Προς το περιεχόμενο

Ο προγραμματισμός σε Web πεθαίνει! (;)


Vector2D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα η εκάστοτε σχολή απλά θα σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις και θα σου προσφέρει πολύ γενικές γνώσεις σε κάθε τι που πραγματεύεται, αλλά αν δεν ασχοληθείς μόνος σου για να εμβαθύνεις σε οποιοδήποτε θέμα... Και επίσης "το Google" δεν έχει μόνο tutorial, έχει online courses, άρθρα και βιβλία ολόκληρα.

Τώρα αν κάποιος σε αυτόν τον κλάδο συγκρίνεται με άλλους με βάση το χαρτί...

http://www.triakilakodika.gr/post/2005/07/02/ta-master-den-kanoun-ton-developer :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελειώνοντας όμως μια σχολή στην Ελλάδα δεν έχεις ιδεά από αυτά που ζητάει η αγορά εργασίας. Δεν είναι λύση να κάθεσαι να διαβάσεις μονάχος σου μπας και πάρεις μια ιδεά από αυτά που ζητάει η αγορά.

Δεν θα πρεπε πχ οι φοιτητές να διδάσκονται mongodb, mobile programming ; 

 

(Συμφωνώ βέβαια ότι πρέπει ο προγραμματιστής να διαβάζει μόνος του κάπου κάπου για να μην μείνει πίσω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνοντας όμως μια σχολή στην Ελλάδα δεν έχεις ιδεά από αυτά που ζητάει η αγορά εργασίας. Δεν είναι λύση να κάθεσαι να διαβάσεις μονάχος σου μπας και πάρεις μια ιδεά από αυτά που ζητάει η αγορά.

Δεν θα πρεπε πχ οι φοιτητές να διδάσκονται mongodb, mobile programming ; 

 

(Συμφωνώ βέβαια ότι πρέπει ο προγραμματιστής να διαβάζει μόνος του κάπου κάπου για να μην μείνει πίσω )

 

ΥΓ: Γενικά μιλάω και όχι σε σενα προσωπικά :P

 

Αυτό που με νευριάζει και θέλω να δώσω μερικές φάπες ... είναι ότι μερικοί τα ρίχνουν στα ΑΕΙ που δεν μαθαίνουν κάποιο Framework.

 

Είναι δυνατόν να μάθεις framework σε ΑΕΙ? κάθε μήνα βγαίνει και κάτι νεο! άλλωστε δεν είναι δουλειά ενός ιδρύματος να καλύψει το Framework του κάθε τυχάρπαστου...

 

MongoDB? σοβαρά? δεν κάνεις MYSQL στη σχολή σου? αυτό που πρέπει εσύ να ξέρεις είναι η MYSQL, μετά ότι παπαριά κυκλοφορήσει για να σου κάνει τη ζωή εύκολη στη SQL (και όχι μόνο), είναι δικό σου θέμα...

 

Όσο για το Mobile, συμφωνώ! θα πρέπει να μπουν μαθήματα... δεν λέω! κάνουν αρκετά τμήματα Java (και μερικά τμήματα σε βάθος) αλλά όσο να ναι... 

Για μένα η εκάστοτε σχολή απλά θα σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις και θα σου προσφέρει πολύ γενικές γνώσεις σε κάθε τι που πραγματεύεται, αλλά αν δεν ασχοληθείς μόνος σου για να εμβαθύνεις σε οποιοδήποτε θέμα... Και επίσης "το Google" δεν έχει μόνο tutorial, έχει online courses, άρθρα και βιβλία ολόκληρα.

 

Τώρα αν κάποιος σε αυτόν τον κλάδο συγκρίνεται με άλλους με βάση το χαρτί...

 

http://www.triakilakodika.gr/post/2005/07/02/ta-master-den-kanoun-ton-developer :)

Ανάλογα τη σχολη... και δεν λέω αν είναι ΤΕΙ ή Πανεπιστήμιο... μιλάω κυρίως για τους καθηγητές. Μπορεί να είσαι ΑΠΘ και να τύχεις με σκράπες επιστημονικούς συνεργάτες...

