Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εγώ πρώτα τους κάνω uninstall κανονικά και μετά restart σε safe mode και αφαίρεση των υπολειμμάτων μέσω DDU.

Τι να σου πω... και να πω οτι δεν πολυαλλαζω καρτες? Συνηθως καθε βδομαδα μπαινει και διαφορετικη εταιρεια πανω στο PC για benching :P 
Ισως να ειμαι τυχερος, αν και αμφιβαλλω μιας και το sample size ειναι αρκετα μεγαλο. Δεν αποκλειω οτι μπορει να γινει. Απλως το θεωρω αρκετα απιθανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, kostas_anes said:

Τι να σου πω... και να πω οτι δεν πολυαλλαζω καρτες? Συνηθως καθε βδομαδα μπαινει και διαφορετικη εταιρεια πανω στο PC για benching :P 
Ισως να ειμαι τυχερος, αν και αμφιβαλλω μιας και το sample size ειναι αρκετα μεγαλο. Δεν αποκλειω οτι μπορει να γινει. Απλως το θεωρω αρκετα απιθανο. 

Ε καλά ούτε εγώ είχα ποτέ πρόβλημα με το πέρασμα από πάνω, απλά για το ψυχολογικό ότι το κάνω "σωστά" :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν έχει να κάνει και με το γεγονός ότι άλλο το να πας απο AMD σε NVIDIA και άλλο σε ίδια εταιρία/μοντέλο; :P

Έβαλε την κάρτα ξανά επάνω και άνοιξε σήμερα το PC, όλα κανονικά. Θα φανεί πως θα πάει. Θα του πω να περάσει ξανά τα drivers πάντως και να προχωρήσει σε UV. 

Από Windows σε 1809 είναι. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Καλά δεν έχει να κάνει και με το γεγονός ότι άλλο το να πας απο AMD σε NVIDIA και άλλο σε ίδια εταιρία/μοντέλο; :P

Nαι, το να πας σε ιδια εταιρεια δεν υπαρχει προβλημα (εκτος και αν μολις βγηκε και θελει αλλους drivers) αφου οι ιδιοι drivers ειναι για ολα τα υποστηριζομενα μοντελα.

DDU θες μονο αν βαλεις αλλη εταιρεια πανω. Γι αυτο και εχω προχειρους τους 15.7.1 για τις legacy της AMD, τους 342.κατι για τις legacy τις NVidia και το τελευταιο driver για NVidia/AMD για τις συγχρονες. DDU, περνας νεους drivers, τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πήγε απο GTX 1050 Ti σε GTX 770 και από εκεί πήγε στην Vega 56. Έπαιξε games, έκανε benches η κάρτα δε του έκανε νερά, ούτε του έκλεισε ούτε stutters είχε, ουτε τιποτα. Μπήκε το PC σε sleep mode και μετά δεν είχε σήμα στην οθόνη ούτε όταν το έκλεινε. Έχω δει διάφορα ποστ στο Reddit, Linus κλπ, τρέχουν άτομα Vega 56 ακόμη και με 450W PSU (και αρκετοί με το ίδιο PSU με του παιδιού). 

ΔΙάβασα ότι με 8086Κ στα 5 και Vega 56 max ρεύμα τραβάει 400W οπότε φαντάζομαι με stock R5 1400 τα Watt είναι ακόμη χαμηλότερα.

Έβαλε την GTX 770 επάνω για να δει αν ανοίξει, ούτε τότε έπαιρνε σήμα στην οθόνη. Το άφησε όλο το βράδυ κλειστό, κούμπωσε την 56 και έδωσε σήμα κανονικά.

Υποπτεύομαι ότι κάτι παίζει με το τροφοδοτικό πάντως. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πήγε απο GTX 1050 Ti σε GTX 770 και από εκεί πήγε στην Vega 56. Έπαιξε games, έκανε benches η κάρτα δε του έκανε νερά, ούτε του έκλεισε ούτε stutters είχε, ουτε τιποτα. Μπήκε το PC σε sleep mode και μετά δεν είχε σήμα στην οθόνη ούτε όταν το έκλεινε. Έχω δει διάφορα ποστ στο Reddit, Linus κλπ, τρέχουν άτομα Vega 56 ακόμη και με 450W PSU (και αρκετοί με το ίδιο PSU με του παιδιού). 

ΔΙάβασα ότι με 8086Κ στα 5 και Vega 56 max ρεύμα τραβάει 400W οπότε φαντάζομαι με stock R5 1400 τα Watt είναι ακόμη χαμηλότερα.

Έβαλε την GTX 770 επάνω για να δει αν ανοίξει, ούτε τότε έπαιρνε σήμα στην οθόνη. Το άφησε όλο το βράδυ κλειστό, κούμπωσε την 56 και έδωσε σήμα κανονικά.

Υποπτεύομαι ότι κάτι παίζει με το τροφοδοτικό πάντως. 

Επιμενω πως κατι αλλο φταιει. Απο chipset drivers/bios updates η μητρικη πως τα παει? Γιατι μπορει να επηρεασουν και αυτα το sleep mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μπει η Vega 56 δεν υπήρξε αυτό το θέμα. Εγώ θα τον καθοδηγήσω να κάνει τα πάντα ενημέρωση. Δε ξέρω αν αξίζει να κάνει και τη μητρική ένα BIOS Update (AB350 Gigabyte) έτσι για να είναι πιο φρέσκος και ενημερωμένος. 

