Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει αυτό που λες με την 290. Πάντως η AMD έχει την τάση να δίνει perfomance με τον καιρό στις gpu της, να μην τις εγκαταλείπει, αλλά ούτε και η nvidia εγκαταλείπει. Αυτό το πράγμα γενικά είναι ευχάριστο για τον αγοραστή γιατί νιώθει πως δεν δίνει τσάμπα χρήματα. Η 290 βγήκε για 1080Ρ/60 fps και μέχρι σήμερα δίνει το perfomance που θα έπρεπε να δίνει. Αλλά δεν ξεπερνάει την 780Τι ούτε την 970. Την 780 που ήταν ο άμεσος ανταγωνιστής της την πέρασε, αλλά τις άλλες όχι. Αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσε. :) οι 290/290Χ και σε custom είχαν ψηλες θερμοκρασίες και η 780/780ΤΙ!! Οι Maxwell τις έριξαν αρκετά.

 

 

 

Επίσης η 480 αν σε custom υλοποίηση ανέβει πολύ παραπάνω από την reference 480 και ξεπεράσει custom 390X η έστω στα ίδια επίπεδα στα 300€, θα είναι καλή ναι.

Παρτο αλλιώς θα βρείς.....

Μιας και έχει φίλος 780Ti που πήρε μαζί με εμένα μάλλον ξέρω καλύτερα αν έχασε στην πορεία ή όχι. Εκτός και αν τα δικά μας μάτια είναι στραβά και των reviewers καλύτερα.

Δεν νομιζω οτι εχει αλλες καρτες για φετος η amd.

οσο για τα 260 ευρω εγχωριες custom θα περιμενετε πολυ. Δεν υπαρχει περιπτωση να πεσουν κατω απο 300.(270 ειναι οι reference στην γερμανια με 5% λιγοτερο φπα).

260 ευρω reference μπορει να βρεις αλλα καλυτερα να ειστε οσο πιο μακρια γινεται απο reference εκτος αν τη χρησιμοποιειται ως εναλλακτικο μεσο θερμανσης :P :P

Προσωπικα θα παρω 1 1070 ειτε απο γερμανια στις επομενες βδομαδες ειτε απο ελλαδα οταν πεσουν στα 500 ευρω και θα εχει φυγει το καπελο της νεας τεχνολογιας και της ελλειψης διασεμιτοτηας

Σκεφτομαι την 1080 αλλα τα 800+ μου φαινονται πολλα για μια καρτα που δεν ειναι Ti version. Δηλαδη η Ti θα χτυπησει χιλιαρικο και?Titan 1300+?? :unsure: :unsure: :unsure:

Αυτη τη στιγμη οσο περισσοτερο περιμενεις, τοσο καλυτερο ειναι για τον αγοραστη. Ειτε θα πεσουν οι τιμες ειτε θα βγουν νεα προιοντα. Αλλα μην περιμενετε μετα το σεπτεμβρη γιατι οι φημες λενε οτι οι νεες καρτες και απο την amd θα βγουν q1 2017. Χλωμο το βλεπω αλλα απλα το αναφερω.

 

@Abec_777

Αμα θες 1440p 60 fps ultra τοτε ξεχνα τις low/mid range καρτες γιατι δεν θα το καταφερουν. Αυτη τη στιγμη best vfm για 1440p ειναι η 1070 και δεν εχει ανταγωνιστη. Προσωπικα δεν αγοραζω καρτα αμα δεν μπορει να μου κλειδωσει 60fps ειτε σε 1080p ειτε σε 1440p. Επειδη θα αγορασω και Monitor 1440p αποφασισα οτι θελω 980ti/1070/1080 για να με καλυπτει!

Μακαρι να φθασει την 980 αλλα συμφωνα με ολα αυτα που εχω διαβασει το βρισκω πολυ δυσκολο. Θα δουμε σε 2 βδομαδες φανταζομαι τι ισχυει

Ωραίος δηλαδή αν είναι για AMD βλέπουμε τιμές Ελλάδος αν είναι για Nvidia Γερμανιας.

Έχει μία λογική!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου είμαι στο χώρο πριν ακόμα υπάξουν κάρτες γραφικών μέχρι σήμερα. έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές κάρτες που ξεπερνούσαν το PCI-e Spec.

