Προς το περιεχόμενο

Divinity: Original Sin 2


Despotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Είναι mods, τουλάχιστον τα περισσότερα από ότι θυμάμαι, community mods για την ακρίβεια που έγιναν curated και implemented από την Larian.

Aμα είναι η πρώτη σου φορα ίσως καλύτερα να μην βάλεις κανένα. Τι περιέχει το gift bag 4?

Λογικά ότι λέει εδώ: https://divinityoriginalsin2.wiki.fextralife.com/Goodie+Bags

Οι περισσότεροι τότε που το παίξατε είχατε βάλει κανένα; Το βλέπω λίγο μπούσουλα το θέμα με αυτά. Επειδή ακόμα χαρακτήρα δεν επέλεξα 😋 δεν βλέπω επιλογή στα settings για enable - disable αυτών των Mods. Στην ουσία δεν μπορώ να δω τι έχω αν έχω εγκαταστήσει (που δεν με ρώτησε το game). Απλά στην αρχική εικόνα βλέπω αριστερά ένα σαν πουγκί που μου λέει ότι το gift bag 4 έχει automatically installed 🤔

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2023 στις 9:43 ΜΜ, liakinen είπε

Λογικά ότι λέει εδώ: https://divinityoriginalsin2.wiki.fextralife.com/Goodie+Bags

Οι περισσότεροι τότε που το παίξατε είχατε βάλει κανένα; Το βλέπω λίγο μπούσουλα το θέμα με αυτά. Επειδή ακόμα χαρακτήρα δεν επέλεξα 😋 δεν βλέπω επιλογή στα settings για enable - disable αυτών των Mods. Στην ουσία δεν μπορώ να δω τι έχω αν έχω εγκαταστήσει (που δεν με ρώτησε το game). Απλά στην αρχική εικόνα βλέπω αριστερά ένα σαν πουγκί που μου λέει ότι το gift bag 4 έχει automatically installed 🤔

Κάνει μερικά πράγματα πιο εύκολα, ειδικά αυτό με το source/μάνα. Κάπως από το main menu μπορείς να τα disable, δεν θυμάμαι πάει καιρός. Διάβασε τις αλλαγές και αποφάσισε, προσωπικά δεν έβαλα νομίζω ποτε mod.

ps. sorry για το late reply. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 9:43 ΜΜ, liakinen είπε

Λογικά ότι λέει εδώ: https://divinityoriginalsin2.wiki.fextralife.com/Goodie+Bags

Οι περισσότεροι τότε που το παίξατε είχατε βάλει κανένα; 

Μπα τίποτα!

Τι party έφτιαξες; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

Μπα τίποτα!

Τι party έφτιαξες; :)

Την μαύρη μου την τύφλα έφτιαξα 😛 έχω χάσει την μπάλα. Προχθές δύο ώρες ήμουν στο Character Creation Screen και δεν έκανα τίποτα. Έβλεπα απλά την οθόνη και με έβλεπε και αυτή.

Διάβασα όλο το παρόν thread και κάποιους οδηγούς στο δίκτυο (μερικοί θέλουν 3 - 4 μήνες από χρόνο με τις λεπτομέρειες που έχουν, best build ο ένας best build ο άλλος κτλ).

Αποφάσισα να πάρω τον Ifan και να τον κάνω Warrior (αλλά στην αρχή τι Attributes, Skills, Tags κτλ να βάλω δεν ξέρω). 

Λίγο χαοτικό για την ηλικία μου έχω την εντύπωση ότι είναι.

2Hand warrior τι Class θέλει για να βγει; Warrior μόνο ή και από Knight; Ρωτάω χαζά ίσως αλλά γεράματα 😋

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude έχει respec οποτε δεν υπάρχει θέμα. Ξεκινα και πειραματίσου, αυτό είναι. Συμβουλή μου είναι το party σου να έχει πάντα διαφορετικά skills, spells, etc. Θα σου πρότεινα έναν melee, έναν ranged και δυο mages, έναν offensive και έναν defensive. Επίσης δώσε στον main char σου το pet perk. Αυτά, go forth my son, adventure awaits! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakinen είπε

Την μαύρη μου την τύφλα έφτιαξα 😛 έχω χάσει την μπάλα. Προχθές δύο ώρες ήμουν στο Character Creation Screen και δεν έκανα τίποτα. Έβλεπα απλά την οθόνη και με έβλεπε και αυτή.

