Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Ε ας κάτσουμε με επιδόσεις 970 + στα 350 ευρώ για κανά 2 χρόνια ακόμα μην τυχών και κατηγορήσουμε την amd..

 

Και για το ότι ανέβηκαν οι τιμές η AMD φταίει ??? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο Aten-Ra αυτό έφερε ως παράδειγμα. Όπως και να 'χει, τις 10 series τις απολαμβάνει ο κόσμος πάνω από ένα χρόνο τώρα, κανείς δεν νοιάζεται για το Vega πέρα από αυτούς που έχουν Freesync monitor. Οι υπόλοιποι περιμένουν GV104 γιατί οι επιδόσεις του Vega αλλά και του Πασχάλη(Εκτός της 1080Ti) είναι περσινά ξινά σταφύλια.

Έτσι όπως το λες ακούγεται λες και freesync οθόνες έχουν 2-3 άτομα..παίζει να είναι και περισσότεροι σε πληροφορώ από αυτούς που έχουν gsync μαζί με αυτούς που δεν έχουν τίποτα από τα δύο. Οπότε υπάρχει αρκετός κόσμος που νοιάζεται.

 

Το θέμα είναι ότι ένα χρόνο μετά την 1070 η AMD έρχεται και προσφέρει μια κάρτα ελάχιστα πιο γρήγορη η οποία παίζει να είναι και πιο ακριβή σε αναλογία!

 

Αυτό δεν λέγετε πρόοδος αλλά πισωγύρισμα x 100. Το ακριβώς αντίθετο από αυτό που είδαμε με τους ryzen. Που αν δεν υπήρχαν οι ryzen, 6core mainstream δεν θα βλέπαμε ούτε το 2020.

 

Ε ας κάτσουμε με επιδόσεις 970 + στα 350 ευρώ για κανά 2 χρόνια ακόμα μην τυχών και κατηγορήσουμε την amd..

Και ας είναι και ένα χρόνο μετά τι λέει αυτό? Στο μεταξύ το volta αργεί ακόμα.Υπήρχαν οι 480-580 πριν που θα είναι ακόμα αρκετές για όποιον παίζει σε 1080p.Όπως και η αντίστοιχη πράσινη(1060) Οι vega κάνουν πλέον και για 1440p +,όπως ήδη υπήρχαν οι 1070/80.

 

Πέρα από αυτά ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του και κάνει την ανάλογη αγορά,τώρα αν βγήκε πέρσι ή φέτος τι σημασία έχει? επιδόσεις αγοράζουμε .΄Όσο για τις τιμές ,δεν φταίνε οι δύο εταιρείες αποκλειστικά,υπάρχουν και άλλοι πολυσυζητημένοι παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1060 είναι μεγάλη πατάτα κατ' εμέ(Για τα λεφτά της), στο mid-range κομμάτι η AMD παίζει μόνη της. H NV είναι για performance/high-end μόνο. Το Volta όντως αργεί(Άνοιξη-καλοκαίρι 2018), σκεφτείτε το Navi πόσο αργεί, lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την έλευση των vega ,η nv θα παίζει μόνη της μόνο στο high end,τουλάχιστον μέχρι το volta,και το τονίζω και πάλι,όχι λόγω επιδόσεων vega,πιο πολύ λόγω freesync. Προσωπικά θα χώσω 2 custom 56άρες μήπως και κάτσω στα αυγά μου για 2-3 χρόνια μετά :lol: ,πάντα σε 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1060 είναι μεγάλη πατάτα κατ' εμέ(Για τα λεφτά της), στο mid-range κομμάτι η AMD παίζει μόνη της. H NV είναι για performance/high-end μόνο. Το Volta όντως αργεί(Άνοιξη-καλοκαίρι 2018), σκεφτείτε το Navi πόσο αργεί, lol.

