Προς το περιεχόμενο

Ο προγραμματισμός σε Web πεθαίνει! (;)


Vector2D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο χρονών είσαι παιδί μου; δεν μπορώ να σε φανταστώ 25+ με αυτά που λες.

 

Είπα πολύ ξεκάθαρα ότι:

 

ΥΓ: Αγαπουλίτσες μ, ότι Framework βγαίνει το μασάτε ε;.... άραγε ξέρετε ρε παιδί μου να γράφετε καθόλου κώδικα μόνοι σας; να τρέχετε SQL ερωτήματα in hard way... ? ή ξέρετε απλά να χρησιμοποιείτε έτοιμα πράγματα... 

 

Ντάξει δεν ξέρουμε απο αυτά απλά τυχαίνει να έχουμε στήσει και κανένα API που δέχεται καθημερινά χιλιάδες requests η να έχουμε γράψει δική μας crud και cache libraries αλλα ναι SQL the "hard way" δεν ξέρουμε να γράφουμε.

 

Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε αυτόν τον κλάδο ειναι αυτό που κάνεις εσυ αυτη την στιγμή. Να νομίζεις οτι τα ξέρεις όλα .

Το web όχι μόνο δεν πεθαίνει, αλλά εξελίσεται ραγδαία και νέες τεχνολογίες παρουσιάζονται καθημερινά. Αν έχεις αυτή την νοοτροπία θα μείνεις πολύ πισω απο τον ανταγωνισμό και θα παίρνεις τα project που περιγράφεις στην αρχή του θέματος, στα 300-400 ευρώ με πελάτες που πολλοί απο εμάς αποφεύγουμε κακήν κακώς. Αυτές οι δουλείες πεθαίνουν, όντως.

 

ΥΓ: Τα frameworks ειναι εργαλεία στα χέρια του developer που επιταχύνουν την παραγωγή κώδικα χωρίς να χρειάζεται να ξανά εφεύρεις τον τροχό. Το 2015 είναι δεδομένη η γνώση τουλάχιστον ένα σε οποιαδήποτε σοβαρή δουλειά. 

 

ΥΓ2: Σοβαρά τώρα στα πανεπιστήμια μαθαίνεις πράγματα που σε κάνουν καλό developer? έχει τυχει να κάνω αυτη την κουβέντα με πάρα πολλά άτομα που ήταν απόφοιτοι τέτοιων σχολών απο ΑΕΙ κυρίως και όλοι λέγανε το ακριβώς αντίθετο. Απαρχαιωμένες τεχνολογίες, μεθοδοι διδασκαλίας που δεν προσφέρουν τίποτα, πολλές φορές απο άτομα που δεν έχουν δουλέψει πάνω σε κάποιο σοβαρό project.

Αυτό συμβαίνει γενικά σχεδόν σε όλους τους κλάδους στα ΑΕΙ αλλα στον τομέα αυτόν ειδικά ειναι πιο έντονο αν αναλογιστεί κανείς τον ρυθμό που προχωράνε οι τεχνόλογίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΥΓ2: Σοβαρά τώρα στα πανεπιστήμια μαθαίνεις πράγματα που σε κάνουν καλό developer? έχει τυχει να κάνω αυτη την κουβέντα με πάρα πολλά άτομα που ήταν απόφοιτοι τέτοιων σχολών απο ΑΕΙ κυρίως και όλοι λέγανε το ακριβώς αντίθετο. Απαρχαιωμένες τεχνολογίες, μεθοδοι διδασκαλίας που δεν προσφέρουν τίποτα, πολλές φορές απο άτομα που δεν έχουν δουλέψει πάνω σε κάποιο σοβαρό project.

Αυτό συμβαίνει γενικά σχεδόν σε όλους τους κλάδους στα ΑΕΙ αλλα στον τομέα αυτόν ειδικά ειναι πιο έντονο αν αναλογιστεί κανείς τον ρυθμό που προχωράνε οι τεχνόλογίες.

