Προς το περιεχόμενο

Η ομοφυλοφιλία στην Ελληνική μυθολογία


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτος απο τον Πλουταρχο, ποιος αλλος εχει ισχυριστει οτι ο θηβαικος ιερος λοχος ηταν ομοφυλοφιλικος?

 

Οι αρχαιοι ελληνες ηταν πρωτα παιδεραστες, μετα φουστηδες.

 

Θυμαμαι οταν καναμε μαθημα ενα βιβλιο του Πλουταρχου, ρωτουσαν το Σωκρατη αν ψαχνει τον Αλκιβιαδη, ο Σωκρατης απαντα οτι κατι αλλο του απεσπασε τη προσοχη και απορημενοι τον ρωτουν "μα τι μπορει να ηταν πιο σημαντικο απο την ομορφια του Αλκιβιαδη"?... ειχε πεσει πολυ γελιο στη μεταφραση του κειμενου.

Ο Αλκιβιαδης αργοτερα προκαλεσε τη καταστροφη των Αθηναιων στη σικελικη εκστρατεια, αφου τους προδωσε στους σπαρτιατες. Στη συνεχεια κατεφυγε στη Περσια οπου εκανε κατασταση με τη γυναικα του βασιλια.

Δεν λέει ο πλούταρχος ότι ο ιερός λόχος ήταν παιδεραστές και γκέι αυτά τα λένε οι γκέι ακτιβιστές...

 

Το πρόβλημα είναι στην λέξη Έρωτας που χρησιμοποιούμε σήμερα με άλλη έννοια απότι στην αρχαιότητα (πχ όπως οι άγλοι λένε screwing και εννοούνε... καταλάβατε και όχι βίδωμα :P )

 

Υπάρχουν οι λέξεις Ερωμένος και Εραστής...

 

που απλά σημαίνουν Μαθητής και Δάσκαλος (η "ερώτηση" που γράφεται με τον ίδιο τρόπο απο εκει βγαίνει, η ερώτηση ειναι αυτό που κάνει αυτός που θέλει να μάθει κάτι, ποιος ειναι αυτός που θέλει και άρα χρειάζεται να μάθει κάτι; ο μαθητής (σήμερα) που τότε η λέξη για αυτό ήταν ο Ερωμένος αυτός που ερωτά δηλαδή, Μεθυσμένος αυτός που μεθά κτλ )

 

και δεν υπάρχει τίποτα άλλο "σοκαριστικό" όλα τα συμπεράσματα των γκέει ακτιβιστών στηρίζονται απο αυτές τις δύο λέξεις και μόνο, τα υπόλοιπα θεωρούνται "υπονοούμενα" λόγω παρεξήγησης της λέξης πχ Ο εραστής δείχνει την τέχνη στον ερωμένο και καλά αυτό ειναι υπονοούμενο τύπου "τι τέχνη δείχνει ο εραστής στον ερωμένο απο την στιγμή που θεωρούμε ότι εραστής ειναι ο ερωτικός σύντροφος; άρα σου λέει ο άγγλος γκέι ακτιβιστής με το μυαλό που κουβαλάει ότι μάλλον παρτουζώνονται εδώ."  και απλά λέει οτι ο δάσκαλος δείχνει την τέχνη στον μαθητή.

 

Απλά ο Έρωτας δεν έχει την ίδια σημασία με την σημερινή Ο πλατωνικός έρωτας για παράδειγμα δεν ήταν δηλαδή το να θέλεις κάποιον σεξουαλικά και απλά ποτέ να μην έχεις/θέλεις να κάνεις σεξ μαζί του.

 

 

Ο Έρωτας ήταν αυτό που νιώθεις για το οτιδήποτε σε ενδιαφέρει (ερασιτέχνης λέμε) δηλαδή πχ για τα μαθηματικά νιώθεις έρωτα γιατι ψάχνεις να μάθεις τα πάντα γύρο απο αυτά (εαν είσαι μαθηματικός)

 

Για την μουσική νιώθεις έρωτα έαν σου αρέσει η μουσική κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Υπενθυμίζεται στα μέλη ότι προσωπικές επιθέσεις δεν είναι αποδεκτές εδώ. 

