Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι με άνεση στο επίπεδο μιας 390 και ότι παραπάνω υπάρχει σποραδικά είναι πάντα ευπρόσδεκτο. Τα reviews πάντα θα έχουν αποκλίσεις γιατί δεν έχουν τα ίδια συστήματα και δεν χρησιμοποιούν όλοι ευτυχώς την ίδια σύνθεση μετρο-προγραμμάτων, αναλύσεις και ενίοτε ρυθμίσεις.

 

Με άλλα λόγια μια σημερινή mainstream GPU είναι =/> από μια performance GPU προηγούμενης γενιάς και αυτό με διαμετρικά μικρότερη κατανάλωση.

 

Περιμενω να βγει το πρωτο custom reveiw που θα εχουν βγαλει και αντιστοιχα καποια αξιοπρεπεις drivers για να δημιουργησω τελικη γνωμη αλλα θα συμφωνησω οτι το πιο πιθανο ειναι να βρισκεται στα επιπεδα μιας 970/390 ή ελαχιστα πιο πανω.

Μεχρι τωρα μου φαινεται λιγο underwhelming γιατι πιστευα οτι αφου οι περσινες "αδυναμες"  καρτες( διαφορετικα λιγοτερα απο 350-400ευρω αμα το αδυναμες ειναι πολυ γενικο) ηταν κοντα  στα 60 fps για καθε παιχνιδι, οτι φετος  θα τα καταφερουν να τα πατησουν,ειδικα με τα 14/16nm finfet node Η μονη μου ελπιδα ειναι η 1060 που συμφωνα με τις φημες θα πατισει 980 αποδοση αλλα εχω τις αμφιβολιες μου.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πλεον το Minimum πρεπει να γινει 1080p60fps ultra για καθε παιχνιδι που υπαρχει τη στιγμη που βγαινει η καρτα και να κοστιζει 300-400 ευρω. Αλλα το τι πιστευω και το τι γινεται στον πραγματικο κοσμο ειναι διαφορετικο.

Απο την αλλη αμα το κανουν, οι καρτες που ειναι πιο δυνατες θα χασουν πωλησεις αφου το most used resolution ειναι 1080p  οποτε θα μειωθει το r&d budget για αυτες τις καρτες που δεν  ειναι καλο για κανεναν gamer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα βασιζόμουν στην πιθανότητα μιας 1060 στην θέση σου. Είτε πάνω είτε κάτω βρεθεί από μια 480 οι διαφορές θα είναι ελάχιστες και αυτό με υψηλότερη τιμή. Ταπεινή μου άποψη και φιλική συμβουλή όταν δείτε τις 8-άρες 480 στα 260 περίπου ευρώ στην εγχώρια αγορά αγοράζετε όλοι οι ενδιαφερόμενοι και δεν χρειαστεί να το ξανασκεφτείτε κιόλας.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βασιζόμουν στην πιθανότητα μιας 1060 στην θέση σου. Είτε πάνω είτε κάτω βρεθεί από μια 480 οι διαφορές θα είναι ελάχιστες και αυτό με υψηλότερη τιμή. Ταπεινή μου άποψη και φιλική συμβουλή όταν δείτε τις 8-άρες 480 στα 260 περίπου ευρώ στην εγχώρια αγορά αγοράζετε όλοι οι ενδιαφερόμενοι και δεν χρειαστεί να το ξανασκεφτείτε κιόλας.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βασιζόμουν στην πιθανότητα μιας 1060 στην θέση σου. Είτε πάνω είτε κάτω βρεθεί από μια 480 οι διαφορές θα είναι ελάχιστες και αυτό με υψηλότερη τιμή. Ταπεινή μου άποψη και φιλική συμβουλή όταν δείτε τις 8-άρες 480 στα 260 περίπου ευρώ στην εγχώρια αγορά αγοράζετε όλοι οι ενδιαφερόμενοι και δεν χρειαστεί να το ξανασκεφτείτε κιόλας.

Δεν είναι καλύτερα να περιμένουμε λίγο ακόμα για μια 485 με ίσως διορθώσεις σε κατανάλωση και λίγο μεγαλύτερα ρολόγια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο ειναι να περιμενεις τις custom 480.
Μονο και μονο που θα εχουν 8πινο φτανεις κιολας.
Θα ειναι ζεστες του κερατα στανταρ αλλα νομιζω τα 1500 τα εχουμε.
Η φαση ειναι οτι περνει αρκετα Fps στα 1440 με το οβερκλοκ οπως φαινεται.
Δλδ ειδα benchmarks σε διαφορα παιχνιδια οπου επερνε με το οβερκλοκ τα ιδια fps σε 1080 και σε 1440.
Πραγμα που σημαινει οτι 5 fps στα 1080 μπορει να μην λεει κατι αλλα +5 fps σε 1440 ειναι μια χαρα ολα αυτα με +100mhz. (1350)
Και γενικα ΠΕΡΝΕΙ fps με το οβερκλοκ.Αν μου αρεσε πραγματικα κατι ειναι αυτο.
Γιατι υπαρχουν πολλες καρτες εξω που ανεβαζεις mhz αλλα τα fps δεν ανεβαινουν αναλογικα.Νομιζω κατι τετοιο παιζει και με τισ 1070/1080 σε καποιο βαθμο.

