Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι και με τα fans στο 100% πήγαινε... 50c!!!!!!!   :P

Πάρε καμιά κάρτα να την δείς με τα μάτια σου και σταμάτα να διαβάζεις reviews. 70c σε load ούτε στα όνειρα σου. 

Εγώ την είχα την κάρτα που λεώ. Και έχει και γαμώ τα coolers και το ξέρεις. Και τα reviews την βγάζανε στα 75c max σε load, και δεν τα έπιανε αυτά ούτε με το Α/C αναμμένο στο δωμάτιο σε GAMING (για Furmark ούτε λόγος....  88-90c για πλάκα).

Εσύ τις είχες τις κάρτες που λες; Αμφιβάλλω. 

 

Μα δεν τα διάβασα μόνο σε reviews αυτά , άτομα από εδώ μέσα τα έχουνε ποστάρει στο benchmarking section... Στα reviews η θερμοκρασία δωματίου συνήθως είναι στους 20-22 , όταν εγώ στο δικό μου σπίτι πιάνω 35 χωρίς air condition είναι λογικό να είναι πάνω από 10 βαθμούς η διαφορά. Εγώ δεν τις είχα αυτές τις κάρτες αλλά μου φαίνεται περίεργο και τα reviews και οι χρήστες από εδώ μέσα να αναφέρουν ψέφτικες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θερμός αέρας που απάγεται από την ψυκτρα είναι ο ίδιος ή και μεγαλύτερος από την κλοκαρισμενη custom σε σχέση με μία reference.

Ή θερμοκρασία στο chip δεν δειχνει την απαγωγή θερμότητας που κάνει το chip αλλά την θερμοκρασία που αυτό εργάζεται με την εκάστοτε ψυκτρα.

Το θερμικό φορτίο που απάγεται ξαναλεω πως είναι το ιδιο ή και μεγαλύτερο στην custom και απάγεται όλος εντός του κουτιού ....

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Οι 290/290x με τα reference coolers χτυπούσαν 90-95 για πλάκα. Οι υλοποιήσεις της Sapphire με το Tri-X cooler ήταν γύρω στους 70-75 max και με custom curve ακόμα χαμηλότερα. Μάλιστα και εδώ στο φορουμ υπάρχουν άτομα που τις είχαν και έχουν ποστάρει θερμοκρασίες. Φυσικά ένας άλλος σημαντικός παράγοντας είναι και η θερμοκρασία δωματίου..

 

Σε gaming oi 290 tri-x και 290Χ vapor-x που είχα έπαιζαν γύρω στους 77-80 αλλά και εκεί ανέβαζαν κάποιες στροφές σε audible επίπεδο. Περίπου όσο ακούγεται η 480 Reference που έχω τώρα στους 80 βαθμούς.

 

Η θερμοκρασία δωματίου παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Για κάθε ένα βαθμό που ανεβαίνει η θερμοκρασία ανεβαίνει 1 βαθμό και η θερμοκρασία της κάρτας (πάντα με το ίδιο φορτίο και την ίδια ταχύτητα fans).

 

Εγώ ανέφερα ότι στις 480 η Ref είναι καλή λύση μια και έχει τιμή κοντά στις 470 Custom και πραγματικά το απλό σύστημα cooling που έχει την καλύπτει μια χαρά. Το μόνο που έκανα προσωπικά ήταν να αλλάξω θερμική πάστα, με πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Εντωμεταξύ επειδή προσπαθώ να βελτιώσω θερμοκρασίες του pc μειώνοντας τον ήχο με βοήθησε πολύ το γεγονός ότι βγάζει το ζεστό αέρα έξω.

 

Απορώ γιατί δεν βγάζουν custom κάρτες με καλά blower coolers όπως έκανε παλιά η HIS....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνα review για RX 470 XFX βγήκε? Από όλες τις υπόλοιπες υπάρχουν.

 

Για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν πρακτικά οι κάρτες της XFX.

 

Αν ψάξεις θα δεις ότι ούτε για την 480 υπάρχουν σοβαρά review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν πρακτικά οι κάρτες της XFX.

 

Αν ψάξεις θα δεις ότι ούτε για την 480 υπάρχουν σοβαρά review.

https://youtu.be/y7OTU3NgDzY

 

 

Αυτός έκανε ένα καλό review.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και με τα fans στο 100% πήγαινε... 50c!!!!!!!   :P

Πάρε καμιά κάρτα να την δείς με τα μάτια σου και σταμάτα να διαβάζεις reviews. 70c σε load ούτε στα όνειρα σου. 