Διάβασα όλο το παρόν thread και κάποιους οδηγούς στο δίκτυο (μερικοί θέλουν 3 - 4 μήνες από χρόνο με τις λεπτομέρειες που έχουν, best build ο ένας best build ο άλλος κτλ).

Αποφάσισα να πάρω τον Ifan και να τον κάνω Warrior (αλλά στην αρχή τι Attributes, Skills, Tags κτλ να βάλω δεν ξέρω). 

Λίγο χαοτικό για την ηλικία μου έχω την εντύπωση ότι είναι.

2Hand warrior τι Class θέλει για να βγει; Warrior μόνο ή και από Knight; Ρωτάω χαζά ίσως αλλά γεράματα 😋

Σταμάτα το διάβασμα και ξεκίνα το παιχνίδι. Ότι class και να ξεκινήσεις, στην πορεία αν θες το αλλάζεις. Αυτό είναι το νόημα. Κάνεις ότι θέλεις :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Δε φτιάχνεις δικό σου χαρακτήρα γιατί θα χάσεις αρκετά από το σενάριο. Παίρνεις υπάρχοντες (Sebille - Ifan - Lohse - Fane είναι σχεδόν canon party). Μην ανυσηχείς, δε θα δεις καμία απολύτως διαφορά.

2) Προσπαθείς να καλύψεις όσο το δυνατόν περισσότερες σχολές, αν και δε χρειάζεσαι τα πάντα στο max. Επίσης βασίσου πολύ στα synergies (πχ earth/ poison με warfare για μπουκαδόρο melee fighter, water/ air για μπζζζζτ μάγο και πολλαπλά stun, death/ scoundrel για backstab, fire/ poison για το βαρετό καμπούμ μάγο και οπωσδήποτε κάποιον με polymorph, μακράν η πιο διασκεδαστική σχολή που τη συνδύαζα με τη rogue μου). Δε νομίζω πως υπάρχει σχολή που αξίζει να ανεβαίνει solo, ακόμα και ο ranger κατ'αποκλειστικότητα Ifan γινόταν φονικός με huntsman/ warfare. Το κλειδί είναι να έχεις πολυεργαλεία, όχι μονοκόμματους χαρακτήρες.

3) Μην υποτιμήσεις social skills και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αγόρασε ή κράτα αντικείμενα που δίνουν bartering, stealth και lockpicking, κατά προτίμηση πολλαπλά στο ίδιο αντικείμενο. Θα σωθείς.

4) Θα διαπιστώσεις ότι το παιχνίδι σε ωθεί να το σπάσεις, βάζοντάς σε σε θεοπάλαβες καταστάσεις ώστε να αναγκαστείς να σκεφτείς πρωτότυπα και να βρεις τρόπο να παραβιάσεις τους μηχανισμούς (πχ ο γελοίος τρόπος που πεθαίνει ο Harvester of Sorrow ή η μάγισσα στο Act 2). Ειδικά σε ανώτατη δυσκολία, απλά ξεσκίσου στις τσατσιές.

EDIT - 5) Δεν το μετάνιωσα στιγμή που έπαιξα με ranger. Πέρα από την παλαβή ζημιά που κάνει με critical και high ground, τα βέλη του μπορούν να ξελασπώσουν το party σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Δοκίμασε party με τοξότη και δε θα χάσεις.

6) Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες για freeze/ stun από status effects (cold/ shocked). Παρακάτω ένα πολύ καλό βιντεάκι, που θα σε γλιτώσει από πολλά καντήλια όταν αναρωτιέσαι γιατί δεν έκατσε το stun. Κοντολογίς θες το "σύντομο" shocked να πέσει πριν το "αργό", με προσοχή σε touch applied effects. Τώρα που το θυμήθηκα, διάβασε προσεκτικά και τη περιγραφή του torturer αν παίξεις με rogue.

https://www.youtube.com/watch?v=heupNOy3vTs

 

Επεξ/σία από Tobajara
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tobajara είπε

Harvester of Sorrow

Μήπως εννοείς αυτόν εδώ? 

