Προς το περιεχόμενο

Divinity: Original Sin 2


Despotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλα αμα καποιος εχει παιξει την αρχικη εκδοση δεν θα ξαναπαιξει την enhanced. Εκτος αν ειναι απο κεινους που ετσι και αλλιως τα παιζουν ολα πανω απο μια φορα.

 

Γι αυτο θα κανω οτι και στα witcher. Δεν το αγγιζω μεχρι την enhanced.

 

Συμφωνώ και εγώ. Δεν αγγίζω μέχρι να βγει enhanced έκδοση και γιατί δεν γίνεται να ασχοληθώ τώρα με αυτό αλλά και γιατί ξέρω ότι όταν θα το πιάσω θα έχω την απόλυτη έκδοση. Ακριβώς όπως έκανα και με το Witcher 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Ακριβώς όπως έκανα και με το Witcher 3. 

 

To Witcher 3 δεν έχει καμια Enhanced Edition δηλαδή καμιά απολύτως βελτίωση, απλώς μετά απο πάνω απο ένα χρονο απο την κυκλοφορία του παιχνιδιού έπαιρνες μια έκδοση, την GOTY, που ειχε μαζι το κυριως παιχνιδι με τις δυο επεκτάσεις. Δεν ειμαι υπερ της αναμονης της ΕΕ, λες να πούμε και η αυθεντική έκδοση ειναι προβληματική ή δεν αξιζει τα λεφτά του παιχτη, απλώς αν για την ΕΕ του πρώτου Divinity  OS αξιζε υπο προυποθέσεις κάποια ανομονή, για την εκδοση του Witcher 3 δεν άξιζε διόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Witcher 3 δεν έχει καμια Enhanced Edition δηλαδή καμιά απολύτως βελτίωση, απλώς μετά απο πάνω απο ένα χρονο απο την κυκλοφορία του παιχνιδιού έπαιρνες μια έκδοση, την GOTY, που ειχε μαζι το κυριως παιχνιδι με τις δυο επεκτάσεις. Δεν ειμαι υπερ της αναμονης της ΕΕ, λες να πούμε και η αυθεντική έκδοση ειναι προβληματική ή δεν αξιζει τα λεφτά του παιχτη, απλώς αν για την ΕΕ του πρώτου Divinity  OS αξιζε υπο προυποθέσεις κάποια ανομονή, για την εκδοση του Witcher 3 δεν άξιζε διόλου.

 

Καλα αν λεγοταν ΕΕ η GOΤΥ δεν παιζει ρολο αν και τυπικα εχεις δικιο.

Θυμαμαι τελη 15 που διαβαζα το witcher 3 ειχε πολλα bugs, οπως και τα προηγουμενα για αρκετο καιρο μετα την κυκλοφορια τους.

Τωρα που το ξεκινησα το καλοκαιρι με την GOTY δεν εχω βρει ουτε ενα προβλημα.

 

Για μενα αξιζει παντα η αναμονη σε τετοιες περιπτωσεις, εκτος αν εχεις ξεμεινει απο παιχνιδια. Δυστυχως η ευτυχως πλεον ξεμενω απο χρονο με το backlog παιχνιδιων που θελω να ασχοληθω μονιμως να μεγαλωνει.

 

Στο τελος θα καταληξω σαν κι αυτον, αθελα μου

 

cutting_edge.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Witcher 3 δεν έχει καμια Enhanced Edition δηλαδή καμιά απολύτως βελτίωση, απλώς μετά απο πάνω απο ένα χρονο απο την κυκλοφορία του παιχνιδιού έπαιρνες μια έκδοση, την GOTY, που ειχε μαζι το κυριως παιχνιδι με τις δυο επεκτάσεις. Δεν ειμαι υπερ της αναμονης της ΕΕ, λες να πούμε και η αυθεντική έκδοση ειναι προβληματική ή δεν αξιζει τα λεφτά του παιχτη, απλώς αν για την ΕΕ του πρώτου Divinity  OS αξιζε υπο προυποθέσεις κάποια ανομονή, για την εκδοση του Witcher 3 δεν άξιζε διόλου.

 

Δε θα τα χαλάσουμε στην ονομασία. Θες να την πεις EE, GOTY, Special edition πες την όπως θες. Ξέρω από την αρχή ότι το παιχνίδι δεν είναι εκεί που θα είναι σε ένα χρόνο από την ημέρα κυκλοφορίας του. Θα προτιμήσω εκείνη την έκδοση σίγουρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξεκινησα εγω δειλα δειλα. Πελαγωσα λιγακι με το πληθος των επιλογων για race και class!! Με βλεπω ομως να καταληγω σε ranged undead. Looks so damn c00l  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από καμία 10αρια ώρες θα έλεγα ότι το εν λόγω παιχνίδι έχει πολύ σημαντική ανισορροπία στο πως διεξάγονται οι μάχες.