 

Για όσους έχουν ασθενή μνήμη ή δεν έχουν καν διαβάσει τους κανόνες, υπενθυμίζω (για τελευταία φορά) τους Όρους Χρήσης του forum και ιδίως την ακόλουθη παράγραφο:

 

«Ιδιαίτερα τα μέλη οφείλουν [...] να σέβονται τους συνομιλητές τους, ιδίως όταν διαφωνούν με τις απόψεις τους, έχοντας υπ’ όψιν τους ότι είναι θεμιτή η κριτική στις ιδέες αλλά όχι στους ανθρώπους που τις εκφέρουν, αποφεύγοντας εκφράσεις που θίγουν τον σεξουαλικό προσανατολισμό ή τις πολιτικές, αθλητικές ή άλλες προτιμήσεις του κάθε μέλους.»

 

Άλλη υπενθύμιση δεν θα υπάρξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει ο πλούταρχος ότι ο ιερός λόχος ήταν παιδεραστές και γκέι αυτά τα λένε οι γκέι ακτιβιστές...

 

Εγω δεν ειπα οτι ο Πλουταρχος λεει οτι ο ιερος λοχος ηταν παιδεραστες, συνιστω να διαβαζεις πιο προσεκτικα αυτα που γραφονται.

 

Το οτι ο Πλουταρχος κατονομαζει ως ομοφυλοφιλους τους ιερολοχιτες ειναι δεδομενο.

 

 

 

και δεν υπάρχει τίποτα άλλο "σοκαριστικό"

 

Ποιος σοκαριστηκε?

 

Διαβαζοντας το post σου, απ οτι καταλαβα εσυ θεωρεις οτι στην αρχαια Ελλαδα δεν υπηρχε ομοφυλοφυλια?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι ο Πλουταρχος κατονομαζει ως ομοφυλοφιλους τους ιερολοχιτες ειναι δεδομενο. :confused: :fear:

 

Καταρχήν πως γίνεται να κατονομάζει τους ιερολοχίτες ομοφυλόφιλους απο την στιγμή που δεν υπάρχει η λέξη ομοφυλόφιλος στην αρχαία ελληνική γραμματεία; μαρέσει και η τεράστια σιγουριά σου "είναι δεδομένο" για ποιο χωρίο μιλάς δείξτο μας να το δούμε...

 

Άσε που μόλις εξήγησα πιο πάνω ποιος είναι ο λόγος για τον οποίο γίνεται το σούσουρο απο μερικούς για τους ιερολοχίτες.  παρέλειψες να το διαβάσεις; ή διαφωνείς για την ερμηνεία των λέξεων Ερωμένος και Εραστής;

 

 

 

 

 

Διαβαζοντας το post σου, απ οτι καταλαβα εσυ θεωρεις οτι στην αρχαια Ελλαδα δεν υπηρχε ομοφυλοφυλια?...

 

Αρχίσαμε τις τοξοβολιές....

 

Ναι θες να είσαι γκέη ορέα good for you

 

Αλλά την μερίδα των γκέι που θέλει να τα κάνει όλα gay για να αυτοεπιβεβαίωθεί πως είναι νορμάλ το να είσαι gay ποτέ δεν την κατάλαβα.

 

λες και για να μην έχουν υποσυνείδητα ερινύες(και αυτές λεσβίες να υποθέσω) που είναι gay θα πρέπει ο θεός να γράψει σε πέτρινη πλάκα its ok to be gay μαζί με τις 10 εντολές.... έλεος

 

Όλα αυτά περι αρχαίων είναι μούφες παρερμηνείες γκέι ακτιβιστών.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους γκέι και δεν αμφιβάλω ότι στους εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους μέσα στην αρχαία Ελλάδα κάποιοι (θα μου έκανε εντύπωση αν πλησιάζανε 4ψίφιο αριθμό σίγουρα όχι πάνω απο 1000) να κάνανε σεξ με το ίδιο φύλο είτε συστηματικά είτε περιστασιακά

 