 

Σε ένα φυσιολογικό τμήμα με καλούς καθηγητές, θα μάθεις απίστευτα χρήσιμα πράγματα. Και θα τα μάθεις σωστά! αυτό έχει σημασία! γιατί με το Google στα πρώτα σου βήματα, είναι σίγουρο ότι θα γράφεις κώδικα πατάτα... ενώ αν έχεις πάει σε κάποια σχολή, θα ξέρεις αρκετά πράγματα και θα μπορείς να φιλτράρεις.

 

Το σημαντικότερο είναι να μπορείς να φιλτράρεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνοντας όμως μια σχολή στην Ελλάδα δεν έχεις ιδεά από αυτά που ζητάει η αγορά εργασίας. Δεν είναι λύση να κάθεσαι να διαβάσεις μονάχος σου μπας και πάρεις μια ιδεά από αυτά που ζητάει η αγορά.

Δεν θα πρεπε πχ οι φοιτητές να διδάσκονται mongodb, mobile programming ; 

 

(Συμφωνώ βέβαια ότι πρέπει ο προγραμματιστής να διαβάζει μόνος του κάπου κάπου για να μην μείνει πίσω )

 

Είναι σα να λες ότι ο φοιτητής ιατρικής θα έπρεπε τελειώνοντας να ξέρει να κάνει ανοιχτής καρδιάς επέμβαση με την τελευταία μέθοδο.

Γι' αυτό υπάρχουν και οι πρακτικές, τα σεμινάρια κλπ. Κανένας δε γίνεται να ξέρει τα πάντα και να τα μαθαίνει με την ταχύτητα του φωτός.

Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι γιατί να συγκρίνεται ο απόφοιτος μιας σχολής με κάποιον στο χώρο του προγραμματισμού.Εκτός και αν το ζητούμενο στην υπόθεση είναι το πόσο γρήγορα βρίσκει δουλειά ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα φυσιολογικό τμήμα με καλούς καθηγητές, θα μάθεις απίστευτα χρήσιμα πράγματα. Και θα τα μάθεις σωστά! αυτό έχει σημασία! γιατί με το Google στα πρώτα σου βήματα, είναι σίγουρο ότι θα γράφεις κώδικα πατάτα... ενώ αν έχεις πάει σε κάποια σχολή, θα ξέρεις αρκετά πράγματα και θα μπορείς να φιλτράρεις.

Έχουμε βγει τελείως off topic.

Εξαρτάται απ' τις πηγές σου, ξαναλέω δεν μαθαίνουν όλοι από tutorials. Στην τελική γιατί να υστερεί ένα βιβλίο γραμμένο από κάποιον κορυφαίο στο είδος του, από τις γνώσεις που θα σου μεταφέρει ένας καλός καθηγητής στο πανεπιστήμιο; Εκτός αν το πας στο πως μαθαίνει πιο εύκολα ο καθένας, interactive ή όχι. Και για τους κώδικες πατάτες μην αγχώνεσαι μια χαρά μαθαίνεις τέτοιες «τεχνικές» και στις σχολές.

 

Εγώ πάντως προσωπικά, ανέκαθεν προτιμούσα τα βιβλία. Το μάθημα σε αμφιθέατρο πάντα με κουράζει αργά ή γρήγορα γιατί μου φαίνεται ότι προχωράει πολύ αργά, τα ίδια πράγματα επαναλαμβάνονται πολλές φορές, αναλώνεται χρόνος σε χαζές συνήθως απορίες και πολλά άλλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω ότι οι παραπάνω σχολές είναι ανίκανες να εκπαιδεύσουν άτομα με την σωστή νοοτροπία. Δεν είναι θέμα του να μάθεις X γλώσσα προγραμματισμού και Y design standards. Όλα αυτά μαθαίνονται από σκληρή εμπειρία και δουλεία. Αλλά η λογική πίσω από το να προγραμματίζεις ή καλό design είναι ένας τρόπος σκέψης που συνήθως δεν πιάνετε σωστά. Επίσης τα σωστά βιβλία είναι αυτά για αναφορά για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

 

Τελειώνοντας όμως μια σχολή στην Ελλάδα δεν έχεις ιδεά από αυτά που ζητάει η αγορά εργασίας. Δεν είναι λύση να κάθεσαι να διαβάσεις μονάχος σου μπας και πάρεις μια ιδεά από αυτά που ζητάει η αγορά.

