Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ποιος ο λόγος να αγοράσεις μια τέτοια κάρτα τώρα από την στιγμή που τα μισά χαρακτηριστικά της δεν λειτουργούν;;

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9S

γιατι εχουμε ηδη μια πολυ καλη ιδεα για το ποσο καλα λειτουργουν στους pro drivers 

υποψην αυτο το workload ειναι 4k και σε 8x msaa ενα aa που παραδοσιακα η amd γενικα ψοφαγε...και ριχνει φολα στην καλυτερη nvidia που υπαρχει αυτη την στιγμη 

Αυτο ειναι κ το κακο με την Amd βαζει πραγματα που πρεπει οι developers να τα χρησιμοποιησουν ενω η nVIDIA απλα βαζει πραγματα που δουλευουν out of the box (καλα οχι παντα αλλα κατα κανονα).Anyway :P 

Αρχισα να κοιταω την μικρη vega με γλυκα ματια ;) αν και μαλλον θα μεινω σε 290 κρατα καλα η γρια :D

primitive shaders/culling θα γινεται αυτοματα μετα το φιασκο με το Project cars η amd δεν θα αφησει ξανα dev να κανει χρηση του pipeline για compute shaders

Κρίμα για όσους η amd σας έβαλε να πάρετε monitors με freesync και μετά σας δίνει κάρτες παρωδία όπως οι vega.Κρίμα η  vega 64 να μhν φτάνει σε επιδόσεις την 1080 και να καίει διπλάσιο ρεύμα,ούτε οι miners δεν πρόκειται να τις αγοράσουν με το ρεύμα που καίνε.

κριμα που τωρα που μπορουμε να τις κανουμε Undervolt στα γνωστα επιπεδα των fiji(μιας που ειναι fiji ) καιει λιγα watt παραπανω απο την 1070 ενω φτανει την 1080..

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/grafikkarten/44084-amd-radeon-rx-vega-56-und-vega-64-im-undervolting-test.html

που να ενεργοποιησει και τα shaders..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσοι ξέρετε 1-2 πράγματα παραπάνω, και επειδή ο γάτος (pun intended) λείπει και πολλά ποντίκια κάνουν πάρτυ στα σχετικά νήματα, όσο μπορείτε, σε σχετικά κατανοητή γλώσσα, ενημερώνετέ μας.

 

Μην αφήνετε καλοπροαίρετους άσχετους (σαν και του λόγου μου) να μισομεταφέρουν πληροφορίες και εκτιμήσεις, παρακαλώ.

 

 

(darkphantomggr,  και σε εσένα πάει το παραπάνω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ξέρετε 1-2 πράγματα παραπάνω, και επειδή ο γάτος (pun intended) λείπει και πολλά ποντίκια κάνουν πάρτυ στα σχετικά νήματα, όσο μπορείτε, σε σχετικά κατανοητή γλώσσα, ενημερώνετέ μας.

 

Μην αφήνετε καλοπροαίρετους άσχετους (σαν και του λόγου μου) να μισομεταφέρουν πληροφορίες και εκτιμήσεις, παρακαλώ.

 

 

(darkphantomggr,  και σε εσένα πάει το παραπάνω)

ενα "απλο" tl dr 

 

το κλασσικο culling που θα κανει η amd ειναι το dsbr (https://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/AMD-Vega-GPU-Architecture-Preview-Redesigned-Memory-Architecture/Primitive-Sh) ειναι αδερφακι του TBR που κανει η nvidia αλλα πιο complex 

 

το primitive shading απο την αλλη ειναι και αυτο culling αλλα ακριβως επειδη ειναι shader μπορει να κανει cull και σε οτιδηποτε περασει απο το compute path στα amd (μην ξεχναμε πως ολο και πιο πολλα games πανε προς το compute shader Κυριως γιατι μπορουν να ελευθερωσουν resources για αλλα πραγματα https://www.khronos.org/opengl/wiki/Compute_Shader

 

τα primitive shaders μπορουν να κανουν frustrum culling back face culling and occlusion culling ταυτοχρονα ενω μπορουν να κανουν και discard τα τριγωνα που δεν χρειαζεται 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hidden_surface_determination

 

η ιδεα της amd ειναι πολυ καλη ειδικα οταν ο driver ειναι αυτος που θα κανει ολη την δουλεια αλλα ακριβως επειδη ειναι η amd και ακριβως επειδη το ολο συστημα ειναι τοσο πολυπλοκο δεν το βλεπω να ερχεται τουλαχιστον μεχρι τελος σεπ η μαλλον στο επομενο μεγαλο revision του driver (OKT)αυτο που κανει η amd ειναι οτι περνει στα χερια της το developer κομματι απο τους ιδιους τους dev ετσι ωστε να μην εχουμε κουλα τυπου project cars/crysis 2 με το tesselation στον θεο και να εχουν κατω απο την πιστα μια ολοκληρη θαλασσα rendered χωρις να χρειαζεται 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε μαν τι λες?Με 700 ευρω στο αμαζον εχει ti ουτε καν reference,εγω μπηκα στον κοπο να παρω 34ρι uw με freesync και η amd εβγαλε καρτες που δε μπορουν να το κανουν κουμαντο,ειπαμε να λεμε καμια ιστορια αλλα οχι και ετσι.

