Προς το περιεχόμενο

Ο προγραμματισμός σε Web πεθαίνει! (;)


Vector2D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις μπερδέψει τον προγραμματισμό με το στήσιμο CMS και συγκρίνεις ανομια πράγματα.

 

Το πρόβλημα της υπερκοστολόγισης δεν υπάρχει μόνο στις εταιρείες Web αλλά στα πάντα στην Ελλάδα. Ακόμη και στα σούπερ μάρκετ κι εν μέρη οφείλεται στο σαπιο φορολογικό σύστημα.

 

Τέλος οι freelancers εξορισμού είναι καλύτεροι από πολλούς υπαλλήλους εταιρειών, γιατί ειδικά στην Ελλάδα για να επιβιώσεις πρέπει να έχεις πολλές γνώσεις και γερό στομάχι ή μπάρμπα με πολλά κονε.

Τσουκ! δεν το έχω μπερδέψει... πες το σε αυτούς που λένε ότι είναι προγραμματιστές (και μεγάλες εταιρείες) και ούτε να προγραμματίσουν μια συνάρτηση (Regex) που ελέγχει αν ένα πεδίο είναι e-mail ή όχι και μπαίνουν στη διαδικασία να βάλουν ετοιματζίδικο και για αυτό.

 

Είναι αυτό που είπα! ότι όσοι 'ΦΩΝΑΖΟΥΝ' δεν σημαίνει ότι είναι και οι καλύτεροι... εγώ βλέπω να λένε ότι είναι σουπερ ντουπερ προγραμματιστές στους πελάτες τους, και μέσα να φτιάχνουν Site με Drag & Drop.

 

Σήμερα φίλε μου πρέπει να έχεις κότσια... να είσαι λαμόγιο... να λες ψέματα... αν αξίζεις 10 να λες αξίζω 1000...

 

ΥΓ: Είπα ότι πεθαίνει γιατί βλέπω ότι όσοι ήταν να κάνουν Site, κάνανε! σιγά σιγά θα έχουν όλοι Site και οι μόνοι πελάτες των εταιριών αυτών θα είναι αυτοί που θέλουν κάτι άλλο.

 

Επίσης βλέπω τεράστια προόδο των εργαλειών αυτών (Website Building Tools) χρόνο με το χρόνο να είναι και πιο γαμάτα και πληθώρα δυνατοτήτων.

 

Σίγουρα ο καθένας βλέπει 'οτι να ναι'... ο καιρός θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή ο προγραμματισμός κινδυνεύει κι από τα site builder εργαλεία; Κάτι άλλο θέλεις να πεις και χρησιμοποιείς λανθασμένα τον όρο "προγραμματισμό".

 

Ο προγραμματιστής δεν κινδυνεύει από τα site builder εργαλεία, ούτε από τους παπατζήδες που δεν ξέρουν να γράφουν κώδικα κι απλά στήνουν CMS. Οι παπατζήδες δεν κλέβουν πελάτες από τον προγραμματιστή, απλά παίρνουν τους πελάτες που ποτέ δεν θα ασχολούνταν ο προγραμματιστής γιατί είναι χάσιμο χρόνο και τον βάζουν μέσα.

 

Αυτό που σκοτώνει τον προγραμματισμό στην Ελλάδα είναι μόνο η οικονομική κρίση. Εξαιτίας της οικονομικής κρίσης έχουν λιγοστέψει οι σοβαρές δουλειές και έχουν αυξηθεί οι μπακαλοδουλειές που ούτως ή άλλως δεν θέλει να αναλάβει ο προγραμματιστής, κατά συνέπεια έχουν αυξηθεί και οι παπατζήδες που αναλαμβάνουν πλέον αυτές τις προχειροδουλειές.

 

Όταν ο μέσος "επιχειρηματιάς" δεν μπορεί να πληρώσει, φόρους, ασφαλιστικά ταμεία και υπαλλήλους, από που θα βρει λεφτά να πληρώσει τον προγραμματιστή για σοβαρή δουλειά; Έχω βαρεθεί να λέω όχι σε μικρομάγαζα που θέλουν να στήσουν eshop στο πόδι, ελπίζοντας ότι με αυτόν το τρόπο θα γλυτώσουν το λουκέτο. 