Δεν θα πρεπε πχ οι φοιτητές να διδάσκονται mongodb, mobile programming ;

 

(Συμφωνώ βέβαια ότι πρέπει ο προγραμματιστής να διαβάζει μόνος του κάπου κάπου για να μην μείνει πίσω )

Εξαρτάτε τη θέλει να κάνη ο φοιτητής. Ή ιδέα σε καλή σχολή είναι το να χρησιμοποίησης μια standard enterprise γλώσσα (π.χ. C, C++, Java) ώστε να περάσεις της βασικές ιδέες του προγραμματισμού. Οτιδήποτε άλλο μετά μπορείς να το πιάσεις άνετα.

 

Επίσης, τα παραπάνω που θα μάθεις σαν προγραμματιστής είναι από προσωπική εμπειρία και ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω ότι οι παραπάνω σχολές είναι ανίκανες να εκπαιδεύσουν άτομα με την σωστή νοοτροπία. Δεν είναι θέμα του να μάθεις X γλώσσα προγραμματισμού και Y design standards. Όλα αυτά μαθαίνονται από σκληρή εμπειρία και δουλεία. Αλλά η λογική πίσω από το να προγραμματίζεις ή καλό design είναι ένας τρόπος σκέψης που συνήθως δεν πιάνετε σωστά. Επίσης τα σωστά βιβλία είναι αυτά για αναφορά για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

 

 

Εξαρτάτε τη θέλει να κάνη ο φοιτητής. Ή ιδέα σε καλή σχολή είναι το να χρησιμοποίησης μια standard enterprise γλώσσα (π.χ. C, C++, Java) ώστε να περάσεις της βασικές ιδέες του προγραμματισμού. Οτιδήποτε άλλο μετά μπορείς να το πιάσεις άνετα.

 

Επίσης, τα παραπάνω που θα μάθεις σαν προγραμματιστής είναι από προσωπική εμπειρία και ενδιαφέρον.

 

το 100% αυτών που τα ρίχνουν 100% στο τμήμα που σπουδάσανε (γενικά στη παιδεία που προσφέρει η χώρα μας) είναι χαιβάνια που νομίζουν ότι τη γνώση απλά ανοίγουν το κεφάλι σου και στη βάζουν μέσα. Χωρίς κόπο. Χωρίς διάβασμα.

 

Τέσπα! συνέχισε(Όχι εσύ που σε έκανα reply. Γενικά...) να πηγαίνεις κάθε μέρα για καφέ με τα γκομενάκια και τους φίλους σου και να λέτε πόσο κακός είναι ο τάδε καθηγητής.

 

Λόγια σταράτα παιδιά! δεν με ενδιαφέρει το Savouar vivre.

 

PS: Πριν μου τη πέσετε... διαβάστε καλά αυτό γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν θα το καταλάβετε...

το 100% αυτών που τα ρίχνουν 100% στο τμήμα που σπουδάσανε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να μάθεις framework σε ΑΕΙ? κάθε μήνα βγαίνει και κάτι νεο! άλλωστε δεν είναι δουλειά ενός ιδρύματος να καλύψει το Framework του κάθε τυχάρπαστου...

 

MongoDB? σοβαρά? δεν κάνεις MYSQL στη σχολή σου? αυτό που πρέπει εσύ να ξέρεις είναι η MYSQL, μετά ότι παπαριά κυκλοφορήσει για να σου κάνει τη ζωή εύκολη στη SQL (και όχι μόνο), είναι δικό σου θέμα...

 

 

Παπαριά η MongoDB.... τα frameworks του κάθε τυχάρπαστου....

 

 

Κρίμα... πραγματικά κρίμα.

 

Νομίζω, ισχύει πασιφανώς αυτό που έγραψε κάποιος πιο πριν. Έχεις καβαλήσει το καλάμι.

 

Ξεκαβάλα για δικό σου καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπαριά η MongoDB.... τα frameworks του κάθε τυχάρπαστου....

 

 

Κρίμα... πραγματικά κρίμα.