Σίγουρα ήταν όμως τρομερή μειοψηφία, σίγουρα δεν ήταν κανένας γνωστός (ιστορικά) ή θεός και γενικά γνωστό πρόσωπο και σίγουρα δεν υποστήριζαν οι αρχαίοι την ομοφυλοφιλία... (το σίγουρα βγαίνει απο τα γραπτά και απο το ήθος την ηθική και τα αξιώματα τους)

 

Και επιδή θα μπορούσαν να γραφτούν σελίδες επι σελίδων πάνω στο θέμα εγώ θα πω το απλό και εξής:

 

Η αρχαία ελληνική γλώσσα η τόσο πλούσια και παράλληλα απόλυτα σαφής δεν έχει τις λέξεις ετεροφυλόφιλος και ομοφυλόφιλος (αυτές τις συναντάμε σε γραπτά μετά τον 19 αιώνα πρίν δεν υπάρχουν) η πρώτη γιατι δεν χρειάζεται λέξη για να περιγράψεις το αυτονόητο και η δεύτερη γιατι είχαν άλλη λέξη όχι τόσο "political correct" για τις μέρες μας. η λέξη ήταν κίναιδος δηλαδή ο κινών την αιδώ, «ο τε ποιών ο τε πάσχων παρά το την αιδώ κινείν»

Αυτός δηλαδή που προκαλεί(κινεί)  την (κοινή) αιδώ δηλαδή την ντροπή. δείγμα πως οι αρχαίοι δεν ήταν gaysociety όπως πολλοί σύγχρονοι gay ακτιβιστές της δύσης για κάποιον λόγο παλεύουν να τους κάνουν... λες και αν ήταν οι αρχαίοι gay θα νομιμοποιήσουν μέσα τους την επιλογή τους... δεν τους φτάνει η ελευθερία που έχουν να την ασκήσουν πρέπει να υπάρχει και μια ιστορική δικαίωση ... τέτοια πράματα μόνο άνθρωποι με τύψεις κινηγάνε να αποκτήσουν και γιαυτό δεν καταλαβαίνω την συμπεριφορά τους... υποτίθεται πως ειναι οκ οι ίδοι με την επιλογή τους.

 

 

τώρα όποιος πεινάει καρβέλια ονειρεύεται... και γενικά έχω παρατηρήσει ότι οι γκέι όλους γκέι ή κρυφούς τους βλέπουν... άκου εκεί ο Αχιλλέας ήρωας των αθανάτων Μυρμιδόνων να είναι nancy :P

 

Επεξ/σία από Mr_Proper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι αναγκάζομαι να ποστάρω από την γαμαουα Βραζιλία για να πω οτι είστε οφφ είναι μια πρωτιά μου στο Ινσο.Ξαναλέμε δεν μας ενδιαφέρει η ομοφυλοφιλία γενικά κ αόριστα στην Αρχαία Ελλάδα.Το νήμα είναι για την μυθολογία.Οι  ιστορικά αποδεδειγμένα γκέι Θηβαίοι Ιερολοχίτες κ λοιπά πραγματικά/ιστορικά πρόσωπα δεν είναι το αντικείμενο του νήματος.Μείνετε στο θέμα κ βρείτε μας κανα μύθο ειδικά για γυναίκες διότι δεν έχω καταφέρει να βρω ούτε έναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι αναγκάζομαι να ποστάρω από την γαμαουα Βραζιλία για να πω οτι είστε οφφ είναι μια πρωτιά μου στο Ινσο.Ξαναλέμε δεν μας ενδιαφέρει η ομοφυλοφιλία γενικά κ αόριστα στην Αρχαία Ελλάδα.Το νήμα είναι για την μυθολογία.Οι  ιστορικά αποδεδειγμένα γκέι (δεν θες δεν θες αλλά το χωρίς επιχειρήματα προπαγανδιστικό καρφάκι σου να το πετάξεις όμως αυτό οι τούρκοι κάπως το λένε) Θηβαίοι Ιερολοχίτες κ λοιπά πραγματικά/ιστορικά πρόσωπα δεν είναι το αντικείμενο του νήματος.Μείνετε στο θέμα κ βρείτε μας κανα μύθο ειδικά για γυναίκες διότι δεν έχω καταφέρει να βρω ούτε έναν.

