Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο επόμενος χρήστης που θα επιτεθεί φραστικά έμμεσα ή άμεσα σε άλλο χρήστη θα λάβει αρκετά γενναιόδωρη άδεια. Κανείς δεν είναι στο σαλονάκι του αλλά σε δημόσιο χώρο όπου ισχύουν κανόνες. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οσον αφορά το OC, δεν ξέρω. Το 65% από τα reviews που είδα είδαν ένα OC (πυρήνας πάντα) της τάξης του +4% με +5% η μνήμη φαίνεται να τα πάει καλύτερα. Κάποιοι φαίνεται ότι κατάφεραν κάτι καλύτερο +8,5% . Δεν ξέρω μου δίνει την εντύπωση οτι είναι ήδη αρκετά high clocked και είναι στα όρια της. Επίσης Για 150w TDP είδα κάτι 90 oC με αρκετά ψηλή κατανάλωση τραβάει πολύ ρέυμα φαίνεται απο την PCIE. Είναι και 14nm FF.  Το Cooler της reference δεν φαίνεται να κάνει πολύ καλή δουλεία. Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα στο θέσω αλλιώς. Πόσο παραπάνω νομίζεις θα boost-άρει η 480 με custom cooler?

 

Δεν ξέρω για την rx 480 τι θα κάνει σε customia,αλλά αυτό που βλέπω όσο μειώνονται τα nm σε gpu και σε cpu το overclocking potential πάει κατα δια.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι υψηλές αρχικές τιμές ήταν αναμενόμενες. Λίγη υπομονή και θα ισορροπήσουν οι τιμές. 

Δεν ξέρω για την rx 480 τι θα κάνει σε customia,αλλά αυτό που βλέπω όσο μειώνονται τα nm σε gpu και σε cpu το overclocking potential πάει κατα δια.........

 

Μεγάλη συζήτηση αλλά εκτός τόπου και χρόνου εδώ: προσωπικά θα προτιμούσα να μην υπήρχε καμία δυνατότητα υπερχρονισμού πουθενά. Αντί να απαυτώσεις τα πρέκια μιας 480 στον υπερχρονισμό να πάρεις μια 490. Τόσο απλά. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας ενδιαφερει το πολυ overclock? Tι συγκρινουν μερικοι με 1070?  Τι σχεση εχουν αυτα με το συγκεκριμενο νημα????????

 

Πριν ενα χρονο,για μενα που ανηκω στο μεγαλυτερο ποσοστο των gamers, 90% παγκοσμιως, που δεν θελουν να διαθεσουν πολλα χρηματα, η 970 κοστιζε 350 ευρω ετσι? Τωρα με τουλαχιστον 100 ευρω κατω,παιρνω καλυτερη καρτα απο την 970, με αριστες επιδοσεις ακομη και σε οθονες 1440p. Την βρισκω τελεια την  καρτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την rx 480 τι θα κάνει σε customia,αλλά αυτό που βλέπω όσο μειώνονται τα nm σε gpu και σε cpu το overclocking potential πάει κατα δια.........

 

Κάτσε μισό. Στα Pascal το boost clock βαράει κοντά 2GΗz με καλή ψύξη. Μπορεί να μην έχει μεγάλο headroom, αλλά το base clock είναι στα 1,6GHz+ και boost-άρουν κοντά στα 2GHz... Aν αυτό δεν είναι εντυπωσιακό, αναρωτιέμαι τι είναι. Από την άλλη η AMD πήγε στα 14nm αλλά η αρχιτεκτονική της δεν σηκώνει ρολόγια όπως τα pascal. 

 

Να δούμε και το Vega.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μεγάλη συζήτηση αλλά εκτός τόπου και χρόνου εδώ: προσωπικά θα προτιμούσα να μην υπήρχε καμία δυνατότητα υπερχρονισμού πουθενά. Αντί να απαυτώσεις τα πρέκια μιας 480 στον υπερχρονισμό να πάρεις μια 490. Τόσο απλά. 

 

 

+1 Απόλυτα σωστό. Υπάρχουν και χρήστες που δε γουστάρουν το OC ή δεν είναι καλοί  όπως εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και επιμένω ότι το chip δεν έχει oc potential. Εννοείται. Πλάκες κάνουμε τώρα; Και οι κάρτες που πήγαν για review υποψιάζομαι ότι ήταν και cherry picked.

 

Αν και το Vega δεν σηκώνει ρολόγια... θα κλάψει κόσμος.

 

Δεν είπες ότι δεν έχει OC potential, είπες ΔΕΝ σηκώνει ρολόγια γενικώς και ότι είναι θέμα Chip. Quote αυτό που ειπες.

 

Η 480 απλά ΔΕΝ σηκώνει ρολόϊ γενικώς, κάτι που δεν λύνεται με cooler γιατι δεν ειναι θέμα θερμοκρασιών αλλά θέμα chip.

 

 

 Και όχι μόνο αυτό, αλλά σου έδωσα 2-3 review που λένε ότι έκαναν OC στα 1340MHz εως τα 1375MHz που είναι και το MAX στον driver και εσύ ακόμα επιμένεις να μην παραδέχεσαι το λάθος σου.

