Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι κοντα στην αγορα της και ρωταω για να μαθω οχι για να γκρινιαξω.

 

προσωπικα πιστευω οτι εχει καλη τιμη για την αποδοση της, πιο πριν κοιτουσα την 970 αλλα ειπα να περιμενω λιγο.

 

Τωρα περιμενω 7 μερες να μαθω και για την 1060 , αλλα λογικα θα ειναι κατωτερη της 480 και ισως πιο ακριβη.

 

Το tdp ειναι σημαντικο για εμενα. Προτιμω να χασω 2-3 καρε και να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι δουλευει εντος προδιαγραφων (εχω χαμηλης κατηγοριας μητρικη με h110) παρα να σκεφτομαι οτι η καρτα ξεζουμιζει τη μητρικη απο τροφοδοσια.

 

Επισης η λυση με bios update εχει νοημα αν οι επιδοσεις δεν πεσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε:

Γκρίνια για τις τιμές, βγήκαν off

Γκρίνια για την απόδοση , off εκτός αυτών που ήθελαν απόδοση 980Ti

Τώρα έχουμε γκρίνια για το TDP και αν όχι όλοι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν τι μπορεί να δώσει ή PCI-e και τι το 6pin.

 

Αν λυθεί και αυτό με BIOS fix θέλω να δω τι άλλο θα βρει ο καθένας να γκρινιάζει.

Προσωπικά την βρίσκω την κάρτα πολύ VFM.

 

Για κάποια σχόλια περί απόδοσης Dx11 κτλπ δεν σχολιαζω καν γιατί εκεί πονάει ή πράσινη και ελπίζω το 2018 να τους βρει και με async ;)

 

PS στο διπλανό τοπικ δεν έγινε ούτε θέμα για τα προβλήματα τις πράσινης μάλλον εκεί δεν γράφουν όσοι δεν τους ενδιαφέρει ή πολύ απλά τα έκαναν γαργαρα όπως τόσα άλλα.

 

VFM λέγεται σχετικά με την τιμή. Αυτήν την στιγμή οι 390/970 είναι φθηνότερες με ίσο και καλύτερο perfomance. Υπάρχει περίπτωση οι custom 480 να έχουν μεγάλες διαφορές από την reference έτσι ώστε η 480 να ανέβει πάνω από 970/390 σε όλα τα παιχνίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που έλεγα για την καραμέλα του DX11....

 

Από όσο λίγο είδα σε Dx12 και μεγάλες ανάλυσης δεν την φτάνει καμιά 390 την 970 την αφήνω εκτός μίας και εκεί απλά δεν υπάρχει ή κάρτα

 

269€ 8Gb σε όλα τα μαγαζιά έχει στο εξωτερικό που είδα και είναι day one τιμή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορω να καταλαβω πως σηκωνουν τοσο o/c οταν ηδη η καρτα τραβαει ρευμα 75+75. 

 

Με τοσο o/c λογικα πανε πανω απο 200watt , πως κατανεμονται αυτα στις pci-e και 6pin? δεν ειναι εκτος προδιαγραφων?

Λογικά πάνω από 200W; Νούμερα δεν έχουν δώσει όλοι αυτοί που κάναν τα review και βασίζεσαι σε λογικές υποθέσεις;

 

ναι αλλα βλεπουμε οτι καποιοι reviewers σηκωσαν μεχρι και 200watt , δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος να καψουν τα παντα στο διαβα τους? ειναι 25% πανω απο τις προβλεπομενες μεγιστες τιμες.

Περίμενε τις custom τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε το OC είναι φυσιολογική κατάσταση, πότε έδωσε μία εταιρεία το TDP με βάση το OC και που αναφέρεται ότι καλύπτει ακόμη και ή εγγύηση το OC;

 

Έλεος ρε παιδιά, δεν λέω ότι είναι σωστό να τραβάει τόσα από την PCI-e αλλά από την άλλη δεν είναι ούτε καν μία μέτρηση που γίνεται για να πάρει πιστοποίηση ή κάρτα.

 

Αν έχω δηλαδή 4 κάρτες με 50 Watt την κάθε μία στο PCI-e θα καεί ή μητρική; Ή θα βράζει; Λίγο μυαλό δεν βλάπτει!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε προηγουμενο λινκ υπαρχουν μετρησεις πολυ πανω απο τα 200watt σε o/c

 

Ε οχι και πολυ πανω,οπως ειδα περιπου στα 210W ειναι στην κλοκαρισμενη.Το TDP που ανακοινωσε η εταιρια ειναι για στοκ καρτα εκτος αν νομιζεις οτι τα 150W της 970 ισχυουν απο τα 1050MHz μεχρι τα 1450MHz ας πουμε.Μια καλα κλοκαρισμενη 970 αγγιζει τα 250W και μια 980 τα 280W.Εσενα τι ακριβως σου φαινεται παραξενο,οτι μια καρτα ανεβαζει την καταναλωση οταν την κλοκαρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω δηλαδή 4 κάρτες με 50 Watt την κάθε μία στο PCI-e θα καεί ή μητρική; Ή θα βράζει; Λίγο μυαλό δεν βλάπτει!!!