 

Νομίζω, ισχύει πασιφανώς αυτό που έγραψε κάποιος πιο πριν. Έχεις καβαλήσει το καλάμι.

 

Ξεκαβάλα για δικό σου καλό. 

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Όπως είπα, δεν είναι δυνατόν να καλυφθεί ότι framework κυκλοφορεί. Ή θα μάθεις SQL (όπως πρέπει) ή θα μάθεις απλά το συντακτικό μιας MongoDB και δεν θα ξέρεις χριστό από SQL. Θα λειτουργείς μηχανικά...

 

Ή θα μάθεις Java ¨η θα μάθεις Android Studio. Πως κάνεις Drag & Drop ένα Button.

 

Διάλεξε! 42 μαθήματα έχεις και 3-4 κατευθύνσεις(άρα 15 μαθήματα προγραμματισού. Πες 20 αν πάρεις την κατάλληλη κατεύθυνση). Δεν θέλουν όλοι να γίνουν προγραμματιστές...

 

Εμένα έχει βαρέσει η ζέστη, εσείς λέτε τις... 

 

ΥΓ: Όχι δεν έχω καβαλήσει το καλάμι... απλά με αυτή τη ζέστη δεν έχω όρεξη για πολλά... έχω όρεξη για μλικες. Λέω όμως σωστά πράγματα! απλά δεν τα λέω με τον καλύτερο τρόπο. Θα πρέπει να το προέξω αυτό γιατί μπορεί να δημιουργήσω κάνα ψυχικό τραύμα σε κάνα παιδάκι εδώ που διαβάζει από Google να γίνει προγραμματιστής και μπορεί και λέει ότι το Google είναι καλύτερο για να μάθεις σε έναν επαγγελματία προγραμματιστή. -δεν εννοω εμενα. ειμαι καλος αλλα οχι τοσο-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Όχι δεν έχω καβαλήσει το καλάμι... απλά με αυτή τη ζέστη δεν έχω όρεξη για πολλά... έχω όρεξη για μλικες. Λέω όμως σωστά πράγματα! απλά δεν τα λέω με τον καλύτερο τρόπο. Θα πρέπει να το προέξω αυτό γιατί μπορεί να δημιουργήσω κάνα ψυχικό τραύμα σε κάνα παιδάκι εδώ που διαβάζει από Google να γίνει προγραμματιστής και μπορεί και λέει ότι το Google είναι καλύτερο για να μάθεις σε έναν επαγγελματία προγραμματιστή. -δεν εννοω εμενα. ειμαι καλος αλλα οχι τοσο-

 

Ναι το Google συγουρα δεν μπορει να βγαλει καποιον Προγραμματιστη και μαλιστα 'Επαγγελματια' (Υπαρχουν εξερεσεις ομως).

Αλλα ουτε καποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ/ΙΕΚ δεν ξερω και εγω τι αλλο δεν μπορει να σε βγαλει 'Επαγγελματια' προγραμματιστη, Προγραμματιστης βγενεις μονος σου με την απιρει δουλεια και μελετη/διαβαζμα. (αλλα καλο ειναι να εχεις ενα πτυχιο ΑΕΙ/ΤΕΙ για δικο σου καλο)

 

Απο το Google ενημερονεσε για το τι βγανει ακομα και διορθωνεις τον νεαυτο σου, λυνεις της αποριες σου και τα προβληματα που θα σου τυχουν.

 

Τα ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν σου μαθενουν συγγεκριμενα προγραμματισμο σου μαθενουν και ρομποτικη,μαθηματικα,φυσικη,βασεις δεδομενον και πολα αλλα μαθηματα, εσυ επιλεγεις τι θα κανεις..

 

Οτι λες καποια πραγματα ος εχουν ειναι αληθεια αλλα ο τροπος που τα λες ειναι το θεμα :)

 

Φιλικα παντα γιωργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ΓΙώργο... 

 

Κανείς δεν είπε ότι θα γίνεις επαγγελματίας εκεί μέσα... ούτε με ΑΕΙ+Google θα γίνεις (μπορεί 1/10κκ να γίνει). Επαγγελματίας θα γίνεις όταν βγεις στην αγορά εργασίας. Όχι απαραίτητα να δουλεύεις σε εταιρεία... μπορεί να είσαι Freelancer από το σπίτι σου... σημασία έχει να τριφτείς χρόνια σε κάτι... Web, Desktop Mobile Κλπ...