Aν με τις custom παμε στα 1500 που ξαναλεω οτι θα βαραει 85ρια ΣΤΑΝΤΑΡ απο θερμοκρασιες τοτε θα ειμαστε λογικα σε επιπεδα GTX980.
Εγω οποια custom παρω θα μπει universal waterblock επανω φτηνοδουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό, ακόμα και εδώ που είναι dx 12 παλεύει μαζί με 390X, 290X και 390, 980 είναι γρηγορότερη της 970, αλλά οπουδήποτε αλλού με την 970 παίζει στα ίσια κάπου χάνει και κάπου κερδίζει (σε σύγκριση με στόκ 9780 πάντα) απο το συγκριτικό

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/RX_480/29.html

 και μιλάμε για μια καρτά όπως η 970 που κλοκάρεται πανεύκολα και αρκετά οπότε οι όποιες διαφορές εξανεμίζονται, και όσον αναφορά την καραμέλα του dx 11 όπως λές, μα μιλάμε για το 90% τουλάχιστον των παιχνιδιών, δηλαδή θα πάρει κανείς κάρτα για να παίζει μόνο ashes of the singularity και hitman???? Ρεαλιστικά το dx11 είναι και θα μείνει για καιρό ακόμη (το πόσο δεν μπορώ να σου απαντήσω) αλλά σίγουρα η επικράτηση του dx 12 στον κόσμο του gaming, θα έχουμε περάσει σε επόμενη (ες) γενιά (ες) καρτών γραφικών τόσο απο amd όσο και απο nvidia

 

Θα πάρει κανείς κάρτα 10% πιο γρήγορη σε DX-11 αλλά 20-30% πιο αργή σε DX-12 μέσα στο μισό του 2016 που αρχίζουν και βγαίνουν όλοι οι μεγάλοι τίτλοι σε DX-12 όπως το Deus-Ex, BattleField 1, Civilization VI, WatchDogs 2 κλπ κλπ ???

 

Και το έχετε κάνει καραμέλα με το AoTS και HITMAN, αυτήν την στιγμή υπάρχουν και άλλα DX-12 Games όπως το Total War : Warhammer, Quantum Brake, Gears Of War και το Forza Motorsport 6: Apex που είναι και δωρεάν + αυτά που έρχονται και ανέφερα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι εχει αλλες καρτες για φετος η amd.

οσο για τα 260 ευρω εγχωριες custom θα περιμενετε πολυ. Δεν υπαρχει περιπτωση να πεσουν κατω απο 300.(270 ειναι οι reference στην γερμανια με 5% λιγοτερο φπα).

260 ευρω reference μπορει να βρεις αλλα καλυτερα να ειστε οσο πιο μακρια γινεται απο reference εκτος αν τη χρησιμοποιειται ως εναλλακτικο μεσο θερμανσης :P :P

Προσωπικα θα παρω 1 1070 ειτε απο γερμανια στις επομενες βδομαδες ειτε απο ελλαδα οταν πεσουν στα 500 ευρω και θα εχει φυγει το καπελο της νεας τεχνολογιας και της ελλειψης διασεμιτοτηας

Σκεφτομαι την 1080 αλλα τα 800+ μου φαινονται πολλα για μια καρτα που δεν ειναι Ti version. Δηλαδη η Ti θα χτυπησει χιλιαρικο και?Titan 1300+?? :unsure: :unsure: :unsure:

Αυτη τη στιγμη οσο περισσοτερο περιμενεις, τοσο καλυτερο ειναι για τον αγοραστη. Ειτε θα πεσουν οι τιμες ειτε θα βγουν νεα προιοντα. Αλλα μην περιμενετε μετα το σεπτεμβρη γιατι οι φημες λενε οτι οι νεες καρτες και απο την amd θα βγουν q1 2017. Χλωμο το βλεπω αλλα απλα το αναφερω.

