Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λένε ότι θα γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές στην αρχιτεκτονική ώστε να αποδίδει όπως η κόκκινη με async compute. Τώρα στον Πασχάλη δεν είχαν χρόνο για τέτοιες αλλαγές και γι' αυτό απλά είναι ελαφρώς βελτιωμένο φτάνοντας το GCN 1.0 ας πούμε.

 

Υπερεκτιμάνε τις τυχών διαφορές που μπορούν να υπάρχουν, υπερεκτιμάνε και την χρήση compute στα παιχνίδια και το χειρότερο όλων έχουν εξισώσει μια λειτουργία από τις αμέτρητες ενός ΑΡΙ με την όλη απόκριση κάποιων αρχιτεκτονικών. Σαφώς και δεν είναι async compute = DX12.

Είναι σημαντικό πάντως να θυμόμαστε ότι δεν υπάρχουν AMD optimised games πάρα μόνο nvidia optimised.

Σε αυτά που πάει καλύτερα η AMD είναι απλά γιατί είναι καλύτερη.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι η 480 κάθε μήνα λόγω driver παίρνει ένα 5% στις επιδόσεις της περίπου. Τέλος μην ξεχνάμε ότι με AMD σε 2-3 χρόνια ΘΑ παίζεται τα παιχνίδια πιο γρήγορα σε σχέση με την πράσινη. Δεν έχει καμία σημασία αν στα περισσότερα σημερινά πάει χειρότερα καθώς είναι και nvidia optimised τα games (μην ξεχνιόμαστε...)

 

Ούτε. Aπλά οτιδήποτε low level API βοηθάει τόσο τους επεξεργαστές της AMD όσο και τις μονάδες γραφικών τους να έχουν μεγαλύτερο utilization στις μονάδες τους, ενώ στις GeForce το τελευταίο είναι ήδη πολύ υψηλό από την εποχή Maxwell και πριν.

 

Για τα υπόλοιπα όχι και εκεί. Με τις μονάδες που έχει η AMD στις κονσόλες και τον αριθμό των console ports θα έπρεπε να θερίζουν. Η αλήθεια είναι ότι η κόκκινη δεν έχει πόρους αυτή τη στιγμή ούτε να κλάσει αλλιώς θα έβγαζε και το Vega μαζί με τα Polaris και θα έστελνε και σε κάθε ISV ξανά και ξανά αποστολές για να βελτιστοποιούν κώδικες στα παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η νιτρο ειναι η χειροτερη απο τις custom ομως . μια gaming x θα ςπαιρνα η μια red devil προσωπικα .

Η red devil εν τελει δεν ειναι και τοσο καλη.

Τουλαχιστον για τη ψυκτρα που εχει.

Τις καλυτερες ψυκτρες η strix την εχει(αν και κανει λιγο θορυβο) και η msi.

Αυτα απο τα reviews.

Τωρα να λεμε λιγο χυμα οτι ειναι χειροτερη ενω δεν την εχει κανενας στα χερια του(βασικα ενας εδω την εχει και σε ερωτηση μου ,ειπε οτι ειναι αθορυβη),ε μου φαινεται λιγο τραγικο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η red devil εν τελει δεν ειναι και τοσο καλη.

Τουλαχιστον για τη ψυκτρα που εχει.

Τις καλυτερες ψυκτρες η strix την εχει(αν και κανει λιγο θορυβο) και η msi.

Αυτα απο τα reviews.

Τωρα να λεμε λιγο χυμα οτι ειναι χειροτερη ενω δεν την εχει κανενας στα χερια του(βασικα ενας εδω την εχει και σε ερωτηση μου ,ειπε οτι ειναι αθορυβη),ε μου φαινεται λιγο τραγικο...

 

Μία χαρά είναι όλες. Και η Sapphire, όλες. Απλά η saphhire είναι πιο ζέστη.

 

Η πιο κρύες είναι η Powercolor, Asus, Msi.

 

Η powercolor μια χαρά ψυκτρα είναι. Δύο fans έχει και έχει πάντα κάτω από 70C. Δεν ξέρω τι περιμένετε από μια αεροψυκτη κάρτα με τέτοιο perfomance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η poweroloco 3 fans εχει και γομαρι ψυκτρα και σε σχεση με msi πχ,τα παει χειροτερα και σε θορυβο και σε θερμοκρασιες.

Που ειναι παραλογο βεβαια.

Τωρα και τα reviews μετα απο ολα αυτα που εχω διαβασει,δε τα πολυ εμπιστευομαι.

