Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδή είχα R9 280X vapor-x στα 1150/1500 η Reference 480 που έχω είναι πιο γρήγορη τόσο stokvs stok όσο και o/c vs o/c.

 

Την τρέχω 1325/2150 με undervolt και πάει εξαιρετικά.

 

ΒΤW ίσως η καλύτερη υλοποίηση σε 480 είναι η Reference. Για τους εξής λόγους:1) χαμηλότερη τιμή 2) θερμός αέρας εξάγεται από το κουτί και όχι μέσα σε αυτό 3)ακόμα και οι custom δεν την ξεπερνούν πολύ σε max o/c μέσο όρο 5%

Για να εκμεταλλευτεί κανείς μία custom ψύξη πρέπει να έχει και ανάλογο κουτί

 

Στο ενα slot που έχει από πίσω η reference εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να περάσει ο ίδιος όγκος αέρα που μπορεί να περάσει από το ταβάνι του κουτιού όπου μπορεί να έχεις έναν 200mm ανεμιστήρα ή 2x120 ή 140mm συν τον πίσω exhaust

 

Τώρα αν ο ζεστός αέρας της κάρτας πηγαίνοντας να βγει από κει περάσει και από τη ψυκτρα της CPU και τη ζεστάνει και λίγο χεστηκε ή φοράδα

 

Σε μία τέτοια υλοποίηση πάντως (ή κάτι ανάλογο) καθώς παίζεις νιώθεις το ζεστό αέρα να βγαίνει μέσα στο δωμάτιο και έξω από το κουτί που είναι και το ζητούμενο

 

Σε ένα κουτί χωρίς τους απαραίτητους exhaust fans και τρύπες μπορεί μία custom ψυκτρα να κάνει τα πράγματα πολύ χειρότερα από ότι θα τα έκανε μία reference και όχι μόνο για τη κάρτα που δε θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα αλλά και για άλλα μέρη του υπολογιστή.

 

Οπότε ναι είναι καλύτερη αλλά υπό προϋποθέσεις, θες κουτί σουρωτήρι αλλά και αρκετούς ανεμιστήρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εκμεταλλευτεί κανείς μία custom ψύξη πρέπει να έχει και ανάλογο κουτί

 

Στο ενα slot που έχει από πίσω η reference εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να περάσει ο ίδιος όγκος αέρα που μπορεί να περάσει από το ταβάνι του κουτιού όπου μπορεί να έχεις έναν 200mm ανεμιστήρα ή 2x120 ή 140mm συν τον πίσω exhaust

 

Τώρα αν ο ζεστός αέρας της κάρτας πηγαίνοντας να βγει από κει περάσει και από τη ψυκτρα της CPU και τη ζεστάνει και λίγο χεστηκε ή φοράδα

 

Σε μία τέτοια υλοποίηση πάντως (ή κάτι ανάλογο) καθώς παίζεις νιώθεις το ζεστό αέρα να βγαίνει μέσα στο δωμάτιο και έξω από το κουτί που είναι και το ζητούμενο

 

Σε ένα κουτί χωρίς τους απαραίτητους exhaust fans και τρύπες μπορεί μία custom ψυκτρα να κάνει τα πράγματα πολύ χειρότερα από ότι θα τα έκανε μία reference και όχι μόνο για τη κάρτα που δε θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα αλλά και για άλλα μέρη του υπολογιστή.

 

Οπότε ναι είναι καλύτερη αλλά υπό προϋποθέσεις, θες κουτί σουρωτήρι αλλά και αρκετούς ανεμιστήρες

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα custom cooler για GPU δεν ρουφάνε αέρα από την κάρτα αλλά φυσάνε αέρα προς την κάρτα ο οποίος αφού έχει ζεσταθεί, διαχέεται προς πάσα κατεύθυνση μέσα στο κουτί.

 

Aυτό δυσκολεύει αρκετά το σχεδιασμο του airflow, ειδικά στα μικρά κουτιά.