 

@Abec_777

Αμα θες 1440p 60 fps ultra τοτε ξεχνα τις low/mid range καρτες γιατι δεν θα το καταφερουν. Αυτη τη στιγμη best vfm για 1440p ειναι η 1070 και δεν εχει ανταγωνιστη. Προσωπικα δεν αγοραζω καρτα αμα δεν μπορει να μου κλειδωσει 60fps ειτε σε 1080p ειτε σε 1440p.  Επειδη θα αγορασω και Monitor 1440p αποφασισα οτι θελω 980ti/1070/1080 για να με καλυπτει!

Μακαρι να φθασει την 980 αλλα συμφωνα με ολα αυτα που εχω διαβασει το βρισκω πολυ δυσκολο. Θα δουμε σε 2 βδομαδες φανταζομαι τι ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aten-Ra

 

Φιλε κατσε να δουμε οταν βγουν τα benchmarks και μετα το συζηταμε. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε, δεν εχουμε ιδεα πως ειναι ενα αληθινο benchmark για dx12. Εικασιες και φημες μπορουμε να λεμε αλλα δεν ειναι δεδομενα μεχρι να δουμε νουμερα :)

Επισης μην ξεχνας οτι η nvidia εχει το μεγαλυτο μερος του gpu market ( 70-80%) οποτε δεν υπαρχει περιπτωση τα παιχνιδια να παιζουν χειροτερα απο 5 fps λογω async σε αυτες( και αυτο οχι σε 980ti/1070/1080 που θα ειναι πιο πανω 100%). Οταν βγαζεις εναν μεγαλο τιτλο πρωτα τον κανεις optimise για το μεγαλυτερο κοινο και μετα για το μικροτερο.

Επισης για τα επομενα 2 χρονια τουλαχιστον τα περισσοτερα παιχνιδια θα βγαινουν με dx11 γιατι 1 dev cycle ειναι περιπου 2-3 χρονια οποτε το dx12 θα γινει mainstream απο 2018 και μετα.

 

@The__Blade

 

Φιλε μου με γεια σου! Ελπιζω να την ευχαριστηθεις! Να σε ρωτησω ποσο κοστιζει η Mobo sou  αν επιτρεπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες αλλά θα σου έλεγα να περιμένεις τις custom...

 

την βρήκα 219 λίρες στο amazon.

 

 

Γενικά ίδια θερμότητα εκλύει και η reference και μια custom, απλά η custom το βγάζει όλο μέσα στο κουτί και κρατάει την gpu πιο κρύα.

 

Επιπλέον ακούγεται ότι μπορεί να έχουν διαφορά τιμής τόση ώστε να μπορείς να τσιμπήσεις μια aftermarket στο ίδιο συνολικό κόστος.

 

Ούτως ή άλλως για microatx κουτιά όπως το δικό μου ίσως μια blower type κάρτα να είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την βρήκα 219 λίρες στο amazon.

 

 

Γενικά ίδια θερμότητα εκλύει και η reference και μια custom, απλά η custom το βγάζει όλο μέσα στο κουτί και κρατάει την gpu πιο κρύα.

 

Επιπλέον ακούγεται ότι μπορεί να έχουν διαφορά τιμής τόση ώστε να μπορείς να τσιμπήσεις μια aftermarket στο ίδιο συνολικό κόστος.

 

Ούτως ή άλλως για microatx κουτιά όπως το δικό μου ίσως μια blower type κάρτα να είναι καλύτερη.

Δεν με ανησυχεί τόσο η ψύξη όσο η τροφοδοσία της reference

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι εχει αλλες καρτες για φετος η amd.

οσο για τα 260 ευρω εγχωριες custom θα περιμενετε πολυ. Δεν υπαρχει περιπτωση να πεσουν κατω απο 300.(270 ειναι οι reference στην γερμανια με 5% λιγοτερο φπα).

260 ευρω reference μπορει να βρεις αλλα καλυτερα να ειστε οσο πιο μακρια γινεται απο reference εκτος αν τη χρησιμοποιειται ως εναλλακτικο μεσο θερμανσης :P :P

Προσωπικα θα παρω 1 1070 ειτε απο γερμανια στις επομενες βδομαδες ειτε απο ελλαδα οταν πεσουν στα 500 ευρω και θα εχει φυγει το καπελο της νεας τεχνολογιας και της ελλειψης διασεμιτοτηας

Σκεφτομαι την 1080 αλλα τα 800+ μου φαινονται πολλα για μια καρτα που δεν ειναι Ti version. Δηλαδη η Ti θα χτυπησει χιλιαρικο και?Titan 1300+?? :unsure: :unsure: :unsure:

Αυτη τη στιγμη οσο περισσοτερο περιμενεις, τοσο καλυτερο ειναι για τον αγοραστη. Ειτε θα πεσουν οι τιμες ειτε θα βγουν νεα προιοντα. Αλλα μην περιμενετε μετα το σεπτεμβρη γιατι οι φημες λενε οτι οι νεες καρτες και απο την amd θα βγουν q1 2017. Χλωμο το βλεπω αλλα απλα το αναφερω.