Είναι κυρίως θέμα εκπαίδευσης. Η τεχνολογία πάει μπροστά, αλλά μπορείς πάντα να εξειδικευτείς σε κάποιες τεχνολογίες και να φτιάξεις πορτοφόλι. Εγώ που πάω σε ιδιωτικό κολλέγιο βλέπω ότι συνεχώς ξέρουν τη είναι εκτός τα τωρινά standard και το αλλάζουν ή το διορθώνουν μέσα στο εξάμηνο και οι παραπάνω εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται και έχουν εμπειρία σε αυτό που κάνουν. (Αν και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι όλα τα ιδιωτικά έτσι, και απλός είμαι πιο τυχερός, αλλά επίσης να πω ότι μαθητές ζώα και στιλ ξερόλας υπάρχουν και εδώ-- που είναι κρίμα όταν η οικογένεια σου δίνει καλά λεφτά το εξάμηνο)

 

Δηλαδή, στο μάθημα για databases το 70% του τμήματος δεν ΔΟΎΛΕΥΕ να μάθει τίποτα στο σπίτι. Πέρασε το εξάμηνο και άτομα δεν ήξεραν βασικές εντολές ή λύσης στα προβλήματα από textbook. Ερχόταν στο μάθημα, και δεν έψαχναν λύση, απλός καθόταν και κοιτούσαν την οθόνη σαν να είναι εξωγήινα concept.

 

Εγώ τα πιο βασικά τα έμαθα μόνος σε περίπου ένα μήνα το 2008 μόλις πήγα λύκειο. Επειδή δούλεψα έστω και λίγο-- ένα άτομο στα 18-25 δεν μπορεί να μάθει αυτά σε 6 μήνες; Ποιόν πάνε να κοροϊδέψουν τον ευτό τους; τους γονείς τους; τον πληρομένο εκπαιδευτή που ένα εξάμηνο τους έλεγε να στείλουν έστω email μετά το μάθημα όταν θεωρητικά δούλευαν στο σπίτι για κάθε ερώτηση ή απλός να πάνε στο γραφείο του (που ήταν 90% τον περιπτώσεων διαθέσιμος στης ώρες που δήλωνε);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

MongoDB? σοβαρά? δεν κάνεις MYSQL στη σχολή σου? αυτό που πρέπει εσύ να ξέρεις είναι η MYSQL, μετά ότι παπαριά κυκλοφορήσει για να σου κάνει τη ζωή εύκολη στη SQL (και όχι μόνο), είναι δικό σου θέμα...

 

 

 

 

Πόσο χρονών είσαι παιδί μου; δεν μπορώ να σε φανταστώ 25+ με αυτά που λες.

 

Είπα πολύ ξεκάθαρα ότι:

 

 

Τα ΑΕΙ δεν μπορούν να σου μάθουν ότι framework κυκλοφορεί. Οπότε φυσικά και δεν θα μάθεις MongoDB! γιατί θα μάθεις SQL! ... και στην επιλογή SQL ή MongoDB, η MDB είναι ένα τίποτα. Υπό αυτή την ένοια πολύ καλά είπα ότι είναι παπαρια...

 

ΥΓ: Αγαπουλίτσες μ, ότι Framework βγαίνει το μασάτε ε;.... άραγε ξέρετε ρε παιδί μου να γράφετε καθόλου κώδικα μόνοι σας; να τρέχετε SQL ερωτήματα in hard way... ? ή ξέρετε απλά να χρησιμοποιείτε έτοιμα πράγματα... 

 

 

Είναι τουλάχιστον γελοίο να αλλάζεις αυτά που είπες... και επίσης η επίθεση στην προσωπικότητα του άλλου δείχνει ακριβώς την ποιότητά σου. 

 

 

Δεν νομίζω ότι κάτι παραπάνω από εμένα θα αλλάξει κάτι. Όπως ήδη βλέπεις, δεν βρέχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω με οτι εγ

 

 

 

 

 

 

 

Είναι τουλάχιστον γελοίο να αλλάζεις αυτά που είπες... και επίσης η επίθεση στην προσωπικότητα του άλλου δείχνει ακριβώς την ποιότητά σου. 

 

 

Δεν νομίζω ότι κάτι παραπάνω από εμένα θα αλλάξει κάτι. Όπως ήδη βλέπεις, δεν βρέχει. 

