Προς το περιεχόμενο

Ευρυζωνική τηλεφωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θυμήθηκα ξαφνικά οτι στον τελευταίο λογαριασμό του ΟΤΕ είχε ένα μήνυμα που ανέφερε οτι η γραμμή μου θα γυρίσει υποχρεωτικά σε "ευρυζωνική" (τι κέρατο είναι αυτό δεν ξέρω και δε με νοιάζει) προς το τέλος Δεκεμβρίου και να τους καλέσω υποχρεωτικά μέχρι κάποια ημερομηνία (αν δεν καταστεί εφικτό να επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου) για να με κατευθύνουν για τη διαδικασία. Δεν έδωσα σημασία τότε, αλλά διαβάζοντας το thread κατάλαβα πως επιβάλλεται να τους καλέσω αύριο για να δω πώς θα κινηθώ έχοντας το περιθώριο των 2 ακόμη μηνών που μου δίνουν.

Η κατάσταση στο δικό μου σπίτι είναι η εξής: Φανταστείτε ένα ορθογώνιο διαμέρισμα. Στη μια γωνία του ορθογωνίου υπάρχει δωμάτιο με σταθερό υπολογιστή. Ο υπολογιστής αυτός είναι συνδεδεμένος (με ethernet καλώδιο) πάνω στο router του ΟΤΕ (αυτή τη μλκια με τα φωτάκια που σε τυφλώνουν) Speedport 2, Speedport ZXR, Speedport χεστήκαμε κι η βάρκα έγειρε, δεν ξέρω. Στην ΑΠΕΝΑΝΤΙ γωνία του ορθογωνίου, είναι το σαλόνι και το τηλέφωνο ζει εκεί, συνδεδεμένο με τη βλακεία το "φίλτρο" πάνω στην πρίζα τηλεφώνου που ξέρουμε. 

Από αυτά που καταλαβαίνω, ή πρέπει να πάει ο Μωάμεθ στο βουνό (δηλαδή η συσκευή τηλεφώνου στο router) ή το βουνό στον Μωάμεθ (δηλαδή το αντίστροφο). Και οι δύο αυτές λύσεις όμως δεν παίζουν στη δική μου κατάσταση. Γιατί και ο υπολογιστής πρέπει να μείνει σε αυτόν τον χώρο που είναι και η τηλεφωνική συσκευή να μείνει στο σαλόνι. Πάπαλα. Επίσης, υπάρχει συναγερμός στον χώρο ο οποίος δεν ξέρω πώς και πού και πότε και γιατί, αλλά είναι συνδεδεμένος με κέντρο συνεπώς θέλουμε 60/60/24/7/365 αδιάλειπτη λειτουργία.

Τί μπορώ να κάνω στην περίπτωση που σας περιγράφω; Η λύση είναι να τρυπήσω όλο το σπίτι για να περνάω 15-20 μέτρα καλώδια;


Υ.Γ.: Δε γνωρίζω τίποτα για συνδέσεις και ηλεκτρολογία και δε θα μάθω σε αυτή τη φάση. Είμαι που είμαι τιλτ με τις προοπτικές που βλέπω μπροστά μου, είναι κρίμα να τα ακούσει αυτός που θα μου σηκώσει αύριο το τηλέφωνο, οπότε ψάχνω επειγόντως εναλλακτικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου έγραφα τις λύσεις, αλλά με κόβεις αφού δηλώνεις πλήρη άγνοια.

Θα τους πάρεις τηλέφωνο και θα ζητήσεις να σου στείλουν τεχνικό για να σου ρυθμίσουν router και συνδέσεις τηλεφωνικών συσκευών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Θα σου έγραφα τις λύσεις, αλλά με κόβεις αφού δηλώνεις πλήρη άγνοια.

Θα τους πάρεις τηλέφωνο και θα ζητήσεις να σου στείλουν τεχνικό για να σου ρυθμίσουν router και συνδέσεις τηλεφωνικών συσκευών.