 

Δεν ξέρω αν αυτό είναι δεύτερο account σου αλλά βλέπω ότι προσπαθείς να προκαλέσεις για flame war όπως θα διαπιστώσεις ο @ailuros δεν τα πολυσηκώνει αυτά.

Ειναι το πρωτο μου account και απλα τωρα αποφασισα να αρχισω να Postarw. Δεν προσπαθω να αρχισω flamewar οπως ειδες ειπα οτι η καρτα ειναι πολυ καλη και οτι ειναι σε καλη τιμη. Επισης ειπα οτι η amdπετυχε αυτο που ηθελε 1 mainstream καρτα για να παρει πισω μερος της αγορας. Ειπα αντικειμενικα ποια ειναι τα προβληματα και οτι θα λυθουν στο μελλον με τη βοηθεια της amd και των custom. Δεν επιτεθηκα σε κανεναν,δεν προσβαλλα καποιον με σχολιο μου ουτε ειπα κατι που δεν εμφανιστηκε σε καποιο εγκυρο site οποτε μαλλον δεν θα πρεπει να κρινεις και να κατηγορεις τοσο ευκολα. απλα μια ερωτηση εκανα που δεν χρειαζεται να απαντησεις κιολας. Το οτι εισαι περισσοτερο καιρο δεν σημαινει κατι παρεπιπτωντος. Εγω προσωπικα δεν θα τις χρησιμοποιουσα οσο ξεπερναγαν το pcie limit αλλα εγω δεν θελω να βρεθω με προβλημα στη mobo  μου. Ο καθενας παιρνει τα ρισκα του i guess.

 

@Abec_777

Φile abec δικο μου λαθος.εχεις δικιο. ναι ειναι δυνατον να τη φθασει για 1440p. 7 fps περιπου θελει οποτε δεν ειναι αδυνατο. Εχει δικιο. Μακαρι να σου πω την αληθεια για να αναβαθμισει ο κοσμος,που εχει μεινει πισω, σε καλες καρτες με 330 ευρω που ειναι ισαξιες με 500.  :)

Το εκανα edit γιατι καταλαβα οτι ημουν λαθος. Προσωπικα δεν θα  αγοραζα καμμια απο τις 2 γιατι δεν φθανoυν τα 60 fps στα 1440p σε ολα τα games.

@ fallen4ngel

Δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι  οι custom στη γερμανια θα πανε γυρω στα 300ευρω(αφου οι reference ειναι 270) οποτε στην ελλαδα θα ειναι σιγουρα περισσοτερα απο 300. Αυτο ειπα.

Προσωπικα σου ειπα οτι το 50αρι μου φαινεται πολυ αλλα το βρισκω λογικο επειδη ειναι μικρο το stock και μεγαλη η ζητηση οπως επισης μιλαμε για launch περιοδο. Για αυτο σκεφτομαι γερμανια που μπορει να μου τη φερουν ελλαδα δωρεαν(οχι μεσο εταιρειας φυσικα).

Ακομα ομως και μετα απο 1-2μηνες που θα υπαρχει stock οι 300+ custom 480  θα πεσουν στα 300ευρω το πολυ κατα τη γνωμη μου( δηλαδη 20-50 ευρω κατω αναλογως την εκδοση). Αυτο ειπα. Νομιζω οτι ισχυει αλλιως εξηγησε μου που ειμαι λαθος. Και στα 330ευρω η καρτα ειναι vfm ετσι και αλλιως

Επεξ/σία από fivestars12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε ρε παιδια σοβαρος reviewer  δεν παμε καλα....... Ειπαμε αλλα οχι και ετσι, μερικοι τα παιρνουν αλλα δεν τραβανε τοσο το σχοινι αυτος το μαμησε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτο αλλιώς θα βρείς.....

Μιας και έχει φίλος 780Ti που πήρε μαζί με εμένα μάλλον ξέρω καλύτερα αν έχασε στην πορεία ή όχι. Εκτός και αν τα δικά μας μάτια είναι στραβά και των reviewers καλύτερα.

 

Ωραίος δηλαδή αν είναι για AMD βλέπουμε τιμές Ελλάδος αν είναι για Nvidia Γερμανιας.