 

Μάλιστα.. Το πρόβλημα είναι ότι ο ένας δίαυλος pci-express "αντέχει" για μεγάλα χρονικά διαστήματα συγκεκριμένα watt. Πιο συγκεκριμένα:

pci-e specs:
  • 12V @ 5.5A με 8% max αντοχή
  • 3.3v @ 3.0A με 9% max αντοχή
  • 12V MAX = 71.3W
  • 3.3V MAX = 10.8W

Η κάρτα στα 12v τραβάει 82w από την μητρική. Δηλαδή 14% πάνω. Αυτό σημαίνει ότι σε πιο "φθηνές" υλοποιήσεις μητρικών μπορεί να πάθει ζημιά ο δίαυλος μετά από εντατική χρήση. Το πρόβλημα (ναι υπάρχει πρόβλημα) θα λυθεί φυσικά στις custom όπου θα βάλουν διαφορετικά pins.

Εν συντομία: Πάρτε custom, λίγο υπομονή δεν βλάπτει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν ειναι τοσο απλο

http://imgur.com/a/Ae4pJ

 

δες το πινακακι 

δες ποσα watts δεινει μεσω του pcie αναλογα με το πιο pin εχει η καρτα 

ειναι 75 watts για το 6 pin η καρτα τραβαει 80-84 

ο tom ειπε πως η καρτα τραβαγε 200 απο το Pcie!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθεση εκανες απαντηση δεν πηρα και στο καπακι δινεις link απο reddit, μαλιστα.... αξιοπιστια 100%

Να το ξαναπω, εχω 3-4 καρτες η καθε μια τραβαει 50 watt θα μου ψησει την μητρικη; 

Και για να μην το κουραζω το θεμα, ειπα δεν το θεωρω σωστο και ελπιζω να το στρωσουν με ενα BIOS. Απο οσο ξερω στην σειρα 9XX υπαρχει BIOS editor που εχει και αυτη την ρυθμιση, οποτε δεν το θεωρω δυσκολο.


βασικα δεν ειναι τοσο απλο

http://imgur.com/a/Ae4pJ

 

δες το πινακακι 

δες ποσα watts δεινει μεσω του pcie αναλογα με το πιο pin εχει η καρτα 

ειναι 75 watts για το 6 pin η καρτα τραβαει 80-84 

ο tom ειπε πως η καρτα τραβαγε 200 απο το Pcie!

 

 

Καλα εσυ το τερματισες!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν θα καεί η μητρική αν βάλεις 4 κάρτες των 50w πάνω. Εδώ πάνω στη μητρική, έχεις ανεμιστηράκια, λαμπάκια κλπ την βλέπεις να καίγεται; Μην συγκρίνεται ανόμοια πράγματα όμως.

 

Απάντηση πήρες αλλά μάλλον δεν την διάβασες. Εδώ μιλάμε για ΜΙΑ κάρτα πάνω σε ένα δίαυλο. Και ο ΕΝΑΣ δίαυλος σηκώνει μέχρι 71,3W κανονικά με τις επίσημες προδιαγραφές μέχρι 8% πάνω. Δηλαδή 77W. Η κάρτα τραβάει από τον δίαυλο ~82W και χτυπάει και 90W. Και σε μια μητρική των 60 ευρώ μπορεί αν είναι πρόβλημα! Και με ένα bios δύσκολα θα φτιάξει το θέμα εκτός και αν ρίξει τα watt που σημαίνει ότι θα ρίξει και απόδοση. Και το link είναι ως πηγή, δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου.

 

Συνεπώς λίγο υπομονή για custom, δεν υπάρχει λόγος για το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τράβαγε 1kW από την pci-e με τροφοδοτικό 650W.

 

Δυαδωσται!!!1

 

γραψε και εσυ στο reddit εδω χαραμιζεσαι.

Επισης μολις εμαθα οτι η καθε pci εχει δικια της τροφοδοσια πσσσσσσσ

Να μην ξεχασω να αναφερω και μερικες καρτες εκτος προδιαγραφων ακομη GTX580 HD5970 6990 960 ετσι σρα προχειρα και εφυγα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθεση εκανες απαντηση δεν πηρα και στο καπακι δινεις link απο reddit, μαλιστα.... αξιοπιστια 100%

Να το ξαναπω, εχω 3-4 καρτες η καθε μια τραβαει 50 watt θα μου ψησει την μητρικη; 

Και για να μην το κουραζω το θεμα, ειπα δεν το θεωρω σωστο και ελπιζω να το στρωσουν με ενα BIOS. Απο οσο ξερω στην σειρα 9XX υπαρχει BIOS editor που εχει και αυτη την ρυθμιση, οποτε δεν το θεωρω δυσκολο.

 

 

Καλα εσυ το τερματισες!!!!

τι ακριβως τερματισα? ειναι σελιδες απο το επισημο pdf για τα τεχνικα χαρακτηριστικα της pcie 3.0 

το λεει ξεκαθαρα ενα 6 pin θα μπορεσει να παρει μονο 75 watt η καρτα περνει λιγα παραπανω απο αυτα και το εχουν κανει τεραστειο θεμα...

η 960 και η 750ti ειναι χειροτερες αλλα κανεις δεν μιλαει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα την 750ΤΙ τραβαγε 65watt συμφωνα με το wattομετρο στον τοιχο, αρα λογω eficiency του τροφοδοτικου μου ηταν κατω απο 60watt πραγματικη καταναλωση. Δεν ειχα ποτε προβλημα με κοληματα και κοψιματα στα καρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...