Σαν 5χρονο κάνεις....

 

 

Αφού δεν έχεις το κουράγιο να απαντήσεις (με την δικαιολογία ότι απαξιείς να υποθέσω) τουλάχιστον ζήτα αυτό που πραγματικά θέλεις!

 

 

Τοξοβόλος: "Δεν με νοιάζει η πραγματικότητα για την ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα θέλω να έχω μια συγκεκριμένη ιδέα για το τι συνέβη και δεν με νοιάζει αν ισχύει φτάνει που με βολεύει... αυτό που ζητάω ειναι νουβέλες και φανταστικές ιστορίες που να έχουν μέσα καλιαρντά καταστάσεις με θεούς και δαίμονες στο φόντο της αρχαίας Ελλάδας να γουστάρω γιατι έτσι την βρίσκω εγώ "

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν 5χρονο κάνεις....

 

 

Εμένα από την άλλη αυτά τα αγχωτικά κουλά με μπολντ,κόκκινα,υπογραμμίσεις,τρολιές κ λοιπές υστερίες κάθε φορά που η ομοφυλοφιλία και η Αρχαία Ελλάδα συναντιούνται μου κάνει για κάργα  αμυντική συμπλεγματική συμπεριφορά.Το οτι μερικοί έχουν βαρύ νταλκά να μην φαίνεται συσχετισμός των δύο είναι γνωστό κ πραγματικά κουραστικό.Δεν αρνούμαι από την άλλη πως όντως γουστάρω κάργα το γεγονός πως έχει επικρατήσει διεθνώς η εικόνα των gaygreeks αρχαίων ελλήνων ούτε μπόρω να κρύψω το πόσο με διασκεδάζει οτι αυτή η διεθνής εικόνα τυρανάει βασανιστικά το ελλαδιστανικό συντηριτικό psyche.

 

Απλά στην προκειμένη προτείνω να αφήσετε στην άκρη τις κουραστικές ανασφάλειες σας μην τυχόν κ σας βγεί (το ήδη established παγκοσμίως) το όνομα των gaygreeks,να παραμερίσετε (όσο αντέχετε τεσπά) το ''φλέγον'' πως όλη η παγκόσμια κοινότητα θεωρεί τους αρχαίους έλληνες τους μεγαλύτερους κ πιο επιτυχημένους γκέι όλων των εποχών κ να μείνετε οντοπικ στην μυθολογία.

 

Προσπαθούμε να δώσουμε σημείο αναφοράς μέσω της μυθολογίας για τους Έλληνες LGBT ,εαν δεν μπορείτε να προσφέρετε πέρα από το να μας λέτε κουραστικά/νευρωτικά κ επαναλληπτικά πως η ομοφυλοφιλία ήταν ανύπαρκτη στην Αρχαία Ελλάδα κ να μας τα πρήζετε συνέχεια για το πόσο γκέι δεν ήταν οι αρχαίοι Έλληνες καλύτερα για την ψυχική σας ισορροπία θα ήταν να ποστάρετε αλλού κ όχι στο υπέροχα τοξοβολικά φάμπιουλους νήμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από την άλλη αυτά τα αγχωτικά κουλά με μπολντ,κόκκινα,υπογραμμίσεις,τρολιές κ λοιπές υστερίες κάθε φορά που η ομοφυλοφιλία και η Αρχαία Ελλάδα συναντιούνται μου κάνει για κάργα  αμυντική συμπλεγματική συμπεριφορά.Το οτι μερικοί έχουν βαρύ νταλκά να μην φαίνεται συσχετισμός των δύο είναι γνωστό κ πραγματικά κουραστικό.Δεν αρνούμαι από την άλλη πως όντως γουστάρω κάργα το γεγονός πως έχει επικρατήσει διεθνώς η εικόνα των gaygreeks αρχαίων ελλήνων ούτε μπόρω να κρύψω το πόσο με διασκεδάζει οτι αυτή η διεθνής εικόνα τυρανάει βασανιστικά το ελλαδιστανικό συντηριτικό psyche.

