Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το Sony Xperia Z5 Premium, το πρώτο smartphone με 4K ανάλυση (video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Πολύ χρήσιμο" τα 4Κ σε... κινητό!

 

ΠΟΣΟΙ ΚΟΠΑΝΟΙ θα πάνε να το πάρουν, άραγε;

Μου χάριζαν (κυριολεκτικά) 4Κ 46'' τηλεόραση και δεν την πήρα (άχρηστη, αφού δεν υπάρχουν ανάλογης ανάλυσης προγράμματα), ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ να κάνεις τα 4Κ σε 4-6 ίντσες οθόνη;

εμένα η το κομποκορδεκολο μου εκανε δώρο μια ρωσίδα τέλεια και δεν την πήρα γιατί είναι 2 χρόνια μεγαλύτερη απο μένα......ρε δεν κόβεις το δούλεμα που στην χαρίζανε και εσύ έκανες και τον δύσκολο και άσε τους κόπανους γιατί αν όντως ισχύει αυτό που λες είσαι 10 φορές χειρότερος.

τώρα αν θες η εξέλιξη να σταματήσει εκεί που γουστάρεις εσύ,δηλαδή στο 1080p πρόβλημα σου,οι εταιρείες δεν θα σε ρωτήσουν όμως.......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λέμε πάλι τα ίδια. 4Κ ανάλυση για mobile virtual reality system είναι μονόδρομος. Η συσκευη σε vr σύστημα είναι σε απόσταση 5 εκατοστά από τα μάτια. Άρα εγώ που κάνω χρήση vr που είναι το μέλλον στην διασκέδαση / εφαρμογές και στα κινητά, βλέπω τεράστια διάφορα σε σχέση με έναν απλό χρήστη που θέλει το κινητό του μόνο να το παρκάρει στο τραπεζάκι της καφετέριας. Οταν βάζεις την συσκευή σε Google cardboard ή homido η οθόνη οριζόντια σπλιταρει σε δύο μικρότερες με την μισή ανάλυση άρα 2X full hd σε κάθε μάτι... Παιδάκια το γράψαμε και σε ανάλογο ποστ, μείνετε στο Νοκια 3310 που καλύπτει τις τηλεφωνικές σας ανάγκες και αφήστε την τεχνολογία να ανθίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καναμε τεστ 1080π υλικο 4κ  και 720π.. σε 2 τιβι μια55 1080 η αλλη 4κ 47 διπλα διπλα και ενας projector 1080 optoma .. λοιπον .. οι οποια διαφορα σε βιντεο ειναι θεμα μεγεθους του αρχειου κυριως .. στα 2 μετρα δε το 4κ και μεγαλο αρχειο καλο 720π φαινονται ιδια .. και στις 120'' του projector .. τωρα για κινητο.. ειχα νοτε 3 1080 εχω 2κ νοτε 4 .. καμια διαφορα .. και 720π ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ ειναι ..αυτη ειναι η αληθεια τα υπολοιπα ειναι απλα μεντολες και high end-ismoi tou k..lou 

 

α επισης .. μια χαρα βαλτε 4κ υλικο σε 1080π τιβι .. διπλα διπλα.. καμια διαφορα ..μα καμια.. και υποψιν ,, το ματακι μου μια χαρα ευαισθητο και high end ειναι .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λέμε πάλι τα ίδια. 4Κ ανάλυση για mobile virtual reality system είναι μονόδρομος. Η συσκευη σε vr σύστημα είναι σε απόσταση 5 εκατοστά από τα μάτια. Άρα εγώ που κάνω χρήση vr που είναι το μέλλον στην διασκέδαση / εφαρμογές και στα κινητά, βλέπω τεράστια διάφορα σε σχέση με έναν απλό χρήστη που θέλει το κινητό του μόνο να το παρκάρει στο τραπεζάκι της καφετέριας. Οταν βάζεις την συσκευή σε Google cardboard ή homido η οθόνη οριζόντια σπλιταρει σε δύο μικρότερες με την μισή ανάλυση άρα 2X full hd σε κάθε μάτι... Παιδάκια το γράψαμε και σε ανάλογο ποστ, μείνετε στο Νοκια 3310 που καλύπτει τις τηλεφωνικές σας ανάγκες και αφήστε την τεχνολογία να ανθίσει...

 

Καλη τυχη στο να διακρίνεις 30μm pixel.

 

Απο εκει και περα ας αφησουμε το marketing που θελει αυτοκολλητακι 4Κ παντου να ανθισει, αλλωστε η sony δεν εχει ουτε εταιρεια παραγωγης ταινιων, ουτε βγαζει 15 διαφορετικες συσκευες που κανουν εγγραφη και αναπαραγωγη 4Κ video, ουτε εξοπλιζει τις μισες αιθουσες cinema με νεους 4Κ projectors, το κανει για το vr οχι για λογους marketing ή για λογους prestige.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμίζουν ότι μπορούν για να αγοράζουν τα κοροιδα ξανά. Έχουν φτάσει σε κορεσμό λειτουργικοτητας λόγω μεγέθους τα κινητά και όλες οι αναβαθμίσεις πλέον είναι μόνο για κανένα παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ισχυρός Exynos 7420 είχε θεματάκια στα onscreen graphics test με 2Κ οθονη, με τον S810 και 4Κ θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι και θέλω να δω θερμοκρασιες. Κανένα νόημα τέτοιες αναλύσεις σε κινητά. Μετά θα λέμε πάλι ότι φταίει το Android να ζητάει RAM όταν έχει να κάνει render τα 4πλασια pixel από τα μηλαράκια.

 

Το Z5 είναι μια καλή πρόταση. Το premium είναι μόνο για να έχουμε κάτι να λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλά ολα ωραία η gpu την σηκώνει την ανάλυση απροβληματιστα ? Είναι τόσο εκνευριστικο ολο αυτό που θέλω να το πάρω και να το χώσω στη μούρη κάποιου μεγαλοστελεχους της sony να μου πει τι διάφορα έχει με την 2k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το 4k αλλα εδώ έχουμε ήδη 11k.

 

http://www.phonearena.com/news/Samsung-is-making-a-11K-resolution-2250ppi-mobile-display-and-is-dead-serious-about-it_id71399

 

Γαμω το marketing μου δηλαδή. To full HD ειναι υπεραρκετο σε οθόνες μέχρι 6". Όλα τα αλλα είναι καθαρό marketing για να ψαρωνει ο κόσμος.

 

Επίσης λέτε για τις μπαταρίες. Για πιο λόγο να βάλουν μεγαλύτερες? Και όλα τα power bank θα μείνουν απουλητα? Όλα σχεδιασμένα είναι για να πουλάνε. Αν υπήρχε το τελειο δεν θα υπήρχαν αυτες οι εταιρίες που βγάζουν εκατομμύρια κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...