Εγώ την είχα την κάρτα που λεώ. Και έχει και γαμώ τα coolers και το ξέρεις. Και τα reviews την βγάζανε στα 75c max σε load, και δεν τα έπιανε αυτά ούτε με το Α/C αναμμένο στο δωμάτιο σε GAMING (για Furmark ούτε λόγος....  88-90c για πλάκα).

Εσύ τις είχες τις κάρτες που λες; Αμφιβάλλω. 

 

Καλα μην ορκιζεσαι κιολας οτι τα fans τα ειχαμε στο 100%.........

και πιο λιγο απο 70 σε load μην σου πω.αρκετα πιο κατω.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην ορκιζεσαι κιολας οτι τα fans τα ειχαμε στο 100%.........

και πιο λιγο απο 70 σε load μην σου πω.αρκετα πιο κατω.........

Και έφτασε πόσους βαθμους; 30c? 20c? 10c? 0c? Mήπως δέκα υπό το μηδέν, σε ανοιχτό κουτί κρεμασμένο απέξω από το παράθυρο; 

 

Ελεος ρε.. 390Χ Nitro είχα.. Μη μου λες πράγματα που δεν ισχύουν.

 

Τώρα λογικά θα αρχίσουν τα σχόλια "σε εμένα τόσο έφτασε, 60c Under load", "το κουτί σου δεν είχε airflow", "είσαι άσχετος τα reviews άλλα λένε", "η Τri-X έχει καλύτερο σύστημα ψύξης και βαράει 25c διαφορά απο την Nitro που είχες" και ένα σωρό μαλ......ς. Έτσι;

 

Ξαναλέω.... Είχα από τις καλύτερες 390Χ σε ψύξη χωρίς αμφιβολία. 70c Under load? Σε προκαλώ να έρθεις να το δοκιμάσεις στο pc μου με Α/C αναμένο, την κάρτα εντός case χωρις να πειράξεις ρολόγια και χωρίς να αλλάξεις το noise envelope της κάρτας (εν ολίγοις με fans σε auto). 

Στοίχημα ΟΤΙ θες οτι θα βαρέσει 85c ! OTI ΘΕΣ. Σε προκαλω και σένα και οποιονδήποτε με αμφισβητεί. Στοιχημα ΟΤΙ θέλετε, ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ σοβαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ξανα-έλεος με τα απολιθώματα της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από 390X πήγες σε 1060 ;

 

Από 280Χ σε 390Χ και απο εκεί σε 1060 και δεν ξαναπαίρνω AMD κάρτα ούτε με πιστόλι στον κρόταφο.

1000 φορές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Δεν έχουν διαφορά σε επιδόσεις επί της ουσίας (στο Witcher η 1060 ειναι 10 fps πάνω στα 60, και στο dirt 10 fps κάτω στα 80). Δεν την πήρα για να κερδίσω επιδόσεις, την πήρα για να στείλω την ΑΧΡΗΣΤΗ την 390Χ, το απολίθωμα των 300w που όποτε έπαιζα γινόταν όλο το σπίτι ΦΟΥΡΝΟΣ και τα fans βελάζανε σαν νεκρά γελάδια.

 

Επίσης έχω το κακο συνήθειο να θέλω η κάρτα να παίζει τα πάντα σωστά όπως π.χ. GPU rendering plugins του MAX, και όχι μόνο τα games. 

 

Επίσης εχω μια 5970 και μία 6850 καβάντζα (non GCN). Είχα βάλει προσωρινά και τις δύο (Εναλλάξ εννοώ. Το διευκρινίζω γιατί εδώ πρέπει να διευκρινίζεις και τα αυτονόητα), και έχω να πω ότι όποιος λέει οτι η AMD υποστηρίζει τις παλιές τις κάρτες λέει μαλ......ς.

Η 5970 και η 6850 του 2011/2012 ΔΕΝ τρέχουν σωστά το FM 2016 π.χ. (flickering). Να πω εδώ οτι οι δύο GTS 450 που έχω δώσει στον ανηψιό μου είναι του 2011 και παίζουν τα πάντα σωστά; Να προσθέσω οτι η Nvidia βγάζει ακόμα drivers για Fermi?  Σατανική, κακιά nvidia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Άχρηστη ΑΜD.....

 

Επεξ/σία από Formation
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...