 

Όσοι προγραμματιστές δεν έχουν φύγει στο εξωτερικό, ψάχνουν τρόπο να φύγουν ή τρόπο να συνεργαστούν με γραφεία του εξωτερικού. Όταν σαν ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα, για να σου μείνει ένα χιλιάρικο στην τσέπη θα πρέπει να τιμολογήσεις τον μήνα δουλειές αξίας τριών χιλιάδων, πόσες μικροδουλειές θα πρέπει να αναλάβεις για να τα μαζέψεις αυτά τα λεφτά; Και μικροδουλειά δεν σημαίνει λιγότερος χρόνος, καθώς τις περισσότερες φορές οι μικροδουλειές σου τρώνε πάρα πολύ χρόνο στα τηλέφωνα και στις συνεννοήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πεθαίνει... Μάλιστα μεγαλώνει ραγδαία. Τα έτοιμα που λες δεν ανοίκουν στη κατηγορία web dev αλλά στη κατηγορία του administration η οποία κατηγορία δεν μπορεί να καλύψει το wwb dev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προγραμματιστής δεν κινδυνεύει από τα site builder εργαλεία, ούτε από τους παπατζήδες που δεν ξέρουν να γράφουν κώδικα κι απλά στήνουν CMS. Οι παπατζήδες δεν κλέβουν πελάτες από τον προγραμματιστή, απλά παίρνουν τους πελάτες που ποτέ δεν θα ασχολούνταν ο προγραμματιστής γιατί είναι χάσιμο χρόνο και τον βάζουν μέσα.

 

 

 

Σωστά όλα τα άλλα που αναφέρεις, αλλά αυτό δεν είναι applicable σε μικρά αστικά κέντρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, όσον αφορά τον χόρο του Web, 

βλέπω ότι υπάρχει κορεσμός παιδιά. Γιατί; γιατί αναπτύσονται εργαλεία που μπορείς να φτιάξεις το Site σου δωρεάν. Το πολύ πολύ να πληρώσεις για κάνα Template.

 

Μιλάω συγκεκριμένα για το Web.com. Μπορείς να φτιάξεις απίστευτα όμορφα Sites και έχει απίστευτα πολλά Templates.

 

 

Πολλές φορές μπορείς να φτιάξεις πιο όμορφη Ιστοσελίδα δωρεάν από το Web.com παρά από μια εταιρεία που θα σου πάρει 2000 ευρώ για ένα χάλια Site (και τα καλά της κοστίζουν 5000).

 

ΥΓ: Δεν μιλάω για πολύπλοκα Sites / e-shops.

 

Από αυτά που είπες παρέθεσα ότι αφορά τα έτοιμα εργαλεία (πχ το web.com) , και με bold την αιτία για την ευρεία χρήση των εργαλείων αυτών. Αυτό είναι το πρόβλημα βασικά - στην Ελλάδα - ότι τα περισσότερα sites είναι πολύ απλά (home,ποιοι είμαστε, η φιλοσοφία μας & contact form) . Το αναφέρω αυτό καθώς δουλεύω στο εξωτερικό και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι η πολυπλοκότητα ενός μέσου site είναι πολλές φορές πάνω από το αντίστοιχο ελληνικό, οπότε τα έτοιμα εργαλεία δεν καλύπτουν τις ανάγκες των πελατών ούτε γι αστείο.

 

Νομίζω σε μια αγορά υπό ελεύθερη πτώση όπως στην Ελλάδα είναι φυσικό επακόλουθο. Με λίγα λόγια άλλο να υπάρχουν 2000 επιχειρήσεις που θέλουν να επενδύσουν στο web (από κατασκευή σελίδας μέχρι conversion,seo κτλ) , κι άλλο να υπάρχουν 200 εκ των οποίων οι περισσότερες να θέλουν απλά μια παρουσίαση της εταιρείας τους.

 

Μακάρι ν'αλλάξει σύντομα η κατάσταση καθώς ο τομέας του web αποτελείται από πολλά επαγγέλματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το thread μιλάει τελικά για μόνο web sites ο προγραμματισμός στο web τα τελευταία 2 χρόνια έχει την μεγαλύτερη ανάπτυξη παγκοσμίως. Σε σημείο που ακόμα και τα mobile apps δε γίνονται πλέον native αλλά στο web.