Όλες οι συναντήσεις στο πρώτο μέρος μετά την εισαγωγή είναι με εχθρούς που έχουν πλεονέκτημα στο επίπεδο,στο πόσες επιλογές skills έχουν και στον εξοπλισμό.Αποτέλεσμα είναι κάποιες μάχες που πρέπει να κρατάνε λίγα λεπτά, κρατάνε μισάωρο λόγω επαναλαμβανόμενων save-load κύκλων ώστε να σου "κάτσει".

Επίσης δεν γίνεται να αποφύγεις ένα σημαντικό μέρος αυτών διότι δεν μπορείς να συνεχίσεις την ιστορία ή πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου για τις "unconventional" "μη-βίαιες" λύσεις που προσφέρονται.

 

edit:Επίσης η τρελή τιμή των ressurection scrolls κάνει ακόμη και τις δύσκολες νίκες κάτι σας ήττες, επειδή στην επόμενη πρέπει να μην σου πεθάνει κανείς. Ειδάλλως πολύ άνετα βρίσκεσαι σε φάση που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα διότι σου τελείωσαν οι scrolls και φυσικά επειδή είναι αρχή δεν θα έχεις χρήματα για αγορά νέων.

 

Θα έλεγα ότι είναι κακό να μην δίνεται ικανότητα για grind ώστε να φτάσεις σε καλό επίπεδο ώστε να είσαι ισορροπημένος με το επίπεδο των εχθρών(όπως γίνεται σε πολλούς άλλους τίτλους με "δύσκολες" και τακτικές μάχες.

Στο ίντερνετς πάλι, εκτός από τους ανόητος που γράφουν gid gud, η συμβουλή για την αρχή είναι να...κλέβεις με pickpocket με στόχο την απόκτηση skillbooks ώστε να έχεις μεγαλύτερο ρεπερτόριο στην αρχή ως μάγος.Το δοκίμασα με την καλύτερη κλέφτρα και πολύ προσοχή στους κώνους ορατότητας,αλλά φευ μου την έπεσαν όλοι στην πρώτη περίπτωση που κάποιος με "έψαξε" για κλοπιμαία. 

Θα ξαναπροσπαθήσω με διαφορετικές κλάσεις, αν και πιστεύω ότι είναι περίπτωση εσκεμμένης δυσκολίας για "gameplay" λόγους.

 

Εάν συνεχίσει έτσι μάλλον θα το παρατήσω διότι Άη εμ του όλντ φορ δις και δεν γουστάρω το επίμονο save-load κάθε δεκάλεπτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε hotfix χθες για το προβλημα με τα save, και ερχεται και αλλο patch συντομα, οσοι δεν το εχετε ξεκινησει ακομα,

περιμενετε λιγες μερουλες.

 

 

Hello everyone!

 

First of all, thank you for your patience. We've had a few more problems in the last few days than we had hoped, but we're working hard on fixing them. We'll have them sorted out as quickly as we can.

 

We have good news for everyone who had problems with their savegames after a few hours of playing - we just released a hotfix that solves the problem. The existing savegames should work now.

 

We're working on an additional hotfix to resolve some other problems you may have have noticed, and we'll be releasing it in the next few days.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριτικες για το παιχνιδι δεν εχουν κυκλοφορησει;

Δεν νομιζω να βρεις κακες κριτικες...top 10 of the year σιγουρα...

 

https://www.polygon.com/2017/9/15/16316126/divinity-original-sin-2-review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνίδι δώθηκε στους reviewers την ιδια μέρα που δώθηκε κ στο κοινό, ως τοτε μονο early access.

οπότε για να δειτε review απο άτομα που όντως τελείωσαν τον τίτλο, θα πάρει κάποιο καιρό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά από άλλες 2-3 ώρες παιχνιδιού.

Άλλαξα τις ρυθμίσεις στο easy και αμέσως η δυσκολία των μαχών έπεσε στα τάρταρα.

Είναι πολύ εύκολο να νικήσεις, δίχως ιδιαίτερες κασκαρίκες.

Δεν ξέρω, αλλά το άλμα από το εύκολο στο νορμάλ φαίνεται χαοτικό.

Π.χ. το health/shield pool των ηρώων έκανε άλμα 400% και οι εχθροί έχασαν κάπου 200-300% των αντιστοίχων στατιστικών! 

Δεν είναι σωστό balance αυτό....

 

Κατά τα άλλα φυσικά είναι φανερό ότι έκαναν πολύ λεπτομερή δουλειά στο θέμα του RPG κομματιού, πάρα πολλές λεπτομέρειες που εξαρτούνται στο ποιος και τι είσαι.Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, αλλά εάν μια σαύρα και ένας undead μιλήσουν σε πολλούς ncps θα έχουν πολύ διαφορετικούς διαλόγους από ότι ένας άνθρωπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα περάσει πολύ καλά με το 1ο (όχι το Enhanced) αλλά θα περιμένω αρκετά για να παίξω το 2.

 

Ήδη βγήκε το 1ο μεγάλο patch και είμαι σίγουρος πως θα υπάρξουν και άλλα με πολλές αλλαγές:

http://steamcommunity.com/games/435150/announcements/detail/1477601466704282818

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...