 

Η καλύτερη λύση είναι watercooler με 1*120mm radiator, υπέρ αρκετό για όλες τις κάρτες, μακάρι να το δούμε σε custom κάρτες και ας έχουν 50-60 Ε πάνω από τη Ref

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση..η RX 470 4GB έχει launch price 179usd(αν δε κάνω λάθος), η 8GB πόσο ξεκινάει υποτίθεται;

 

Αν η 470 gb εχει launch price στα 180$ , αυτή με τα 8gb λογικά θα είναι στα 200$. Ωστόσο οι 2 custom υλοποιήσεις που υπάρχουν  (nitro+ / gaming x) είναι στα 240$ αυτή την στιγμή. Απο οτι βλέπω ομως η 480 4gb είναι στα ιδια χρήματα με την 470 8gb. Υποτίθεται οτι η 480 4gb έχει 200$ msrp και η 8gb 230$.  Φυσικά ανάλογα με την custom υλοποίηση ανεβαίνει και η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι τα custom cooler για GPU δεν ρουφάνε αέρα από την κάρτα αλλά φυσάνε αέρα προς την κάρτα ο οποίος αφού έχει ζεσταθεί, διαχέεται προς πάσα κατεύθυνση μέσα στο κουτί.

 

H αρχη λειτουργιας και στις reference και στις custom ειναι ακριβως η ιδια.

Και οι δυο τυποι ρουφανε αερα απο το κουτι και το σπρωχνουν πανω στα fins της ψυκτρας.

Η διαφορα τους ειναι οτι στις reference ο ανεμιστηρας δεν βρισκεται πανω απο τα fins αλλα στην ακρη του pcb και σπρωχνει τον αερα πανω απο την ψυκτρα προς μια και μονο κατευθυνση εξω απο το κουτι.

Οι custom ρουφανε αερα απο το κουτι και το διαχεουν προς ολες τις πλευρες τις καρτας και μεσα στο κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι watercooler με 1*120mm radiator, υπέρ αρκετό για όλες τις κάρτες, μακάρι να το δούμε σε custom κάρτες και ας έχουν 50-60 Ε πάνω από τη Ref

 

Αυτά είναι απόψεις να 'χαμε να λέγαμε. Τι σε αποτρέπει από το να πάρεις όποια κάρτα γουστάρεις και με 50€ επιπλέον να αγοράσεις και πάλι όποιο block γουστάρεις για την ήδη στημένη υδρόψυξη που θα έχεις έτσι κι αλλιώς αν δε σου αρκεί ο αέρας; Εξάλλου κάρτες πάνω από 250W που αντικειμενικά χρειάζονται τέτοιες λύσεις, έρχονται και μ' αυτές. Το κοινό που απευθύνονται οι κάρτες των 300€ απέχει πολύ από τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι τα custom cooler για GPU δεν ρουφάνε αέρα από την κάρτα αλλά φυσάνε αέρα προς την κάρτα ο οποίος αφού έχει ζεσταθεί, διαχέεται προς πάσα κατεύθυνση μέσα στο κουτί.

 

Aυτό δυσκολεύει αρκετά το σχεδιασμο του airflow, ειδικά στα μικρά κουτιά.

 

Η καλύτερη λύση είναι watercooler με 1*120mm radiator, υπέρ αρκετό για όλες τις κάρτες, μακάρι να το δούμε σε custom κάρτες και ας έχουν 50-60 Ε πάνω από τη Ref

Ναι δε διαφωνω μαζί σου μόνο η amd το είχε κάνει αυτό όμως και μόνο σε μία περίπτωση μέχρι στιγμής, θα ήταν ενδιαφέρον να το βλέπαμε ξανά και πιο μαζικά

 

Με αποκλειστικά αεροψυξη όμως στα πάντα ένα ικανό και ευρύχωρο κουτί σε σώζει από κάθε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω από την 1060 η 480 στην open BETA του BF1(DX12), δεν το περίμενα.