Μπορείς να προσπαθήσεις έτσι επιφανειακά και με λίγα λόγια να μου πεις τί λύσεις έχω; Διότι η ορολογία που έχω δει εδώ με έχει τρομάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω εγώ που έχω wind 24 adsl το τηλέφωνο θα γίνει και σε εμένα αναγκαστικά σε voip τηλεφωνία; 

Δηλαδή θα καταργηθεί το adsl filter (φίλτρο); 

Αυτές οι αλλαγές θα γίνουν σε όλους τους τηλεπικοινωνιακούς πάροχους της Ελλάδας ακόμη και σε εκείνους μέσω του WiMax ασύρματο δίκτυο παροχής internet? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Abudi είπε

Μπορείς να προσπαθήσεις έτσι επιφανειακά και με λίγα λόγια να μου πεις τί λύσεις έχω; Διότι η ορολογία που έχω δει εδώ με έχει τρομάξει

Η πλέον εύκολη λύση και αυτή που θα σου κάνει χωρίς πολλά-πολλά ο τεχνικός (υπάρχει και στο βιβλιαράκι που έρχεται με την συσκευή), είναι να αφήσεις όπως είναι τα πράγματα και να κάνεις επιστροφή της τηλεφωνία από τον router προς όλες τις πρίζες του σπιτιού:

  1. Τώρα έχεις ένα splitter από την θύρα DSL φεύγει το καλώδιο προς τον router για τον συγχρονισμό. Αυτό παραμένει ως έχει.
  2. Από την άλλη θύρα PHONE του splitter φεύγει καλώδιο προς κάποιο τηλέφωνο. Αυτή την θύρα τώρα θα την συνδέσεις σε μία από τις 2 θύρες PHONE του router.
  3.  Σε όλες τις άλλες πρίζες του σπιτιού όπου υπάρχει τηλεφωνική συσκευή (και στον συναγερμό), θα συνδέσεις υποχρεωτικά ένα φίλτρο.

Αυτή είναι η άμεση συνδεσμολογία, αλλά δεν είναι η βέλτιστη και σε συνδέσεις VDSL έχει λίγο ή πολύ (ανάλογα την εγκατάσταση) απώλειες.

57 λεπτά πριν, TrSaFel είπε

Να σας ρωτήσω εγώ που έχω wind 24 adsl το τηλέφωνο θα γίνει και σε εμένα αναγκαστικά σε voip τηλεφωνία; 

Δηλαδή θα καταργηθεί το adsl filter (φίλτρο); 

Αυτές οι αλλαγές θα γίνουν σε όλους τους τηλεπικοινωνιακούς πάροχους της Ελλάδας ακόμη και σε εκείνους μέσω του WiMax ασύρματο δίκτυο παροχής internet? 

Η αλλαγή αφορά μόνο τις συνδέσεις του ΟΤΕ. Το τι θα κάνουν οι άλλοι πάροχοι, είναι άγνωστο αλλά μακροπρόθεσμα εκεί θα πάνε όλοι τους (βασικά άλλοι 2 έχουν μείνει).

Σε WiMax με VoIP δουλεύει η τηλεφωνία αφού δεν υπάρχει φυσική σύνδεση με καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α OK κατάλαβα δηλαδή μπάχαλο η κατάστασή. 

θα κάνουν κάποια ανακοίνωση γιατί του ΟΤΕ το είδα στο διαδίκτυο μόνο δεν είπανε τίποτα σε κανένα. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Η πλέον εύκολη λύση και αυτή που θα σου κάνει χωρίς πολλά-πολλά ο τεχνικός (υπάρχει και στο βιβλιαράκι που έρχεται με την συσκευή), είναι να αφήσεις όπως είναι τα πράγματα και να κάνεις επιστροφή της τηλεφωνία από τον router προς όλες τις πρίζες του σπιτιού:

  1. Τώρα έχεις ένα splitter από την θύρα DSL φεύγει το καλώδιο προς τον router για τον συγχρονισμό. Αυτό παραμένει ως έχει.
  2. Από την άλλη θύρα PHONE του splitter φεύγει καλώδιο προς κάποιο τηλέφωνο. Αυτή την θύρα τώρα θα την συνδέσεις σε μία από τις 2 θύρες PHONE του router.
  3.  Σε όλες τις άλλες πρίζες του σπιτιού όπου υπάρχει τηλεφωνική συσκευή (και στον συναγερμό), θα συνδέσεις υποχρεωτικά ένα φίλτρο.

