Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, chrisde είπε

Η αλήθεια είναι ότι η vega υπολειτουργεί τελείως με στοκ ρυθμίσεις σε βαθμό που χαντακώνεται. Θέλει οπωσδήποτε memory oc, uv και ανέβασμα power limit για να λειτουργήσει normal. Δεν αναφέρομαι σε core oc, memory timings και φλασάρισμα bios που δίνουν extra boost για όποιον θέλει να ψαχτεί, μιλάω μόνο για τα βασικά που πρέπει να κάνει κάποιος με το καλημέρα αν θέλει να δει τις πραγματικές της δυνατότητες.

Αυτό όμως είναι και λίγο fail της amd, θα έπρεπε με τους πιο καινούργιους drivers, να έπαιζε τουλάχιστον εξ'αρχής σε χαμηλότερο voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχεις άδικο, προφανώς και ήθελε την πιο safe επιλογή ώστε να διασφαλίσει ότι όλες οι κάρτες της θα τρέχουν απροβλημάτιστα, αλλά νομίζω το παράκανε. Εικάζω, ότι για λόγους μείωσης του κόστους, οι προδιαγραφές που θέτει στα εργοστάσια της είναι ελαστικές και οι διαδικασίες ελέγχου χαλαρές. Θα μπορούσε ωστόσο, κατά την ταπεινή μου άποψη, να ρίξει το default ρεύμα κατά 50mv και να αυξήσει τη μνήμη κατά 50mhz τουλάχιστον και το PL κατά 10%, δεν νομίζω να υπήρχε κάποιο θέμα στο 99% των vega (από αυτά που έχω δει και διαβάσει εγώ τουλάχιστον...) Αλλά ήθελε να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα με επιστροφές και παράπονα από τη μια, από την άλλη όμως όταν οι reviewers εξετάζουν τις gpu και τις αντιπαραθέτουν με τον ανταγωνισμό το κάνουν με τις στοκ ρυθμίσεις, με αποτέλεσμα ως επί το πλείστον να τις θάβουν... Για να είμαι ειλικρινής όμως δεν νομίζω ότι επηρέασε αυτό καθόλου στις πωλήσεις, διότι όταν κυκλοφόρησαν υπήρχε η τρέλα του mining, οπότε και ξεπούλησαν με συνοπτικές διαδικασίες και μετά από αυτό, έπεσαν κατακόρυφα οι τιμές, μπήκαν στο κόλπο και οι προσφορές με τα 2-3 παιχνίδια και ξαφνικά μετατράπηκαν από απρόσιτες και άφαντες σε vfm. Φανταστείτε ότι λέγαμε 2 χρόνια τώρα wait for navi, και τώρα που επιτέλους ανακοινώθηκαν κοιτάνε να πάρουν όλοι vega...:lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ δεν ειναι για στοκ - undervolt?

μολις ειδα πως δεν ειχε παρει το undervolt. Γενικα μετα το τελευταιο update στα windows το wattman δεν μ κραταει τα σεττινκς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dragonitelvl100 είπε

πολυ δεν ειναι για στοκ - undervolt?

μολις ειδα πως δεν ειχε παρει το undervolt. Γενικα μετα το τελευταιο update στα windows το wattman δεν μ κραταει τα σεττινκς;

Δοκιμασε με afterburner και δες αν στα κραταει. 

 

https://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλεισα το πισι το ξαναοιξα. Και μ τα χε ξαναχασει. Εβαλα τον τελευταιο driver. Αυτη η amd στις gpu με αρρωσταινει... ειναι που δεν εχουμε φραγκα για 2060...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε dante στην 570 με msi την δουλευουμε εδω και μηνες ποτε δεν ειχε προβλημα στο να κρατησει ρυθμισεις ολα απο εκει τα ελεγχουμε. Και στην vega 56 παλιοτερα. Το wattman ποτε δεν το δουλεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω,εμενα αλλοτε δουλευε και αλλοτε οχι και με αφηνε στα κρυα του λουτρου σε ακυρες στιγμες.

Με το wattman ολα οκ.Εχει βεβαια τα βλακοbug του αλλα δουλευει.

@Dragonitelvl100 Μηπως δε σου κανουν κανονικο τερματισμο τα windows και βλεπει το wattman οτι κρασαρουν?

Για τσεκαρε το event viewer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

vega 56 flashed με bios 64 , morphreus II + 2x120 slim 15mm akasa.

Με το automatic undervolt , 8K Furmark 1080p preset , Max hotspot 85C η καρτα καπου στα 65C .  

3.jpg.5ee91a16a63b7399c846f535971b48ad.jpg2.jpg.88b50d04a59811c00217a540a2d93abc.jpg4.jpg.44807a064045020cf6c6e7b0945c98a8.jpg

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omitziz είπε

vega 56 flashed με bios 64 , morphreus II + 2x120 slim 15mm akasa.

Με το automatic undervolt , 8K Furmark 1080p preset , Max hotspot 85C η καρτα καπου στα 65C .  

3.jpg.5ee91a16a63b7399c846f535971b48ad.jpg2.jpg.88b50d04a59811c00217a540a2d93abc.jpg4.jpg.44807a064045020cf6c6e7b0945c98a8.jpg

Τρέξε βρε κάτι normal κι όχι τον προσομοιωτή σύντηξης, να δούμε τι κάνει ο μορφέας!

Είτε 3dMark TimeSpy/FireStrike, είτε Unigine Superposition 4K/1080Extreme.

Τα παραπάνω, σε τι θερμοκρασία δωματίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τρέξε βρε κάτι normal κι όχι τον προσομοιωτή σύντηξης, να δούμε τι κάνει ο μορφέας!

Είτε 3dMark TimeSpy/FireStrike, είτε Unigine Superposition 4K/1080Extreme.

Τα παραπάνω, σε τι θερμοκρασία δωματίου?

28+ γιατί είναι στη σοφίτα χωρίς a/c

Δεν έχω 25αρια fan και σίγουρα θέλει δεν ανταποδώσει τα μέγιστα χωρίς λείανση παρόλο που είδα διάφορα με την kryonaut.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...