Προς το περιεχόμενο

DSL από KV. Πώς ενημερωνόμαστε/πιέζουμε;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Στην περιοχή μου (Πάτρα - Ταραμπούρα), πέρισυ το καλοκαίρι αντικαταστάθηκαν τα παλιά KV με νέα. Εν τούτοις, δεν έχει υπάρξει καμία αλλαγή στο καθεστώς του ADSL, το οποίο ακόμα λαμβάνουμε από το κέντρο του Σκαγιοπουλείου, με το attenuation να παίζει στο 42.

 

Υπάρχει κάποια άποψη ως προς τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να ενημερωθούμε γενικά για τον προγραμματισμό των παρόχων (η εξυπηρέτηση πελατών της Wind, στην οποία βρίσκομαι επί του παρόντος αδυνατεί να με ενημερώσει), ή ως προς τον τρόπο που μπορούμε να πιέσουμε προς την κατεύθυνση;

 

...έτσι, ενημερωτικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξανε καφαο στου Ταραμπουρα, διπλα απο το καινουριο κτιριο του ΟΤΕ, Και δε τα εχουνε συνδεσει ακομα?

Παιρνεις ιντερνετ απο το Σκαγιοπουλιο?

Χαχαχα. Και μη χειροτερα Παναγια μου. Γιναμε Ινδια.

 

Εγω δηλαδη που απεχω απο σενα 5 χλμ, να μη συζητησω περι αναβαθμισης.

2 μεγα μπιτ πιανω (σταθερα) και πολλα ειναι.

Για ping απο 100 και πανω. Δε τολμαω να παιξω online. Με τσακιζουν οι παικτες με καλυτερο ping.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Orestis_G

 

Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει ειδικά στην περιοχή σου αλλά, από την εμπειρία άλλων περιοχών της Αττικής,

 

1. Ο ΟΤΕ ανακοινώνει την ενεργοποίηση της επέκτασης του νέου δικτύου του σε νέες περιοχές και από τον wizard του ή από κατάστημα μπορείς να μάθεις νεώτερα.

2. Μέχρι σήμερα, από τις ενεργοποιημένες νέες καμπίνες (KV), παίρνεις VDSL μέσω της οπτικής ίνας, με την οποία συνδέεται το KV με το ΑΚ, ενώ το ADSL εξακολουθεί να παρέχεται με τον ίδιο, όπως και παλαιότερα, τρόπο, δηλαδή μέσω του παλιού χάλκινου δικτύου του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες αλλαγή στο καθεστώς του ADSL τι εννοείς?

Ναι, αυτό με το καθεστώς ήταν λίγο περίεργο :)

 

Εννοώ DSL από καμπίνα αντί για κέντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πρώτον οι καμπίνες είναι κυρίως για VDSL και προφανώς πρέπει να έχουν ενεργοποιηθεί, το ότι απλά μπήκαν δεν σημαίνει ότι τέλειωσε η δουλειά...

 

δεύτερον είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις συνδρομητών του ΟΤΕ (όχι εναλλακτικών) που παίζουν με VDSL modem στα 24mbps ενώ πληρώνουν 24αρι πακέτο ADSL, το οποίο δεν αξίζει στην τελική γιατί με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα παίζεις σε 50αρι πακέτο από καμπίνα με εναλλακτικούς ISPs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξανε καφαο στου Ταραμπουρα, διπλα απο το καινουριο κτιριο του ΟΤΕ, Και δε τα εχουνε συνδεσει ακομα?

Παιρνεις ιντερνετ απο το Σκαγιοπουλιο?

Χαχαχα. Και μη χειροτερα Παναγια μου. Γιναμε Ινδια.

 

Εγω δηλαδη που απεχω απο σενα 5 χλμ, να μη συζητησω περι αναβαθμισης.

2 μεγα μπιτ πιανω (σταθερα) και πολλα ειναι.

Για ping απο 100 και πανω. Δε τολμαω να παιξω online. Με τσακιζουν οι παικτες με καλυτερο ping.

ζητα fast path αν και παιζει να εχεις αποσυνδεσεις μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον οι καμπίνες είναι κυρίως για VDSL και προφανώς πρέπει να έχουν ενεργοποιηθεί, το ότι απλά μπήκαν δεν σημαίνει ότι τέλειωσε η δουλειά...

 

δεύτερον είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις συνδρομητών του ΟΤΕ (όχι εναλλακτικών) που παίζουν με VDSL modem στα 24mbps ενώ πληρώνουν 24αρι πακέτο ADSL, το οποίο δεν αξίζει στην τελική γιατί με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα παίζεις σε 50αρι πακέτο από καμπίνα με εναλλακτικούς ISPs...

Εναλλακτικό έχω. Δεν είπα ότι τέλειωσε η δουλειά με την εγκατάσταση του KV. Το ζήτημα είναι αν μπορούμε να μάθουμε τα πλάνα επέκτασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ειδικά σε εναλλακτικό δεν περιμένεις βελτίωση του adsl, απλά πας σε πακέτο vdsl (hol ή wind, όχι forthnet/cyta) και μετά κουμπώνεις στα 50 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο ζήτημα, βρε ThReSh, έγκειται στο ότι ΔΕΝ διατίθεται το VDSL και δεν γνωρίζω και κάποιον τρόπο να ενημερωθώ για το αν  και το πότε θα βάλουν μηχανήματα είτε ADSL είτε VDSL στο KV...Γι' αυτό το ξεκίνησα το έρμο το post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κανείς δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά πότε θα δωθεί διαθεσιμότητα εκτός αν δουλεύει στον ΟΤΕ σε συγκεκριμένο πόστο...

 

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι απλά να checkάρεις ανά διαστήματα την διαθεσιμότητα από το site του OTE/Wind/HOL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο ζήτημα, βρε ThReSh, έγκειται στο ότι ΔΕΝ διατίθεται το VDSL και δεν γνωρίζω και κάποιον τρόπο να ενημερωθώ για το αν  και το πότε θα βάλουν μηχανήματα είτε ADSL είτε VDSL στο KV...Γι' αυτό το ξεκίνησα το έρμο το post!

αν δεν δεις να πεσει σκαψιμο για οπτικη ινα τοτε εχεις μελλον ακομα.και επισης μετα ειναι να δωθει ρευμα κτλ.και ακομα και αν πουν οτι στην ταδε περιοχη θα μπει σε χ μηνες παντα υπολογιζε και καμια καθυστερηση.αδειες για σκαψιματα και αλλα τοσα.οποτε υπομονη.καποιοι λενε οτι οταν παρει ρευμα η καμπινα αν πας κοντα θα ακους και το θορυβο απο τα fans.δεν το εχω κοιταξει.ξερω οτι κανουν θορυβο απλα δεν θυμαμαι αν εχω κατσει κοντα σε καμπινα Kv για να δω ποσο θορυβο κανει. Σε αλλες καμπινες παροχων κτλ ναι ακους θορυβο θα δω/ακουσω και στην δικια μου απο περιεργεια  που οσο ξερω τα εργα εχουν τελειωσει και υπαρχει διαθεσιμοτητα.αλλα ναι το ποιες περιοχες θα μπουν δεν βγαινει και τρελλο καιρο μπροστα .συν οτι σιγουρα κατι μπορει να αλλαξει.ο οτε απλα καποια στιγμη λεει οτι θα μπει εκει και εκει και συνηθως βλεπεις και το αρχικο σταδιο να αλλαζουν τα καφαο με Kv που σημαινει οτι κατι ξεκιναει να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...