Γιατί έψαχνα να βρω τον Harvester of Sorrow και όλα τα results ήταν απο Metallica 😅

Απο την άλλη έχοντας να παίξω το παιχνίδι χρόνια .. το είχα τερματίσει σε Classic difficulty, πριν βγει το enhanced edition.. οπότε μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα... αλλά το να κάνεις focus σε physical damage βοηθάει απίστευτά. Δηλαδή έχεις ένα κύριο μάγο/support και οι υπόλοιποι να είναι physical damage, όπως Warfare, Polymorph, Necromancer, Huntsman, Scoundrel και Summoner. Θες λίγο polymorph στους περισσότερους για να πετάνε σε κάποια φάση (η να έχουν καλό mobility) και warfare στον huntsman σου. Και μπορείς να ανεβάσεις, ελάχιστα, κάποια elements σε όλους για γενικά combos.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το να έχεις "μισο-μισό" damage είναι ότι όλοι οι εχθροί έχουν και physical και magical armor οπότε οταν δεν κάνεις focus damage το μισό απο αυτό πάει στα σκουπίδια. Όταν κάποιος χάσει το armor του τελείωσε, καθώς τον κοπανάς με stuns και άλλα status effects και φεύγει άκλαυτος. Ίσως κάποιοι ελάχιστοι εχθροί έχουν πολύ μεγάλο physical armor και μικρό magical αλλά είναι κατά κύριο λόγο μειονότητα.  

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλεις Polymorph για να τους μεταμορφώνουν σε κότες και να γελάς χαιρέκακα ενώ τρέχουν γύρω γύρω με bleed (Ripping Tendons πωστολέν) μέσα σε φωτιές δηλητήρια λάδια κλπ :P 

Επίσης ναι, ναι αυτό τον τύπο εννοώ και όντως άκουγα Metallica εκείνη την ώρα, μάλλον μου κόλλησε.

Για έναν έμπειρο παίκτη, ομάδα με ένα είδος ζημιάς θα μπορούσε να δουλέψει πολύ καλά, αλλά για ένα πρωτάρη χάνεις διάφορες πλευρές του gameplay και δε νομίζω πως θα το χαρεί τόσο. Επίσης χρειάζεται εμπειρία στο στήσιμο του χαρακτήρα και τον εξοπλισμό, οπότε θα το πρότεινα σίγουρα για δεύτερο playthrough αλλά όχι για πρώτο.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tobajara είπε

Θέλεις Polymorph για να τους μεταμορφώνουν σε κότες και να γελάς χαιρέκακα ενώ τρέχουν γύρω γύρω με bleed (Ripping Tendons πωστολέν) μέσα σε φωτιές δηλητήρια λάδια κλπ :P 

evil-smirk.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βοηθαει επισυναπτω ενα αρχειο που ειχα φτιαξει μετα απο πολλα runs, για το party μου. Μπορουσε να αντιμετωπισει τα παντα και ηταν πολυ fun! 

DOS 2.xlsx

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Εύγε για τη χρήση του Excel!

Και εγώ τα ίδια κάνω! Όχι για το party...

Απλά ανοίγω excel για το παραμικρό! :P

το χρησιμοποιω στη δουλεια εδω και χρονια, και μου περασει ο ψυχαναγκασμος και στα games (οσα ξαναπαιζω και εινια πολυπλοκα)! Τωρα παιζω παλι xcom2 (ανα 1 χρονο κανω μερικα runs!). Tωρα θα με ψησετε να ξαναπαιξω κι ενα divinity πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τον Ifan Knight και λέω να ξεκινήσω. Από Default είχε Talent (Opportunist ελέω Knight) αλλά εγώ το άλλαξα σε Pet Pal. Έπραξα σωστά; Ελπίζω μέχρι να γίνω 45 να το έχω τελειώσει, αν ζω βέβαια μέχρι τότε γιατί σούρνονται και αρρώστιες 😳😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το oppo το είχα βάλει στον knight μου και είχα δώσει στο δικό μου char το pet pal (που είναι πολύ χρήσιμο κ πρέπει να το πάρεις από την αρχή για εμένα! επίσης υπάρχει και το ωραίο άπαιχτο side quest με τη γάτα!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...