 

Δεν συμφωνω με οτι εγραψε ο Vector2D, αλλα γιατι να διδασκονται MongoDB; 

 

Αμα ηθελα να διδαξω μια NoSQL σε φοιτητες, χιλιες φορες cassandra που εχει Sql Syntax και δενει πολυ καλυτερα με MySQL, ωστε να μπορεις να επικεντρωσεις στην αξια των NoSql dbs χωρις να εχεις το syntax στο κεφαλι σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω με οτι εγ

 

Δεν συμφωνω με οτι εγραψε ο Vector2D, αλλα γιατι να διδασκονται MongoDB; 

 

Αμα ηθελα να διδαξω μια NoSQL σε φοιτητες, χιλιες φορες cassandra που εχει Sql Syntax και δενει πολυ καλυτερα με MySQL, ωστε να μπορεις να επικεντρωσεις στην αξια των NoSql dbs χωρις να εχεις το syntax στο κεφαλι σου. 

 

 

Στο uni ας κάνουν ό,τι νομίζουν αυτοί που ξέρουν, δλδ οι καθηγητές. 

 

Δεν υποστηρίζω την διδασκαλία της MongoDB σε uni... 

 

 

Αλλά βρίσκω κάπως αταίριαστο να κρίνει κάποιος συνάδελφος με τόση ελαφρότητα δημιουργίες άλλων, ειδικά όταν ήδη έχουν εδραιωθεί στην κοινότητα. 

 

Πόσο μάλλον δε, όταν το κάνει χωρίς κανένα επιχείρημα. Οπότε, εάν ξαναδιαβάσεις το τι έχω γράψει θα μπορέσεις να κατανοήσεις καλύτερα το τι λέω. 

 

 

Υ.Γ. Btw... MySQL is dead, long live Maria. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O προγραμματισμός σε web πεθαίνει. Να ενημερώσουμε μια στιγμή fb/twitter/google κλπ, να προλάβουν να πάρουν τα μέτρα τους. Κι εμείς να πάρουμε backups, ειδικά από threads σαν κι αυτό. Θα αξίζουν εκατομμύρια δραχμές στο μέλλον.

 

Πέραν της πλάκας (γιατί μόνο έτσι μπορεί να πάρει κανείς ότι ο προγραμματισμός σε web πεθαίνει), αν μη τι άλλο μεγαλώνουν οι ανάγκες και η κινητικότητα προς αυτή την κατ/νση. Ακόμα και παραδοσιακά desktop εφαρμογές πηγαίνουν σε cloud και οι web τεχνολογίες χρησιμοποιούνται ακόμα και desktop editors, βλ. Atom.

 

Το πώς θα μάθει κανείς προγραμματισμό είναι αποκλειστικά δικό του θέμα. Εγώ μάθαινα στις διαλέξεις στη σχολή, άλλοι μαθαίνουν από βιβλία, άλλοι από tutorials άλλοι από stackoverflow, άλλοι από blogs και τέλος πάντα κάποιοι θα νομίζουν ότι έμαθαν επειδή κάνουν drag and drop. 

 

Δουλειά του πανεπιστημίου δεν είναι να σου μάθει όλες τις γλώσσες.

Δουλειά του πανεπιστημίου είναι να σου διδάξει σε πρώτη φάση την αλγοριθμική σκέψη και από εκεί και πέρα βασικές αρχές τεχνολογίας λογισμικού και αντικειμενοστρέφειας (ή αρχες του functional programming τελευταία) - τουλάχιστον για όσους θέλουν να γίνουν προγραμματιστές ως επάγγελμα.

 

Όλα αυτά θα τους βοηθήσουν μόλις βγουν στην αγορά εργασίας να καταλαβαίνουν πόσο απίθανο είναι το γεγονός ότι υπάρχουν πράγματα που δουλεύουν :P

 

Ομοίως και για τις βάσεις δεδομένων. Το πανεπιστήμιο πρέπει και αρκεί να σου διδάξει τα βασικά της SQL και του σχεδιασμού βάσεων. Και τα 2 σπάνια θα τα χρησιμοποιήσεις, αλλά πρέπει να ξέρεις περίπου πώς λειτουργεί το ORM σου και σε τι θα μεταφραστούν αυτά που γράφεις.

