Προς το περιεχόμενο

Η ομοφυλοφιλία στην Ελληνική μυθολογία


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι βρε φιλε, οι αρχαιοι ειχαν διαφορετικο λεξιλογιο. Χρησιμοποιει αλλη αναλογη λεξη, εκει θα κολλησουμε?

 

 

Μα αφου το γραφει στα κειμενα του βρε φιλε, πως θα το αλλαξουμε?

Δεν εχω χρονο τωρα να ψαξω.

Μηπως διαφωνεις και για το Σωκατη που καναμε στο σχολειο? Για τη παιδεραστια τι λες?

 

Το διαβασα αλλα δεν ασχοληθηκα, δε γινεται να κανουμε quote σε οτιδηποτε ποσταρεται.

Εσυ εξαλλου δεν απαντησες αν υπηρχε ή οχι ομ/λια στην αρχ. Ελλαδα.

Ο νομος περι παιδεραστιας:Όσον αφορά τώρα τις ποινές για την παιδεραστία δείτε τι λέει ο Αισχίνης κατά Τιμάρχου, 16:

 

«Αν τις Αθηναίων ελεύθερον παίδα υβρίση, γραφέσθω ο κύριος του παιδός προς τους θεσμοθέτας, τίμημα, επιγραψάμενος. Ου δ' αν το δικαστήριον καταψηφίσηται, παραδοθείς τοις ένδεκα τεθνάτω αυθημερόν. Εάν δε εις αργύριον καταψυφισθή, αποτεισάτω εν ένδεκα ημέραις μετά την δίκην, εάν μη παραχρήμα δύνηται αποτίνειν' έως δε του αποτείσαι ειρχθήτω. Ένοχοι δε έστωσαν ταίσδε ταις αιτίαις και οι εις τα οικετικά σώματα εξαμαρτάνοντες».

 

Δηλαδή:

 

«Αν κάποιος Αθηναίος προσβάλει έναν ελεύθερο νέο, να τον καταγγείλει εγγράφως ο κηδεμόνας του παιδιού στους θεσμοθέτες, ζητώντας τιμωρία. Αν το δικαστήριο τον καταδικάσει, αφού παραδοθεί στους ένδεκα (δήμιους) να θανατωθεί την ίδια μέρα. Αν καταδικασθεί σε χρηματική ποινή, να πληρώσει σε ένδεκα μέρες μετά τη δίκη, εάν δε μπορεί (να πληρώσει) αμέσως, να φυλακιστεί. Να είναι ένοχοι γι' αυτούς τους λόγους και αυτοί που κακομεταχειρίζονται τους δούλους».

Και εδω http://anefala.blogspot.gr/2011/10/homosexuality-pederasty-in-ancient.html?m=1 ολο το αρθρο για οσους ενδιαφερονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δείτε στο λινκ που έδωσα στο προηγούμενο ποστ για τον μύθο Απόλλωνα-Υάκυνθου  και ο συγγραφέας αναφέρει το προφανές πως άλλο η σημερινή μας αντίληψη για τις ομόφυλες σχέσεις η οποία έχει διαμορφωθεί σε μεγάλο βαθμό από τους αγώνες των κινημάτων για ισότητα κ άλλο το πως η ομοφυλοφιλία είχε περάσει στην μυθιστοριογραφία της Αρχαίας Ελλάδας

 

 