Αυτή είναι η άμεση συνδεσμολογία, αλλά δεν είναι η βέλτιστη και σε συνδέσεις VDSL έχει λίγο ή πολύ (ανάλογα την εγκατάσταση) απώλειες.

Αυτή τη στιγμή, το router και η τηλεφωνική συσκευή είναι σε τελείως διαφορετικούς χώρους του σπιτιού (και έτσι θα παραμείνουν δηλαδή, διότι το router συνδέεται με desktop PC). Σαν σημείωση, από τη θύρα PHONE του splitter φεύγει καλώδιο που πάει σε πολυμηχάνημα με fax (το οποίο δεν συνδέεται συνεχώς πάνω στο πολυμηχάνημα αλλά μόνο όποτε χρειαστεί). Όπως σωστά είπες, από τη DSL θύρα του προαναφερθέντος splitter υπάρχει το καλώδιο που καταλήγει στο DSL του router. Το τηλέφωνο τώρα, είναι σε άλλο χώρο του σπιτιού και συνδέεται στην πρίζα με την παρεμβολή ενός φίλτρου. Έτσι λειτουργεί το πράγμα ως τώρα μια χαρά και απροβλημάτιστα.

 

Εσύ λοιπόν λες να συνδεθεί το PHONE του splitter με κάποιο PHONE του router απλώς. Για να το πω "χαζά" το router θα παίρνει "σήμα" από την πρίζα και θα το "επιστρέφει" πίσω;

Επειδή έχω VDSL (50άρι) τί είδους είναι οι απώλειες που εμφανίζονται;

Επεξ/σία από Abudi
grammar nazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, TrSaFel είπε

Α OK κατάλαβα δηλαδή μπάχαλο η κατάστασή. 

θα κάνουν κάποια ανακοίνωση γιατί του ΟΤΕ το είδα στο διαδίκτυο μόνο δεν είπανε τίποτα σε κανένα. 

Εκτός της ανακοίνωσης στέλνουν ενημερωτικό έγγραφο μαζί με τον λογαριασμό στους πελάτες τους. Οι υπόλοιποι γιατί να ενημερωθούν;

41 λεπτά πριν, Abudi είπε

Εσύ λοιπόν λες να συνδεθεί το PHONE του splitter με κάποιο PHONE του router απλώς. Για να το πω "χαζά" το router θα παίρνει "σήμα" από την πρίζα και θα το "επιστρέφει" πίσω;

Επειδή έχω VDSL (50άρι) τί είδους είναι οι απώλειες που εμφανίζονται;

Όλα θα παραμείνουν ως έχουν, με μόνη διαφοροποίηση ότι ανέφερα (μην ξεχάσεις τα φίλτρα). Είναι άσχετο που είναι το router και το τηλέφωνο.

Το πολυμηχάνημα μπορείς να το συνδέσεις μόνιμα στην Νο2 θύρα PHONE του router.

Η επιστροφή της τηλεφωνίας μέσω του splitter δημιουργεί πρόβλημα παρεμβολών στο εισερχόμενο DSL σήμα. Δες παρακάτω πως το έχεις (1ο σχέδιο), πως θα το έχεις (2ο σχέδιο) και πως πρέπει ιδανικά να το έχεις (4ο σχέδιο).

Στις πρώτες 2 περιπτώσεις ο router μπορεί να είναι σε οποιαδήποτε πρίζα (όπως το έχεις) ενώ στην βέλτιστη αναγκαστικά στην πρώτη πρίζα. Βέβαια ανάλογα την εγκατάσταση ως "πρώτη" μπορεί να παίξει οποιαδήποτε κι εδώ είναι όλο το θέμα της δυσκολίας.

5af3e66cc05f9_1.png.e0ae9fc0733abb9f1792f62387286995.png5af3e6760a2bf_.png.cf04b1a8b28696daf186f552ff4f8a2f.png

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...