NoSQL δεν μπορεί να σου μάθει, γιατί δεν είναι ένα είδος αλλά πολλά και η μόνη σχέση που έχει το κάθε είδος με το άλλο είναι ότι δεν είναι SQL. Τι σχέση έχει ας πούμε η cassandra με το Neo4j?

 

Και τέλος, ρε βέκτορα, δεν το αλλάζεις σε βεκτορπόρτας;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει δεν ξέρουμε απο αυτά απλά τυχαίνει να έχουμε στήσει και κανένα API που δέχεται καθημερινά χιλιάδες requests η να έχουμε γράψει δική μας crud και cache libraries αλλα ναι SQL the "hard way" δεν ξέρουμε να γράφουμε.

 

Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε αυτόν τον κλάδο ειναι αυτό που κάνεις εσυ αυτη την στιγμή. Να νομίζεις οτι τα ξέρεις όλα .

Το web όχι μόνο δεν πεθαίνει, αλλά εξελίσεται ραγδαία και νέες τεχνολογίες παρουσιάζονται καθημερινά. Αν έχεις αυτή την νοοτροπία θα μείνεις πολύ πισω απο τον ανταγωνισμό και θα παίρνεις τα project που περιγράφεις στην αρχή του θέματος, στα 300-400 ευρώ με πελάτες που πολλοί απο εμάς αποφεύγουμε κακήν κακώς. Αυτές οι δουλείες πεθαίνουν, όντως.

 

ΥΓ: Τα frameworks ειναι εργαλεία στα χέρια του developer που επιταχύνουν την παραγωγή κώδικα χωρίς να χρειάζεται να ξανά εφεύρεις τον τροχό. Το 2015 είναι δεδομένη η γνώση τουλάχιστον ένα σε οποιαδήποτε σοβαρή δουλειά. 

 

ΥΓ2: Σοβαρά τώρα στα πανεπιστήμια μαθαίνεις πράγματα που σε κάνουν καλό developer? έχει τυχει να κάνω αυτη την κουβέντα με πάρα πολλά άτομα που ήταν απόφοιτοι τέτοιων σχολών απο ΑΕΙ κυρίως και όλοι λέγανε το ακριβώς αντίθετο. Απαρχαιωμένες τεχνολογίες, μεθοδοι διδασκαλίας που δεν προσφέρουν τίποτα, πολλές φορές απο άτομα που δεν έχουν δουλέψει πάνω σε κάποιο σοβαρό project.

Αυτό συμβαίνει γενικά σχεδόν σε όλους τους κλάδους στα ΑΕΙ αλλα στον τομέα αυτόν ειδικά ειναι πιο έντονο αν αναλογιστεί κανείς τον ρυθμό που προχωράνε οι τεχνόλογίες.

 

Ε κοίτα... από τι καταλαβαίνω είσαι Web Developer. Οπότε είναι αυτονόητο ότι δεν θα δεχτείς την κατάρρευση του Web... είναι δουλειά σου! δεν σε συμφαίρει!

ΥΓ: Το είπα... πριν λίγα χρόνια ήταν η χαρά των εταιριών που φτιάχνανε ιστοσελίδες του κώλου για 1000 ευρώ. (1 landing page με έτοιμο template κιόλας... αλλά που να το ξέρει ο καημένος ο πελάτης)... ο κόσμος πλέον μπορεί και καταλαβαίνει ότι δεν έχει νόημα να δώσει 3000 ευρώ για μια σελίδα του κώλου που θα είναι πάντα στις τελευταίες σελίδες στη Google. Αυτό μπορεί να το κάνει και μόνος του με το web.com

 

Μπα! ξέρω πάρα πολλά αλλά ποτέ δεν είπα ότι τα ξέρω όλα. Εσείς τα λέτε αυτά. Με κολακεύει πάντως!

 

Όσο για το ΥΓ2, η διαφορά ενός μορφωμένου (ΑΕΙ) προγραμματιστή με έναν "μορφωμένος από τη Google" είναι ότι ο 1ος ξέρει όντως πιο λίγα αλλά τα ξέρει σε βάθος και τα ξέρει σωστά. Ο 2ος ξέρει πολλά! πάρα πολλά! αλλά τα ξέρει επιφανειακά και δεν έχει ιδέα από καλό προγραμματισμό.

