Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το λες με πτυχιο η απλα το λες? Το γραφημα μια χαρα το βλεπω και αν πας και στο review το αναφερει αλλα το περναει στο ντουκου. Τυχαια βεβαια.

Τωρα για τους υπολοιπους που αναφερουν για φτηνες μητρικες κτλπ ας κανουν ενα γκαλοπ εδω να μας γραψουν οσοι εχουν 750ti σε τι σουπερ μητρικη την εχουν και ποσες επαθαν ζημια.

 

Κοιτά επειδή μάλλον δεν θες να βγάλεις τα κόκκινα γυαλιά με τίποτα, θα το πω μια τελευταία φορά και όπως θες πίστευε.

 

Το γράφημα που μας έδειξες λέει πάνω μέση κατανάλωση 64watt. Το θέμα είναι η ΜΕΣΗ κατανάλωση. Όχι τα στιγμιαία spikes στην κατανάλωση. 

Και τα 64watt δεν είναι πρόβλημα.

Τα 82watt της rx480 ΜΠΟΡΕΙ να είναι πρόβλημα μπορεί και όχι. Αν θες να γίνεις beta tester αγόρασε reference κάρτα και πες μας μετά να ξέρουμε.

 

υ.γ. Απλά προσπαθούμε να πούμε στο κόσμο να κάνει υπομονή 2 βδομάδες max για μια custom λύση η οποία θα είναι πολύ καλύτερη και εσύ συνεχίζεις να λες το ίδιο τροπάριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υ.γ. Απλά προσπαθούμε να πούμε στο κόσμο να κάνει υπομονή 2 βδομάδες max για μια custom λύση η οποία θα είναι πολύ καλύτερη και εσύ συνεχίζεις να λες το ίδιο τροπάριο...

 

Αυτο, υπομονη για custom.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά επειδή μάλλον δεν θες να βγάλεις τα κόκκινα γυαλιά με τίποτα, θα το πω μια τελευταία φορά και όπως θες πίστευε.

 

Το γράφημα που μας έδειξες λέει πάνω μέση κατανάλωση 64watt. Το θέμα είναι η ΜΕΣΗ κατανάλωση. Όχι τα στιγμιαία spikes στην κατανάλωση.

Και τα 64watt δεν είναι πρόβλημα.

Τα 82watt της rx480 ΜΠΟΡΕΙ να είναι πρόβλημα μπορεί και όχι. Αν θες να γίνεις beta tester αγόρασε reference κάρτα και πες μας μετά να ξέρουμε.

 

υ.γ. Απλά προσπαθούμε να πούμε στο κόσμο να κάνει υπομονή 2 βδομάδες max για μια custom λύση η οποία θα είναι πολύ καλύτερη και εσύ συνεχίζεις να λες το ίδιο τροπάριο...

Δηλαδή εσύ σαν ειδικός προσπαθείς να πεις τον κόσμο να κάνει υπομονή και να των γλυτώσει από τις φωτιές εκρήξεις κτλπ.

Μάλιστα ευχαριστώ πολύ...

 

Ευτυχώς όσοι με ξέρουν γνωρίζουν εάν είμαι με κάποια εταιρεία ή όχι.

Το να βάζεις ταμπέλες σε κάποιον που μόνο αντικειμενικός είναι πάει πολύ ;)

 

Εφόσον ΔΕΝ διαβασες τίποτα από αυτά που έχω βάλει να σου πω ότι και αυτά τα spikes ακόμη που κάνει ή 750 είναι και αυτά εκτός προδιαγραφών, αλλά δεν θα αδειασω εγώ το μυαλό μου να γεμισω το δικό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

68 μου βγαινει ο μεσος ορος :)

Ειναι αρκετες οι καρτες ασε.Απλα καποιοι ξεκινησαν να ασχολουνται και να διαβαζουν review το 2015-16.

Οτι υπαρχει ενα θεμα υπαρχει ομως σιγουρα.

 

Προσωπικα θα κοιταγα τα ελαχιστα ή τουλαχιστον το μεσο ορο σε καθε παιχνιδι ξεχωριστα γιατι μπορει σε 1 παιχνιδι να εχει 90 και στο αλλο 40 οποτε ο μεσος ορο δεν αντιπροσωπευει καλα τη πραγματικοτητα.(διοτι μερικα θα μπορει να τα παιξεις και μερικα οχι)

Τουλαχιστον εγω αυτο κοιταω σε ολες τις καρτες. Ειναι ακομα νωρις για drivers οποτε τα καλα reveiws θα ερθουν με τις custom πιστευω.

