Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε επίσημα την 6η γενιά επεξεργαστών Intel Core (Skylake)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

xaxaxaxa Μπες στην σειρά με τις υπόλοιπες μεγαλοστομίες.

http://list25.com/25-famous-predictions-that-were-proven-to-be-horribly-wrong/

Λες και το software δεν θα εξελιχθεί άλλο. Θα σταματήσει. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ 8 CORE.

Τι άλλη μαλακία θα ακούσουμε πραγματικά...

 

Επίσης δεν είπα "θέλω" αλλά είπα "όταν". Ωραία αλλάζεις τα λόγια κάποιου για να υποστηρίξεις τις βλακείες που λες...

http://people.cs.clemson.edu/~mark/multithreading.html

Αν δεν το έψαχνε η επιστήμη από τα τέλη του '50 θα συμφωνούσα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που η AMD ειναι ανυπαρκτη η Intel θα μονοπωλει και θα πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Sandy και με βλεπω για πολλα χρονια ακομη με τα μυαλα της intel αλλα και την αισχροκερδεια των ελληνικων stores.

Μονο την μητρικη φοβαμαι μην παραδωσει πνευμα και θα πεσει μαυρο κλαμα.Επρεπε να αγορασω ακομη μια mid για καβατζα.Πιο φθηνα θα μου εβγαινε...

Αγορασα καποτε τον i7 με 250 ευρω και 2 ημερες απο οταν ειχε βγει και σημερα αγοραζεις i5 4760 Ουτε καν k και παλαιο μοντελο.

Τραγικοι ολοι τους...

Το αρμεγμα συνεχιζεται αυξανομενο. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται ποτέ να γίνει κάτι mainstream που έχει πρακτικές εφαρμογές μόνο σε πολύ εξειδικευμένες εφαρμογές,ο ορισμός του mainstream* είναι αυτό που κάνουν σχεδόν όλοι και όχι αυτό που κάνουν οι ελάχιστοι,οπότε το να βγαίνει ο κάθε πονεμένος κάθε φορά που ανακοινώνεται νέος επεξεργαστής και να λέει θέλω να γίνει mainstream αυτό που κάνω εγώ και όχι αυτό που κάνουν όλοι οι άλλοι είναι εξίσου αν όχι ακόμα ποιο μεγάλη εξυπνάδα.

 

*Used or accepted broadly rather than by a tiny fraction of a population or market.

 

Φαντάζομαι κάτι τέτοια θα γράφονταν το 2007 που βγήκε ο Q6600... :rolleyes:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μανια με τα 8cores, για να ανοιγει γρηγορα το fb ?

 

Η μαμά intel, οταν θα χρειαστεις τα 8cores θα στα δώσει...

 

Τώρα 4 και πολλά είναι και αυτά...

Δηλαδή μου λες οτι δεν σου δίνει τώρα 6 και 8 πυρήνες; Δεν μπορείς να βρεις πουθενά; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λες οτι δεν σου δίνει τώρα 6 και 8 πυρήνες; Δεν μπορείς να βρεις πουθενά; :rolleyes:

 

Mainstream...

 

H μαμά intel δινει 4core, άλλοι δίνουν με διπλή πιτα.. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι κάτι τέτοια θα γράφονταν το 2007 που βγήκε ο Q6600... :rolleyes:

Ο Q6600 των $851, όταν πρώτο βγήκε,ξέρεις με ποιον σύγχρονο επεξεργαστή ισοδυναμεί; 

 

( Εάν και όταν μαξάρουν και οι τέσσερις πυρήνες του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>δεν απεχουμε πολυ απο εναν επεξεργαστη που θα " σκεφτεται " μπραβο στην intel χωρις ανταγωνισμο βεβαια βαδιζει σιγα σιγα κ μας τ προυσιαζει αυτη οπως τ θελει χωρις ν την πιεζει ο ανταγωνισμος</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν περιοδο κρισης,Capital Control και προβληματος με εισαγωγες και τοσος κοσμος κοιταζει για αναβαθμιση επεξεργαστων ενω εχει ηδη δυνατους επεξεργαστες τυπου i5 2500k,i7 3770k που τους καλυπτουν για την χρηση που τους θελουν(αλλιως θα ειχαν ηδη αναβαθμισει στους ηδη υπαρχοντες επεξεργαστες τυπου 4790κ και 5820κ)???

 

Μετα η Intel μας φταιει και ο σχεδον ανυπαρκτος ανταγωνισμος(που οντως ισχυει)ή κατι αλλο αραγε???......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω την τιμολογιακη πολιτικη της ιντελας, π.χ. ο i7 6920HQ κοστιζει 568$ και ο i7 6820HQ κοστιζει 378$ και η μονη διαφορα τους ειναι τα 0,2Ghz στα ρολογια dafuq δλδ ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που τελείωσε με τις αναβαθμισεις της η intel, αποφάσισα οτι η αναβάθμιση σε 5820k με γλυκοκοιταζει ασχημα...

Τον εχω παραγγειλει ήδη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Q6600 των $851, όταν πρώτο βγήκε,ξέρεις με ποιον σύγχρονο επεξεργαστή ισοδυναμεί; 

 

( Εάν και όταν μαξάρουν και οι τέσσερις πυρήνες του)

 

Με τον Q6600 των 851$...

 

Εκτός αν κάποιος έχει την ψευδαίσθηση πως cache, memory controllers, πρόσθετα instruction sets κλπ κλπ. έρχονται από τον αέρα ή ότι παραμένουν ίδια από γενιά σε γενιά. Not...

 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι από γενιά σε γενιά δε διατηρείται ταβάνι στο ίδιο TDP. Τα 130W των desktop mainstream CPUs γίναν 91W. Μικρότερη λιθογραφία με χαμηλότερη κατανάλωση σημαίνει αυξάνω τον αριθμό των transistors ώστε να αυξήσω τις επιδόσεις και να διατηρήσω ίδιο TDP κρατώντας την αντίστοιχη τιμή της προηγούμενης γενιάς. Όχι έχω κατεβάσει το κόστος, μπορώ να έχω με 91W τις επιδόσεις που παλιότερα είχα με 130W, οπότε πουλάω κάτι που μου κοστίζει λιγότερο αλλά με παρόμοιες με τις περισινές επιδόσεις... στην ίδια τιμή με πέρυσι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχουν βγει φθηνές υπολοιησεις όπως ο G4400 3.3GHz soket 1151, είναι αρκετός για καθημερινή χρήση με ~70€.

 

Συκωνει 4K 60hz οχι gaming, dx12 Gpu.

Δοκιμασα 4Κ youtube με core M 6 Gen σε macbook 12" δεν κολισε καθόλου, αξιζει η νεα γενια, αποτι βλεπω σε benchmarks δεν ειναι σε ολα μπροστα.

 

http://ark.intel.com/products/88179/Intel-Pentium-Processor-G4400-3M-Cache-3_30-GHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...