Προς το περιεχόμενο

Ευρυζωνική τηλεφωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/8/2018 στις 3:12 ΜΜ, ThReSh είπε

Γιατί πότε το κάναμε κι έχεις ελπίδες για κάτι τέτοιο?

Κόβω το χέρι μου ότι αν ο ΟΤΕ είχε μείνει όπως ήταν, θα είχε καταντήσει κι αυτός σαν την ΔΕΗ στην τωρινή της κατάσταση...

Γιατί κανείς δεν αναλαμβάνει να καθαρίσει τον ΟΤΕ, τη ΔΕΗ, το Δημόσιο, την Παιδεία κ.λ.π. Έχει πολιτικό κόστος.
Είναι πιο εύκολο να πουλήσεις κάτι με τη δικαιολογία πως δεν πάει καλά, να πάρεις τη μίζα σου και να είναι όλα μέλι γάλα.
Και ο "χαζός" που αγοράζει το πρόβλημα να τρίβει τα χέρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλησπερα σημερα ήρθε ένα χαρτί που έλεγε για αναβάθμιση να πάρουμε μεχρι τις 17 Σεπτεμβρίου τηλ στην εξυπηρέτηση πελατων. Μίλησε ο πατέρας μου δε κατάλαβε απολύτως τι τον έλεγε εγώ απουσιαζα και είπε να το αφησει όπως εχει. Μετά από 2 ώρες έπεσε το Internet έπεσε και το τηλεφωνο.. περνώ στην εξυπηρέτηση πελατών με λένε οι τεχνικοί δε ξέρουμε κάτι μάλλον βλάβη θα σας ενημερώσουμε κλπ. Μετά πάει στον Γερμανό του δίνουν νέο router και του λένε λόγω αναθμισης κόπηκαν.. μόλις συνδέσεις το καινούριο θα επανελθουν. Έρχομαι σπίτι το συνδέω και δε γίνεται τίποτα. Εντωμρταξυ στις οδηγίες λέει vsdl splitter με 2 υποδοχές πίσω και 1 μπροστά ενώ εμένα έχει μέσα 1 vdsl splitter με 2 κ από τη άλλη μεριά καλώδιο για τηλ/θύρα.

 

Πήρα ξανά εξυπηρέτηση με πρότεινε πατέντα αλλιώς σύνδεση βήμα βήμα και πάλι δε έγινε κάτι; Τι να έγινε; Γιατί βλάβη στα καλά καθούμενα; Μήπως δε συνδέω κάτι σωστά; Θέλει χρόνο να γίνει η αναβάθμιση; Δε σου απανταν ξεκάθαρα. Στα χαμένα είναι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βλάβες πάντα έρχονται ξαφνικά, δεν κλεινουν ραντεβου. Απο εκει και πέρα δεν κατάλαβα τιποτα απο τα υπολοιπα για το τι εχετε συμφωνήσει, τι αναβαθμισεις εχετε κανονισει, τι τηλεφωνικη συνδεσμολογία εχει το σπιτι σας, ουτε τι ειπατε με το customer care.

Σε κάθε περιπτωση δηλωσε το βλάβη για να βγει ακρη. Στην αναγκη θα ερθει τεχνικος να δει τι γινεται. 

Το μονο που μπορώ να μαντέψω ειναι οτι ζητήσατε αλλαγή απο adsl σε vdsl, διακοπηκε η παλιά συνδεση χωρις να εχει ενεργοποιηθεί η καινουργια ΚΑΙ ΙΣΩΣ υπάρχουν και τεχνικά τηλεφωνικά θεματάκια εντος του σπιτιου (απο τον κατανεμητή και μεσα) που δημιουργουν μπέρδεμα με το voip. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, isay είπε

Οι βλάβες πάντα έρχονται ξαφνικά, δεν κλεινουν ραντεβου. Απο εκει και πέρα δεν κατάλαβα τιποτα απο τα υπολοιπα για το τι εχετε συμφωνήσει, τι αναβαθμισεις εχετε κανονισει, τι τηλεφωνικη συνδεσμολογία εχει το σπιτι σας, ουτε τι ειπατε με το customer care.

