Προς το περιεχόμενο

Τελικες αποψεις για τα Windows 10


kougi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Γνωριζω ηδη πως υπαρχει το thread http://www.insomnia.gr/topic/539337-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-windows-thresholdwindows-10/ για συζητηση περι του νεου λειτουργικου ομως προς το παρον (και για αρκετες μερες ακομα φανταζομαι) γινεται ποστ καθε πεντε λεπτα απο πολλα διαφορετικα μελη τα οποια εχουν αποριες και προβληματα με την εγκατασταση.

 

Αυτο που θελω εγω ειναι να ακουσω τις τελικες αποψεις απο 4-5 διαφορετικα ατομα (οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερο) τα οποια εχουν μια ολοκληρωμενη γνωμη για τα δεκαρια. Συγκεκριμενες ερωτησεις:

 

  • Απο εμφανιση/λειτουργικοτητα τι λενε?
  • Ο νεος browser σε σχεση με mozilla/chrome τι επιδοσεις εχει? Τον προτεινετε?
  • Boot time σε σχεση με Windows 8/8.1? Γιατι διαβασα οτι σε μερικους κανει πολλη ωρα να μπουταρει.
  • Καποια σημαντικη διαφορα που δεν εχει τονιστει σε σχεση με 8/8.1?
  • Γενικα θα προτεινατε να προχωρησω στην αναβαθμιση απο 8.1?

 

Ευχαριστω πολυ για οποιαδηποτε απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο που μπορω να πω ειναι πως στο δικοι μου pc σημερα δευτερη ημερα, για καποιο λογο ειναι πολυ πιο ομαλο και γρηγορο σε σχεση με εχθες που ηταν απελπιστικα αργο. Δεν ξερω πως εξηγειται.

εχω εναν quad core, 4gb ram, 5770 ati 640 gb black, και πλεον πηγαινει το ιδιο καλα με τα 7.

 

Μου κρασαρει αρκετα συχνα το market & settings app.

 

O νεος browser ειναι σημαντικα ταχυτερος στην εκκινηση σε σχεση με chrome/firefox. Ισως και στο φόρτωμα σελιδων, αλλα με επιφυλαξη.

 

boot time πανω κατω το ιδιο σε εμενα, αν και επειδή εχω ogin password δεν μπορω να σου πω με σιγουρια (πριν δεν ειχα).

 

Περι 8-8.1 δεν εχω αποψη, δεν υποφέρονται και ετσι δεν τα εβαλα ποτε στο εν λογω pc.

 

υγ: με udp όλα αυτά, όχι καθαρη εγκατασταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε να μάθω αν υπάρχει τρόπος να κάνεις disable τα "Life at a glance" και "Play and Explore" από το Start menu.

Προσωπικά, δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ και με ενοχλούν στο μάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε να μάθω αν υπάρχει τρόπος να κάνεις disable τα "Life at a glance" και "Play and Explore" από το Start menu.

Προσωπικά, δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ και με ενοχλούν στο μάτι...

Κάνε κλικ στο όνομα, μπορείς να το αλλάξεις ή να το αφήσεις κενό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω την εγκατασταση των W10 και μπορω να πω πως σημερα 2η μερα το boot εχει γινει πολυ γρηγορο ( η αληθεια ειναι πως μετα τν εγκατασταση για καποιο λογο ηταν λιγο αργο ) γενικα το λειτουργικο ειναι πολυ γρηγορο και σταθερο. Δεν ειχα προβληματα ουτε με καποιο προγραμμα η driver.

Το περιβαλλον χρησης του ειναι απλο και ομορφο. Συνιστω την αναβαθμιση ανεπιφυλακτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα μετα την πρωτη μερα που εγινε χαμος θα στρωσουν σιγα σιγα τα πραγματα. Θα περιμενω λιγες μερες μηπως βγει τιποτα στη φορα και θα το βαλω κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάποια live tiles όπως καιρός, instagram(instapic) κλπ κι είναι ωραία όταν ανοίγεις την έναρξη να βλέπεις κάποιες πληροφορίες.

Το ωραίο τελειώνει εδώ όσο αναφορά τα apps καθώς πολλές εφαρμογές είναι φτιαγμένες με βάση τα tablet. Δεν ξέρω πως το σκέφτηκε η ms ότι θα είναι πρακτικά τα apps για τα pc. To store θέλει ξεσκαρτάρισμα με τόση σαβούρα που έχει. Πραγματικά δεν θα άντεχα να είμαι κάτοχος windows κινητού βλέποντας το περιεχόμενο και ξέροντας πόσο καλύτερο είναι το playstore αυτή τη στιγμή.

Αισθητικά πανέμορφα. Απο την γραμμή εργασιών, το action center, την έναρξη κλπ.

Boot με τον ssd πολύ γρήγορο. Ο edge καλός αλλά όποιος έχει συνηθίσει στον chrome νομίζω πως δεν θα τον χρησιμοποιήσει πολύ στην τωρινή του μορφή. Είναι και πολλά άλλα που δεν τα έχω ξαψαχνίσει καν ακόμα.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος και περιμένω κι άλλα update, αρχή είναι, λογικά τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ελάχιστες αυτές που αξίζουν. Για καιρό κι ειδήσεις οι stock είναι καλές. Του flipboard κάτι λέει για νέα κλπ.

Εμένα παραδόξως με βόλεψε και το mail. Έβαλα και τα 3 mail μου και μου έρχονται ειδοποιήσεις στο action center, αλλά θέλει βελτίωση το ui του app.

Γενικότερα αυτό το "τετραγωνοποιημένο"  flat στυλ στις εφαρμογές δεν έχει βγεί καθόλου στην ms πέραν των tiles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε να μάθω αν υπάρχει τρόπος να κάνεις disable τα "Life at a glance" και "Play and Explore" από το Start menu.

Προσωπικά, δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ και με ενοχλούν στο μάτι...

 

Δεξί κλικ σε κάθε συντόμευση, unpin, μετά πάτα στις άκρες να φτιάξεις τα περιθώρια του start menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάποια live tiles όπως καιρός, instagram(instapic) κλπ κι είναι ωραία όταν ανοίγεις την έναρξη να βλέπεις κάποιες πληροφορίες.

Το ωραίο τελειώνει εδώ όσο αναφορά τα apps καθώς πολλές εφαρμογές είναι φτιαγμένες με βάση τα tablet. Δεν ξέρω πως το σκέφτηκε η ms ότι θα είναι πρακτικά τα apps για τα pc. To store θέλει ξεσκαρτάρισμα με τόση σαβούρα που έχει. Πραγματικά δεν θα άντεχα να είμαι κάτοχος windows κινητού βλέποντας το περιεχόμενο και ξέροντας πόσο καλύτερο είναι το playstore αυτή τη στιγμή.

Αισθητικά πανέμορφα. Απο την γραμμή εργασιών, το action center, την έναρξη κλπ.

Boot με τον ssd πολύ γρήγορο. Ο edge καλός αλλά όποιος έχει συνηθίσει στον chrome νομίζω πως δεν θα τον χρησιμοποιήσει πολύ στην τωρινή του μορφή. Είναι και πολλά άλλα που δεν τα έχω ξαψαχνίσει καν ακόμα.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος και περιμένω κι άλλα update, αρχή είναι, λογικά τα προβλήματα.

Εγω chrome χρησιμοποιω τωρα. O edge δεν εχει adblock? Αυτο με ενδιαφερει κυριως γτ νομιζω απο θεμα ταχυτητας θα ειναι πιο γρηγορος, και οσο περναει ο καιρος θα καλυτερευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...