 

Απλά στην προκειμένη προτείνω να αφήσετε στην άκρη τις κουραστικές ανασφάλειες σας μην τυχόν κ σας βγεί (το ήδη established παγκοσμίως) το όνομα των gaygreeks,να παραμερίσετε (όσο αντέχετε τεσπά) το ''φλέγον'' πως όλη η παγκόσμια κοινότητα θεωρεί τους αρχαίους έλληνες τους μεγαλύτερους κ πιο επιτυχημένους γκέι όλων των εποχών κ να μείνετε οντοπικ στην μυθολογία.

 

Προσπαθούμε να δώσουμε σημείο αναφοράς μέσω της μυθολογίας για τους Έλληνες LGBT ,εαν δεν μπορείτε να προσφέρετε πέρα από το να μας λέτε κουραστικά/νευρωτικά κ επαναλληπτικά πως η ομοφυλοφιλία ήταν ανύπαρκτη στην Αρχαία Ελλάδα κ να μας τα πρήζετε συνέχεια για το πόσο γκέι δεν ήταν οι αρχαίοι Έλληνες καλύτερα για την ψυχική σας ισορροπία θα ήταν να ποστάρετε αλλού κ όχι στο υπέροχα τοξοβολικά φάμπιουλους νήμα μου.

Αν σου φαίνονται κουλά τα κόκκινα να μην απαντάς κουλά με μπηχτές αν έχεις μια γνώμη να μπορείς να την στηρίζεις.

 

απο εκει και πέρα μέχρι τον βαρύ νταλκά διάβασα (θα διαβάσω κάποια στιγμή και το υπόλοιπο απλά αποφάσισα να απαντήσω για αυτό τώρα και αν έχει νόημα να σχολιάσω κατί απο αυτά που ακολουθούν θα κάνω edit.)

 

Δεν είναι καθόλου βαρύς νταλκάς ή μάλλον είναι αλλά απο το μέρος το δικό σου (και συμπτωματικά ολοι όσοι έχουν ίδια άποψη με εσένα ούτε οργανωμένοι να ήσασταν)

 

Όταν λες πχ η γή είναι επίπεδη

 

και εγώ σου λέω δεν είναι επίπεδη γιατι πχ αν δείς ενα πλοίο να έρχεται στον ορίζοντα θα δείς πρώτα την μούρι του , ότι αν βάλεις δύο πασσάλους με 500 μέτρα απόσταση ο ένας απο τον άλλο οι γωνιές της σκιάς τους θα είναι διαφορετικές κτλ

 

 

και μετά δέχεσαι απαντήσεις του τύπου

 

 

καλά καλά η γή όμως είναι επίπεδη.... χωρίς αντι επιχείρημα και χωρίς να λένε τουλάχιστον γιατι δεν τους ικανοποιούν τα δικά σου επιχειρήματα αυτό δεν είναι νταλκάς.

 

Απλά δεν θα κάτσω με το ζόρι να πω πως είναι επίπεδη η γή για να σας ευχαριστήσω.... κάνετε δηλώσεις σε δημόσιο φόρουμ πολλοί άνθρωποι που δεν ξέρουν για το θέμα (μπορεί και μικρά παιδιά) θα τις δούνε και αν δούνε 10 άτομα να λένε κάτι έστω και χωρίς επιχειρήματα θα το πιστέψουν ή θα τους επηρεάσει απλά λόγω του αριθμού αυτών που συμφωνούν....

 

Αν λοιπόν βλέπω να συζητείται κάτι το οποίο δεν είναι αληθές και αφορά και εμένα (γιατι αν μη τι άλλο η ιστορία αφορά όλους μας) τότε νιώθω πως πρέπει να πω την άποψη μου και το που την βασίζω....

 

και αν επιμένω το κάνω γιατι πολύ απλά πάει να προσπεραστεί η άποψη απλά με το έτσι θέλω χωρίς να επιδεικνύεται κάποιος λόγος για το γιατι να προσπεραστεί...