 

Φιλε abec. Αμα θες 1440p 60 fps τοτε ξεχνα τις low/mid range καρτες γιατι δεν θα το καταφερουν. Αυτη τη στιγμη best vfm για 1440p ειναι η 1070 και δεν εχει ανταγωνιστη. Προσωπικα δεν αγοραζω καρτα αμα δεν μπορει να μου κλειδωσει 60fps ειτε σε 1080p ειτε σε 1440p.  Επειδη θα αγορασω και Monitor 1440p αποφασισα οτι θελω 980ti/1070/1080 για να με καλυπτει!

 

Mε βαση τα οσα ειδα μεχρι στιγμης παιζει μια χαρα στα 1440p.Με τις custom θα εισαι ανετος σιγουρα.Με 100 mhz(+7%) και 10% στην ραμ ανεβαζει περιπου 10% fps σε 1440p.Αλλο ενα 10% μας λειπει να ξερεις.

 

https://s32.postimg.org/tcgxbtqz9/rx480_edited.png

Δες τα μωβ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@The__Blade

 

Φιλε μου με γεια σου! Ελπιζω να την ευχαριστηθεις! Να σε ρωτησω ποσο κοστιζει η Mobo sou  αν επιτρεπεις?

 

Φίλε μου είμαι στο χώρο πριν ακόμα υπάξουν κάρτες γραφικών μέχρι σήμερα. έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές κάρτες που ξεπερνούσαν το PCI-e Spec.

 

Δεν ξέρω αν αυτό είναι δεύτερο account σου αλλά βλέπω ότι προσπαθείς να προκαλέσεις για flame war όπως θα διαπιστώσεις ο @ailuros δεν τα πολυσηκώνει αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μισό λεπτό

Όταν είχαν βγει οι 290 290x κράζατε όλοι που οι ref. πιάνανε 95 βαθμούς και τι χαλια ειναι αυτά...και το ένα και το άλλο...μερικοι λογικοί ομως έλεγαν περιμένετε τις custom ρε παιδια να δούμε...και ξέρετε ποιο είναι το αποτέλεσμα;

Αυτη τη στιγμη που μιλάμε οποιος πήρε μια καλή custom 290 που και καλές θερμοκρασίες είχε και overclock έπιανε σε μια τιμή 350 περιπου(τοτε) πλέον ειναι πανω από 780 που ήταν ο άμεσος ανταγωνιστής της ειναι πανω από 780 ti ειναι πανω από 970 γενικότερα...

Που θελω να καταλήξω; Κοιταξτε το δάσος και αφήστε το δεντράκι...πειτε κάποια αρνητικά αλλα να στέκουν..

Μερικοί πάντα θα λένε βλακειες καιρο πριν...οκ τι να κάνουμε τωρα;

Απλα περιμένετε τις custom 480 και μετα ξαναμιλήστε..ειναι τόσο απλό...αν διαφωνεί κάποιος εδω είμαστε..

Ισχύει αυτό που λες με την 290. Πάντως η AMD έχει την τάση να δίνει perfomance με τον καιρό στις gpu της, να μην τις εγκαταλείπει, αλλά ούτε και η nvidia εγκαταλείπει. Αυτό το πράγμα γενικά είναι ευχάριστο για τον αγοραστή γιατί νιώθει πως δεν δίνει τσάμπα χρήματα. Η 290 βγήκε για 1080Ρ/60 fps και μέχρι σήμερα δίνει το perfomance που θα έπρεπε να δίνει. Αλλά δεν ξεπερνάει την 780Τι ούτε την 970. Την 780 που ήταν ο άμεσος ανταγωνιστής της την πέρασε, αλλά τις άλλες όχι. Αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσε. :) οι 290/290Χ και σε custom είχαν ψηλες θερμοκρασίες και η 780/780ΤΙ!! Οι Maxwell τις έριξαν αρκετά.

 

 

 

Επίσης η 480 αν σε custom υλοποίηση ανέβει πολύ παραπάνω από την reference 480 και ξεπεράσει custom 390X η έστω στα ίδια επίπεδα στα 300€, θα είναι καλή ναι.

 

Ξέρετε αν έρθουν νέοι drivers POLARIS? Η θα χρησιμοποιηθουν οι ίδιοι με τις υπόλοιπες AMD GPUS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...