Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρισκεις...

Εννοεις κατοπιν παραγγελιας.

Και με τα μεταφορικα βγαινει 350Ε σχεδον.

Και να ειναι και κανα αξιοπιστο μαγαζι ε.

Γιατι μετα βγαινουμε και γκρινιαζουμε για το αφτερ σειλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία απορία και όποιος ξέρει ας απαντήσει.Υπάρχουν custom υλοποιήσεις της rx 480 ή με 4 ή με 8GB που έχουν 2 HDMI εισόδους. Δηλαδή π.χ. μπορώ εγώ να συνδέσω την κάρτα και με την τηλεόραση και με το μονιτορ και να εναλλάσω να βλέπω το PC μου όποτε θέλω; Ή θα πρέπει να μη δουλεύει ή το monitor ή η TV; Αν κάνω βλακώδη ερώτηση συγνώμη αλλά δε ξέρω γιαυτό ρωτάω. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο για να μη βάζω βγάζω συνέχεια το καλώδιο HDMI από το μόνιτορ στην τηλεόραση και τούμπαλιν. Καμία custom υλοποίηση της 1060 δεν έχει 2 HDMI εισόδους! Ή τουλάχιστον δεν έχω δει εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδέσεις τις δυο οθόνες μεταξύ τους με hdmi και επιλέγεις οποια θες, επέκταση ή αναπαραγωγή, δεν σου κάνει;

 

Η τηλεόραση είναι 32άρα, το μόνιτορ 24άρι και άσε που είναι λίγο μακριά η μία από την άλλη. Αυτό που είπα δηλ. δε γίνεται; 2 HDMI καλώδια από την ίδια κάρτα σε tv και monitor και να παίζω όποτε θέλω στο ένα ή στο άλλο. Δε γίνεται; Βασικά το μόνιτορ το θέλω για surfing πιο πολύ. Την tv για gaming. Στην 32άρα δε με βολεύει το surfing. Είναι αρκετά μικρά τα γράμματα για την απόσταση που παίζω. Με 40άρα λογικά δε θα είχα πρόβλημα!

Και αν συνδέσω με καλώδιο τις 2 τηλεοράσεις πως θα συνδέσω και τις 2 στην κάρτα γραφικών; Δε ξέρω για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία απορία και όποιος ξέρει ας απαντήσει.Υπάρχουν custom υλοποιήσεις της rx 480 ή με 4 ή με 8GB που έχουν 2 HDMI εισόδους. Δηλαδή π.χ. μπορώ εγώ να συνδέσω την κάρτα και με την τηλεόραση και με το μονιτορ και να εναλλάσω να βλέπω το PC μου όποτε θέλω; Ή θα πρέπει να μη δουλεύει ή το monitor ή η TV; Αν κάνω βλακώδη ερώτηση συγνώμη αλλά δε ξέρω γιαυτό ρωτάω. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο για να μη βάζω βγάζω συνέχεια το καλώδιο HDMI από το μόνιτορ στην τηλεόραση και τούμπαλιν. Καμία custom υλοποίηση της 1060 δεν έχει 2 HDMI εισόδους! Ή τουλάχιστον δεν έχω δει εγώ!

πατάς το winkey+P και σου βγάζει το παρακάτω μενού όπου και αν βρίσκεσαι (δοκιμασέ το και τώρα) 

 

εγώ ας πούμε έχω μια τηλεόραση στο hdmi (τη βλέπει ως pc screen) και ένα μόνιτορ στο dvi (η second screen)

 

επιλέγεις ή να δείχνει στη μία ή να δείχνει στην άλλη , ή και στις 2 το ίδιο ή να γίνει η μία επέκταση της άλλης 

 

συνήθως (δε ξέρω τι γίνεται με τη 480 αλλά γενικά σε amd και nv γίνεται αυτό) όταν δουλεύουν και οι δύο οθόνες ταυτόχρονα έχεις και μεγαλύτερη idle συχνότητα και μεγαλύτερη idle θερμοκρασία οπότε είναι καλό να στέλνεις εικόνα στη μία κάθε φορά εκτός αν όντως θες να κάνεις ταυτόχρονη χρήση και των 2 οθονών (πχ να χαζεύεις σελίδες και ο άλλος να βλέπει βίντεο ή να του δείξεις κάτι που βλέπεις κι εσύ και να μην τον σηκώνεις) 

 

gammapsiphiphipsigammaxiphigamma%20psi_z 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κατάλαβα. Και τόσο καιρό βγάζω και βάζω το HDMI καλώδιο από την μία στην άλλη.. Τι βλάκας... Τεσπα.. Όταν με το καλό πάρω την καινούρια κάρτα κατά τον Οκτώβρη θα το κάνω έτσι... Σε ευχαριστώ. Αν πάρω rx 480.


