Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε επίσημα την 6η γενιά επεξεργαστών Intel Core (Skylake)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην σκοτώνεστε παρακαλώ.

Όταν έρθουν θα δούμε τίμες. Μεχρι τότε ηρεμία.

Και εγώ και πολλοι ανυπομονούμε να δούμε τιμές bench και τα λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν κοιταξεις στο Skroutz, κανει €408.. αυτη ειναι η αληθεια για τα ελληνικα καταστηματα.

Τόσο έχει ο 6700Κ. Ο κλειδωμένος θα έχει πολύ λιγότερο.

Τον κλειδωμένο τον έχει μόνο ένα μαγαζί αυτή την στιγμή και τον πουλάει όσο οι άλλοι τον ξεκλείδωτο!

Περίμενε να έρθει κανονικά και θα έχει πολύ λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο έχει ο 6700Κ. Ο κλειδωμένος θα έχει πολύ λιγότερο.

Τον κλειδωμένο τον έχει μόνο ένα μαγαζί αυτή την στιγμή και τον πουλάει όσο οι άλλοι τον ξεκλείδωτο!

Περίμενε να έρθει κανονικά και θα έχει πολύ λιγότερο.

Με ποια λογικη 89 λεπτα διαφορα μονο ρε πουστη μου?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο όταν κάνει το 8-core mainstream με βλέπω για αναβάθμιση. Ακόμη και ο 3770K που έχω καλά κρατάει.

Τι λέω. Ακόμη και ο 2600Κ καλά κρατάει.

Και τι να τους κάνεις τους 8 πυρήνες;

Στο κάτω κάτω αν χρειάζεσαι τέτοιες δυνάμεις μπορείς να νοικιάσεις και χρόνο σε κάνα render farm μέσου ιντερνετ.

Αυτό που κάνει η Intel είναι να αυξάνει την ταχύτητα όταν τρέχουν περισσότερα πράγματα μαζί,αυτό δηλαδή που νομίζεται εσείς ότι γίνεται μόνο με ξεχωριστούς πυρήνες. 

 

http://anandtech.com/show/9582/intel-skylake-mobile-desktop-launch-architecture-analysis/5

24%20-%20OnTheFly_575px.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να τους κάνεις τους 8 πυρήνες;

Στο κάτω κάτω αν χρειάζεσαι τέτοιες δυνάμεις μπορείς να νοικιάσεις και χρόνο σε κάνα render farm μέσου ιντερνετ.

Αυτό που κάνει η Intel είναι να αυξάνει την ταχύτητα όταν τρέχουν περισσότερα πράγματα μαζί,αυτό δηλαδή που νομίζεται εσείς ότι γίνεται μόνο με ξεχωριστούς πυρήνες. 

 

http://anandtech.com/show/9582/intel-skylake-mobile-desktop-launch-architecture-analysis/5

24%20-%20OnTheFly_575px.jpg

Πολύ ωραία επεξήγηση, δεν το ήξερα καν..γι'αυτό είναι πιο γρήγορος ο 6700κ από τον 4790κ δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή του Core i7-6700 είναι $312 τουτέστιν 400 ευρω.

Η κλεψιά η ίδια. Αναρωτιέμαι το λόγο που θα πρέπει να έχουμε "ακριβό" νόμισμα από την στιγμή που είμαστε ανίκανοι να το διαχειριστούμε. Κανονικά θα έπρεπε να είχε 200ευρω στην Ευρώπη! Tο ίδιο και ο I7-4790k

 

Εγώ νομίζω οτι θα έπρεπε να μας τους χαρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να τους κάνεις τους 8 πυρήνες;

Στο κάτω κάτω αν χρειάζεσαι τέτοιες δυνάμεις μπορείς να νοικιάσεις και χρόνο σε κάνα render farm μέσου ιντερνετ.

Αυτό που κάνει η Intel είναι να αυξάνει την ταχύτητα όταν τρέχουν περισσότερα πράγματα μαζί,αυτό δηλαδή που νομίζεται εσείς ότι γίνεται μόνο με ξεχωριστούς πυρήνες. 

 

http://anandtech.com/show/9582/intel-skylake-mobile-desktop-launch-architecture-analysis/5

 

έλα ντε γιατί όλοι θα γυρίσουν ταινίες με real time rendering effects όπως στο game of thrones και θέλουν τόσους πυρήνες......

ένας i5 sandy bridge κιόλας τρέχει όλα τα παιχνίδια μια χαρά,αν είστε επαγγελματίες τραβάτε σε 20core xeon η render farms,μην κλαίγεστε ότι τα κανονικά pc δεν κάνουν αυτό που κάνουν μεγάλες εταιρείες για δουλειά.

https://www.youtube.com/watch?v=6-myakMCSFQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά είπα ότι περιμένω τους 8 core για αναβάθμιση. Τώρα γιατί τους θέλω και αν πρέπει να πάω σε render farm πραγματικά με ξεπερνάει γιατί σας απασχόλησε!!!!


Και τι να τους κάνεις τους 8 πυρήνες;

Στο κάτω κάτω αν χρειάζεσαι τέτοιες δυνάμεις μπορείς να νοικιάσεις και χρόνο σε κάνα render farm μέσου ιντερνετ.

Αυτό που κάνει η Intel είναι να αυξάνει την ταχύτητα όταν τρέχουν περισσότερα πράγματα μαζί,αυτό δηλαδή που νομίζεται εσείς ότι γίνεται μόνο με ξεχωριστούς πυρήνες. 