Εγώ που ανακάλυψα καταλάθος ότι όταν έμπαινε το PC σε Sleep Mode, (SuperNOVA G3 750W) και μετά δεν είχα σήμα στην οθόνη, αποδείχθηκε ότι έφταιγε το PSU. 

Δε θεωρώ ότι φταίει η κάρτα ούτε εγω. Να του προτείνω να σκάσει ένα format το PC να τα κάνει όλα clean install ή απλά να πάμε σε ενημερώσεις των drivers? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Πριν μπει η Vega 56 δεν υπήρξε αυτό το θέμα. Εγώ θα τον καθοδηγήσω να κάνει τα πάντα ενημέρωση. Δε ξέρω αν αξίζει να κάνει και τη μητρική ένα BIOS Update (AB350 Gigabyte) έτσι για να είναι πιο φρέσκος και ενημερωμένος. 

Εγώ που ανακάλυψα καταλάθος ότι όταν έμπαινε το PC σε Sleep Mode, (SuperNOVA G3 750W) και μετά δεν είχα σήμα στην οθόνη, αποδείχθηκε ότι έφταιγε το PSU. 

Δε θεωρώ ότι φταίει η κάρτα ούτε εγω. Να του προτείνω να σκάσει ένα format το PC να τα κάνει όλα clean install ή απλά να πάμε σε ενημερώσεις των drivers? 

Εγω προτεινω να το αφησει ως εχει κρατωντας το απλα ενημερωμενο. Αν ξαναγινει το κοιταμε και βλεπουμε κατω απο ποιες συνθηκες εγινε. Εγω τουλαχιστον δεν χαρακτηριζω προβλημα κατι που εμφανιζεται μια φορα , μπορει να καλλιασε. 

Edit : Μπορει να φταιει η μητρικη. Θυμαμαι στην ASRock που ειχα παλιοτερα σε καποια φαση δεν εδινε σημα στην οθονη η 480 (δεν θυμαμαι αν ηταν απο sleep) μεχρι να βαρεσω αρκετα CMOS reset και να το αφησω να τρεξει λιγο.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααα... Καταρχάς το auto undervolt κατεβάζει μόνο το ρεύμα και "κλειδώνει" τις άλλες ρυθμίσεις για oc. Vega χωρίς oc σε μνήμη, δεν λέει. Ούτως ή άλλως πολύ καλύτερα αποτελέσματα θα έχει άμα κάνει manual uv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια rx570 nitro 4gb και ζαχαρωνω την Βέγκα 56 της msi https://www.skroutz.gr/s/17878055/MSI-Radeon-RX-Vega-56-8GB-V368-005R.html αποτι βλέπω λένε η συγκεκριμένη είναι με τις μνήμες τις σαμσουνγκ και μπορεί να φλασαριστει σε 64 ξέρω το μπλοουερ φαν είναι λίγο και θορυβώδεις αλλά οκ  θα το ανεχτώ 😁 να πάω με τα μπουνια που λένε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evagelou είπε

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια rx570 nitro 4gb και ζαχαρωνω την Βέγκα 56 της msi https://www.skroutz.gr/s/17878055/MSI-Radeon-RX-Vega-56-8GB-V368-005R.html αποτι βλέπω λένε η συγκεκριμένη είναι με τις μνήμες τις σαμσουνγκ και μπορεί να φλασαριστει σε 64 ξέρω το μπλοουερ φαν είναι λίγο και θορυβώδεις αλλά οκ  θα το ανεχτώ 😁 να πάω με τα μπουνια που λένε? 

Άμα της βάλεις custom ψύξη αξίζει σε αυτά τα λεφτά αλλά όχι να την βάλεις πάνω σε FX CPU προφανώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Άμα της βάλεις custom ψύξη αξίζει σε αυτά τα λεφτά αλλά όχι να την βάλεις πάνω σε FX CPU προφανώς. 

2700x έχω  :) γενικα βλέπω την κάρτα πολύ vfm αυτή την στιγμή και από συγκριτικά βίντεο κλπ

Επεξ/σία από evagelou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, evagelou είπε

2700x έχω  :) γενικα βλέπω την κάρτα πολύ vfm αυτή την στιγμή και από συγκριτικά βίντεο κλπ

Μάλλον είναι παλιά η υπογραφή σου τότε (;). Ναι πάρτην, αλλά έχει στο νου σου να της αλλάξεις την ψύξη. Πολύ πιθανό να βγει εκτός εγγύησης βέβαια. Επίσης θα χρειαστεί tweak (Undervolt). Αν θες, περίμενε μήπως ρίξει τιμες της η NVIDIA σττις Turing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα αλλάξει αλλά μάλλον δεν αποθήκευσε τις αλλαγές! 2700x ,Asus την vi hero και 3200 ραμ. Γενικά δεν νομίζω να έχω θέμα με καμία κάρτα! Οπότε λες αναμονή?γτ στα 235 νομίζω είναι ντιλ μπρεικερ χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...