Προς το περιεχόμενο

Leasing Ιδιωτων - νεα μοδα? και αν ναι συμφερει?? γνωμες


xampos20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δανειο μπορω να παρω αλλα ρε συ γιαννη για σκεψου απλα κατι που σκεφτομαι και εγω:

 

1. παιρνεις δανειο -> πληρωνεις τουλαχιστον 250 ευρω δοση στην τραπεζα αλλα θα εχεις να πληρωνεις service,  kteo , kartes kausaeriwn , ελαστικα συντηρηση , φθορες, ασφαλειες αρα δλδ εισαι ενα κοστουμι παραπανω απο το μηναιο που θα δινες για το leasing

 

2. παιρνεις leasing -> πληρωνεις μηναιως 280 ευρω δοση (αφου δωσεις 2500 η οτιδηποτε σαν προκαταβολη) κλπ και δεν εχεις τπτ αλλο μονο πετρελαιο γιατι και στις δυο περιπτωσεις παιρνεις πετρελαιο φυσικα.

 

αυτααα...

 

 

Αν αυτές είναι τιμές leasing καλύτερα αγορά και υψηλότερη μηνιαία δόση. Στο τέλος σου μένει το αυτοκίνητο να το κρατήσεις ή να το πουλήσεις και να πάρεις καινούργιο με τον ίδιο τρόπο.

 

 

Συμφωνω με τον φιλο πιο πανω .

Οσο για το πετρελαιο σαφως είναι πιο οικονομικο αλλα από επαγγελματια ταξιτζή εχω ακουσει ότι το νοθευουν πολύ ευκολα και βγαζει μεγαλες βλαβες .Κι εγω δεν το ηξερα ...Χαρακτηριστικα μου ειπε ότι δεν βαζουν ποτε νυχτα αλλα  ημερα που οι έλεγχοι εστω ανεπαρκείς κατά καποιο τροπο τους προστατευουν αλλα παντα ο φοβος υπαρχει . Τον ρωτησα δεν μπορουν να βρουν ένα πρατηριο εμπιστοσύνης και μου ειπε ότι εχει αποδειχτεί ότι κι αυτά καποια στιγμη ...στην κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνω απόλυτα... οποτε παιδια εν κατακλειδι

 

1. Η χρηματοδοτηση

 

2. τιποτα ...

 

Εχω ενα hyundai getz 1.1 2003 aristo αλλα θελω να το αλλαξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι το αυτοκίνητο δικό σου, όμως, σε πιάνουν διάφορα τεκμήρια, σε αντίθεση με τα 280 το μήνα, που είναι χαμηλό σχετικά ποσό. Βλέπω κάτι λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι το αυτοκίνητο δικό σου, όμως, σε πιάνουν διάφορα τεκμήρια, σε αντίθεση με τα 280 το μήνα, που είναι χαμηλό σχετικά ποσό. Βλέπω κάτι λάθος; 

 

 

Και η χρονομισθωση αυτκινητου ελεγχεται . Εκαι που λεει ποσο που δωσατε για αγορα ή χρονομισθωση οχηματος στη φορολογικη δηλωση

 

Για να σε πιασει τεκμιριο πρεπει να εχεις πολυ χαμηλο εισοδημα και μεγαλο αμαξι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη δεν ισχύει αυτό. Τεκμήριο πιάνει και όσους τους έχουν γράψει ένα σπίτι οι γονείς τους και μένουν σ' αυτό. Ενδεικτικά, ένα παντρεμένο ζευγάρι με παιδί, όταν κάνουν κοινή δήλωση μένοντας σε σπίτι γραμμένο από τους γονείς τους και έχουν κι ένα χιλιαράκι αυτοκίνητο, έχουν τεκμήριο γύρω στις 7500 χιλιάδες ευρώ. Αν είναι ο ένας άνεργος, τότε υπάρχει θέμα και παίζουν τεκμήρια κανονικότατα. Ένας οικογενειάρχης, λοιπόν, που παίρνει 600 ευρώ το μήνα, την πατάει άσχημα με τα τεκμήρια και του βγαίνει μόνο γι' αυτά περίπου 1700 εφορία το χρόνο. Ένα αυτοκίνητο 1000 κυβικών αποτελεί τεκμήριο 4000 ευρώ. Δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη δεν ισχύει αυτό. Τεκμήριο πιάνει και όσους τους έχουν γράψει ένα σπίτι οι γονείς τους και μένουν σ' αυτό. Ενδεικτικά, ένα παντρεμένο ζευγάρι με παιδί, όταν κάνουν κοινή δήλωση μένοντας σε σπίτι γραμμένο από τους γονείς τους και έχουν κι ένα χιλιαράκι αυτοκίνητο, έχουν τεκμήριο γύρω στις 7500 χιλιάδες ευρώ. Αν είναι ο ένας άνεργος, τότε υπάρχει θέμα και παίζουν τεκμήρια κανονικότατα. Ένας οικογενειάρχης, λοιπόν, που παίρνει 600 ευρώ το μήνα, την πατάει άσχημα με τα τεκμήρια και του βγαίνει μόνο γι' αυτά περίπου 1700 εφορία το χρόνο. Ένα αυτοκίνητο 1000 κυβικών αποτελεί τεκμήριο 4000 ευρώ. Δυστυχώς.