Eίναι κουλά νευρωτικό όμως να αρνούμαστε την ύπαρξη (κ την επιρροή) της ομοφυλοφιλίας στην ελληνική αρχαιότητα όπως την αντιλαμβανόμαστε κ σήμερα.Είτε αυτό αφορούσε τις καθαρά συναινετικές ομόφυλες σεξουαλικές επαφές είτε τις μακροχρόνιες ερωτικές σχέσεις.Η ομοφυλοφιλία δεν κάτι νέο για τον ανθρώπινο πολιτισμό,διαχρονικά μας συνοδεύει άρα επόμενο να επηρρεάζει κ να διαμορφώνει διάφορες κοινωνίες σε διαφορετικές ιστορικές στιγμές.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα όμως είναι να συνδέσω την Ελληνική μυθολογία με την σύγχρονη αντίληψη μας για τις ομόφυλες σχέσεις.Παρότι για μένα διαιρέσεις εθνοτικής προέλευσης είναι κάργα επίπλαστες κ κίβδηλες ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός είναι οικουμενικός κ μπορεί να δώσει αφορμή κ πάτημα σε νεότερους LGBT (είτε αυτοπροσδιορίζονται ως Ελληνες είτε ως κάποιας άλλης εθνικότητας) προκειμένου να νιώσουν σύνδεση με έναν τόσο μεγάλο οικουμενικό πολιτισμό τον οποίο κάποιοι σύγχρονοι νεοελλαδιστάν καπιλεύονται κ σφετερίζονται.

 

Αν η Ελληνική κουλτούρα πχ γίνει πιο δυναμικά (από όσο είναι σήμερα τουλάχιστον) σημείο αναφοράς κ περηφάνειας παγκοσμίως για την LGBT κοινότητα αυτό θα μπορούσε να έχει κ διαπαιδαγωγικό χαρακτήρα για τις επόμενες γενιές.

 

Εξάλλου η πραγματικότητα είναι πως οι μύθοι συνεχώς αναπροσαρμόζονταν,μεταβάλλονταν κ άλλαζαν ανάλογα τις συγκυρίες,τους φορείς που τους μεταλαμπάδευαν,την χρονική στιγμή κοκ .Απλά θεωρώ πως αν αυτό συστηματοποιηθεί καλύτερα προς όφελος της γκέι κοινότητας θα είναι ένα εφόδιο για πολλούς LGBT νέους παγκοσμίως να ασχοληθούν με τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό με περισσότερη ζέση.

 

 

Τώρα έβγαλες το προσωπείο σου σε συγχαίρω πραγματικά

 

Μέχρι πριν ήσουν στην *τουρκική λέξη*-ιά με τα υπονοούμενα και τις μπηχτές τώρα αν και gay αντρίκια προβάλεις τους σκοπούς σου μπράβο σου για αυτό. (όχι μπράβο για τις προθέσεις σου με τις οποίες είμαι κάθετα οριζόντια και πλαγιομετωπικά ενάντιος αλλά μπράβο που επιτέλους τις εκφράζεις ανοιχτά και παίρνεις την ευθύνη για αυτό )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και gay 

 

 

λολ αυτά τα κουλά να μην είχαν διάφορες συντηριτικάτζες απόψεις κ θα είμασταν τζιτζι.Δεν έχει σχέση ο σεξουαλικός προσανατολισμός με την συμπεριφορά.Εδώ ο άλλος διάβαζα χθές θεωρεί εκ προοιμίου την διδασκαλία των γκέι προτύπων στη νέα γενιά ως κάτι κακό ντε κ καλά.

 

Έχουμε πολύ δουλειά να κάνουμε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκεί που πάσχουμε είναι πως ακριβώς επειδή σήμερα η ομοφυλοφιλία είναι τόσο πολιτικοποιημένο και κοινωνικά πολωτικό θέμα στη δημόσια σφαίρα, είναι προφανές πως θα προσελκύει υστερίες από όλες τις πλευρές κ αναπόφευκτα καθιστάται σχεδόν ανούσιο να προσπαθήσουμε να καταννοήσουμε στο σήμερα τι εννοεί ο ποιητής.Από την άλλη η προπαγάνδα όπως έχω πει αρκετές φορές για μένα είναι ένα valid εργαλείο μόχλευσης της συνείδησης ειδικά όταν το διακύβευμα είναι μεγάλο.Η μισή δουλειά κ χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια έχει γίνει καθώς είναι επόμενο η σημερινή μας αντίληψη για τις ομόφυλες σχέσεις να παίρνει το πάνω χέρι στο πως μεταφέρουμε στο σήμερα όλη αυτή τη σημαντική μυθιστοριογραφία της Ελληνικής αρχαιότητας η οποία βρίθει από same sex σχέσεις,έρωτες κοκ. Αν καταφέρουμε ειδικά να αποσυνδέσουμε την παιδεραστία με την αρχαιοελληνική της σημασία από τις ομόφυλες σχέσεις γενικότερα στην μυθολογία τότε κάτι μου λέει πως ο δρόμος είναι λαμπρός προκειμένου να καταφέρουμε μια πιο valid σύνδεση των σύγχρονων LGBT με αυτόν τον μεγάλο οικουμενικό πολιτισμό...κ είναι ακόμα πιο προφανές πως στο δρόμο μας θα έχουμε πολλούς συμμάχους  παγκοσμίως οι οποίοι ψήνονται στη δημιουργία ένος τέτοιου narrative για τις επόμενες γενιές.  

