driver της Lenovo και μπλοκάρισμα του αυτομάτου update με αυτό https://support.microsoft.com/en-us/kb/3073930.

 

Φάουλ της lenovo, ότι δεν είχε βγάλει το πρόγραμμα Lenovo Energy Manager για win10 με αποτέλεσμα να βάλω αυτό για τα 8.1, το οποίο δουλεύει μια χαρά μέχρι στιγμής

 

Εμφάνιση: Το Start μενού επέστρεψε  και παρεμπιπτόντως μου αρέσει αρκετά (στα 8.1 χρησιμοποιούσα το startisback).

 

pWugNls.jpg

 

 

  • Μπορείς να καρφιτσώσεις τα προγράμματα σου σε ομάδες και να τις ονομάσεις όπως θες.
  • Μπορείς να αλλάξεις μέγεθος στα εικονίδια καθώς και σε όλο το μενού
  • Με δεξί κλικ στο κουμπί σταρτ βγάζει μια λίστα με χρήσιμες συνδέσεις και επιλογές
  • Κέντρο ενεργειών
  • θα μπορούσε να ειναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο.
  • θα μπορούσαν τα εικονίδια των προγραμμάτων να ναι διάφανα και όχι μπλε (στην περιπτωση μου)
  • CL6ivCq.jpgLyKmX1x.jpg

 

Ταχύτητα-απόδοση.

  • H Κατανάλωση Ram έχοντας σχεδόν τις ίδιες διεργασίες και υπηρεσίες να τρέχουν με τα 8.1, είναι λίγο μεγαλύτερη (100 Mb σε σχέση με τα 8.1). Να τονίσω ότι προσπαθώ να απενεργοποιώ οποία υπηρεσία δε χρειάζεται.

huDUid7.pngk4cdSuB.jpg

 

  • Βoot time: 14-15 sec (1 δευτερόλεπτο περισσότερο από τα 8.1 https://www.youtube.com/watch?v=8ZeM-QTsxx0
  • Νομίζω όταν κάνω επανεκκίνηση αργεί περισσότερο σε σχέση με όταν κάνω απλό τερματισμό
  • 3dmark: λίγο καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με τα 8.1 Link.png Site: win8.1   Link.png Site: win10
  • Διάρκεια μπαταρίας  στα ίδια με τα win8.1, ίσως ελάχιστα καλύτερη

 

Νέες εφαρμογές:

  • cortana: παίζοντας λίγο μαζί της είναι αρκετά καλή και πλήρως συνδεδεμένη με το λειτουργικό ( καλό και κακό ταυτόχρονα). Για να χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να έχουμε επιλέξει περιοχή και γλώσσα αγγλικά.Προσωπικά την έχω απενεργοποιημένη τελείως
  • 3d builder: πολύ καλώ δωρεάν προγραμματάκι σχεδίασης μοντέλων
  • Edge browser:αρκετά γρήγορος και σταθερός αλλά δεν μπορώ να τον χρησιμοποιώ αν δε βγουν plugins
  • Groove Music and Film & TV: για μένα τελείως αδιάφορες της απεγκατεστησα (δείτε Link.png Site: εδώ )
  • Phone Companion: αρκετά χρήσιμη εφαρμογή για να συγχρονίζεις το κινητό σου με τον υπολογιστή ταμπλετ κτλ

Προσωπικά δεδομένα: εδώ γίνεται ένας χαμός προσωπικά έχω απενεργοποιήσει τα πάντα χρησιμοποιώ τοπικό λογαριασμό.

 

 

Ωραιο συντομο review, μπραβο.

Επεξ/σία από Gi0
spoiler tag added
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η blackscreen ειναι και σε μένα ελάχιστη , ούτεν καν δευτερόλεπτο θα λεγα. Δεν ειναι και τόσο ενοχλητικό θα λεγα. Το boot στα windows ειναι πολύ γρήγορο

 

το θέμα είναι ότι το κάνει 3 λεπτά μέτα το boot είναι λίγο περιεργο όποτε ή παίζει θέμα υλικού ή

ακόμα φορτώνει :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι το κάνει 3 λεπτά μέτα το boot είναι λίγο περιεργο όποτε ή παίζει θέμα υλικού ή

ακόμα φορτώνει :Ρ

τι υπολογιστή έχεις; στην εκκίνηση έχεις πολλά προγράμματα να τρέχουν; πολύ υπερβολικός χρόνος μου φαίνονται τα 3 λεπτά, έχεις ελέγξει τον δίσκο για σφάλματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να γράψω και εγώ κάποια πραγματάκια σχετικά με τα windows 10 τα οποία τρέχω εδώ και 2 εβδομάδες σε λάπτοπ και σταθερό. Αρχικά τα θεωρώ σίγουρα μια αναβάθμιση σε σχέση με τα 8.1 αισθητικά, μου αρέσει περισσότερο η έναρξη τους, αν και δεν είναι στα επίπεδα των 7 σε θέμα λειτουργικότητας. Εδώ όμως ξεκινούν τα προβλήματα: 