Έχει μία λογική!!!!

Δεν έχασε perfomance. Απλά μπήκαν άλλες τεχνολογίες(Hairworks etc) στα παιχνίδια που τρέχουν καλύτερα σε maxwell. Σε παιχνίδια πριν από τις maxwell, η 780Τι έχει καλύτερο perfomance από 970. Εκτός αν η nvdia δεν νοιάζεται καθόλου τελικά δεν supportαρει τις gpus.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχασε perfomance. Απλά μπήκαν άλλες τεχνολογίες στα παιχνίδια που τρέχουν καλύτερα σε maxwell. Σε παιχνίδια πριν από τις maxwell, η 780Τι έχει καλύτερο perfomance από 970. Εκτός αν η nvdia δεν νοιάζεται καθόλου τελικά δεν supportαρει τις gpus.

 

Τωρα αν θελεις να το αναλυσουμε τι να σου πω.... Εχεις καποια απο τις παραπανω καρτες και το ειδες με τα ματια σου; Η απλα αναπαραγεις πραγματα που διαβασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν θελεις να το αναλυσουμε τι να σου πω.... Εχεις καποια απο τις παραπανω καρτες και το ειδες με τα ματια σου; Η απλα αναπαραγεις πραγματα που διαβασες;

Anyway, δεν δίνεις παραδείγματα για αυτό που λες η περιστατικά. Ούτως ή άλλως για να βγει ένα τελικο συμπέρασμα γίνονται όλα. Για να λες ότι χάνει, λογικά θα χάνει perfomance. Είναι off topic οπότε άστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic

Απο το site που αριχσε την ολη ιστορια οριστε η ομορφια που στην τελικη δεν τρεχει και τιποτα μωρε http://media.bestofmicro.com/2/W/422600/original/01-GTX-750-Ti-Complete-Gaming-Loop-170-seconds.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Abec_777

Απο αυτο που μου εστειλες βλεπω οτι ειναι στα 44-50 fps περιπου. Πιστευεις οτι θα απρει 10-16 fps απο το overclock? Μακαρι αλλα το βρισκω δυσκολο να σου πω την αληθεια. Πιο πιθανο βρισκω να παρει 5-10 fps και να ειναι στα επιπεδα της 390x.

68 μου βγαινει ο μεσος ορος :)

On topic

Απο το site που αριχσε την ολη ιστορια οριστε η ομορφια που στην τελικη δεν τρεχει και τιποτα μωρε http://media.bestofmicro.com/2/W/422600/original/01-GTX-750-Ti-Complete-Gaming-Loop-170-seconds.png

Ειναι αρκετες οι καρτες ασε.Απλα καποιοι ξεκινησαν να ασχολουνται και να διαβαζουν review το 2015-16.

Οτι υπαρχει ενα θεμα υπαρχει ομως σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic

Απο το site που αριχσε την ολη ιστορια οριστε η ομορφια που στην τελικη δεν τρεχει και τιποτα μωρε http://media.bestofmicro.com/2/W/422600/original/01-GTX-750-Ti-Complete-Gaming-Loop-170-seconds.png

 

Ο λόγος που βάζεις την 750Ti ποιος είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

68 μου βγαινει ο μεσος ορος :)

Ειναι αρκετες οι καρτες ασε.Απλα καποιοι ξεκινησαν να ασχολουνται και να διαβαζουν review το 2015-16.

Οτι υπαρχει ενα θεμα υπαρχει ομως σιγουρα.

 

Αν δεις το πρωτο μου ποστ εδω στο θεμα το λεω. Πρεπει να το λυσουν. 

Ο λόγος που βάζεις την 750Ti ποιος είναι?

 

Οτι βλεπεις εκει το τραβαει απο την PCI-e δεν εχει 6pin η καρτα. Τοτε βεβαια δεν εγινε ΟΛΟ αυτο το θεμα.

Τωρα βεβαια το ιδιο site ανακαλυψε τον τροχο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι βλεπεις εκει το τραβαει απο την PCI-e δεν εχει 6pin η καρτα. Τοτε βεβαια δεν εγινε ΟΛΟ αυτο το θεμα.

Τωρα βεβαια το ιδιο site ανακαλυψε τον τροχο!!!