Τό πρόβλημα με αυτό είναι ότι μια χαρά ξέρουμε τι ήθελε να πει ο ποιητής γιατι δεν ήταν ποιητής Η μυθολογία οπως την αποκαλούμε σήμερα ήταν μέρος της θρησκευτικής παιδείας των Ελλήνων και ως εκ τούτου σαφέστατη με σαφείς σκοπούς, (όπως τα κείμενα της καινής διαθήκης σήμερα)

 

Αρκεί να αντιλαμβανόμαστε πλήρως την γλώσσα στην οποία γράφτηκαν.

 

Όπου υπάρχει απόκλιση απο την επικρατούσα επίσημη επιστημονική γνώμη (που δεν εξυπηρετεί τους σκοπούς του gay ακτιβισμού) υπάρχει απλά με εφαλτήριο την παρερμηνεία λέξεων και ιστορικών δεδομένων και κατασυνέπεια ιδεών.

 

 

Μπορεί πολιτικά να συνέφερε πολύ τα κινήματα των gay η αρχαία ιστορία και μυθολογία να ήταν γεμάτη ομοφυλοφιλικές περιπτύξεις είτε σωματικές είτε πνευματικές αλλά δυστυχώς για αυτούς its a big tissue of lies.

 

Ο σκοπός όμως για αυτους τους ακτιβιστές αγιάζει τα μέσα. Τι σημασία έχει να αλλάξουμε την ιστορία αν μας συμφέρει αυτή η αλλαγή;

 

 

Άποψη μου είναι πως οι γκέι του σήμερα θα πρέπει να ειναι ικανοποιημένοι με τα προνόμια που έχουν και να μην ζητάνε αχόρταγα παραπάνω πράματα φτάνοντας στο σημείο να δημιουργούνε καταστάσεις που δεν υπάρχουν.

 

Its ok to be gay period.

 

 

Αυτό φτάνει απο εκει και πέρα κάθε άλλη προσπάθεια απλά ειναι προσβλητική προς τους υπολοίπους και καταντάει παρόμοιας υφής με άλλα κινήματα όπως αυτά των feminazi.

 

 

Οι ακρότητες ποτέ δεν φτάσανε κάπου όλα τα κινήματα που φτάσανε σε αυτού του είδους τα άκρα πεθάνανε.

 

 

Τέλος να σε συγχαρώ για το άρτιο κείμενο σου αλλά να συμπληρώσω ότι ο επίσημος λόγος είναι χαρακτηριστικό δείγμα κάποιου που ξέρει ότι ψεύδεται.

 

http://socialanxietydisorder.about.com/od/socialskills/a/Ten-Tips-To-Tell-If-Someone-Is-Lying-To-You.htm

λολ αυτά τα κουλά να μην είχαν διάφορες συντηριτικάτζες απόψεις κ θα είμασταν τζιτζι.Δεν έχει σχέση ο σεξουαλικός προσανατολισμός με την συμπεριφορά.Εδώ ο άλλος διάβαζα χθές θεωρεί εκ προοιμίου την διδασκαλία των γκέι προτύπων στη νέα γενιά ως κάτι κακό ντε κ καλά.

 

Έχουμε πολύ δουλειά να κάνουμε ακόμα.