 

Εγώ θα έλεγα με τον ανταγωνισμό που προσφέρει αυτή τη στιγμή η AMD μπορεί να πάει και φθινόπωρο 2018. Δεν τους βλέπω να έχουν λόγο να βιαστούν... Οι 1070 και οι 1080 θα πουλάν σαν ζεστό ψωμί ως τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως το gsync και το freesync δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα και το μόνο που κάνουν τελικά είναι να περιορίζουν τις επιλογές των αγοραστών που επέλεξαν ανάλογη οθόνη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τον Οκτώβριο θα δούμε παιχνίδια καλά για το 2017 πάντως, μέχρι τώρα μλκιες έβγαιναν..Ως τότε ελπίζω να 'χει τελειώσει η ανοησία με το mining και να 'χουν έρθει σε ισορροπία οι τιμές, αλλιώς όσοι δεν έχουν κάρτα θα τα σκάσουν χοντρά.


Έχω την εντύπωση πως το gsync και το freesync δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα και το μόνο που κάνουν τελικά είναι να περιορίζουν τις επιλογές των αγοραστών που επέλεξαν ανάλογη οθόνη..

 

Όταν θα δεις κίνηση σε τέτοιο μόνιτορ, θα καταλάβεις γιατί το πληρώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα δεις κίνηση σε τέτοιο μόνιτορ, θα καταλάβεις γιατί το πληρώνεις.

Μακάρι να είναι όντως έτσι γιατί εγώ από όσα έχω διαβάσει αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πληρώνεις για κάτι αντίστοιχο με το borderless window.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα λένε όσοι περιμένουν να δουν στο 60Hz monitor τους την διαφορά V-Sync με G-Sync. Δεν την βλέπεις, εκτός από την περίπτωση του Batman που έχει ποστάρει η NVIDIΑ. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, πρέπει να παίξεις σε ένα τέτοιο μόνιτορ και μόλις το κάνεις και γυρίσεις στα 60Hz/V-Sync, θα ξενερώσει το κεφάλι σου.

 

https://www.youtube.com/watch?v=EMsRjSOLw3M

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανταγωνισμός δεν υπάρχει. Ανταγωνισμός είναι αυτό που έγινε με ryzen. Το να βγαίνει μια παρόμοια κάρτα σε παρόμοια τιμή είναι οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματός.

https://geizhals.eu/sapphire-radeon-rx-vega-64-21275-02-20g-a1664761.html

 

Vega 64 στα 650 ευρώ όταν στα ίδια χρήματα παίρνεις μια απλή 1080 ti !!

 

https://geizhals.eu/zotac-geforce-gtx-1080-ti-blower-zt-p10810b-10p-a1593438.html

 

Και στα 750 παίρνεις καλή oc έκδοση 1080ti.

 

Βασικά ούτε το ίδιο νόμισμα δεν είναι. Πισωγύρισμα full είναι. Και να δούμε και τιμές για 56. 

 

Και ας είναι και ένα χρόνο μετά τι λέει αυτό? Στο μεταξύ το volta αργεί ακόμα.Υπήρχαν οι 480-580 πριν που θα είναι ακόμα αρκετές για όποιον παίζει σε 1080p.Όπως και η αντίστοιχη πράσινη(1060) Οι vega κάνουν πλέον και για 1440p +,όπως ήδη υπήρχαν οι 1070/80.

 

Πέρα από αυτά ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του και κάνει την ανάλογη αγορά,τώρα αν βγήκε πέρσι ή φέτος τι σημασία έχει? επιδόσεις αγοράζουμε .΄Όσο για τις τιμές ,δεν φταίνε οι δύο εταιρείες αποκλειστικά,υπάρχουν και άλλοι πολυσυζητημένοι παράγοντες.

 

Και φυσικά έχει σημασία που βγήκε 1 ολόκληρο χρόνο μετά. Πάντα στους υπολογιστές με την πρόοδο του χρόνου παίρναμε ίδιες αποδόσεις σε πιο λίγα χρήματα. Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείτε να υποστηρίξετε... Δεν λέω ότι δεν έπρεπε να βγουν. Είναι μια εναλλακτική για όσους έχουν freesync και το οποίο αξίζει. Αλλά αν είναι οι προσδοκίες ήταν στο 10 πήραμε ένα 2 και πολύ είναι.
 