 

 

Αν ζητούσες ακριβώς όπως έγραψα εγώ πιο πάνω αυτά που πραγματικά θέλεις (κατα την άποψη μου βάση των όσων ειπώθηκαν μέχρι τώρα) εγώ ούτε που θα ασχολούμουν γιατι είναι δικαίωμα σου να ζητήσεις ότι υλικό θές. (ή ακόμη και να σου έστελνα μερικά παραμυθάκια που να μιλάνε για γκέι ήρωες θεούς κτλ γιατι να μην βοηθήσω αν μπορώ; )

 

 

Αφού όμως πας να πλασάρεις ότι αυτό το υλικό είναι πραγματικότητα δεν θα το αφήσω, εκτός και αν τελικά έχεις δίκαιο τότε ναι θα υποχωρήσω αλλά για να έχεις δίκαιο θα πρέπει να το αποδείξεις με στοιχεία που να βγάζουν τα δικά μου ψευδή (καθαρά θεωρητικά γιατι δεν ξέρω πως θα μπορούσε να συμβεί αυτό )

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από την άλλη αυτά τα αγχωτικά κουλά με μπολντ,κόκκινα,υπογραμμίσεις,τρολιές κ λοιπές υστερίες κάθε φορά που η ομοφυλοφιλία και η Αρχαία Ελλάδα συναντιούνται μου κάνει για κάργα  αμυντική συμπλεγματική συμπεριφορά.Το οτι μερικοί έχουν βαρύ νταλκά να μην φαίνεται συσχετισμός των δύο είναι γνωστό κ πραγματικά κουραστικό.Δεν αρνούμαι από την άλλη πως όντως γουστάρω κάργα το γεγονός πως έχει επικρατήσει διεθνώς η εικόνα των gaygreeks αρχαίων ελλήνων ούτε μπόρω να κρύψω το πόσο με διασκεδάζει οτι αυτή η διεθνής εικόνα τυρανάει βασανιστικά το ελλαδιστανικό συντηριτικό psyche.

 

Απλά στην προκειμένη προτείνω να αφήσετε στην άκρη τις κουραστικές ανασφάλειες σας μην τυχόν κ σας βγεί (το ήδη established παγκοσμίως) το όνομα των gaygreeks,να παραμερίσετε (όσο αντέχετε τεσπά) το ''φλέγον'' πως όλη η παγκόσμια κοινότητα θεωρεί τους αρχαίους έλληνες τους μεγαλύτερους κ πιο επιτυχημένους γκέι όλων των εποχών κ να μείνετε οντοπικ στην μυθολογία.

 

Προσπαθούμε να δώσουμε σημείο αναφοράς μέσω της μυθολογίας για τους Έλληνες LGBT ,εαν δεν μπορείτε να προσφέρετε πέρα από το να μας λέτε κουραστικά/νευρωτικά κ επαναλληπτικά πως η ομοφυλοφιλία ήταν ανύπαρκτη στην Αρχαία Ελλάδα κ να μας τα πρήζετε συνέχεια για το πόσο γκέι δεν ήταν οι αρχαίοι Έλληνες καλύτερα για την ψυχική σας ισορροπία θα ήταν να ποστάρετε αλλού κ όχι στο υπέροχα τοξοβολικά φάμπιουλους νήμα μου.

Καλά τα λες. Το θέμα είναι ότι μόνο εσύ ασχολείσαι στο φόρουμ αυτό με τέτοια ζητήματα γιατί τυχαίνει να είσαι εσύ ομοφυλόφιλος (κρίνοντας από το προφίλ σου) και θες να δεις την γνώμη μας. Πραγματικά, στα αρχίδια του κάθε ξένου αν ήμασταν gayreeks γιατί ό,τι και να ήμασταν, δημιουργήσαμε τον πολιτισμό. Οπότε, ας γράψουμε στα τέτοια μας και τις μυθολογίες και τις πραγματικότητες για τους gay και ας πάμε να φάμε μπουγάτσα :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δεν θα το αφήσω

 

Ιντερνετικός όρκος ''αγνότητας'' της Αρχαίας Ελλάδας ένα πράγμα ε?Φάση σύγχρονος ταγμένος μακεδονομάχος δηλαδής μπρο?