Εγώ πιστεύω ότι οι gay μπορεί να είναι και άντρες κατα τα άλλα

 

σε συγχαίρω γιατι πολύ απλά μπορεί και να μην είναι και να διαλέγουν άλλες πλάγιες και ύπουλες μεθόδους (που κατα πολλούς λαούς πηγάζουν απο αυτή την ομάδα) αλλά εσύ έφυγες απο αυτόν το δρόμο και διάλεξες τον σωστό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τό πρόβλημα με αυτό είναι ότι μια χαρά ξέρουμε τι ήθελε να πει ο ποιητής

 

 

Mπα,ακριβώς εδώ είναι το διακύβευμα.Ας μη δουλευόμαστε παρεάκι,επειδή όπως είπα σήμερα η ομοφυλοφιλία είναι τόσο πολιτικοποιημένη κ κοινωνικά αυτοματιστική θα έχουμε τις επικές διαφωνίες στο πως ερμηνεύεται κάτι.Εδώ είναι λαμπρό πεδίο προπαγάνδας κ για τις 2 κυρίαρχες θεωρήσεις.Απλά κάτι μου λέει πως την πάροδο του χρόνου κ καθώς κανονικοποιούμε την ομοφυλοφιλία κοινωνικά εκείνοι που μένουν να χτυπιούνται πως αυτή ήταν ανύπαρκτη ή με ελάχιστη επιρροή στην αρχαιοελληνική κουλτούρα θα βρεθούν να τον πίνουν ολοένα κ συχνότερα.

 

Αυτό που είναι σίγουρο κ παρήγορο είναι πως οι εξαιρετικά πλούσιες αναφορές σε ομόφυλες ερωτικές ιστορίες, ήθη κ κοινωνικά πεπραγμένα της αρχαίας Ελληνικής μυθιστοριογραφίας δεν βοηθάει τους αρνητές της.Εξού κ οι υστερίες που είδαμε στο νήμα αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα,ακριβώς εδώ είναι το διακύβευμα.Ας μη δουλευόμαστε παρεάκι,επειδή όπως είπα σήμερα η ομοφυλοφιλία είναι τόσο πολιτικοποιημένη κ κοινωνικά αυτοματιστική θα έχουμε τις επικές διαφωνίες στο πως ερμηνεύεται κάτι.Εδώ είναι λαμπρό πεδίο προπαγάνδας κ για τις 2 κυρίαρχες θεωρήσεις.Απλά κάτι μου λέει πως την πάροδο του χρόνου κ καθώς κανονικοποιούμε την ομοφυλοφιλία κοινωνικά εκείνοι που μένουν να χτυπιούνται πως αυτή ήταν ανύπαρκτη ή με ελάχιστη επιρροή στην αρχαιοελληνική κουλτούρα θα βρεθούν να τον πίνουν ολοένα κ συχνότερα.

 

Αυτό που είναι σίγουρο κ παρήγορο είναι πως οι εξαιρετικά πλούσιες αναφορές σε ομόφυλες ερωτικές ιστορίες, ήθη κ κοινωνικά πεπραγμένα της αρχαίας Ελληνικής μυθιστοριογραφίας δεν βοηθάει τους αρνητές της.Εξού κ οι υστερίες που είδαμε στο νήμα αυτές τις μέρες.

Εγώ βλέπω υστερίες μόνο απο την πλευρά των gay δεν αναγνωρίζω υστερία απο την επίσημη πλευρά.... και βασικά ακριβώς αυτή η αδιαφορία είναι που δίνει πάτημα στους gay ακτιβιστές να γίνουν ακόμη πιο υστερικοί και να παραπληροφορούν τον κοσμάκι

 

γιατι μόνο στον κοσμάκη ασκούν μια κάποια επιρροή σε κανέναν άλλο.