Εχεις δικιο οτι μπορει να φθασει την 980, εκανα edit το post  μου αλλα δεν σε προλαβα. Μακαρι να γινει. Αμα καταφερει τουλαχιστον να βγαζει 60fps σταθερα σε 1080p ultra για καθε παιχνιδι τοτε θα ειναι υπερβολικα καλη για τα λεφτα της :P . ( αλλωστε εκει ειναι και το περισσοτερο κοινο αφου η πιο mainstream resolution ειναι τα 1080p)

Οσο για 1440p δεν θα καταφερεις ultra στα παντα αν δεν αγορασεις 980ti/1070/1080.

Απο την αλλη αμα βαλεις καμια ρυθμιση σε very high/high  γιια να φθασεις τα 60fps δεν εγινε και τιποτα.

Ειναι αναλογως τι στοχευεις.

 

Τελος οσο για το pcie, απο οτι βλεπω ο μεσος ορος ειναι κατω απο το μεγιστο επιτρεπομενο  ετσι και αλλιως για την 750ti απο αυτα που εχετε ανεβασει. Δεν ξερω αμα τα spikes ειναι τοσο σοβαρα ωστε να δημιουργησουν προβλημα  γιατι δεν εχω μελετησει το θεμα. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι αμα κατα μεσο ορο περνας το επιτρεπομενο οριο θα δημιουργησει προβλημα. Αμα ομως ειναι σοβαρα, τοτε θα επρεπε να γινει εξισου ενημερωση στο forum και οπου αλλου γινεται για αυτο το θεμα της 750!

Δεν εχει σημασια ετσι και αλλιως αμα το εκανε η nvidia ή οχι.. Το οτι καποιος εκανε 1 λαθος, δεν δικαιολογει τον επομενο που κανει το ιδιο λαθος. Αυτη τη φορα εγινε θεμα για την amd γιατι  καποιος το βρηκε και πηρε φωτια στα forums, ειτε ειναι nvidia fanboy  ειτε οχι, και αφου ισχυει δεν υπαρχει λογος να λεμε οτι κοιτα το εκανε και η nvidia. Δεν προσπαθουμε να αναδειξουμε την καλυτερη εταιρεια! Και οι 2 τα κακα/καλα τους εχουν και τα κερδη τους κοιτανε.Απλα γινεται μια προσπαθεια να ενημερωθει ο κοσμος που δεν  το ξερει ακομα και να περιμενει τα custom μοντελα αλλα και τη λυση του συγκεκριμενου προβληματος πριν αγορασει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδω παντως λεει οτι σε παλιο ΑΜ2 συστημα η 480 του κολαγε και εκλεινε . Στην ιδια ΑΜ2 μητρικη εβαλε μια 980 που τραβαειπολυ περισσοτερο ρευμα, αλλα απο 6πινα/8πινα και δεν ειχε καποιο προβλημα. Οποτε η 480 που τραβαει πολυ ρευμα απο τη μητρικη πιθανον να ειναι θεμα για καποιες μητρικες.

 

 

σε πιο καινουρια και ακριβη μητρικη δεν ειχε προβλημα.

 

Μεταφερω οτι ειπε στο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξε μια ματια εδω και σκέψου κατι..μια καλή custom 290 δεν έχει να ζηλέψει κατι από μια 390...

Θυμήσου πως η 290 έπαιζε στα ίσα με την 780..και κοιτα που πάει το πράγμα..και μιας και αυτο ήταν φαινόμενο που συμβαίνει και με τις 7970 γιατί να μην συμβεί το ίδιο και με τις 480?

 

Μα εγώ συμφωνώ ότι η 290/290Χ και οι 7000 σειρά κερδίζει perfomance ακόμα και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ συμφωνώ ότι η 290/290Χ και οι 7000 σειρά κερδίζει perfomance ακόμα και σήμερα.

Ξανακοιτα που βρίσκεται η 290 σε σχέση με την 780-780 ti και την 970 να το τελειώνουμε αυτο...