Έχω την εντύπωση πως το gsync και το freesync δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα και το μόνο που κάνουν τελικά είναι να περιορίζουν τις επιλογές των αγοραστών που επέλεξαν ανάλογη οθόνη..

Τεράστια η διαφορά. Εγώ είχα πάθει πλάκα τις πρώτες μέρες. Εκτός από ποιότητα εικόνας (στην οποία δεν είμαι ψείρας) είναι απίστευτα ξεκούραστη για τα μάτια... Υποθέτω το ίδιο και για το freesync!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1060 είναι μεγάλη πατάτα κατ' εμέ(Για τα λεφτά της), στο mid-range κομμάτι η AMD παίζει μόνη της. H NV είναι για performance/high-end μόνο. Το Volta όντως αργεί(Άνοιξη-καλοκαίρι 2018), σκεφτείτε το Navi πόσο αργεί, lol.

 

 

 

Δε νομίζω:   http://www.anandtech.com/bench/product/1771?vs=1868    

 

 

Αισθητά καλύτερη η GTX1060. Η RX580 έχει όμως το πλεονέκτημα σε DX12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατηγορία πουλάω το μισό για ολόκληρο με 15 κάρτες από πάνω μου πιο δυνατές.

 

.......

 

H 1060 ανήκει στην μεσαία κατηγορία όπως και όλες οι Χ60 της πράσινης. Και από πάνω της έχει 3 κάρτες πιο δυνατές και όχι 15 , μην γράφουμε ότι θέλουμε. Και για τις τιμές ο καθένας ας τα ρίξει όπου θέλει , αν δεν μπορεί μια εταιρία να είναι ανταγωνιστική για τους xy λόγους (δεν μπορεί να ανταποκριθεί στην ζήτηση , έχει οικονομικά προβλήματα , δεν μπορεί να κρατήσει δυο καρπουζια κάτω από την μασχάλη της , κτλ.) ναι ευθύνεται για τις τιμές , εγώ δεν θα τα ρίξω όλα στo mining για να μην ασκήσω κριτική σε μια πολυεθνική , τα ίδια θα έλεγα και για την nividia. 

 

Προσωπικά με ενδιαφέρει ο ανταγωνισμός. Στη μικρή και μεσαία κατηγορία υπάρχει. Στις υπόλοιπες σίγουρα δεν είναι αυτό που περιμέναμε οι κάρτες της AMD. Πολύς θόρυβος για το τίποτα δηλαδή. Αυτό όμως δεν πάει να πει ότι είναι δεν είναι καλές οι Vega.

 

Με βάση το perf/$  και το timing που βγήκαν δεν είναι καλές. Όσοι έχουν γεμάτο πορτοφόλι και θέλουν να στηρίξουν την AMD ας το κάνουν ώστε να "απολαύσουν" και αυτοί επιδόσεις αντίστοιχες των 1070-1080 ένα χρόνο μετά. Αλλά όπως λες και εσύ πολύς θόρυβος για το τίποτα. Αν το perf/$ ήταν διαφορετικό φυσικά θα έκανα άλλη κριτική, π.χ. αν έβλεπα την vega 56 στα 350 ευρώ στα σκρουτζομάγαζα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 1060 ανήκει στην μεσαία κατηγορία όπως και όλες οι Χ60 της πράσινης. Και από πάνω της έχει 3 κάρτες πιο δυνατές και όχι 15 , μην γράφουμε ότι θέλουμε. Και για τις τιμές ο καθένας ας τα ρίξει όπου θέλει , αν δεν μπορεί μια εταιρία να είναι ανταγωνιστική για τους xy λόγους (δεν μπορεί να ανταποκριθεί στην ζήτηση , έχει οικονομικά προβλήματα , δεν μπορεί να κρατήσει δυο καρπουζια κάτω από την μασχάλη της , κτλ.) ναι ευθύνεται για τις τιμές , εγώ δεν θα τα ρίξω όλα στo mining για να μην ασκήσω κριτική σε μια πολυεθνική , τα ίδια θα έλεγα και για την nividia. 