 

Αυτό σε συνδυασμό με την ECMAscript 6 θεωρώ πως θα εκτινάξει το web σε σημείο που ακόμα και εφαρμογές που θα ήταν για desktop θα μεταφέρονται στο web μιας και web == compatibility.

 

Αλλά αφού το πιάσαμε γενικά το θέμα για όποιον δε το έχει δει.

Humans need no apply :D

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσουκ! δεν το έχω μπερδέψει... πες το σε αυτούς που λένε ότι είναι προγραμματιστές (και μεγάλες εταιρείες) και ούτε να προγραμματίσουν μια συνάρτηση (Regex) που ελέγχει αν ένα πεδίο είναι e-mail ή όχι και μπαίνουν στη διαδικασία να βάλουν ετοιματζίδικο και για αυτό.

Βασικά ή έχεις μπερδέψει πολλά ή εναλλακτικά γράφεις "ο προγραμματισμός web" ενώ εννοείς το πολύ διαφορετικό "το να στήνεις κατά παραγγελία site για πελάτες τόσο μικρούς που κανένας σοβαρός επαγγελματίας δεν τους παίρνει αν έχει τη δυνατότητα επιλογής", ή και τα δύο μαζί.

 

Όσο για το άλλο, κατέβα λίγο από το high horse. Αν θες να μάθεις κάτι, γράψε μας αυτή τη regex που λες χωρίς να την αντιγράψεις από κάπου για να δεις τι θα γίνει στη συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% (μην πω 95%) είναι μικρές-μεσαίες επιχειρήσεις. Οπότε αν περιμένει μια εταιρεία κατασκευής ιστοσελίδων από μεγάλες εταιρείες τότε άστα! Οπότε αποτελεί σημαντικό πλήγμα! Σίγουρα το Web.com και άλλα τέτοια εργαλεία δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν μια τεράστια εταιρεία αλλά αφού (αυτά που λέω 2 γραμμές πάνω...)...

 

Λυπάμε αλλά θα διαφωνήσω κάθετα! και το λέω από πείρα! το SEO δεν αξίζει. Θα πρέπει να σχοληθείς σημαντικά επί μήνες για να καταφέρεις κάτι.... και... είναι απίστευτα εύκολο να βρεθείς πάλι πίσω αν το αφήσεις. Για αυτό η Google έχει "επιβάλει" τις διαφημίσεις και έχει σχεδόν μηδενίσει το SEO. Αλλιώς γιατί να έδεινα λεφτά για καμπάνιες?

95% Είναι μικρές επιχειρήσεις και ιδιώτες αλλά δεν είναι άνιωθοι όλοι, όπως επίσης είπα και ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω.. είναι δουλειά μας (και μαγκιά μας) να μορφώσουμε τον πελάτη, και να του δώσουμε να καταλάβει τις διαφορές μεταξύ, site σε 2 ημέρες με έτοιμο template και site με R&D...

Επίσης το SEO, τι περίμενες να είναι...?! Μια φορά κοπιάζεις και μετά είσαι ο πρώτος?!

Το Internet είναι κοινωνία και οι επιχειρήσεις που κυκλοφορούν εκεί είναι μέλη σε αυτήν την κοινωνία, η κοινωνία δεν μένει στάσιμη και συνεχώς θα υπάρχουν κιάλλοι που θα θέλουν μέρος της πίτας... οπότε όσο κοντράρεις τόσο σε κοντράρουν.

Εύκολά ίσως κάποιος να ανέβει στα ranks αν πουλάει online κάτι εξειδικευμένο αλλά αν το προιόν σου ή η υπηρεσία σου είναι mainstream έχεις τεράστιο ανταγωνισμό και πρέπει διαρκώς να πληρώνεις για να βγαίνεις πρώτος.

Εκτός αν πια είσαι ΤΟ όνομα που σχεδόν παίζεις μόνος σου στο είδος σου...

 

Για να το πω πιο σωστά, όταν μια εταιρεία φτιάχνεται, ξεκινά με Γραφίστα, Φωτογράφο, Κειμενογράφο...

Εταιρική ταυτότητα δηλαδή.