Εδω αλλοι τη βγαζουν πανω απο 390Χ,αλλοι κατω απο 390,τι να πρωτοπιστεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η poweroloco 3 fans εχει και γομαρι ψυκτρα και σε σχεση με msi πχ,τα παει χειροτερα και σε θορυβο και σε θερμοκρασιες.

Που ειναι παραλογο βεβαια.

Τωρα και τα reviews μετα απο ολα αυτα που εχω διαβασει,δε τα πολυ εμπιστευομαι.

Εδω αλλοι τη βγαζουν πανω απο 390Χ,αλλοι κατω απο 390,τι να πρωτοπιστεψεις.

Όυπς. Νόμιζα έλεγες για την RX 470,διοτι έχει 2 fans και κάτω από 70C all the time. Αλλά εσύ λες για την 480.

 

Για την 480 δεν πολύ γνωρίζω αλλά η MSI και η ASUS πρέπει να είναι πολύ καλές στην ψύξη.

 

 

Αλλά σε perfomance

 

RX 480=R9 390Χ

 

RX 470=R9 390/290/Gtx 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η red devil εν τελει δεν ειναι και τοσο καλη.

Τουλαχιστον για τη ψυκτρα που εχει.

Τις καλυτερες ψυκτρες η strix την εχει(αν και κανει λιγο θορυβο) και η msi.

Αυτα απο τα reviews.

Τωρα να λεμε λιγο χυμα οτι ειναι χειροτερη ενω δεν την εχει κανενας στα χερια του(βασικα ενας εδω την εχει και σε ερωτηση μου ,ειπε οτι ειναι αθορυβη),ε μου φαινεται λιγο τραγικο...

δεν χρειαζεται να την εχω στα χερια μου εχω δει ποσα reviews. Δεν ειπα οτι εχει καποιο προβλημα. απλα οι υπολοιπες ειναι καλυτερες τοσο σε θορυβο οσο και σε θερμοκρασιες. Γιαυτο εξαλου ειναι και η πιο φθηνη . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η red devil εν τελει δεν ειναι και τοσο καλη.

Τουλαχιστον για τη ψυκτρα που εχει.

Τις καλυτερες ψυκτρες η strix την εχει(αν και κανει λιγο θορυβο) και η msi.

Αυτα απο τα reviews.

Τωρα να λεμε λιγο χυμα οτι ειναι χειροτερη ενω δεν την εχει κανενας στα χερια του(βασικα ενας εδω την εχει και σε ερωτηση μου ,ειπε οτι ειναι αθορυβη),ε μου φαινεται λιγο τραγικο...

 

+1 μακράν για μένα με διαφορά από τις υπόλοιπες υλοποιήσεις θερμοκρασικά (και σε rx470 και σε rx480)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε. [...]

 

Για τα υπόλοιπα όχι και εκεί. [...]

 

Νοιώθω λίγο τύψεις που έγραψες τέτοια αναλυτική απάντηση καθώς το post μου περιείχε μια ισχυρή δόση ειρωνείας μέσα  :-D Δηλαδή προφανώς και δεν ισχύουν αυτά που γράφω  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοιώθω λίγο τύψεις που έγραψες τέτοια αναλυτική απάντηση καθώς το post μου περιείχε μια ισχυρή δόση ειρωνείας μέσα  :-D Δηλαδή προφανώς και δεν ισχύουν αυτά που γράφω  :-D

 

Δεν πειράζει. Και αυτοί που θα τύχει να μην καταλάβουν τον σαρκασμό σου, καλό θα τους κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να την εχω στα χερια μου εχω δει ποσα reviews. Δεν ειπα οτι εχει καποιο προβλημα. απλα οι υπολοιπες ειναι καλυτερες τοσο σε θορυβο οσο και σε θερμοκρασιες. Γιαυτο εξαλου ειναι και η πιο φθηνη . 

Απλα το θεμα του θορυβου ειναι λιγο υποκειμενικο.

Βλεπω να βαζουν το μικροφωνο πχ,διπλα στη καρτα.

Εαν πχ ενος του φαινεται αθορυβη ,τοτε μπορει να βαλει ανεμιστηρες λιγο πιο ψηλα και να βελτιωσει και το θεμα θερμοκρασιων.

Το οτι τα πανε ομως καλυτερα οι αλλες,απο οτι φαινεται ισχυει.