 

Έλα μωρε! ποιος χέστηκε για καλό προγραμματισμό (χωρίς ειρωνεία...) ... οι εταιρείες κοιτάνε μόνο να ξεμπερδεύουν με τον πελάτη.

 

Φίλε μ, έχω δει δουλειές του κώλου, να τις παρουσιάζουν σαν σουπερ ντουπερ! να βλέπεις στην παρουσίαση να είναι υστερικοί! πόσο γαμάτη είναι! τι τζαματο caching... τι γζαματη εμφανιση... και με λίγο ψάξιμο βρίσκεις το Template έτοιμο στο Internet για 50$... όσο για το Caching... χιλιάδες τα δωρεάν εργαλεία-υλοποίησεις που είναι καλύτερες από τη δικιά σου. -ΑΠΛΑ- πουλάει το -ειναι custom, το εχει φτιαξει η εταιρεια μας αποκλειστικα για τους πελατες τους-

 

Κρίμα σε αυτούς που δεν ξέρουν...


ΥΓ: ενταξ... τα πάνω είναι και λίγο τρολλ... υπάρχει υπερβολή σε πολλά σημεία αλλά δεν με απασχολεί. Αυτό που θέλω να σχολιάσω στο ΥΓ2 σου είναι ότι κάνεις το λάθος να περιμένεις από ΑΕΙ να σου μάθει σε βάθος κάποιο CMS (drupal)... πως δουλεύει το backend... τι είναι και πως δουλεύουν τα Hooks... Αυτό δεν είναι προγραμματισμός! αυτό σημαίνει ότι μαθαίνεις ένα εργαλείο.

 

Προγραμματισμός είναι να μαθαίνεις PHP (backend, στη συγκεκριμένη περίπτωση)

 

 

 

 

 

 

Είναι τουλάχιστον γελοίο να αλλάζεις αυτά που είπες... και επίσης η επίθεση στην προσωπικότητα του άλλου δείχνει ακριβώς την ποιότητά σου. 

 

 

Δεν νομίζω ότι κάτι παραπάνω από εμένα θα αλλάξει κάτι. Όπως ήδη βλέπεις, δεν βρέχει. 

 

Καμία επίθεση σε κανέναν εδώ μέσα! με το που βγαίνω από το thread δεν θυμάμαι καν το όνομά σας! βασικά δεν κοιτάω καν το όνομα αυτουνού που κάνω reply!

Στο uni ας κάνουν ό,τι νομίζουν αυτοί που ξέρουν, δλδ οι καθηγητές. 

 

Δεν υποστηρίζω την διδασκαλία της MongoDB σε uni... 

 

 

Αλλά βρίσκω κάπως αταίριαστο να κρίνει κάποιος συνάδελφος με τόση ελαφρότητα δημιουργίες άλλων, ειδικά όταν ήδη έχουν εδραιωθεί στην κοινότητα. 

 

Πόσο μάλλον δε, όταν το κάνει χωρίς κανένα επιχείρημα. Οπότε, εάν ξαναδιαβάσεις το τι έχω γράψει θα μπορέσεις να κατανοήσεις καλύτερα το τι λέω. 

 

 

Υ.Γ. Btw... MySQL is dead, long live Maria. 

 

Δεν με απασχολεί τι λέτε μερικοί-ελάχιστοι... είναι πολύ της μόδας μια κοινότητα να ρίχνει άλλες τεχνολογίες. Πως η MongoDB θα πάει μπροστά αν δεν πει ότι η SQL/MYSQL είναι dead? πως ή AngularJS θα πάει μπροστά αν δεν \προσβάλει\ την απλή HTML/JS ?

 

Δεν ασχολούμαι με τέτοιες κοινότητες... συγνώμη! και εσύ αν φτιάξεις κάτι αύριο θα προσπαθήσεις να ρίξεις τον άλλον, δεν θα προσπαθήσεις να ανέβεις εσύ!