Nαι τη σάπια τη gigabyte,τώρα τις πήγε τόσο,ποιος σου είπε ότι δεν τις κάνει κουμάντο;ας έπαιρνες gsync.η msi και η strix που μου αρέσουν τα φτάνουν τα 800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι τη σάπια τη gigabyte,τώρα τις πήγε τόσο,ποιος σου είπε ότι δεν τις κάνει κουμάντο;ας έπαιρνες gsync.η msi και η strix που μου αρέσουν τα φτάνουν τα 800.

Καποιος που θελει να σμπρωξει αρκετα πιξελ ακομα και με την reference ti θα παρει vfm και για το σπιτι σε σχεση με την 64ρα vega και την τιμολογηση της,freesync πηρα γιατι ημουν ευχαριστημενος με την 290 και γιατι τα αντιστοιχα μονιτορ ηταν φτηνοτερα...το οτι περιμενα περισσοτερα δεδομενου του τερμα ετεροχρονισμενου release(Ακομα αφαντες ειναι οι καρτες)νομιζω ειναι κατι που δεν στερειται λογικης.Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιος που θελει να σμπρωξει αρκετα πιξελ ακομα και με την reference ti θα παρει vfm και για το σπιτι σε σχεση με την 64ρα vega και την τιμολογηση της,freesync πηρα γιατι ημουν ευχαριστημενος με την 290 και γιατι τα αντιστοιχα μονιτορ ηταν φτηνοτερα...το οτι περιμενα περισσοτερα δεδομενου του τερμα ετεροχρονισμενου release(Ακομα αφαντες ειναι οι καρτες)νομιζω ειναι κατι που δεν στερειται λογικης.Anyway.

Μεταξυ μας η 290 σκυλι ειναι σε παει χαλαρα μεχρι Navi. Αν και η 56αρα φαινεται πολυ καλη αναβαθμηση αν ερθει στη σωστη τιμη.

 

fixed* :P

Επεξ/σία από Chaos KinG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ μας η 290 σκυλι ειναι σε παει χαλαρα μεχρι Navi. Αν και η 54αρα φαινεται πολυ καλη αναβαθμηση αν ερθει στη σωστη τιμη.

 

56αρα μην μου κόβεις την κάρτα!

 

Δεν τις βλέπω πριν τα χριστούγενα όμως.

 

Οπότε δώστε overclock και αναμένουμε.

 

Η 470 μου έφτασε 1400/2075 και ανεβάινει :P

 

 

post-164351-0-41804200-1503735015_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ μας η 290 σκυλι ειναι σε παει χαλαρα μεχρι Navi. Αν και η 54αρα φαινεται πολυ καλη αναβαθμηση αν ερθει στη σωστη τιμη.

Δυστυχως δεν εφτανε η 290 για 3440*1440,ουτε καν η 1070 που ειχα στο μεσοδιαστημα και προσφατα εδωσα,οποτε η ti ειναι μονοδρομος,τα λεμε στο navi παλι !  :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως δεν εφτανε η 290 για 3440*1440,ουτε καν η 1070 που ειχα στο μεσοδιαστημα και προσφατα εδωσα,οποτε η ti ειναι μονοδρομος,τα λεμε στο navi παλι !  :-)

Α πηγες στο next lvl ultra wide. Λογικο ! 

και εγω εκει θελω να παω σε καποια φαση αλλα οχι ακομα, πιστευω ειναι ο παραδισος η 3440x1440, εγω ειμαι σε 2560x1080 5 χρονια τωρα και ειναι οτι καλυτερο για games, σειρες/ταινιες και για δουλιτσα. Αλλα δεν ξερω φοβαμαι οτι θα αλλαζω καρτα καθε χρονο ξανα( απο 4850 > 6970 >+ 1 ακομα 6970> 7970>R9 290 )  αν δεν ανεβασω την αναλυση τωρα ας πουμε μια vega θα μπορουσε να μου παει καιρο παλι, απο την αλλη περιμενω πολλα απο τις navi ή volta οποτε παιζει παλι να αλλαζα καρτα σε ενα χρονο αν επαιρνα vega τωρα, γι αυτο και η διστακτικότητα :P

Πανως μονο 1080Ti νομιζω σε καλυπτει τωρα στην αναλυση σου :/ 

Επεξ/σία από Chaos KinG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/grafikkarten/44084-amd-radeon-rx-vega-56-und-vega-64-im-undervolting-test.html

-73W και oc ταυτόχρονα για το Vega56 που το φέρνει λίγο πάνω από το 1080FE. Όχι άσχημα. Από την παντελή έλλειψη πρότασης που είχε ως τώρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τιμή περιμένουμε , διαθεσιμότητα και υλοποιήσεις κατασκευαστών .

Τιμή ανάλογη διαθεσιμότητας.

Διαθεσιμότητα στο μηδέν (όχι μόνο για το Vega και όχι μόνο λόγω προβλημάτων με την παραγωγή του package).  [Miners' cancer]

Υλοποιήσεις... σήμερα δεν έπρεπε να είχαμε νέα περί αυτού???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...