 

 

Και τό ότι πιστεύεις ότι "θα τον πιούμε" υστερική αντίδραση είναι, γιατι καταρχήν να θέλεις να τον πιούμε; ακόμη και λάθος να είμαστε υποτίθεται ότι θα πρέπει να θέλεις να συμβιώσεις αρμονικά με εμας (γιαυτό και η επίσημη πλευρά αδιαφορεί για τις νουβέλες που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια - το αδιαφορεί δεν σημαίνει πως αν ερωτηθεί θα συμφωνήσει φυσικά και θα διαφωνήσει- )

 

Και τέλος δεν είμαι τόσο σίγουρος γενικά για τον αριθμό των gay στο μέλλον... μια τάση ειναι και μόδα κατα την άποψη μου όπως η έξαρση του σεξ που κάποια στιγμή θα καταλαγιάσει και οι αριθμοί θα πέσουν γιατι πολύ απλά το σεξ (στην όποια του μορφή) ειναι υπερβολικά υπερτιμημένο στις μέρες μας και οι μελλοντικές πιο αναπτυγμένες κοινωνίες θα ξεφύγουν απο τον πανικό που υπάρχει σήμερα γύρο απο αυτό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 επίσημη πλευρά

 

 

H μόνη σχετική συμφωνία σήμερα στο academia είναι πως η παιδεραστία με την αρχαιοελληνική της έννοια ήταν εξαιρετικά κοινωνικά αποδεκτή όπως περιγραφόταν μυθιστοριογραφικά στην προκειμένη.Όλα τα άλλα είναι ανοιχτά στη μετάφραση κ τα οποία από την μια η συντηριτική κ ομοφοβική προπαγάνδα προσπαθεί να τα καλουπώσει στην φθίνουσα ετεροκανονικότητα κ από την άλλη το προοδευτικό ιδεολογικό μέτωπο τα αποκαθιστά στη πραγματική τους διάσταση.

 

Για τα άλλα που λες είναι οφφα να σχολιάστουν εδώ απλά σύντομα θα πω οτι εδώ είναι που με σχετικά μεγαλύτερη σιγουριά μπορούμε να πούμε πως μελλοντικά ο αριθμός των ανθρώπων οι οποίοι αυτοπροσδιορίζονται ως LGBT θα αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο καθώς τελευταία έχουμε καταφέρει μάλλον την πιο συστηματική κ επιτυχημένη επίθεση κατά της ομοφοβίας κ αποδόμηση της ετεροκανονικότητας στη ροή της ανθρώπινης ιστορίας,τουλάχιστον στη Δύση.Αυτό είναι στανταράκι τοξοβολέ, take it από τον τριμέγιστο γκέι ινσομνιακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μόνη σχετική συμφωνία σήμερα στο academia είναι πως η παιδεραστία με την αρχαιοελληνική της έννοια ήταν εξαιρετικά κοινωνικά αποδεκτή όπως περιγραφόταν μυθιστοριογραφικά στην προκειμένη.Όλα τα άλλα είναι ανοιχτά στη μετάφραση κ τα οποία από την μια η συντηριτική κ ομοφοβική προπαγάνδα προσπαθεί να τα καλουπώσει στην φθίνουσα ετεροκανονικότητα κ από την άλλη το προοδευτικό ιδεολογικό μέτωπο τα αποκαθιστά στη πραγματική τους διάσταση.

 

Για τα άλλα που λες είναι οφφα να σχολιάστουν εδώ απλά σύντομα θα πω οτι εδώ είναι που με σχετικά μεγαλύτερη σιγουριά μπορούμε να πούμε πως μελλοντικά ο αριθμός των ανθρώπων οι οποίοι αυτοπροσδιορίζονται ως LGBT θα αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο καθώς τελευταία έχουμε καταφέρει μάλλον την πιο συστηματική κ επιτυχημένη επίθεση κατά της ομοφοβίας κ αποδόμηση της ετεροκανονικότητας στη ροή της ανθρώπινης ιστορίας,τουλάχιστον στη Δύση.Αυτό είναι στανταράκι τοξοβολέ, take it από τον τριμέγιστο γκέι ινσομνιακ.

What ever makes you happy brow

 

Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος θα επικρατήσει η Σιών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι παραβλέπεις όμως (εσκεμμένα πια μου φαίνεται)  την σημαντική λεπτομέρεια...