 

Καλά κάνε το κομμάτι σου,απλά υπογραμμίζω πως εσένα σε ενδιαφέρει να εμπλακείς (επειδή έχεις τα θέματα σου βρε αδερφέ) σε μια προσπάθεια εκτροχιασμού του νήματος μου μπλέκοντας οφτοπικιές (για το ιστορικό aspect της ομοφυλοφιλίας ενώ το θέμα μας είναι η μυθολογία) απλά κ μόνο επειδή δεν αντέχεις την ύπαρξη του.Νομίζω κάνει μπαμ.

 

Θα το ξεπεράσεις όμως με λίγο τοξοβολική εκπαίδευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιντερνετικός όρκος ''αγνότητας'' της Αρχαίας Ελλάδας ένα πράγμα ε?Φάση σύγχρονος ταγμένος μακεδονομάχος δηλαδής μπρο?

 

Καλά κάνε το κομμάτι σου,απλά υπογραμμίζω πως εσένα σε ενδιαφέρει να εμπλακείς (επειδή έχεις τα θέματα σου βρε αδερφέ) σε μια προσπάθεια εκτροχιασμού του νήματος μου μπλέκοντας οφτοπικιές (για το ιστορικό aspect της ομοφυλοφιλίας ενώ το θέμα μας είναι η μυθολογία) απλά κ μόνο επειδή δεν αντέχεις την ύπαρξη του.Νομίζω κάνει μπαμ.

 

Θα το ξεπεράσεις όμως με λίγο τοξοβολική εκπαίδευση

Συνεχίζεις το κουλό στυλάκι (μάλλον επειδή δεν μπορείς και αλλιώς)

 

Offtopic γιατι;  Αν ισχύουν τα όσα λέω συνεπάγεται ότι δεν υπάρχει και σχετική με αυτό που ζητάς μυθολογία...

 

Γιατι την μυθολογία οι ίδιοι Έλληνες την γράψανε... όχι άλλοι οπότε αν δεν ήταν YMCA δεν θα γράφανε και YMCA μυθολογία τόσο απλό.

 

Και τέλος μια χαρά αντέχω την ύπαρξη του δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμη και αν ήταν αληθινά όλα αυτά δεν με ενοχλεί η ιδέα ότι οι ιερολοχίτες ήταν παιδέρες και γκέι καθόλου όμως μια χαρά θα ζήσω και έτσι.

 

Απλά δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να το πιστέψω γιατι δεν υπάρχει κανένα στοιχείο για αυτό

 

 

Υπάρχει;

 

απόδειξέ το όμως

 

 

και μετα χαράς να συμφωνήσω.

 

 

Τα θέματα όμως πολύ φοβάμαι τα έχεις εσύ γιατι εσύ για κάποιο λόγο δεν θέλεις να αποδεχθείς ότι οι αρχαίοι δεν ήταν γκέι (ως επι τον πλείστων) η μυθολογία δεν ήταν γεμάτη γκέι κτλ

 

τρελαίνεσαι μόνο στην ιδέα ότι δεν ήταν οι πρόγονοι και τα παραμύθια τους τσιριμπιμ τσιριμπόμ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδες να ήδη έβαλες στο μυαλό του παιδιού αυτού ότι παίζει να υπήρξε φαινόμενο gaygreeks στην αρχαιότητα... να γιαυτό κάθομαι και επιμένω.

 

 

Με όλη την γκέι αγάπη μου αλλά αυτό εσένα φθείρει,άσε που σε κάνει κ να φαίνεσαι καρατρολ με ένα κάρο ζητηματάκια.Να μπεις τώρα στη φάση να παλέψεις μια ήδη εδραιωμένη αντίληψη παγκοσμίως μέσω οφτοπικ σε ένα εντελώς διαφορετικό νήμα τι εξυπηρετεί πέρα από το να αυτοματίζεις αντιδράσεις εκείνων που έχουν διαφορετική γνώμη?Έτσι αναπόφευκτα οδηγούμαστε σε φλεημ κ σπαμαρίσματα.Εκτός κ αν ο σκοπός σου είναι να κλειδωθεί το νήμα απλά κ μόνο επειδή δε το αντέχεις.