 


 

Πάλι καλά για μένα που δεν έχει αρνητική ψήφο. Θα με έβλεπα -100000. Με τόσες κλίκες εδώ μέσα δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή συζήτηση. Λέει ο ένας τη παπαριά του (βάζω και εμένα μέσα) και βλέπεις άλλους 5 να τον υποστηρίζουν. Όχι επειδή λέει σωστά πράγματα... αλλά βλέπετε... οι κλίκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί τι λέτε μερικοί-ελάχιστοι... είναι πολύ της μόδας μια κοινότητα να ρίχνει άλλες τεχνολογίες. Πως η MongoDB θα πάει μπροστά αν δεν πει ότι η SQL/MYSQL είναι dead? πως ή AngularJS θα πάει μπροστά αν δεν \προσβάλει\ την απλή HTML/JS ?

 

Δεν ασχολούμαι με τέτοιες κοινότητες... συγνώμη! και εσύ αν φτιάξεις κάτι αύριο θα προσπαθήσεις να ρίξεις τον άλλον, δεν θα προσπαθήσεις να ανέβεις εσύ!

 


 

Πάλι καλά για μένα που δεν έχει αρνητική ψήφο. Θα με έβλεπα -100000. Με τόσες κλίκες εδώ μέσα δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή συζήτηση. Λέει ο ένας τη παπαριά του (βάζω και εμένα μέσα) και βλέπεις άλλους 5 να τον υποστηρίζουν. Όχι επειδή λέει σωστά πράγματα... αλλά βλέπετε... οι κλίκες...

 

Πες μου ότι το "Πως η MongoDB θα πάει μπροστά εάν δεν πει ότι η SQL/MYSQL είναι dead" αναφέρεται στο:

 

 

Υ.Γ. Btw... MySQL is dead, long live Maria. 

 

 

 

LOL!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw

groot, on 13 Aug 2015 - 6:25 PM, said:snapback.png

Υ.Γ. Btw... MySQL is dead, long live Maria. 

 

don't be a hipster, use Mysql.

 

Καποιος μπορει να θεσει και το επιχειρημα για PostgreSQL, αλλα απο την πλευρα του προγραμματιστη αυστηρα, ολα  ειναι λιγο πολυ το ιδιο πραγμα με ελαχιστες διαφορες. Συνηθως η επιλογη της βασης θα γινει anyway πριν απο σενα για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα! ξέρω πάρα πολλά αλλά ποτέ δεν είπα ότι τα ξέρω όλα.
Πως η MongoDB θα πάει μπροστά αν δεν πει ότι η SQL/MYSQL είναι dead?

 

Γκούγκλαρε να δεις τι είναι η MariaDB και θα γελάς και συ με αυτά που γράφεις και το πόσα πολλά ξέρεις.

 

Κι άλλη ειρωνεία... είσαι αυτός που άνοιξε το thread και υποστηρίζει ότι "web development is dead"!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είχαμε όλοι τον χρόνο να σχεδιάσουμε και να υλοποιήσουμε όλα αυτά τα ωραία που μαθαίνουμε στις σχολές χωρίς έτοιμα εργαλεία και άλλα πράγματα του διαβόλου αλλά όταν το project πρέπει να είναι έτοιμο εχθές δε γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

btw

groot, on 13 Aug 2015 - 6:25 PM, said:snapback.png

 

don't be a hipster, use Mysql.

 

Καποιος μπορει να θεσει και το επιχειρημα για PostgreSQL, αλλα απο την πλευρα του προγραμματιστη αυστηρα, ολα  ειναι λιγο πολυ το ιδιο πραγμα με ελαχιστες διαφορες. Συνηθως η επιλογη της βασης θα γινει anyway πριν απο σενα για σενα.

 

 

Blame Debian new distro....

 

Υ.Γ. Και μακάρι να ήταν μόνο η επιλογή της βάσης... όταν αρχίζουν και υπάρχουν και περιορισμοί που αντιβαίνουν με τα coding conventions που έχεις, εκεί σκουραίνει το πράμα... Αμέτρητα typos...