 

Ναι είχαν διαφορετικό λεξιλόγιο αλλά ποιά ήταν η λέξη για τους ομοφυλόφιλους; το κίναιδος!  πως γίνεται αν ήταν τόσο αποδεκτή η ομοφυλοφιλία η μοναδική λέξη που έχουν για να την χαρακτηρίσουν να είναι μια που έχει αρνητική σημασία;

 

Γιατι βαζεις τοσο μεγαλου μεγεθους λεξεις? Δεν ειμαστε στραβοι.

Κιναιδος ειναι αυτος που "κινει το αιδοιο" (παθητικος φουστης).

Δεν ηταν επισημως αποδεκτη η ομοφυλοφιλια. Το επισημο σπορ οπως σου ειπα ηταν η παιδεραστια.

Καθενας επαιρνε υπο τη προστασια του ενα αγορι. Με το που περνουσε στη εφηβεια, εβγαζε τα πρωτα γενεια, ο ενηλικας αρχιζε να απομακρυνεται...

Δε παραβλεπω πραγματα εσκεμμενα, απλα δε γινεται να quotαρω τα παντα.

Χαλάει τα σχέδια κάποιον το ξέρω σε αλλά όλες τις επιστήμες όπως και σε αυτή της Ιστορίας δεν κρατάμε μόνο ότι μας συμφέρει για την θεωρία μας και παραβλέπουμε τα άλλα που την αντικρούουν προκειμένω να πιστεύουμε πως ισχύει.

 

 

Ποια σχεδια μου χαλαει δηλαδη? Εγω φιλε μου ουτε gay ειμαι, ουτε και βρισκομαι σε καποιο σχεδιο για ανυψωση των gay.

Αντιθετα αμφισβητησα αν ο θηβαικος ιερος λοχος ηταν απο gay, διοτι διερωτηθηκα ποιος αλλος το εχει πει αυτο πλην του Πλουταχου.

Δεν το γράφουν τα κείμενα σε όποιο κείμενο έχω εγώ υπόψιν (και δεν διαλέγω εξαιρέσεις μιλάω για τα δημοφιλή πάνω στο ερώτημα της ομοφυλοφιλίας στα αρχαία κείμενα) δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο όλα ειναι προϊόντα παρερμηνειών και έχω αναδείξει και συγκεκριμένο χειροπιαστό παράδειγμα και σε καλώ να με ρωτήσεις για όποια άλλη περίπτωση θες να σου απαντήσω σχετικά.

Οταν θα αποκτήσεις χρόνο να ψάξεις κοίταξε μην μας δώσεις κανένα αγγλικό κείμενο η μεταφρασμένο χωρίς το πρωτότυπο αρχαίο απο δίπλα (γιατι αν δεν το κάνεις πολύ φοβάμαι θα το κάνω εγώ και θα σου χαλάσει τα σχέδια)

 

Εχεις δικιο, πρεπει να προσεξω για να "μη μου χαλασεις τα σχεδια" :)

Γιατι αγγλικο κειμενο?? Εδω διδασκεται στο ελληνικο σχολειο, πρεπει να παμε στα αγγλικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βαζεις τοσο μεγαλου μεγεθους λεξεις? Δεν ειμαστε στραβοι.

Κιναιδος ειναι αυτος που "κινει το αιδοιο" (παθητικος φουστης).

Δεν ηταν επισημως αποδεκτη η ομοφυλοφιλια. Το επισημο σπορ οπως σου ειπα ηταν η παιδεραστια.

Καθενας επαιρνε υπο τη προστασια του ενα αγορι. Με το που περνουσε στη εφηβεια, εβγαζε τα πρωτα γενεια, ο ενηλικας αρχιζε να απομακρυνεται...

Δε παραβλεπω πραγματα εσκεμμενα, απλα δε γινεται να quotαρω τα παντα.

 

Ποια σχεδια μου χαλαει δηλαδη? Εγω φιλε μου ουτε gay ειμαι, ουτε και βρισκομαι σε καποιο σχεδιο για ανυψωση των gay.

Αντιθετα αμφισβητησα αν ο θηβαικος ιερος λοχος ηταν απο gay, διοτι διερωτηθηκα ποιος αλλος το εχει πει αυτο πλην του Πλουταχου.

