Προς το περιεχόμενο

Η επιλογή Wi-Fi Assist του iOS 9, «σκοτώνει» το πακέτο δεδομένων σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμείς που διαβάζουμε για τα νέα features πριν την εγκατάσταση, το ξέραμε ήδη και το απενεργοποιήσαμε :P

Είναι όντως lame να είναι by default ενεργοποιημένο, αλλά ούτως ή άλλως όπως λέει ο Nikolas7_7:

 

 

 

[ψιλοofftopic]

Είναι αδιανόητο στην Ελλάδα να χρεώνουν αυτόματα το λογαριασμό σου όταν τελειώσουν τα MB.

Στην Ολλανδία, οι πάροχοι χαμηλώνουν την ταχύτητα στα 128kbps(ίσως και λιγότερο, δε θυμάμαι σίγουρα) και μόνο μετά από ενέργεια του χρήστη χρεώνεται ο λογαριασμός για περισσότερα MB.

[/ψιλοofftopic]

Γερμανια 3g η 4g πακετο δεδομενων 3gb με κοστος 14ευρω flat ταχυτητα παντα τερμα.οταν τελειωσουν τα δεδομενα εχεις παλι ιντερνετ μεχρι να βγει ο μηνας σε μειωμενη ταχυτητα κατι καλυτερο απο gprs παιζει βιντεο οριακα.εδω δεν παιζει αυτο και ουτε θα παιξει.ξεχασα χωρις επιπλεον χρεωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εγκλημα είναι να δινεις μια περιουσια για συσκευη και να καθεσαι να ξυνεις καρτες και να κανεις αναπάντητες.κατα καιρους οι εταιριες βγαζουν τα δυνατα προγράμματα με 23-25 ευρω και εχεις 2 g internet 1500 προς ολους και 1500 sms προς ολους εφόσον βεβαια το κινητο σου χρειαζεται η επειδή εχεις μεγαλο κυκλο η λογω δουλειας η εισαι πολύ γκομενιάρης και μιλας με πολλα κοριτσακια.και θα σας πω και μια στραβη που μου εκατσε πριν μερικα καλοκαιρια που εμεινα με την μηχανη βραδυ στο σχοινο και εάν δεν ειχα συνδεση υα με τρώγανε οι λυκοι για να με βρει η οδικη βοηθεια.από κει και περα ο καθενας με την πορτοφολά του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην γράφετε ότι να ναι! Έλεος.... Η συγκεκριμένη ρύθμιση λειτουργεί μόνο όταν έχετε ανοιχτά τα δεδομένα και από πάνω συνδεθείτε σε wifi. Αν έχεις κλειστά τα δεδομένα και έχεις πολύ χαμηλό σήμα wifi δεν κάνει την αλλαγή σε δεδομένα! Αν είναι δυνατόν!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Απλα το Point ειναι οτι η apple ειναι large, γιατι για να σκας 700-1200 ευρω για κινητο δε μπορει να μην εισαι large, οποτε δεν νοειται να εχεις κλειστη μια τετοια λειτουργια...

 

H πραγματικοτητα γυρω μας ομως λεει κατι αλλο. Η Apple εγινε η πιο μεγαλη εταιρια στο κοσμο επειδη το αγοραζουν μονο οι πλουσιοι? Οχι. Οσους ξερεις με iphone ειναι πλουσιοι? Στη Regent Str. κεντρο Λονδινου εχει δυο τυπους στη μεση του πεζοδρομιου με φωσφοριζε αδριαβροχα και τεραστιες ταμπελες Mc Donalds  διαφημιση κτλ. Ειναι μονιμως στο κινητο τους. Δες τι κινητο εχουν και οι δυο..

 

 

 

 

 

 

Κατα τα αλλα, καλο ειναι να ελεγχουμε τα δεδομενα μας, εγω στη wind εχω και οριο στο λογαριασμο, δηλαδη μολις περασει κατα 20 ευρω το παγιο μου μου βαζει φραγη σε ολα, και το κανει σε ολους αυτο δωρεαν., και το οριζεις οπου θες.