Όλοι οι υπόλοιποι περιμένετε τις custom 480 να ξεκινήσει η συζήτηση απο νέα βάση..για να μην αναλωνόμαστε χωρίς λόγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aten-Ra

 

Φιλε κατσε να δουμε οταν βγουν τα benchmarks και μετα το συζηταμε. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε, δεν εχουμε ιδεα πως ειναι ενα αληθινο benchmark για dx12. Εικασιες και φημες μπορουμε να λεμε αλλα δεν ειναι δεδομενα μεχρι να δουμε νουμερα :)

Επισης μην ξεχνας οτι η nvidia εχει το μεγαλυτο μερος του gpu market ( 70-80%) οποτε δεν υπαρχει περιπτωση τα παιχνιδια να παιζουν χειροτερα απο 5 fps λογω async σε αυτες( και αυτο οχι σε 980ti/1070/1080 που θα ειναι πιο πανω 100%). Οταν βγαζεις εναν μεγαλο τιτλο πρωτα τον κανεις optimise για το μεγαλυτερο κοινο και μετα για το μικροτερο.

Επισης για τα επομενα 2 χρονια τουλαχιστον τα περισσοτερα παιχνιδια θα βγαινουν με dx11 γιατι 1 dev cycle ειναι περιπου 2-3 χρονια οποτε το dx12 θα γινει mainstream απο 2018 και μετα.

 

@The__Blade

 

Φιλε μου με γεια σου! Ελπιζω να την ευχαριστηθεις! Να σε ρωτησω ποσο κοστιζει η Mobo sou  αν επιτρεπεις?

 

Έχουμε όλα τα δεδομένα που χρειαζόμαστε σήμερα, απλά δες τις επιδόσεις της RX 480 σε DX-12 games. Αλλά και τα επόμενα DX-12 παιχνίδια που αναφέρθηκα παραπάνω είναι AMD Optimized, πολύ απλά γιατί GCN είναι οι κονσόλες.

 

Η NVIDIA δεν έχει το 70-80% της αγοράς, απλά πούλησε τους προηγούμενους μήνες 70-80% των καρτών ( χωρίς να ξέρουμε πόσες ανά κατηγορία).

 

Όλα τα DX-12 παιχνίδια που θα βγουν όπως το Deus-Ex (AMD Gaming Evolved), Battlefield 1, Civilization VI και το watchdogs 2 είναι GCN DX-12 optimized.  Και για να ξέρετε, οι developers πρώτα βλέπουν τις πωλήσεις που κάνουν τα παιχνίδια στις κονσόλες και μετά βλέπουν τα PC. Επιπλέον πιο πολλές GCN κάρτες υπάρχουν παγκοσμίως παρά Pascal στο Desktop/Laptop.

 

Τα περισσότερα παιχνίδια που θα βγαίνουν για τα επόμενα δυο χρόνια μπορεί  να είναι DX-11, αλλά οι βαρβάτοι AAA τίτλοι από εδώ και πέρα θα είναι DX-12 και μερικά θα έχουν και Vulkan support.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες πληροφοριες απο overclockers.co.uk για την sapphire Nitro Rx 480 8gb :

 

8-Pin 

DVI Port 

OC out of box (1325-1350MHz region, TBC) 

Black Shroud 

Removable fans for cleaning

Backplate 

MSRP 249 GBP (τωρα την φθηνοτερη ref την εχουν 228gbp)

 

Περισσοτερα εδω: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4qr0d3/sapphire_nitro_275_1350_core/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδω παντως λεει οτι σε παλιο ΑΜ2 συστημα η 480 του κολαγε και εκλεινε . Στην ιδια ΑΜ2 μητρικη εβαλε μια 980 που τραβαειπολυ περισσοτερο ρευμα, αλλα απο 6πινα/8πινα και δεν ειχε καποιο προβλημα. Οποτε η 480 που τραβαει πολυ ρευμα απο τη μητρικη πιθανον να ειναι θεμα για καποιες μητρικες.

 

 

σε πιο καινουρια και ακριβη μητρικη δεν ειχε προβλημα.

 

Μεταφερω οτι ειπε στο βιντεο.

 

 

Το εχω βαλει 2-3 σελιδες πισω και ακομη γελαω, τελικα οταν λεω οτι κανεται επιλεκτικη αναγνωση γινομαι funboy.

Οσο για το συστημα που την εβαλε πανω....  ουδεν σχολιο, αλλα και παλι αυτο που επρεπε να κανει η μητρικη το εκανε. Λογο προστασιας εκλεισε το συστημα.

Ο τυπος παντως δεν παιζεται, μονο και μονο τον κοπο που εκανε να βρει τοσο παλια μητρικη και το τροφοδοτικο μαρκα με εκαψες του αξιζει βραβειο.

Και ειδαμε ενα βιντεο που μας λεει τι εγινε, εχμμμμ. Βιντεο?  Εγω ΔΕΝ ειδα τιποτα μονο ακουσα!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...