 

Εχεις δικιο, πρεπει να προσεξω για να "μη μου χαλασεις τα σχεδια" :)

Γιατι αγγλικο κειμενο?? Εδω διδασκεται στο ελληνικο σχολειο, πρεπει να παμε στα αγγλικα?

 

Βλέπω στα ελληνικα φυσάμε! Κιναιδος ειναι αυτός που κινεί την ντροπή...

 

Βεβαια πιο γελίο ειναι το γεγονός πως υποστηρίζεις πως το επισημο σπορ ηταν η παιδεραστία σιγονταρωντας το Τοξομπαλο..

 

Ο θεμελιωτης της θεωρίας για την Παιδεραστία στην Ελλάδα ειναι ο (σκατά στον τάφο του) Kenneth J Dovers. Καθηγητης του

 

πανεπιστημιου της Οξφορδης γράφει συστηματικα παπαριές για τον Αρχαιο Ελληνικό πολιτισμό απο το 1969. Παραδεχόμενος πως μια 

 

από της κύριες πηγές του ήταν και ο Αριστοφάνης εβγαλε ασφαλή συμπεράσματα για την ομοφυλοφυλία και την παιδεραστία στην

 

αρχαία Ελλάδα. Σαν να λεμε ο ιστορικός του μέλλοντος ειχε πηγή τον Λαζόπουλο ενα πράγμα. Η όλη φάση δεν θα ήταν εξοργιστηκά

 

κουλή αν δεν συνέτρεχε ενας και μονο λόγος. Ο κωλόγερος ηταν Φ@%#στης! Ποσο ωραίο ειναι σε εναν τοσο μεγάλο πολιτισμό να

 

ειναι τοσο αποδεκτή η ομοφυλοφιλία?! Και πόσο βολικο για τους φ$!@στηδες ανα τον κόσμο! Βλεπεις το οξυμωρο στην ολη

 

υπόθεση? Ενας gay του κερατά να προσπαθεί να βγάλει gaylords εναν ολοκληρο πολιτισμό γιατι "βολευει".... Κατι σαν και αυτο που

 

κάνει το Τοξόμπαλο στο συγκεκριμένο thread...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ενας gay του κερατά να προσπαθεί να βγάλει gaylords εναν ολοκληρο πολιτισμό γιατι "βολευει".... Κατι σαν και αυτο που

 

κάνει το Τοξόμπαλο στο συγκεκριμένο thread...

Και δε το κανει μονο στο συγκεκριμενο thread,αλλα σε ολα,και δυστυχως με την ανοχη των υπευθυνων του φορουμ..

Προφανως δε γνωριζει,οτι στην αρχαια Ελλαδα οι 'γκεουλες' δεν ειχαν δικαιωμα ψηφου αλλα ουτε να πολιτευτουν,δε πηγαιναν στρατο,δε μπορουσαν να ειναι μαρτυρες σε δικαστηρια και γενικα τους ειχαν στην απομωνοση!

Ας μη μεταφραζει την ιστορια ο καθενας οπως τον βολευει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω στα ελληνικα φυσάμε! Κιναιδος ειναι αυτός που κινεί την ντροπή...

 

 

Υπαρχουν πολλες ερμηνεις του "κιναιδου", εγω ανεφερα αυτην που φαινεται πιο σωστη.

(αυτη που ανεφερες εχει μαλλον απορριφθει απο τους ειδικους)

Βεβαια πιο γελίο ειναι το γεγονός πως υποστηρίζεις πως το επισημο σπορ ηταν η παιδεραστία σιγονταρωντας το Τοξομπαλο..

 

 

Επειδη η αληθεια συμφερει τον τοξομπαλο πρεπει να μη τη λεμε?

Ειναι παγκοσμιως γνωστο απ ολους τους ιστορικους οτι η παιδεραστεια στην αρχ.Ελλαδα ηταν ρουτινα.