 

http://anandtech.com/show/9582/intel-skylake-mobile-desktop-launch-architecture-analysis/5

24%20-%20OnTheFly_575px.jpg

Μονο που δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες με αυτό που δείχνει η εικόνα!!!!

Δεν μιλάει για αύξηση ταχύτητας αλλά για increased instruction parallelism.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά είπα ότι περιμένω τους 8 core για αναβάθμιση. Τώρα γιατί τους θέλω και αν πρέπει να πάω σε render farm πραγματικά με ξεπερνάει γιατί σας απασχόλησε!!!!

Αφού δεν μας απασχολεί γιατί το ανέφερες;

Και εγώ απλά ρώτησα γιατί τους χρειάζεσαι μιας και είναι παράλογο για οικιακή χρήση.

 

 

Ακριβός αυτό που λέω δείχνει η εικόνα.

Τώρα αν εσύ μέσα στον εγκέφαλό σου αν το μετέφρασες σε «μπορώ να τρέχω video converting και παράλληλα να κάνω benchmark χωρίς να χάσω ταχύτητα σε κανένα από τα δύο» δεν φταίω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν μας απασχολεί γιατί το ανέφερες;

Και εγώ απλά ρώτησα γιατί τους χρειάζεσαι μιας και είναι παράλογο για οικιακή χρήση.

 

Το ανέφερα γιατί το gap με τις προηγούμενες cpu είναι μικρό και δεν αξίζει να κάνεις upgrade (ακόμη και το μεγαλύτερο instruction parallelism που έχει). Και είπα ότι θα αξίζει αναβάθμιση μόνο όταν έρθουν mainstream τα 8 cores για εμάς που είμαστε με core cpu.

Προφανώς λοιπόν και δεν το ανέφερα για να λογοδοτήσω σε τι το χρειάζομαι.

Αλλά άμα δεν πει ο άλλος την εξυπνάδα του γιατί αυτός δεν τον χρειάζεται δεν μπορεί...

Ας σταματήσουμε την εξέλιξη εδώ. Μόνο webfarms παιδιά. Μην περιμένετε νέα cpu δεν έχει νόημα. Μόνο webfarms από εδώ και πέρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι χωρίς ΦΠΑ. Με φπα πάει 384 και σε ευρώ 343. Νομίζω εκεί θα έχει ο κλειδωμένος. Μήπως είσαι λίγο άδικος;

 

Ο i7 4790k έχει $329.99 (296ευρω) στην Αμερική και στην Ελλάδα κοστίζει 377ευρω δηλαδή 420δολλάρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο i7 4790k έχει $329.99 (296ευρω) στην Αμερική και στην Ελλάδα κοστίζει 377ευρω δηλαδή 420δολλάρια

 

Στην Αμερική έχει 330 + φπα. Δηλαδή εδώ με 23% θα είναι 406$ ή 366 ευρώ.

https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=dollar%20to%20euro

 

Και όντως έχει 371 ευρώ εδώ http://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?from=catspan&keyphrase=4790k

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά άμα δεν πει ο άλλος την εξυπνάδα του γιατί αυτός δεν τον χρειάζεται δεν μπορεί...

Ας σταματήσουμε την εξέλιξη εδώ. Μόνο webfarms παιδιά. Μην περιμένετε νέα cpu δεν έχει νόημα. Μόνο webfarms από εδώ και πέρα.

Δεν πρόκειται ποτέ να γίνει κάτι mainstream που έχει πρακτικές εφαρμογές μόνο σε πολύ εξειδικευμένες εφαρμογές,ο ορισμός του mainstream* είναι αυτό που κάνουν σχεδόν όλοι και όχι αυτό που κάνουν οι ελάχιστοι,οπότε το να βγαίνει ο κάθε πονεμένος κάθε φορά που ανακοινώνεται νέος επεξεργαστής και να λέει θέλω να γίνει mainstream αυτό που κάνω εγώ και όχι αυτό που κάνουν όλοι οι άλλοι είναι εξίσου αν όχι ακόμα ποιο μεγάλη εξυπνάδα.

 

*Used or accepted broadly rather than by a tiny fraction of a population or market.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται ποτέ να γίνει κάτι mainstream που έχει πρακτικές εφαρμογές μόνο σε πολύ εξειδικευμένες εφαρμογές,ο ορισμός του mainstream* είναι αυτό που κάνουν σχεδόν όλοι και όχι αυτό που κάνουν οι ελάχιστοι,οπότε το να βγαίνει ο κάθε πονεμένος κάθε φορά που ανακοινώνεται νέος επεξεργαστής και να λέει θέλω να γίνει mainstream αυτό που κάνω εγώ και όχι αυτό που κάνουν όλοι οι άλλοι είναι εξίσου αν όχι ακόμα ποιο μεγάλη εξυπνάδα.

 

*Used or accepted broadly rather than by a tiny fraction of a population or market.

xaxaxaxa Μπες στην σειρά με τις υπόλοιπες μεγαλοστομίες.

http://list25.com/25-famous-predictions-that-were-proven-to-be-horribly-wrong/

Λες και το software δεν θα εξελιχθεί άλλο. Θα σταματήσει. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ 8 CORE.

Τι άλλη μαλακία θα ακούσουμε πραγματικά...

 

Επίσης δεν είπα "θέλω" αλλά είπα "όταν". Ωραία αλλάζεις τα λόγια κάποιου για να υποστηρίξεις τις βλακείες που λες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...