Σε κάθε περιπτωση δηλωσε το βλάβη για να βγει ακρη. Στην αναγκη θα ερθει τεχνικος να δει τι γινεται. 

Το μονο που μπορώ να μαντέψω ειναι οτι ζητήσατε αλλαγή απο adsl σε vdsl, διακοπηκε η παλιά συνδεση χωρις να εχει ενεργοποιηθεί η καινουργια ΚΑΙ ΙΣΩΣ υπάρχουν και τεχνικά τηλεφωνικά θεματάκια εντος του σπιτιου (απο τον κατανεμητή και μεσα) που δημιουργουν μπέρδεμα με το voip. 

Χαχαχαχ.. εδω δε κατάλαβα εγώ τι γίνεται..

 

Ναι το δήλωσα βλάβη δε ασχολούμαι άλλο πόνεσαν τα μυαλά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε αλλαγή από PSTN σε VoIP τηλεφωνία. Αναβάθμιση σε ευρυζωνική τηλεφωνία λέγεται.

Σύνδεσε το τηλέφωνο πάνω σε μία θύρα PHONE του router και λογικά πρέπει να παίξει, αλλιώς δώστο βλάβη.

Τα splitter είτε έχουν 3 θηλυκές θύρες RJ11 είτε 2 θηλυκές και μία αρσενική ή καλώδιο με αντίστοιχο βύσμα, κάνουν την ίδια δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Έγινε αλλαγή από PSTN σε VoIP τηλεφωνία. Αναβάθμιση σε ευρυζωνική τηλεφωνία λέγεται.

Σύνδεσε το τηλέφωνο πάνω σε μία θύρα PHONE του router και λογικά πρέπει να παίξει, αλλιώς δώστο βλάβη.

Τα splitter είτε έχουν 3 θηλυκές θύρες RJ11 είτε 2 θηλυκές και μία αρσενική ή καλώδιο με αντίστοιχο βύσμα, κάνουν την ίδια δουλειά.

Δοκιμασα ολες τις πιθανες συνδεσεις ολα νεκρα ειναι..  το δηλωσα για βλαβη περιμενω τωρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update:

με πηραν τηλεφωνο το προβλημα ηταν απο αυτους δε ηταν καποια βλαβη απο το σπιτι μου. 

Το εφτιαξαν.. και η προγραμματισμενη αναβαθμιση σε ευρυζωνικη θα γινει αυριο μου ηρθε μηνυμα . Το internet ηρθε αλλα κανει 

πολυ συχνα διακοπες τυχαιες στιγμες δευτερολεπτων και επανερχεται . Το σταθερο τηλεφωνο το ειχαν κανει εκτροπη στο κινητο μου να ερχονται ολες οι κλησεις εκει μεχρι

να αποκατασταθει τελειως η βλαβη και τωρα βλεπω σπιτι οτι μολις τα συνδεσα μπορω να παρω τηλ  απο το σταθερο αλλα  οταν με περνει καποιος παει ακομα στο κινητο η κληση..

 

Να φανταστω οτι αυριο θα στρωσει και το internet και το τηλεφωνο οπως πρωτα ; Επισης ποια ειναι τα πλεονεκτηματα της ευρυζωνικης συνδεσης - θα δω καποια διαφορα 

στη ταχυτητα  ; (24αρα εχω) 

 

Εκανα αυτη τη συνδεση 

 

Επεξ/σία από sakis92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμεσο πλεονέκτημα δεν θα δεις, εκτός κι αν σε μεταφέρουν σε καμπίνα (αν έχουν αναβαθμισθεί στην περιοχή σου) που το κάνει τακτικά μόνο ο ΟΤΕ στους πελάτες του.

Η συνδεσμολογία είναι η απλή που προτείνεται ώστε να υπάρχει άμεσα και χωρίς τροποποίηση στην εσωτερική μας εγκατάσταση, λειτουργία της τηλεφωνίας σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Δεν είναι η βέλτιστη και συνήθως σε ADSL δεν φαίνονται τα πιθανά προβλήματα συγχρονισμού. Όμως σε VDSL και με τις περισσότερες συχνότητες αυτού, πολλές φορές είναι η αιτία μείωσης του κανονικού συγχρονισμού, οπότε η καλύτερη λύση είναι η τροποποίηση της εσωτερικής μας εγκατάστασης που διαχωρίζεται πλήρως το DSL σήμα από το τηλεφωνικό, σωρίς χρήση splitter και φίλτρων.