 

Ορίστε άλλο ένα Review που ανέβασε 1350MHz.

http://www.pcgameshardware.de/AMD-Radeon-Grafikkarte-255597/Specials/RX-480-Test-1199839/2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας ενδιαφερει το πολυ overclock? Tι συγκρινουν μερικοι με 1070?  Τι σχεση εχουν αυτα με το συγκεκριμενο νημα????????

 

Πριν ενα χρονο,για μενα που ανηκω στο μεγαλυτερο ποσοστο των gamers, 90% παγκοσμιως, που δεν θελουν να διαθεσουν πολλα χρηματα, η 970 κοστιζε 350 ευρω ετσι? Τωρα με τουλαχιστον 100 ευρω κατω,παιρνω καλυτερη καρτα απο την 970, με αριστες επιδοσεις ακομη και σε οθονες 1440p. Την βρισκω τελεια την  καρτα.

 

To μόνο θετικό για μένα απο την όλη ιστορία είναι ότι η AMD ξαναφέρνει αξιοπρεπέστατες επιδόσεις σε τιμές που είχαμε να δούμε από εποχές πολύ πετυχημένων middle range gpu's.

Δεν είπες ότι δεν έχει OC potential, είπες ΔΕΝ σηκώνει ρολόγια γενικώς και ότι είναι θέμα Chip. Quote αυτό που ειπες.

 

 

 Και όχι μόνο αυτό, αλλά σου έδωσα 2-3 review που λένε ότι έκαναν OC στα 1340MHz εως τα 1375MHz που είναι και το MAX στον driver και εσύ ακόμα επιμένεις να μην παραδέχεσαι το λάθος σου.

 

Ορίστε άλλο ένα Review που ανέβασε 1350MHz.

http://www.pcgameshardware.de/AMD-Radeon-Grafikkarte-255597/Specials/RX-480-Test-1199839/2/

 

Φυσικά και δεν ανεβάζει το chip. Όταν τα Pascal βαράνε 2GHz boost τι να κλάσει το Polaris?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες η πράσινη σπατάλησε αρκετούς πόρους για να προσθέσει (θα μου επιτρέψετε την ποιητική άδεια) "μαξιλαράκια transistors" ανάμεσα στα κανονικά transistors ακριβώς για να πετύχει υψηλούς χρονισμούς. 

 

Και που βγάζει δεύτερη γενιά η πράσινη σε FF πρωτόκολλο ακριβώς; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά το OC, δεν ξέρω. Το 65% από τα reviews που είδα είδαν ένα OC (πυρήνας πάντα) της τάξης του +4% με +5% η μνήμη φαίνεται να τα πάει καλύτερα. Κάποιοι φαίνεται ότι κατάφεραν κάτι καλύτερο +8,5% . Δεν ξέρω μου δίνει την εντύπωση οτι είναι ήδη αρκετά high clocked και είναι στα όρια της. Επίσης Για 150w TDP είδα κάτι 90 oC με αρκετά ψηλή κατανάλωση τραβάει πολύ ρέυμα φαίνεται απο την PCIE. Είναι και 14nm FF.  Το Cooler της reference δεν φαίνεται να κάνει πολύ καλή δουλεία. Δεν ξέρω.

 

 

H reference δεν είναι για πολλά πολλά, είναι για αυτούς που θέλουν ότι καλύτερο υπάρχει στα λεφτά σήμερα και που δεν θα ασχοληθούν με OC. Για OC περιμένουμε τις Custom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε μισό. Στα Pascal το boost clock βαράει κοντά 2GΗz με καλή ψύξη. Μπορεί να μην έχει μεγάλο headroom, αλλά το base clock είναι στα 1,6GHz+ και boost-άρουν κοντά στα 2GHz... Aν αυτό δεν είναι εντυπωσιακό, αναρωτιέμαι τι είναι. Από την άλλη η AMD πήγε στα 14nm αλλά η αρχιτεκτονική της δεν σηκώνει ρολόγια όπως τα pascal. Θα μου πεις "Ναι αλλά η nvidia βγάζει 2η γενιά στα 14nm ενώ η AMD πρώτη". Ναι, αλλά δεν μπορώ να λάβω υπόψη τις εκάστοτε αδυναμίες μιας εταιρίας και να μην κάνω σύγκριση apples to apples.

 

Να δούμε και το Vega.....

 

Τελευταίο OT διότι έχει δίκιο ο ailuros ...

 

 

Μην κοιτάς χρονισμούς στις κάρτες...είναι διαφορετικές αρχιτεκτονικές των δύο εταιρειών... δες ξύλο που ρίχνει η r9 390 στην gtx 970 και μετά δες τα ρολόγια αυτών των καρτών....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες η πράσινη σπατάλησε αρκετούς πόρους για να προσθέσει (θα μου επιτρέψετε την ποιητική άδεια) "μαξιλαράκια transistors" ανάμεσα στα κανονικά transistors ακριβώς για να πετύχει υψηλούς χρονισμούς. 

 

Και που βγάζει δεύτερη γενιά η πράσινη σε FF πρωτόκολλο ακριβώς; 

 

Λάθος λόγο γήρατος, το εκανα edit καπάκι. Αλτζχάϊμερ γαρ. 28nm ηταν το Maxwell με διορθώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...