Προς το περιεχόμενο

Divinity: Original Sin 2


Despotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επικούρα το παιχνίδι!! Μου ρουφάει όλο τον ελεύθερο χρόνο μου χωρίς να το πάρω χαμπάρι!  :P

Απο άποψη χαρακτήρων και ιστορίας, έχει σαφή βελτίωση σε σχέση με το προηγούμενο της σειράς.

Μέχρι στιγμής οι χαρακτήρες που έχω επιλέξει είναι αρκετά ενδιαφέρον και τα quests τους εμφανίζονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα καθιστώντας τους επίκαιρους στην ιστορία.  Είμαι με τους Ifan, Fane, Red Prince και loyce και μου αρέσουν όλοι. Μάλιστα ο Ifan έχει ειδικούς διαλόγους σχεδόν για όλες τις συζητήσεις. 

 

Επίσης το παιχνίδι είναι πολύ όμορφο και έχει τρομερή μουσική επένδυση. Και κυρίως τα πάντα είναι voiced, ακόμα και καποιες περιγραφές θα της ακούσεις απο τον narrator. 

 

Το combat δεν χρειάζεται συστάσεις, ήταν ήδη πολύ καλό.. Όσον αφορά την δυσκολία, είμαι σε classic και μου φαίνεται τίμιο ως τώρα. Με ένα ballanced party δεν δημιουργείται κάποιο θέμα. Το μόνο αρνητικό είναι οτι αμα μειώσεις την δυσκολία σε Explorer το παιχνίδι γίνεται απελπιστικά εύκολο αντί για κάτι πιο ενδιάμεσο και αντίστοιχα άμα το ξεκινήσεις σε tactician τρως το ξύλο της ζωής σου.   

 

Τελος το crafting μου φάνηκε ψιλό άχρηστο, το UI σε μπερδεύει και μάλιστα ορισμένες φορές μέσα στην μάχη δεν μπορείς να καταλάβεις ποιος είναι που, ειδικά άμα υπάρχουν φωτιές κτλ. To ai πολλές φορές κυνηγώντας τον πιο ευάλωτο χαρακτήρα σου κάνει τις χειρότερες επιλογές φτάνοντας και στο σημείο να ψοφάει με τραγελαφικό τρόπο. 

Αλλά είναι μικρά θέματα κατ' εμέ. 

 

Μετράω 15 ώρες και μόλις έφυγα απο το fort joy για την νέα περιοχή, είμαι με ranger που σπέρνει μαζί με την loyce ως enchanter/Healer, Fane ως summoner/Wizzard(Pyro/Geo) και τον Prince ως Tank/Polymorph.   . 

 

ΥΓ. δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα με το performance με όλα στο high σε 1080p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Lohse ;) Η δυσκολία είναι τελείως unbalanced έχεις δίκαιο, προσωπικά στο classic μου έχουν τύχει battles που απλά δεν ψοφάνε με την καμια και στο explorer πέφτουν με δυο μπάτσες όπως και εσύ είπες. Προφανώς μετά από τόσο patches μάλλον είναι επίτηδες έτσι.Το crafting νομίζεις ότι είναι άχρηστο, προφανώς γιατί είσαι ακόμα στην αρχή. Βάλε καρφιά στις μπότες σου για να μην γλιστράς σε πάγο ;) Επίσης άμα χάνεσαι μέσα στο χάος της μάχης υπάρχει tactical camera όπως και enemy highlight key, επίσης από τα settings μπορείς να βάλεις να έχουν και κύκλους γύρω τους ώστε να κάνει ακόμα πιο εύκολη την αναγνώριση κατά την ώρα της μάχης ;) Μετά το τελευταίο patch τρέχει άψογα νομίζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάτσει να πειραματιστώ με το crafting, καθώς μαζεύεις πολύ πράμα και είναι κάπως χαοτικό, παρα μόνο με τις έτοιμες συνταγές που βρίσκεις, Ωστόσο αμα έχει τέτοια ωραία όπως με τα καρφιά, ίσως αναθεωρήσω  :P

(βέβαια παίζει να ήταν και στο 1 το συγκεκριμένο γιατί κάτι μου θυμίζει..)

Την tactical camera την είδα στην αρχή με το που ξεκινάς, και λέω πολύ ωραία, ε μετά την ξέχασα και δεν την ξαναχρησιμοποίησα.  :D

Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση,μέχρι πόσα άτομα μπορούν να παίξουν μαζί; 2?