5af3e6760a2bf_.png.cf04b1a8b28696daf186f552ff4f8a2f.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστρωσε και το τηλεφωνο - απλα οταν το βαζω με φιλτρο οπως δειχνει το βιντεακι στο youtube π ποσταρα παραπανω κανει παρασιτα.. 

 

Εβαλα το vdsl splitter στη πριζα τηλεφωνου και το συνδεσα απλα οπως δειχνει πανω η εικονα [PSTN] που εβαλες Modem καλωδιο στο DSL του Router 

και στο Phone το καλωδιο του τηλεφωνου.. ουτε φιλτρα ουτε τιποτα.  Παντως σε καμια απο τις δυο περιπτωσεις δεν αναψε το λαμπακι του Telephony Που εχει το router.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφωνο ναι κανονικα και με παιρνουν και παιρνω..

Απλα μου ηρθε ενα SMS που λεει η αναβαθμιση θα γινει αυριο 08:00 - 16:00 μια ωρα θα κοπει η συνδεση για αναβαθμιστω

σε ευρυζωνικη. Απλα δε το συνδεσα οπως προτεινει το βιντεο γιατι το τηλεφωνο ετσι κανει παρασιτα, πειραζει ; 

 

Και προτεινει το sms να εχω συνδεσει βαση οδηγιων το router και να ειναι ανοιχτο εκεινο το διαστημα αυριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω στο router 2 PC μεσω ethernet μου φερνουν το καινουργιο το router .. 

τα συνδεω στου αδερφου ολα πανε ρολοι.. στο δικο μου ξαφνικα εχω αποσυνδεσεις καθε λιγα λεπτα

για 1-3 δευτερολεπτα.. το μυαλο μου πηγε στο καλωδιο γιατι αλλαξα θεση και το Router και οντως το βλεπω τσακισμενο...

παω σημερα παιρνω αλλο.. καινουργιο.. 10 μετρα το συνδεω.. και πριν λιγο ξανα ξεκινησε τις αποσυνδεσεις ;  Wifi απο το κινητο ειναι σταθερο. Επισης το αλλο Desktop που

εχουμε δε παρουσιασε προβλημα. Μονο το δικο μου τρωει φρικες ; Why ??

Aμα δεν ειναι το καλωδιο τι ειναι ;

Επεξ/σία από sakis92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποσυνδέσεις είναι στον συγχρονισμό του DSL ή χάνει την σύνδεση η κάρτα δικτύου του PC με τον router;

Αν ισχύει το 2ο, κάνε μια δοκιμή με το 10μετρο καλώδιο να το συνδέσεις στο άλλο PC που λες ότι δεν έχεις πρόβλημα. Αν σου παρουσιασθεί και σε αυτό, έχεις προβληματικό καλώδιο ή μάλλον υποψιάζομαι ότι έχεις πάρει πολύκλωνο (stranded) που προορίζεται για μικρές αποστάσεις ή είναι του κιλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EXXTER Δικτύου Cat5E UTP 10m Καλώδιο

c10326212-1l.jpg

Αυτο εδω πηρα...

 

Η διακοπη κραταει ελαχιστα δευτερολεπτα ισα ισα να κοπει η συνδεση 1 sec και πατας Refresh Και εχεις Internet ξανα.. 

Θα δοκιμασω να αλλαξω τα καλωδια. 

 

Update: Το εφτιαξα δε εφταιγε το καλωδιο και το προηγουμενο αν και ταλαιπωρημενο λειτουργουσε ακομα.

Διαβασα σε ενα Forum ειχαν πολλοι το ιδιο θεμα.. σε W10. Εβαλα Manual τα καινουργια Drivers της Realtek για τη καρτα δικτυου 

το τραβηξα και μια επανεκκίνηση και εστρωσε. Thanks για τη βοηθεια.

Επεξ/σία από sakis92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...