 

 

Δεν εγραψα οτι ειναι τεκμηριο αλλα μπορει να ερωτηθεις απο την εφορια που τα βρηκες τα λεφτα αν το εισοδημα σου δεν σε καλυπτει και τοτε θα εχεις προβλημα . Ή για αγορα ΙΧ κλπ ή για χρονομισθωση .

 

Και αυτο που λεμε τεκμηριο αν εχεις εισοδημα δεν εχεις προβλημα . Εχω το δικο μου αμαξι και δυο των παιδιων μου στο ονομα μου επειδη μπορω να καλυψω το τεκμηριο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

3700 ??? εστω και 3700 να δωσεις τι λετε?? αξιζει????

 

Στις χρονομισθώσεις υπάρχει και άλλη μία λύση: αυτή του ελαφρώς μεταχειρισμένου.

 

Λ.χ. αυτοκίνητα που είχαν οι πωλητές της εταιρείας, τα δούλεψαν ένα εξάμηνο και μετά τα δίνουν προς μίσθωση/πώληση με 10k χλμ ξέρω γω. Το καλό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι γλυτώνεις την προκαταβολή. Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να παραγγείλεις το αμάξι ακριβώς όπως το θέλεις, θα διαλέγεις από τα διαθέσιμα της εταιρείας.

 

Πάρε προσφορές από διάφορες εταιρείες χρονομίσθωσης πάντως, δεν χάνεις κάτι, ίσα ίσα που πρέπει να τα βάλεις κάτω με χαρτί και με μολύβι για να καταλήξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4000 παίρνεις ένα πανέμορφο μεταχειρισμένο..

Δίνεις και κάνα 100-150άρι το μήνα για τέλη,ασφάλεια και συντήρηση και είσαι άρχοντας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είδα κάτι άλλο εχτες στην τηλεοραση το οποιο δεν ξερω αν και τι ισχυει ακριβως....

 

Peugeot 208  -> 208 x 4 xronia  με 4 χρονια σερβις + 4 χρονια εγγυηση + 4 χρονια ατοκα 4 και ο παπας 5...χαχαχα

 

δεν και πες οτι δινεις 208 ευρω το μηνα * 12 =  2496  * 4 χρονια = 9,984 ευρω τα υπολοιπα??? ποιος τα πληρωνει χχαχαχαχ

 

τι να πω εγω ελεγα καλυτερα λεω για leasing παιδια... τα εχεις ολα νοικοκυρεμενα μπορει καθε μηνα να δινεις 280 αλλα ξερεις οτι ειναι παγιο .... σκεφτομενος οτι χαμηλωνεις τα παγια πχ -> κινητη τηλεφωνια συνδεσεις κ.λ.π πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είδα κάτι άλλο εχτες στην τηλεοραση το οποιο δεν ξερω αν και τι ισχυει ακριβως....

 

Peugeot 208  -> 208 x 4 xronia  με 4 χρονια σερβις + 4 χρονια εγγυηση + 4 χρονια ατοκα 4 και ο παπας 5...χαχαχα

 

δεν και πες οτι δινεις 208 ευρω το μηνα * 12 =  2496  * 4 χρονια = 9,984 ευρω τα υπολοιπα??? ποιος τα πληρωνει χχαχαχαχ

 

τι να πω εγω ελεγα καλυτερα λεω για leasing παιδια... τα εχεις ολα νοικοκυρεμενα μπορει καθε μηνα να δινεις 280 αλλα ξερεις οτι ειναι παγιο .... σκεφτομενος οτι χαμηλωνεις τα παγια πχ -> κινητη τηλεφωνια συνδεσεις κ.λ.π πχ

 

Τα υπολοιπα είναι η προκαταβολη !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Leasing και χρονομισθωση δεν ειχα ασχοληθει ποτε αλλα με αυτά που διαβασα τουλάχιστον πιστεω ότι δεν συμφερει γιατι στο τελος εχεις πληρωσει λεφτα και σου μενει...αερας.

 

ΠΙστευω ότι καποιος που δεν μπορει να δωσει 10-12 χιλιαρικα για ένα καινουργιο είναι προτιμοτερο να δωσει ότι εχει προκαταβολή και τα υπολοια αν μπορει να τα παρει δανειο.

 

160 ευρω τελη κυκλοφοριας +300 ετησια ασφαλιση + 150 ετησιο service κανουν λιγο  παραπανω από 50 ευρω τον μηνα αλλα το αυτοκιητο είναι δικο σου.Οι παραπανω τιμες κατά μεσο ορο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150 ΕΤΗΣΙΟ SERVICE ? ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ???

 

Εγω.....Λιγο παραπανω πληρωνω για SUV 2000 κυβικα .Αρκει καποιος να μην κανει πανω από 15.000 χλμ τον χρονο και σε εξουσιοδοτημενο Honda λογω εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...