Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Την προηγούμενη εβδομάδα που ηταν η μητέρα μου στη Βιέννη δεν μπορούσε να κάνει ανάληψη

Διάλεξα λάθος μήνα να στήσω wishlist στο banggood γαμώ :P

Καλα εσένα ειναι και σε wish list. Αυτή τη στιγμή έχω 17 preorders (figures+videogames) σε site του εξωτερικού, να δω πως θα τα πληρώσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μολις εκλεισα χοστελ μεσω του Booking παντως

Εβαλες την καρτα σου ομως? Αν ναι λογικα θα ερθει email οτι προσπαθησαν να την χρεωσουν και δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€1,47 με κάρτα Eurobank για ανάληψη από Γαλλία.

 

σε όλες τις γαλλικές τράπεζες έχεις την ίδια χρέωση; 

Δεν έχει σημασία η ελληνική κάρτα απο ποια τράπεζα ειναι, οι χρεώσεις ειναι της τράπεζας που έχει το ΑΤΜ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εβαλες την καρτα σου ομως? Αν ναι λογικα θα ερθει email οτι προσπαθησαν να την χρεωσουν και δεν..

ναι με καρτα! Για την ωρα εχει ερθει μαιλ για την επιβεβαιωση της κρατησης. Τωρα για τη χρεωση τι να σου πω. Παντως ειπαν οτι πλεον αεροπορικα,ξενοδοχεια κτλ θα μπορεις να κλεισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα :-)

 

να ρωτήσω κάτι γιατί σίγουρα θα ξέρετε.

 

Θέλω να κλείσω εισιτήρια για καράβι στις 8/8 και πρέπει οπωσδήποτε να πληρωθούν μέσω κάρτας.

Για τις αγορές μου μέσω ίντερτετ έχω μια Πειραιώς προπληρωμένη, όπου έκανα κατάθεσεις για αγορές εσωτερικού και εξωτερικού μέσω Online ATM.

Μπορώ πλέον να κάνω κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά να δεις που θα κόψουν τις ηλεκτρονικές συναλλαγές για να σε αναγκάσουν να ψωνίσεις απο το εσωτερικό...

 

Μα αυτό γίνεται. Με το να στηρίζεις την τοπική αγορά μειώνεις τον πληθωρισμό και συμβάλεις στην αποπληρωμή του ΦΠΑ στο κράτος. Πες ότι φέρνεις ένα κινητό από Κίνα, τι θα αποδόσεις στο κράτος; Τίποτα απολύτως ενώ αν πάρεις το ίδιο κινητό από ελληνικό κατάστημα δίνεις το 23% ή πόσο είναι τελος πάντων στο κράτος. Αυτή είναι και η λογική των capital controls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτός, γιατί ξεχνάτε ότι τα κινητά από Κίνα υπόκεινται σε δασμολόγηση και ΦΠΑ, μη κοιτάτε που τα τελωνεία έχουν μεγαλύτερα ψάρια να πιάσουν ή/και βαριούνται, άμα το κράτος αποφασίσει να εφαρμόσει τους ίδιους του τους νόμους, δε θα συμφέρει κανέναν ν αγοράσει κινητό από Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό γίνεται. Με το να στηρίζεις την τοπική αγορά μειώνεις τον πληθωρισμό και συμβάλεις στην αποπληρωμή του ΦΠΑ στο κράτος. Πες ότι φέρνεις ένα κινητό από Κίνα, τι θα αποδόσεις στο κράτος; Τίποτα απολύτως ενώ αν πάρεις το ίδιο κινητό από ελληνικό κατάστημα δίνεις το 23% ή πόσο είναι τελος πάντων στο κράτος. Αυτή είναι και η λογική των capital controls.

 

δεν μειώνεται έτσι ο πληθωρισμός, μην λέμε ό,τι να ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γνώστης, αλλά από τα λίγα που ξέρω ένα bank run (δεν ξέρω αν αυτό περιλαμβάνει μόνο τη μαζική ανάληψη μετρητών από τις τράπεζες ή και την εξαγωγή κεφαλαίων από τη χώρα) μπορεί να οδηγήσει στη χρεοκοπία των τραπεζών και την κατάρρευση του τραπεζικού συστήματος:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Bank_run

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε οι γνώστες ποιος ο λόγος απαγόρευσης στο να μην φεύγει χρήμα έξω πέραν της τακτικής μεταφοράς κεφαλαίων σε τράπεζες εξωτερικού...

Δεν είδα να γραφει κάπου για inflation...

 

 

http://www.investopedia.com/terms/c/capital_conrol.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...