Όταν θέλει να βγει στο Web σωστά, πρέπει να έχει έναν Web Designer, Web Developer και ένα άτομο να ασχολείται διαρκώς με το SEO και τα Social media. 

Και όσο ασχολείται με αυτά θα πρέπει να σκεφτεί το next big thing που θα την κάνει ακόμη καλύτερη... έτσι θα έπρεπε να λειτουργούν...

Ενώ τώρα τι γίνεται..? Γραφίστας, Φωτογράφος, Κειμενογράφος, Web Dev/Des και SEO γίνονται από ένα άτομο...

Έ όχι ρε φίλε... δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα και να είσαι καλός και σε όλα.

Jack of all trades and master of none! Αυτό λένε οι φίλοι μας οι ξένοι και έχουν δίκαιο...

Αυτό είναι που δεν μπορούν να καταλάβουν οι πελάτες και είναι υποχρέωση μας να τους μάθουμε.

Απλά υπάρχουν άτομα τα οποία επωφελούνται των καταστάσεων και δηλώνουν 7 επαγγέλματα σε 1 και σε τιμή ΣΟΚ!

 

Τώρα σε ότι αφορά τα CMS, δεν είμαι καθόλου κατά αυτών... δεν λειτουργούν όλοι με έτοιμα templates...

Υπάρχουν άτομα που απλά έχουν σαν μια βάση ένα CMS το οποιο καλύπτει out of the box το 80-90% των αναγκών του πελάτη και προσθέτουν δικά τους modules σε συνδυασμό με ένα custom template είναι μια χαρά το αποτέλεσμα.

Και εικαστικά και σαν back-end.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα μαγαζί και απασχολώ 6-7 άτομα (γιατί όχι και 15?). Ξέρω όλους αυτούς τους όρους που λέτε (Programmaer, CMS Admin, Designer etc...) ? με ενδιαφέρει? ΟΧΙ!

 

Εγώ θέλω απλά ένα Site για την επιχείρησή μου.

 

Και έχει αποδειχτεί πάρα πολλές φορές ότι Sites από "Ινδούς" ή και έτοιμα εργαλεία είναι πολύ καλύτερα από ένα Site μιας εταιρείας που το κοστολογεί 1000-1500 ευρώ και το μόνο που ξέρει να κάνει, είναι να καυχιέται για το δήθεν ποιοτικό αποτέλεσμα που παράγει. Που όταν το βλέπει κάποιος γνώστης λέει τι μλκιες λένε...

 

@Παπι

Έχει ενδιαφέρον που το βλέπεις έτσι. Για εξήγησε μας λίγο καλύτερο που/πως το βλέπεις αυτό.

 

 

Να θυμίσω ότι μιλάμε για τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (που ουσιαστικά είναι και το μεγαλύτερο μερίδιο 90+%). Αν εσύ στρέφεσαι στο 10% που σίγουρα δεν καλύπτεται με ετοιματζίδικα, τότε καλή τύχη στην εταιρεία σου! θα έχεις άφθονη πελατία!!!

 

Επίσης δεν μιλάω για E-Shops.


95% Είναι μικρές επιχειρήσεις και ιδιώτες αλλά δεν είναι άνιωθοι όλοι, όπως επίσης είπα και ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω.. είναι δουλειά μας (και μαγκιά μας) να μορφώσουμε τον πελάτη, και να του δώσουμε να καταλάβει τις διαφορές μεταξύ, site σε 2 ημέρες με έτοιμο template και site με R&D...
Επίσης το SEO, τι περίμενες να είναι...?! Μια φορά κοπιάζεις και μετά είσαι ο πρώτος?!
...

 

Φυσικά! εγώ όμως έχω ζήσει κάτι άλλο... προσπαθούσαν να "μάθουν" τον πελάτη, και στην ουσία του λέγανε 1002 αρλούμπες να του δώσουν να καταλάβει ότι μας έχει απόλυτη ανάγκη και δεν μπορεί χωρίς εμας... Και 2ον, δεν χρειάζεται να μιλάς με τεχνικούς όρους στον πελάτη. Ένα "έχεις τις τελευταίες ενημερώσεις και είσαι ασφαλής" φτάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το SEO έχει πεθάνει πλέον και μόνο οι 'βλάκες' ασχολούνται! 