 

Π.χ., User αντί για users ως table name, camel case αντί για snake case στην DB, user_id στο User αντί για σκέτο id κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είχαμε όλοι τον χρόνο να σχεδιάσουμε και να υλοποιήσουμε όλα αυτά τα ωραία που μαθαίνουμε στις σχολές χωρίς έτοιμα εργαλεία και άλλα πράγματα του διαβόλου αλλά όταν το project πρέπει να είναι έτοιμο εχθές δε γίνεται.

 

Αυτό είναι το θέμα! όχι πως ότι παπαριά βγαίνει (ΜονγοΔΒ πχ) είναι καλύτερη επιλογή. Απλά το αφεντικό θέλει το Site έτοιμο από εχτες! δεν μπα να είναι full drag & drop....

 

Ρε γμτο... δεν πίστευα ότι το D&D θα είχε τόσο κοινό... τζάμπα άνοιξα αυτή την συζήτηση... λερώθηκα...

 

ΥΓ: Εγώ σκέφτομαι τον χρόνο εκτέλεσης και άλλους 1002 παράγοντες, εσείς σκέφτεστε να βγει στον αέρα το συντομότερο. Ας είναι βρε αδερφέ και 10 φορές πιο αργό με τα 100 έτοιμα apis... που το ένα έχει φτιαχτεί για να κάνει πιο εύκολη τη διαδικασία του προηγούμενου api.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα! όχι πως ότι παπαριά βγαίνει (ΜονγοΔΒ πχ) είναι καλύτερη επιλογή. Απλά το αφεντικό θέλει το Site έτοιμο από εχτες! δεν μπα να είναι full drag & drop....

 

Ρε γμτο... δεν πίστευα ότι το D&D θα είχε τόσο κοινό... τζάμπα άνοιξα αυτή την συζήτηση... λερώθηκα...

 

ΥΓ: Εγώ σκέφτομαι τον χρόνο εκτέλεσης και άλλους 1002 παράγοντες, εσείς σκέφτεστε να βγει στον αέρα το συντομότερο. Ας είναι βρε αδερφέ και 10 φορές πιο αργό με τα 100 έτοιμα apis... που το ένα έχει φτιαχτεί για να κάνει πιο εύκολη τη διαδικασία του προηγούμενου api.

 

 

Προφανώς δεν ξέρεις τι σου γίνεται... έχεις μάθει 1 πράγμα από κάθε τι, και αυτό επειδή στο δείξανε στην σχολή σου, έχεις αγκιστρωθεί πάνω του και νομίζεις ότι έχεις πιάσει τον παπά από τα αχαμνά. 

 

Μέσα σε αυτή σου την κατάσταση, ανοίγεις ένα θέμα απλά και μόνο για να υποστηρίξεις την ημιμάθειά σου... όπου μέσα σε αυτή προσπαθείς να βγάλεις λάθος οτιδήποτε (κώδικα, απόψεις και ό,τι άλλο) δεν προέρχεται από εσένα ή από το 1 από κάθε κατηγορία που γνωρίζεις. 

 

 

Στην αγορά, τέτοιοι δεν ζούνε πολύ. Χώρια ότι τους λένε με διάφορα, όχι τιμητικά, ονόματα. 

 

 

Και σαν να μην φτάνει όλο αυτό, καταλήγεις με το να προσβάλεις όλους όσους γράψανε στο θέμα αυτό. Και αντί-συναδελφική συμπεριφορά δηλαδή. 

 

 

 

Τι να πω... ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζάμπα άνοιξα αυτή την συζήτηση... λερώθηκα...

 

ΥΓ: Εγώ σκέφτομαι τον χρόνο εκτέλεσης και άλλους 1002 παράγοντες, εσείς σκέφτεστε να βγει στον αέρα το συντομότερο. Ας είναι βρε αδερφέ και 10 φορές πιο αργό με τα 100 έτοιμα apis... που το ένα έχει φτιαχτεί για να κάνει πιο εύκολη τη διαδικασία του προηγούμενου api.

 

Για δείξε μας ένα δικό σου δείγμα καθαρού και λειτουργικού κώδικα που είναι στον αέρα και που θα μας αφήσει με το στόμα ανοιχτό, αποδεικνύοντας όλα αυτά που υποστηρίζεις. 

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είσαι κατά φαντασία προγραμματιστής κι απλά τρολάρεις ασύστολα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...