 

Καλή ερώτηση, ψάχνω και δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες :P Νομίζω maximum 100 :P Joking aside άμα ήταν 2 players only θα λεγόταν just co-op και όχι και multiplayer (usually that is) ;) 4 players κλασσικά. Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για lan αν και δεν έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το game είναι τόσο χαοτικά μεγάλο που το βρίσκω αδύνατο να το παίξεις όλο με παρέα, μονο το άπειρο χρόνο που τρως στα menu είναι αρκετό tbh. Επίσης ένα level διαφορα σε αυτό game έχει σημαντικό αντίκτυπο, tbh μονο solo μπορείς ειλικρινά να το απολαύσεις imho. Προσωπικά έχω 50+ ώρες και είμαι ακόμα στην δεύτερη περιοχή και νομίζω έχει 5. Επίσης πολλά quests θέλουν σκέψη και πειραματισμό και μια λάθος απάντηση μπορεί να σε κλειδώσει από όλο το quest. Γενικά το game είναι απίστευτα καλοδουλεμένο. Το βάζω στο ίδιο ύψος με το W3 tbh και ας είναι διαφορετικά genres.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έφτασε κανείς στην μάχη με τα σκιάχτρα? Πέφτει το ξύλο του αιώνα.

Εχω 3 glass cannon χαρακτήρες και στην μάχη λόγο της αύρας (που εκτείνεται παντού!), τρέχουν γυρω γύρω σαν κοτόπουλα, με αποτέλεσμα να είμαι ανήμπορος να κάνω κάτι μέχρι να ψοφήσει όλο το team, αργά και βασανιστικά. 

 

Πραγματικά η teriffying aura είναι για να σε τρολάρει που πήρες glass cannon.  

 

Θα πάρω κανα λέβελ και θα επιστρέψω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rogue δεν έχω, τον άλλαξα σε ranger μου φαίνεται κάνει πιο πολύ damage, συν το tactical retreat skill που απλά τα σπάει.

Τελικά πήγα στον καθρέφτη και έβγαλα το glass cannon απο όλους και έφυγε με την πρώτη η μάχη... Και τώρα αναρωτιέμαι αν τελικά αξίζει αυτό το skill.

Πραγματικά οι εχθροί θα κάνουν τα πάντα για να σου κάτσουν status effects σε glass cannon χαρακτήρες. Και μάλιστα για κάποιο λόγο, πάντα ξέρουν ποιος είναι glass cannon ή undead για να σου κάνουν heal ή καποιο status effect... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Rogue κάνει χαλαρά το μεγαλύτερο dmg με dual daggers και backstab αλλα θα πρέπει να έχει και κάποιο magic school για glass canon, imho δεν αξίζει γιατί τα status effects είναι κάτι standard σε οποιαδήποτε μάχη. Ίσως με 2-3 buff spells να παλεύετε το glass canon αλλα δεν θα το πρότεινα σε κανέναν. Πιο μετά που τα divine gear δίνουν status buffs να είναι πιο εύκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Rogue κάνει χαλαρά το μεγαλύτερο dmg με dual daggers και backstab αλλα θα πρέπει να έχει και κάποιο magic school για glass canon, imho δεν αξίζει γιατί τα status effects είναι κάτι standard σε οποιαδήποτε μάχη. Ίσως με 2-3 buff spells να παλεύετε το glass canon αλλα δεν θα το πρότεινα σε κανέναν. Πιο μετά που τα divine gear δίνουν status buffs να είναι πιο εύκολο.

O Rogue ειναι γατακι απεναντι σε 2H με max points σε 2h+strength και το self buff για το critical!  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά το 2Η ανεβάζει το critical έχεις δίκαιο οποτε μάλλον έτσι όπως το λες είναι. Tbh δεν ασχολήθηκα ποτε. Άμα έχω ένα παράπονο με το game αυτό είναι ο μικρός αριθμός διαφορετικών armor εμφανισιακά ειδικά όταν παίζουν εντελώς διαφορετικά σε npcs και είναι πολύ χοντροκομμένα για το γούστο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει,απλα οπως και στο πρωτο ο warrior με 2h εχει το καλυτερο burst dmg...σε συνδιασμο με fane undead για το skill που σου δινει αλλο ενα turn και lone wolf παει η δυσκολια των μαχων περιπατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...