Αλλα γιατι αυτο σε ενοχλει? Ειτε υπηρχε ειτε οχι, αλλαζει κατι? μειωνει μηπως το μεγαλειο της αρχ. Ελλαδας? ακυρωνει τα επιτευγματα  και τη συμβολη της στο παγκοσμιο πολιτισμο? επηρεαζει τους σημερινους ελληνες? Ασφαλως οχι.

Ο θεμελιωτης της θεωρίας για την Παιδεραστία στην Ελλάδα ειναι ο (σκατά στον τάφο του) Kenneth J Dovers. ....... Παραδεχόμενος πως μια 

 

από της κύριες πηγές του ήταν και ο Αριστοφάνης εβγαλε ασφαλή συμπεράσματα για την ομοφυλοφυλία και την παιδεραστία στην

 

αρχαία Ελλάδα. ......... Ο κωλόγερος ηταν Φ@%#στης! ..................κάνει το Τοξόμπαλο στο συγκεκριμένο thread...

 

Αρα καταληγουμε οτι ολα ειναι μια συνωμοσια του φουστη Dovers, του Αριστοφανη και του τοξομπαλου. Λογικο μου ακουγεται τελικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλες ερμηνεις του "κιναιδου", εγω ανεφερα αυτην που φαινεται πιο σωστη.

(αυτη που ανεφερες εχει μαλλον απορριφθει απο τους ειδικους)

 

Επειδη η αληθεια συμφερει τον τοξομπαλο πρεπει να μη τη λεμε?

Ειναι παγκοσμιως γνωστο απ ολους τους ιστορικους οτι η παιδεραστεια στην αρχ.Ελλαδα ηταν ρουτινα.

Αλλα γιατι αυτο σε ενοχλει? Ειτε υπηρχε ειτε οχι, αλλαζει κατι? μειωνει μηπως το μεγαλειο της αρχ. Ελλαδας? ακυρωνει τα επιτευγματα  και τη συμβολη της στο παγκοσμιο πολιτισμο? επηρεαζει τους σημερινους ελληνες? Ασφαλως οχι.

 

Αρα καταληγουμε οτι ολα ειναι μια συνωμοσια του φουστη Dovers, του Αριστοφανη και του τοξομπαλου. Λογικο μου ακουγεται τελικα :)

 

Αυτή που "σου" φαίνεται πιο σωστή επρεπε να πεις.

 

Η στοχευμένη γενίκευση του στυλ: ειναι γνωστό απ όλους τους ιστορικούς, ακούγεται σαν απόσπασμα απο προεκλογικό λόγο. Το εψαξες να δεις ποιοι ιστορικοι γράφουν αυτά που γράφουν για την αρχαία Ελλάδα? 

 

Πόσο πιθανό το βρίσκεις να μπορεσεις να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για τους Ελληνες σε 1000 χρόνια από τώρα με βάση τα κείμενα του Λαζόπουλου? Ε ο Dovers μας φλωμοσε στην μαλακία ερμηνεύοντας Αριστοφάνη.

 

Ποσο βολικό σου ξαναλέω ειναι να λες: Και στην αρχαία Ελλάδα με τα τόσα επιτεύγματα και την τεράστια συμβολή στον παγκόσμιο πολιτισμό η ομοφυλοφιλία ακόμα και η παιδεραστία ήταν απόλυτα φυσιολογικές... Σε βάζει στο τρυπάκι να σκεφτείς, αφού οι αρχαίοι μεγαλούργησαν και εφτασαν εκεί που εφτασαν μήπως ήξεραν καλύτερα από εμας...??? ΕΕεε?

 

Το τοξόμπαλο ανοιγει ενα thread με δεδομένα τα περι ομοφυλοφιλίας και παιδεραστίας και ψάχνει να βρεί το παραδειγμα την Αρχαίας Ελληνική οικογένειας Φ@#%στηδων. Οσο πιο γνωστοί τόσο πιο καλά... Λογικό μου ακούγεται τελικα... Κουβέντα να κάνουμε :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω λίιιιιγη παραπάνω προσοχή στους χαρακτηρισμούς, είναι έτσι κι αλλιώς λεπτές οι γραμμές σε τέτοιου είδους θέματα.

Πρίτι πλιζ.

with cherry on top?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...