Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Επειδή έχω μαύρο σκοτάδι.

Δεν συμπλήρωσα τις πληροφορίες στο parousiasi.army.gr και η προθεσμία πέρασεε.

Τώρα τι γίνεται;Τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφορά σε κείμενο

 

«Θα σπάσουμε τα πόδια όποιου Έλληνα πατήσει στα Ίμια»

Νέες απειλές κατά της Ελλάδας εκτόξευσε αυτή την φορά ο επικεφαλής των συμβούλων του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, σημειώνοντας πως η Αθήνα θα νιώσει την οργή της Τουρκίας.
Αυτή τη φορά, σύμβουλος τοθ Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν απείλησε ευθέως την Ελλάδα, τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, τους υπουργούς αλλά και κάθε αξιωματούχο.
Ειδικότερα, όπως μεταδίδει το newpost.gr, ο Yigit Bulut, εμφανίστηκε σε τηλεοπτική εκπομπή και αναφερόμενος στο θέμα των Ιμίων είπε: «Η Αθήνα θα νιώσει την οργή της Τουρκίας, χειρότερη από αυτή στην Αφρίν. θα σπάσουμε τα χέρια και τα πόδια αξιωματούχων, του πρωθυπουργού ή όποιου υπουργού τολμήσει να ανέβει στα Ίμια στο Αιγαίο».
Υπενθυμίζεται ότι την Κυριακή τουρκικά πλοία επιχείρησαν να παρεμποδίσουν τον υπουργό Εθνικής Άμυνας, Πάνο Καμμένο.
Ειδικότερα, όπως μετέδωσε η τουρκική Hurriyet, η τουρκική ακτοφυλακή παρεμπόδισε την προσέγγιση στα Ίμια του Ελληνικού σκάφους «ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ», στο οποίο επέβαινε ο κ. Καμμένος με σκοπό να ρίξει στεφάνι στη μνήμη των πεσόντων Ελλήνων αξιωματικών του Πολεμικού Ναυτικού Παναγιώτη Βλαχάκο, Χριστόδουλο Καραθανάση και Έκτορα Γιαλοψό που είχαν χάσει τη ζωή τους στο επεισόδιο των Ιμίων το 1996.

 

https://a.msn.com/r/2/BBIxVcV?m=el-gr&ocid=Ειδήσεις

Ερχεται πολεμος μην καταταγειτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ώρες πριν, aris1986 είπε

https://a.msn.com/r/2/BBIxVcV?m=el-gr&ocid=Ειδήσεις

Ερχεται πολεμος μην καταταγειτε!

:mrgreen:

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aris1986 είπε

https://a.msn.com/r/2/BBIxVcV?m=el-gr&ocid=Ειδήσεις

Ερχεται πολεμος μην καταταγειτε!

ναι μονο τους καταταγμενους θα παρουν, τους υπολοιπους θα τους αφησουν μυκονο να παρταρουν :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ να ρωτησω κατι γιατι με αφορα και πρωτη φορα το διαβασα. Να εξαγορασεις τη θητεια σαν ανυποτακτος εξωτερικου ειναι στα 33 και οχι στα 40; αλλαξε καποιος νομος προσφατα; 

Οσο για το φορο. Πληρωνεις και προστιμο και για την εξαγορα; εγω που δεν εχω εισοδημα ελλαδα το γλυτωνω το φορο; (ειμαι εξω απο τα 14)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 33 είναι,  αλλά πρέπει να κάνεις και 20 μέρες θητεία.  

Το πρόστιμο δεν εμπιπτει γιατι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Έχεις καμιά κληρονομιά και φοβάσαι μην στην φάνε; 

Μπορείς να αποφύγεις όλη ιστορία είτε να πάρεις απαλλαγή για ιατρικους λόγους, είτε να καταταγεις, έστω προσωρινά, στον αμερικάνικο στρατό, να κάνεις και καμιά εκπαίδευση της προκοπής... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2018 στις 9:25 ΜΜ, georg3b είπε

Μέσα στο πρώτο 20μερο του Φλεβάρη... 
Και επειδή αργεί, μπες στο stratologia.gr να δεις που θα καταταγείς 

Στο stratologia.gr μου λέει ακόμα αυτο: 

«Είστε υπόχρεος κατάταξης με τη 2018 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος), πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα ο ακριβής τόπος και ημερομηνία που πρέπει να παρουσιαστείτε.»

Λογικά θα ανανεωθεί αυτες τις μερες ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakos18 είπε

Στο stratologia.gr μου λέει ακόμα αυτο: 

«Είστε υπόχρεος κατάταξης με τη 2018 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος), πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα ο ακριβής τόπος και ημερομηνία που πρέπει να παρουσιαστείτε.»