 

Τα πράγματα είναι απλά

  1. Αν πας ΑΕΙ θα μάθεις να σκέφτεσαι και όχι ότι ο πίνακας στη C# δηλώνεται έτσι... σημασία έχει να ξέρεις τι είναι οι πίνακες, τα οφέλη τους, να τα επεξεργάζεσαι...
  2. ^1. Αν πας σε ΑΕΙ θα τα μάθεις σωστά... αν πας Google θα μάθεις πολλές παπαριές και θα χρειαστείς πολλά χρόνια να μπορείς να φτάσεις σε θέση να φιλτράρεις και να κρίνεις τι είναι καλό και τι όχι... γιατί πολύ απλά το Google θα σου δώσει έτοιμο κώδικα χωρίς καμιά ιδιαίτερη εξήγηση, και το χειρότερο? διαβάζεις ότι γράφει ο κάθε Ινδός....

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά... για το τι πρέπει να κάνεις

  1. ΑΕΙ για να έχεις σωστές βάσεις
  2. Βιβλία μεγάλων επιστημόνων
  3. Ιστοσελίδες για e-Learning (Lynda πχ)... και όχι φορουμς/stackoverflow όπου διαβάζεις τον κάθε Ινδο...
  4. Φορουμς κοιτάς μόνο αν θες να δεις πως δουλεύει μια συνάρτηση. Μικρά παραδείγματα. Οχι να μαθεις θεωρία... [προυποθετει να μπορεις να φιλτραρεις. Αν μπορεις να το κανεις αυτο, τοτε τα σκουπιδια τα απομακρυνεις]
  5. ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ! ειτε εταιρεια ειτε freelancer.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εμείς που έχουμε μάθει μόνοι μας δηλαδή και τελειώσαμε ΑΕΙ σε άλλον κλάδο ( οικονομικό εγω ας πούμε) και δουλεύουμε μόνο με ξένους πελάτες και έχουμε φτάσει να χρεώνουμε 25-30 δολάρια / ωρα έχουμε μάθει παπαριες δλδ από το Google? έτσι εξηγείτε γιατι δουλεύουμε μόνο 70 ώρες την εβδομάδα. Δεν έχουμε "βάσεις"</p>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εμείς που έχουμε μάθει μόνοι μας δηλαδή και τελειώσαμε ΑΕΙ σε άλλον κλάδο ( οικονομικό εγω ας πούμε) και δουλεύουμε μόνο με ξένους πελάτες και έχουμε φτάσει να χρεώνουμε 25-30 δολάρια / ωρα έχουμε μάθει παπαριες δλδ από το Google? έτσι εξηγείτε γιατι δουλεύουμε μόνο 70 ώρες την εβδομάδα. Δεν έχουμε "βάσεις"</p>

 

 

Μην δίνεις σημασία...

 

Εδώ έβγαλε παπαριά την MongoDB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δίνεις σημασία...

 

Εδώ έβγαλε παπαριά την MongoDB...

 

Πόσο χρονών είσαι παιδί μου; δεν μπορώ να σε φανταστώ 25+ με αυτά που λες.

 

Είπα πολύ ξεκάθαρα ότι:

Τα ΑΕΙ δεν μπορούν να σου μάθουν ότι framework κυκλοφορεί. Οπότε φυσικά και δεν θα μάθεις MongoDB! γιατί θα μάθεις SQL! ... και στην επιλογή SQL ή MongoDB, η MDB είναι ένα τίποτα. Υπό αυτή την ένοια πολύ καλά είπα ότι είναι παπαρια...

 

ΥΓ: Αγαπουλίτσες μ, ότι Framework βγαίνει το μασάτε ε;.... άραγε ξέρετε ρε παιδί μου να γράφετε καθόλου κώδικα μόνοι σας; να τρέχετε SQL ερωτήματα in hard way... ? ή ξέρετε απλά να χρησιμοποιείτε έτοιμα πράγματα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...