 

α) Δεν υπάρχει πουθενά guest mode το οποίο για να ενεργοποιήσεις χρειάζεται διάφορα κόλπα, και όποτε πας να μπεις η οθόνη αναβοσβήνει και ο υπολογιστής κολλάει με αποτέλεσμα να πρέπει να γίνει αλλαγή χρήστη ή επανεκκίνηση

 

β) Πήγα να κάνω εγκατάσταση στο εταιρικό λάπτοπ (lenovo) μέσω του windows upgrade τα 10ρια απο 7 που είχε. Η όλη διαδικασία πήγαινε ρολόι μέχρι που το σύστημα κάνει μια ωραία επανεκκίνηση και μου εμφανίζει μια ωραιότατη μαύρη οθόνη με το εξής μήνυμα: operating system not found. Δεν λύθηκε με οποιαδήποτε επανεκκίνηση, ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα οτι αποτελεί γνωστό πρόβλημα και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις είχαν χαθεί τα πάντα από τους καψερούς που την πάτησαν και τρέχαν και δεν φτάναν. Ευτυχώς ήμουν τυχερός και μέσω bootable usb έκανα επιδιόρθωση και ξαναέτρεξαν τα 7. Εννοείται ότι στο συγκεκριμένο λάπτοπ δεν πρόκειται να ξανακάνω απόπειρα εγκατάστασης. Οπότε πριν από οποιαδήποτε αναβάθμιση πολύ προσοχή καθώς απ΄ότι φαίνεται υπάρχουν ακόμα παιδικές ασθένειες αρκετά σοβαρές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά το σπάσιμο νεύρων με το πολύ αργόοοο boot, πλέον όλα καλά.

Απλά απεγκατέστησα το Avira και είμαι με windows defender και ο υπολογιστής πετάει πάλι.

Αυτό που με ξενίζει ακόμα είναι το στυλ της Έναρξης/Start με τα πλακίδια στα δεξιά. Τα διέγραψα σχεδόν όλα και προσπαθώ να βάλω μια τάξη.

Επίσης, χθες κατέβασα και update για drivers για κάρτες Ati Radeon 5XXX [το λέω γιατί κάπου εδώ στο φόρουμ διάβαζα γκρίνια σε ποστ ότι δεν υπάρχει σχετικό update γι'αυτές τις κάρτες].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα προβλημα με το store και εφαγα πανω απο 40 ωρες, χωρις αποτελεσμα,  να το λυσω και τελικα επανεφερα ενα clone disk αρχειο που ειχα γιατι και το system restore νομιζω δεν τα λεει καλα

Γενικα βλεπω οτι που και που πεταει κατι γαλαζιες οθονες και απο αλλους ακουω οτι κανει οτι του καπνισει καθε φορα που το ανοιγεις

Μια χανονται προγραμματα ρυθμισεις κλπ

Δεν ηταν ετοιμα πιστευω και πεσαμε στην παγιδα και τα βαλαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα κυριο λογο οι μπλε οθονες και τα προβληματα ειναι απο ελαττωματικους - οχι ετοιμους drivers. 

Για αυτο πρεπει κανεις να ελεγχει αν υπαρχουν drivers για το μηχανημα του πριν κανει αναβαθμιση - μεταβαση σε 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα 1 παλιό asus 101MT update σε W10 αλλά είχα ξεχάσει οτι είχα screen-saver με συλλογή από μπλέ οθόνες...

Μέχρι να καταλάβω τι έγινε... παραλίγο να αρχίσω τα format....

Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά κ με τα 7 αργό ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εβαλα κι εγω τα Windows 10 (clean install) στον σταθερο πριν 2 μερες γιατι με ειχε φαει η περιεργεια, και μεχρι τωρα ουτε κρυο ουτε ζεστη. Ο edge φαινεται τιμιος αλλα προς το παρον δε θα τον χρησιμοποιησω χωρις extensions (και ειδικα το adblock). Σε επιδοσεις εμενα μου φαινονται παρομοια με τα 8.1 για την ωρα, δεν ξερω αν το φορτωσω λιγο τι θα γινει. Το start menu δε με ενθουσιασε και πολυ, ποιες εφαρμογες που υπαρχουν προεγκατεστημενες πιστευετε οτι αξιζουν? Ειδα λιγο αυτην για τον καιρο και μου αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ :P Μονο meteo.gr για τον καιρο απλα μου αρεσαν τα εφε και πως τα παρουσιαζουν. Παντως οι π**στηδες, καταγομαι απο κεφαλονια (μενω αθηνα) και για καποιο λογο οταν ανοιξα την εφαρμογη για πρωτη φορα μου εβγαλε τον καιρο της κεφαλονιας. Αν ειναι δυνατον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...