Απλα δε νομιζω οτι το μεσο αγοραστη θα τον απασχολησουν οι 3 βαθμοι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όυπς. Νόμιζα έλεγες για την RX 470,διοτι έχει 2 fans και κάτω από 70C all the time. Αλλά εσύ λες για την 480.

 

Για την 480 δεν πολύ γνωρίζω αλλά η MSI και η ASUS πρέπει να είναι πολύ καλές στην ψύξη.

 

 

Αλλά σε perfomance

 

RX 480=R9 390Χ

 

RX 470=R9 390/290/Gtx 970

 

Με βάση καποια bench που εχω δει θα έλεγα οτι το performance (κατα μεσο όρο) είναι κάπως πιο κάτω δηλαδή

RX 480 --> περίπου σαν την 390 (ίσως μια στάλα πιο πάνω αλλά σίγουρα κάτω απο την 390Χ)

RX 470 --> καλύτερη απο την 380Χ αλλά πιο κάτω απο 390 και gtx 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση καποια bench που εχω δει θα έλεγα οτι το performance (κατα μεσο όρο) είναι κάπως πιο κάτω δηλαδή

RX 480 --> περίπου σαν την 390 (ίσως μια στάλα πιο πάνω αλλά σίγουρα κάτω απο την 390Χ)

RX 470 --> καλύτερη απο την 380Χ αλλά πιο κάτω απο 390 και gtx 970

 

Οκ γνώμη σου. Πάντως στα περισσότερα benches είναι καλύτερη της R9 290. Όπου 290=Gtx 970, ΣΤΑ MH NVIDIA OPTIMIZED GAMES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ γνώμη σου. Πάντως στα περισσότερα benches είναι καλύτερη της R9 290. Όπου 290=Gtx 970, ΣΤΑ MH NVIDIA OPTIMIZED GAMES.

 

Εγώ λεω για μεσο ορο σε διαφορα παιχνίδια ανεξάρτητα αν κάποια απο αυτά τα πάει καλύτερα η nvidia ή η amd. Αλλά για να μην το πάμε σε nvidia vs amd απλά κάνε την σύγκριση με 390 και 390Χ. Αυτό που λέω είναι οτι με βάση καποια bench που είδα η RX 480 είναι κάτω απο την 390Χ και η RX 470 κατω απο την 390.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λεω για μεσο ορο σε διαφορα παιχνίδια ανεξάρτητα αν κάποια απο αυτά τα πάει καλύτερα η nvidia ή η amd. Αλλά για να μην το πάμε σε nvidia vs amd απλά κάνε την σύγκριση με 390 και 390Χ. Αυτό που λέω είναι οτι με βάση καποια bench που είδα η RX 480 είναι κάτω απο την 390Χ και η RX 470 κατω απο την 390.

 

επειδή είχα R9 280X vapor-x στα 1150/1500 η Reference 480 που έχω είναι πιο γρήγορη τόσο stokvs stok όσο και o/c vs o/c.

 

Την τρέχω 1325/2150 με undervolt και πάει εξαιρετικά.

 

ΒΤW ίσως η καλύτερη υλοποίηση σε 480 είναι η Reference. Για τους εξής λόγους:1) χαμηλότερη τιμή 2) θερμός αέρας εξάγεται από το κουτί και όχι μέσα σε αυτό 3)ακόμα και οι custom δεν την ξεπερνούν πολύ σε max o/c μέσο όρο 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΒΤW ίσως η καλύτερη υλοποίηση σε 480 είναι η Reference. Για τους εξής λόγους:1) χαμηλότερη τιμή 2) θερμός αέρας εξάγεται από το κουτί και όχι μέσα σε αυτό 3)ακόμα και οι custom δεν την ξεπερνούν πολύ σε max o/c μέσο όρο 5%

 

Όχι και καλύτερη υλοποίηση η Reference.Εντάξει για την τιμή οκ,αλλά τα υπόλοιπα λεφτά που δίνεις για custom μη λέμε ότι δεν αξίζουν κιόλας.Ο θερμός αέρας πχ που λες καλό είναι που βγαίνει έξω στη Reference γιατί παραείναι θερμός :P .Σε καλή υλοποίηση δεν ξεπερνά τους 68 ,και οπωσδήποτε παίζει ρόλο και το κουτί.Όσο για το oc και πάλι αναλόγως το chipset και την υλοποίηση υπάρχουν προοπτικές για 10%+ ,σε αντίθεση με την Reference που έχει περιορισμό λόγω 6πινου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...