 

Η 750ti έχει average 64 watts.

H rx 480 έχει average 82 watts.

Σημασία δεν έχουν οι μέγιστες τιμές αλλά οι μέσες τιμές της κάρτας. Άμα ο μέσος όρος είναι σταθερά πάνω από τα επιτρεπόμενα υπάρχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 750ti έχει average 64 watts.

H rx 480 έχει average 82 watts.

Σημασία δεν έχουν οι μέγιστες τιμές αλλά οι μέσες τιμές της κάρτας. Άμα ο μέσος όρος είναι σταθερά πάνω από τα επιτρεπόμενα υπάρχει θέμα.

 

Αυτο το λες με πτυχιο η απλα το λες? Το γραφημα μια χαρα το βλεπω και αν πας και στο review το αναφερει αλλα το περναει στο ντουκου. Τυχαια βεβαια.

Τωρα για τους υπολοιπους που αναφερουν για φτηνες μητρικες κτλπ ας κανουν ενα γκαλοπ εδω να μας γραψουν οσοι εχουν 750ti σε τι σουπερ μητρικη την εχουν και ποσες επαθαν ζημια.

 

Το pdf που εβαλα δεν μπηκε κανενας στον κοπο να το διαβασει μαλλον.... ειναι ευκολοτερο να αναπαραγουμε κειμενα του reddit παρα να διαβασουμε και να μαθουμε κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 750ti έχει average 64 watts.

H rx 480 έχει average 82 watts.

Σημασία δεν έχουν οι μέγιστες τιμές αλλά οι μέσες τιμές της κάρτας. Άμα ο μέσος όρος είναι σταθερά πάνω από τα επιτρεπόμενα υπάρχει θέμα.

 

Και το αστείο της όλης υπόθεσης? Γιατί δεν έβαλε 8-pin? Γιατί δεν έκανε feed το power usage στο 6-pin? Είναι δυο λύσεις, η μια software (bios) και η άλλη hardware που όχι μονο βγάζουν νόημα, αλλα δεν κοστίζουν στην AMD σχεδόν τίποτα. Αυτό το να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα, είτε Nvidia είναι είτε AMD είτε και εγώ δεν ξέρω τι είναι τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχασε perfomance. Απλά μπήκαν άλλες τεχνολογίες(Hairworks etc) στα παιχνίδια που τρέχουν καλύτερα σε maxwell. Σε παιχνίδια πριν από τις maxwell, η 780Τι έχει καλύτερο perfomance από 970. Εκτός αν η nvdia δεν νοιάζεται καθόλου τελικά δεν supportαρει τις gpus.

Για ρίξε μια ματια εδω και σκέψου κατι..μια καλή custom 290 δεν έχει να ζηλέψει κατι από μια 390...

Θυμήσου πως η 290 έπαιζε στα ίσα με την 780..και κοιτα που πάει το πράγμα..και μιας και αυτο ήταν φαινόμενο που συμβαίνει και με τις 7970 γιατί να μην συμβεί το ίδιο και με τις 480?

post-204792-0-60150200-1467376151_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το αστείο της όλης υπόθεσης? Γιατί δεν έβαλε 8-pin? Γιατί δεν έκανε feed το power usage στο 6-pin? Είναι δυο λύσεις, η μια software (bios) και η άλλη hardware που όχι μονο βγάζουν νόημα, αλλα δεν κοστίζουν στην AMD σχεδόν τίποτα. Αυτό το να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα, είτε Nvidia είναι είτε AMD είτε και εγώ δεν ξέρω τι είναι τραγικό.

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

Κάποιος έκανε λαλακια εκεί μέσα.

Κρίμα γιατί όταν είσαι στο στόχαστρο πρέπει να είσαι τέλειος.

 

Άσχετο αλλά πριν μέρες είχα μία κουβέντα με φίλο πράσινο και μου έλεγε την καραμέλα των driver's της AMD και πώς αναγκάστηκε να κάνει format μετά από απεγκατασταση με atiman.

Το έχω πάθει και εγώ του λέω αλλά τι σχέση έχει αυτό με την AMD; Μήπως σήμερα που κατουρησα στραβά φταει πάλι αυτή;

 

Δυστυχώς κάποια πράγματα είναι έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...