 

http://www.sweclockers.com/test/22567-snabbtest-battlefield-1-beta-i-directx-11-och-directx-12

 

Πάντως είναι beta ακόμα. Αλλά και γω δεν το περίμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω από την 1060 η 480 στην open BETA του BF1(DX12), δεν το περίμενα.

 

http://www.sweclockers.com/test/22567-snabbtest-battlefield-1-beta-i-directx-11-och-directx-12

Εδώ σε dx11 αποδίδει καλύτερα η 480,αυτο σε πειραξε? Περιμένετε το official release and bencmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι τα custom cooler για GPU δεν ρουφάνε αέρα από την κάρτα αλλά φυσάνε αέρα προς την κάρτα ο οποίος αφού έχει ζεσταθεί, διαχέεται προς πάσα κατεύθυνση μέσα στο κουτί.

 

Aυτό δυσκολεύει αρκετά το σχεδιασμο του airflow, ειδικά στα μικρά κουτιά.

 

Η καλύτερη λύση είναι watercooler με 1*120mm radiator, υπέρ αρκετό για όλες τις κάρτες, μακάρι να το δούμε σε custom κάρτες και ας έχουν 50-60 Ε πάνω από τη Ref

Έφτασεεεεε αν και nvidia  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έφτασε πόσους βαθμους; 30c? 20c? 10c? 0c? Mήπως δέκα υπό το μηδέν, σε ανοιχτό κουτί κρεμασμένο απέξω από το παράθυρο; 

 

Ελεος ρε.. 390Χ Nitro είχα.. Μη μου λες πράγματα που δεν ισχύουν.

 

Τώρα λογικά θα αρχίσουν τα σχόλια "σε εμένα τόσο έφτασε, 60c Under load", "το κουτί σου δεν είχε airflow", "είσαι άσχετος τα reviews άλλα λένε", "η Τri-X έχει καλύτερο σύστημα ψύξης και βαράει 25c διαφορά απο την Nitro που είχες" και ένα σωρό μαλ......ς. Έτσι;

 

Ξαναλέω.... Είχα από τις καλύτερες 390Χ σε ψύξη χωρίς αμφιβολία. 70c Under load? Σε προκαλώ να έρθεις να το δοκιμάσεις στο pc μου με Α/C αναμένο, την κάρτα εντός case χωρις να πειράξεις ρολόγια και χωρίς να αλλάξεις το noise envelope της κάρτας (εν ολίγοις με fans σε auto). 

Στοίχημα ΟΤΙ θες οτι θα βαρέσει 85c ! OTI ΘΕΣ. Σε προκαλω και σένα και οποιονδήποτε με αμφισβητεί. Στοιχημα ΟΤΙ θέλετε, ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ σοβαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ξανα-έλεος με τα απολιθώματα της AMD.

Και εγώ έχω sapphire 390 Nitro(όχι την Χ βεβαία) και η εμπύρια μου με την κάρτα είναι τέλειος διαφορετική,  σε 100% load περνώ 67C με fan speed 55%-60%, και αυτό με 10% OC, από τις πιο ίσχυες κάρτες που είχα ποτέ μου μπορώ να πω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εμπύρια

 

 

΄Αντε στην υγειά μας το μπυρόνι.... :D

Εδώ σε dx11 αποδίδει καλύτερα η 480,αυτο σε πειραξε? Περιμένετε το official release and bencmarks.

 

Εγώ θα έλεγα να κρατάνε όλοι μικρό καλάθι με το ατελείωτο παραμύθι με το DX12. Εμένα πάντως προσωπικά δεν με τρώει ο πισινός μου ντε και καλά να διαψευστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και μόνο το γεγονός ότι το DX12 είναι συμβατό, έστω πετσοκομένα, με κάρτες πενταετίας έπρεπε να είναι καμπανάκι. Δεν νομίζω ότι έχει ξανασυμβεί ποτέ κάτι τέτοιο. Επίσης ας μην ξεχνάμε δύο χρόνια πριν που όλοι βροντοφώναζαν ότι δεν θα βγει ΠΟΤΕ DX12 καθώς δεν έχει τίποτα να προσφέρει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...