Λογικά θα ανανεωθεί αυτες τις μερες ε;

Ναι, υπομονή, είναι νωρίς ακόμα.

Όταν μπήκα εγώ , Β ΕΣΣΟ, ενημερώθηκε το site 11/02 και το χαρτί το πήρα 21/02.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Pablo_Hasan είπε

Στα 33 είναι,  αλλά πρέπει να κάνεις και 20 μέρες θητεία.  

Το πρόστιμο δεν εμπιπτει γιατι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Έχεις καμιά κληρονομιά και φοβάσαι μην στην φάνε; 

Μπορείς να αποφύγεις όλη ιστορία είτε να πάρεις απαλλαγή για ιατρικους λόγους, είτε να καταταγεις, έστω προσωρινά, στον αμερικάνικο στρατό, να κάνεις και καμιά εκπαίδευση της προκοπής... 

Ενα σπιτι εχουμε, στο ονομα του πατερα μου ομως. Σε πολυ λιγα χρονια γινομαι 33, ερχομαι για κανα μηνα μεχρι τοτε και μετα 20ημερο+εξαγορα δηλαδη. Ποσο κοστιζει; 

Αν εμενα ελλαδα ισως να ηθελα και να πηγαινα απλα τωρα πραγματικα δε μπορω. Οικονομικοι λογου κυριος και θεμα με δουλεια. Δε μπορω να λειψω 6μηνο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 χιλιάρικα είναι. Πεταμένα λεφτά όμως,  αν πάρεις απαλλαγή, ούτε χρήματα θα τους δώσεις, ούτε είκοσι μέρες από την ζωή σου. 

Εφόσον όμως το σπίτι δεν είναι στο όνομα σου και δεν έχεις άλλα περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.  Από τα 45 παυουν και όλες οι απαιτήσεις του στρατού σε εσένα,  οπότε δεν υπάρχει εμπλοκή με την κληρονομιά, αν είσαι εσύ ο κληρονόμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. Τελος του μηνα ειπαν θα ερθει το χαρτι μου για το στρατο. Εχω βαρια βαρηκοια απο μικρη ηλικια και τωρα για να ακουω μου ειναι απαραιτητα τα ακουστικα βαρηκοιας. Πηγα προσφατα μου ειπαν θα περασω απο φρουραρχειο και επιτροπη. Στη πραγματικοτητα εχω περασει και μια σοβαρη ασθενεια στο παρελθον γιαυτο εγινα βαρηκοως. Εχω ρωτησει και σε αλλα φορουμ τι ι βγαινω σε αυτη τη περιπτωση αλλα δε μου εχουν πει ακομα.  εχω κανει αρκετα ακουογραμματα αλλα στο ΦΕΚ δεν εχω καταλαβει πως υπολογιζουμε τη τελευταια παραγραφο που λεει και στα 2 αυτια στις συχνοτητες 3000 4000 και 6000 να μην ξεπερναει τα 390 db εννοει στα συνολο τις συχνοτητες στο καθε αυτι η στο συνολο ολες τις συχνοτητες και στα 2 αυτια; Να ηταν μονο το προβλημα ακοης καλα θα ηταν αλλα εχω και σοβαρο προβλημα αγχους και πανικου ειδικα σε περιπτωσεις που βρισκομε σε μεγαλες ομαδες ατομων απλα το κρυβω και το αντιμετωπιζω μονος οσο μπορω γιατι ντρεπομαι να το λεω στους αλλους αλλα οσο ειναι ειναι δυσκολο να το κρυψω. Σχετικα με την ακουστικη αναπηρια εχω χαρτι που γραφει  οτι εχω 71% αναπηρια και αναγραφει και την ασθενεια μου

Επεξ/σία από skp12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ακοογραμμα εξεταζουν το καθε αυτι χωριστα, δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη τις τιμες που εδιναν για τον καθορισμο του Ι για να σου πω με ακριβεια. Θυμαμαι ομως οτι με 71% αναπηρια, βγαινεις αυτοματως Ι4 ασχέτως με τα υπολοιπα θεματα που αναφερεις.

Για τα υπολοιπα καλο θα ηταν να εχεις και μια γνωματευση απο ιατρο δημοσιου νοσοκομειου για να τους τα παρουσιασεις, ειτε στο φρουραρχειο ειτε στην ημερα καταταξης. Αν δεν εχεις, θα σε παραπεμψουν αυτοι σε στρατιωτικο νοσοκομειο. 

Παντως εαν λαμβανεις ακομα φαρμακευτικη αγωγη για την σοβαρη ασθενεια που αναφερεις, μαλλον απαλασσεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...