 

 

Με βάση το perf/$  και το timing που βγήκαν δεν είναι καλές. Όσοι έχουν γεμάτο πορτοφόλι και θέλουν να στηρίξουν την AMD ας το κάνουν ώστε να "απολαύσουν" και αυτοί επιδόσεις αντίστοιχες των 1070-1080 ένα χρόνο μετά. Αλλά όπως λες και εσύ πολύς θόρυβος για το τίποτα. Αν το perf/$ ήταν διαφορετικό φυσικά θα έκανα άλλη κριτική, π.χ. αν έβλεπα την vega 56 στα 350 ευρώ στα σκρουτζομάγαζα...

 

 

 

Τα έχει κάνει μαντάρα η AMD στο High end κομμάτι. Προτιμώ όμως να τα κάνει μαντάρα εκεί, παρά στους Ryzen. Οι οποίοι ευτυχώς είναι αξιολογότατοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν μπορεί μια εταιρία να είναι ανταγωνιστική για τους xy λόγους (δεν μπορεί να ανταποκριθεί στην ζήτηση , έχει οικονομικά προβλήματα , δεν μπορεί να κρατήσει δυο καρπουζια κάτω από την μασχάλη της , κτλ.) ναι ευθύνεται για τις τιμές , εγώ δεν θα τα ρίξω όλα στo mining για να μην ασκήσω κριτική σε μια πολυεθνική , τα ίδια θα έλεγα και για την nividia. 

 

Αν το perf/$ ήταν διαφορετικό φυσικά θα έκανα άλλη κριτική, π.χ. αν έβλεπα την vega 56 στα 350 ευρώ στα σκρουτζομάγαζα...

Μα ακριβώς επειδή δεν είναι μπακάλικο έχει τα προβλήματά της η AMD, ο κύκλος εξέλιξης μιας GPU δεν έχει καμία σχέση με το gold rush του mining, το οποίο τελευταία φορά είχε κρατήσει ~6 μήνες, δεν μπορείς σοβαρά να περιμένεις να κινηθεί με γνώμονα αυτή την αγορά. Αλλού έχει τα θεματάκια της...

 

Για το perf/$, δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο και απ'ότι φαίνεται δεν παίζει να δούμε τέτοιες τιμές - λόγω κόστους από μεριάς AMD, όχι λόγω mining - και γι'αυτό τρώει και το κράξιμο άλλωστε. Τέσπα σε 2-3 μέρες θα ξέρουμε περισσότερα, αναμένονται reviews + release της 56αρας, το τοπίο θα καθαρίσει πλήρως σε κανά μήνα που θα έχουμε εικόνα από τιμές/επιδόσεις και από τις AIB κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

350€/$ η 56ρα, αλλιώς δεν αξίζει...

 

Μάλιστα...

 

Επιδόσεις 1070+ , ως και 1080, κι έχει να παίρνει, το DX12 αυξάνεται σε μερίδιο και ωριμάζει, οι μισές τεχνολογίες στα Vega είτε δεν υποστηρίζονται ακόμα είτε δεν λειτουργούν (ευθύνη και πρόβλημα της AMD αυτό, σαφώς), κάτι minimum/average και κάτι frametimes κλπ έχουν για κάποιο περίεργο λόγο σχεδόν εξαφανιστεί από παρουσιάσεις κλπ, το undervolting σε ποσοστό 8-10% πάει σύννεφο, αλλά καταλήξαμε:

 

350€, αλλιώς δεν αξίζει να υπάρχει και κυκλοφορεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...