 

Τεσπά,δεν θα δώσω άλλο βήμα στα ζητήματα που μπορεί να έχεις διότι ως ο ''κακός γκέι άγγλος ακτιβιστής'' που είμαι με ενδιαφέρει πραγματικά να δώσω ένα forum κ μια προσπάθεια ενός κάποιου narrative για τους Έλληνες LGBT.Μερικοί μπορεί να κάνουν πιο εύκολα relate με το θέμα έστω κ μέσω στοιχείων που θεωρούν κομμάτι της κουλτούρας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλη την γκέι αγάπη μου αλλά αυτό εσένα φθείρει,άσε που σε κάνει κ να φαίνεσαι καρατρολ με ένα κάρο ζητηματάκια.Να μπεις τώρα στη φάση να παλέψεις μια ήδη εδραιωμένη αντίληψη παγκοσμίως μέσω οφτοπικ σε ένα εντελώς διαφορετικό νήμα τι εξυπηρετεί πέρα από το να αυτοματίζεις αντιδράσεις εκείνων που έχουν διαφορετική γνώμη?Έτσι αναπόφευκτα οδηγούμαστε σε φλεημ κ σπαμαρίσματα.Εκτός κ αν ο σκοπός σου είναι να κλειδωθεί το νήμα απλά κ μόνο επειδή δε το αντέχεις.

 

Τεσπά,δεν θα δώσω άλλο βήμα στα ζητήματα που μπορείς να έχεις διότι ως ο ''κακός γκέι άγγλος ακτιβιστής'' που είμαι με ενδιαφέρει πραγματικά να δώσω ένα forum κ μια προσπάθεια ενός κάποιου narrative για τους Έλληνες LGBT.Μερικοί μπορεί να κάνουν πιο εύκολα relate με το θέμα έστω κ μέσω στοιχείων που θεωρούν κομμάτι της κουλτούρας τους.

Το εδραιωμένη σχετικό...

 

Απλά ακούστα το έχουν οι average joe άσχετοι ξένοι γιατι πολύ απλά άτομα σαν εσένα το πλασάρουν παντού και επειδή φοβούνται την ταμπέλα του ομοφοβικού απο την μια και απο την άλλη χέστηκαν για το τι γινόταν πριν 3000 χρόνια σε ένα μέρος που καμία σχέση δεν έχουν με αυτό απλά παπαγαλίζουν.

 

Και πάλι όμως προπαγανδίζεις γιατι λες ας πούμε εδραιωμένη εγώ συμφωνώ στο ότι παίζει πολλοί στο εξωτερικό σε ενα γκάλοπ ας πούμε να απαντήσουν σχετικά σε αυτό... δύσκολα όμως πάνω απο το 50% πιθανώς 40% ή λιγότερο και με καμία παναγία πάνω απο 60% (και κυρίως σε χώρες όπως Αγγλία και Αμερική... στην γερμανία τις σκανδιναβικές γαλλία κτλ που ασχολούνται λίγο παραπάνω δεν νομίζω τα ποσοστά να ειναι μεγάλα)

 

Άσε που πολλοί απο αυτούς νομίζουν ότι αρχαίοι έλληνες και Ρωμαίοι ειναι το ίδιο πράμα....

 

Οι Ρωμαίοι ναι ήταν πιο πολύχρωμοι αυτό όντως είναι αλήθεια.

 

Και οι πανεπιστημιακοί που συμφωνούνε με αυτό(και ειναι μειοψηφία)  η συντριπτική τους πλειοψηφία ειναι κυριολεκτικά εγγεγραμμένοι γκέι ακτιβιστές... θα κάτσω να το ξανασκαλίσω αν δεν πιστεύεις σε παλιότερο θέμα πάντως σχετικά με τους ιερολοχίτες τα 2 βασικά βιβλία που ξεκίνησαν αυτή την ιδέα ήταν γραμμένα απο έναν τύπο που ήταν ιστορικός μεν και καθηγητής αλλά επίσης γκέι ακτιβιστής (και μάλιστα αν θυμάμαι καλά το ανέφερε αυτό και στο link της wikipedia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...