Έχω τώρα την 660GTX και έχει και 1 display port. Μπορώ δηλαδή να συνδέσω την display port με το hdmi της tv μου;


Και έχει και Dual-link DVI-I x 1
Dual-link DVI-D x 1

 

​Οπότε ποιες οι επιλογές μου όσον αφορά την απορία μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσες ήδη να έχεις 2 hdmi (που από ότι κατάλαβα έχουν οι 2 οθόνες σου) και ακόμα και αν δεν έχεις και 2ο hdmi στην ήδη υπάρχουσα κάρτα σου να πάρεις έναν αντάπτορα για κάποια άλλη έξοδο της κάρτας (πχ dvi to hdmi για το monitor) 

 

αλλά αν έχεις 2 hdmi τότε ναι κοίτα για κάρτα με 2 hdmi για περισσότερη ευκολία χωρίς αντάπτορες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσες ήδη να έχεις 2 hdmi (που από ότι κατάλαβα έχουν οι 2 οθόνες σου) και ακόμα και αν δεν έχεις και 2ο hdmi στην ήδη υπάρχουσα κάρτα σου να πάρεις έναν αντάπτορα για κάποια άλλη έξοδο της κάρτας (πχ dvi to hdmi για το monitor) 

 

αλλά αν έχεις 2 hdmi τότε ναι κοίτα για κάρτα με 2 hdmi για περισσότερη ευκολία χωρίς αντάπτορες 

 

Η tv έχει 4 HDMI. Οπότε μπορώ να κάνω DVI το HDMI στο μόνιτορ ή στην tv και HDMI to HDMI στην tv. Μάλιστα κατάλαβα. Μακάρι να βγει 1060 με 2 hdmi γιατί μάλλον εκεί προσανατολίζομαι στην πράσινη! Σορρυ που το λέω στο αντίπαλο στρατόπεδο, αλλά οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην το κάνουμε vs, αλλά εγώ θα επιμείνω σε 480 (ή αν το καθυστερήσω ίσως και σε κάτι καλύτερο από τους κόκκινους) μιας και σε βάθος χρόνου και με βάση τη πρόσφατη εμπειρία, νομίζω ότι θα γεράσει καλύτερα η κόκκινη και σε υποστήριξη (η κάρτα μου υποστηρίζεται ακόμα μια χαρά σε σχέση με τις πράσινες της αντίστοιχης εποχής που είναι ξεγραμμένες) και σε ο,τι έχει να κάνει με το dx12 

 

ίσως κάποια πιο ακριβή nv να κοίταζα αν ήθελα να ξοδέψω πιο ψηλά, αλλά σε αυτή τη κατηγορία θα ξαναπάω με τους κόκκινους χωρίς δεύτερη σκέψη και όχι στην 1060

 

αλλά όχι σε αυτές τις τιμές βέβαια που είναι ληστρικές, στα 310 max για μια custom (και ιδανικά στα 270-280 που θα ήταν η λογική τιμή τους)  ξαναμιλάμε..

 

κάτι 380αρια και 400αρια που βλέπω είναι αστεία και ειλικρινά απορώ αν τα δίνει και κανείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσω ότι πρόκειται για (αυτονόητο) αστείο: αλλά μιας και ακούγονται διάφορα για χτενίσματα της εφορίας σε προγράμματα κοινωνικής δικτύωσης, θα πρότεινα ακόμα και εδώ οι χρήστες να είναι προσεκτικοί με τις αναφορές του τι αγοράζουν και σε τι τιμές. Ποτέ δεν ξέρεις ποιός μπορεί να διαβάζει ακόμα και εδώ....... :devil:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...