 

πολύ σωστή κουβέντα!

Το SEO δεν έχει πεθάνει... ποιος ο λόγος να έχεις σελίδα (επαγγελματική) και να μην βγαίνεις στις αναζητήσεις?! 

Απλά για να έχεις μια παρουσία στο web?!

 

έχει πεθανει το "εμπορικο" SEO με την εννοια οτι χειραγωγεις τα αποτελεσματα και να βγαινεις εσυ οπου θες (πρωτη σελιδα) με καποιες λεξεις κλειδια.

σαν να λεμε "δωρεαν" adwords

 

αυτο πεθανε

 

απο κει περα το SEΟ με την εννοια οτι καπου στα αποτελεσματα θα υπαρχει και η ιστοσελιδα σου, αυτο δε πεθανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολύ σωστή κουβέντα!

 

έχει πεθανει το "εμπορικο" SEO με την εννοια οτι χειραγωγεις τα αποτελεσματα και να βγαινεις εσυ οπου θες (πρωτη σελιδα) με καποιες λεξεις κλειδια.

σαν να λεμε "δωρεαν" adwords

 

αυτο πεθανε

 

απο κει περα το SEΟ με την εννοια οτι καπου στα αποτελεσματα θα υπαρχει και η ιστοσελιδα σου, αυτο δε πεθανε

Ναι... και εγώ κάνω SEO στη σελίδα μου γιατί δεν έχω λεφτά για Adwords. Την έφερα μέχρι και 3 σελίδα... αλλά κάθε μέρα έχανα χρόνο. Το παράτησα για 1 βδομάδα και πήγε 10η σελίδα κοντά. Μετά από μόνο του ήρθε πάλι μπροστά...

 

Άντε να καταλάβεις τη Google....

 

Η ουσία πια είναι; κάθε μέρα έχω στις κακές 2-3 επισκέπτες από Google και καμια 10αρια στις καλές. @@@

 

Άντε πατήστε εδώ   :P να ανεβούμε λίγο...

Επεξ/σία από Vector2D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το θέμα είναι υπερβολικό.

 

Όπως αναφέρεις το 90% είναι μικρές επιχειρήσεις. Αν ζητάνε μια απλή εταιρική σελίδα χωρίς πολλά πολλά λογικό είναι να συνεργαστούν με αυτόν που τους καλύπτει τις ανάγκες+ είναι και οικονομικός. Και καλά θα κάνουν κατά την άποψη μου.

 

 

Αλλά κάποια στιγμή η ανάγκες τους θα τους αναγκάσουν να συνεργαστούν με σοβαρές εταιρείες.Για να φτιάξουν από eshop έως web apps. 

 

Όσο το για SEO απλώς έχετε τελείως λάθος λογική για το τί είναι και πώς γίνετε. ΠΧ για ποιό λόγο το site σου να έβγαινε πρώτο στην σελίδα της google. Τι άλλος προσφέρεις που δεν προσφέρουν ΗΔΗ τα υπόλοιπα site ? (keyword Best PTC Sites) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το θέμα είναι υπερβολικό.

 

Όπως αναφέρεις το 90% είναι μικρές επιχειρήσεις. Αν ζητάνε μια απλή εταιρική σελίδα χωρίς πολλά πολλά λογικό είναι να συνεργαστούν με αυτόν που τους καλύπτει τις ανάγκες+ είναι και οικονομικός. Και καλά θα κάνουν κατά την άποψη μου.

 

 

Αλλά κάποια στιγμή η ανάγκες τους θα τους αναγκάσουν να συνεργαστούν με σοβαρές εταιρείες.Για να φτιάξουν από eshop έως web apps. 

 

Όσο το για SEO απλώς έχετε τελείως λάθος λογική για το τί είναι και πώς γίνετε. ΠΧ για ποιό λόγο το site σου να έβγαινε πρώτο στην σελίδα της google. Τι άλλος προσφέρεις που δεν προσφέρουν ΗΔΗ τα υπόλοιπα site ? (keyword Best PTC Sites) 

Ε καλά! το Site μου δεν το έχεις και για παράδειγμα SEO. Χωρίς περιεχόμενο δεν μας πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...