 

 

Σωστος, προλαμβανεις. Ετσι χρειαζεται να κανει ο καθενας. Και στη συσκευη στα Data μπορεις να βαλεις limit για να μην ξεπερνας το πακετο σου.

 

 

 

Παντως, μονο εγω εχω ακουσει περιπτωσεις γνωστων που την πατησαν;

-  Εκανε tethering και το ταμπλετ κατεβασε update 700 MB, το αναγνωρισε σαν WiFi

- Ηρθε διακοπες απο Αγγλια, και παλι με tethering το κινητο εκανε backup ολες τις photos Google Photos

 

Οκ, στο Android μπορεις να πας στα WiFi και να ορισεις ποιο ειναι WiFi απο tethering, ωστε το κινητο να το αντιμετωπιζει σαν '3G' και να μην κανει ασυστολα downloads, background data ktl. Επισης, στα Data μπορεις να πας σε καθε εφαρμογη και να την εμποδισεις να κανει background data. Θελει πολυ ψαξιμο ομως και το ατυχημα καραδοκει.

 

δε νομιζω η cosmote λοιπον να χρεωνει 1ευρω το ΜΒ!

  • 1,0332€ Χρέωση μετά την κατανάλωση των δωρεάν MB, για καθε ΜΒ. Μιλαμε για καρτοκινητα. Για καποιους ( χιλιαδες) που δουλευουν/δουλευαν εξωτερικο, σπουδαζουν εξω κτλ τα καρτοκινητα ειναι συμφερουσα επιλογη. Βασικα για οποιονδηποτε συμφερει, μπορεις να αλλαζεις οποτε θες παροχο, εχουν αξιολογα πακετα ( για δεδομενα Ελλαδας,  συγκριτικα με εξωτερικο πανακριβα)

Το WiFi Assist το εκανε η Apple για οσους εχουν απεριοριστο ιντερνετ ή εχουν πχ πακετο 1,5GB και χρησιμοποιουν ενα 10% το μηνα και ειναι ασφαλεις. Το μονο κακο που κανει ειναι να το εχει ON by default. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν το "avoid poor connections" του Android μου μοιάζει αυτό.  Δεν βλέπω το κακό.  Θα ήταν καλύτερο να ήταν απενεργοποιημένο by default αλλά μικρό το κακό.  

 

Αυτό μπήκα να γράψω. Μόνο που στο android φαίνεται να είναι πιο ορατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντίστροφο (wifi offload - mobile data offload) είναι χρήσιμο (όπου υπάρχει...) για να γλιτώνεις 3G/4G χρεώσεις (για τον τελικό χρήστη/συνδρομητή), ενώ οι mobile operators αντίστοιχα μπορούν να προσθέτουν χωρητικότητα/διαθεσιμότητα υπηρεσίας με πολύ λιγότερο κόστος σε σχέση με mobile εξοπλισμό. Τώρα το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό μάλλον χρήσιμο είναι για κάποιον συνδρομητή με unlimited data ή σχετικά μεγάλο πακέτο δεδομένων (για ελληνικά δεδομένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο galaxy note 3 που εχω το έχει εαυτό και λέγεται ενυσχηση ληψεων. Εννοείται το έχω κλειστό. Αλλά ρε παιδιά πρέπει να κοπεί αυτή η καραμέλα έχετε ακριβές συσκευές και βάζετε καρτουλες. Ναι δε θέλω να πληρώνω τα νταβατζιλικια των εταιριών. Βάζω δέκα ευρώ στο voipstunt και μιλάω με ένα λεπτό το λεπτό. Και εγώ και η γυναίκα μου. Και ο καθένας φσ να περνει από το κανονικό του το νούμερο. Γιατί να δίνω στη cosmote για το απεριόριστα ΠΡΟΣ όλους 75αρια. Υπάρχει και η iP τηλεφωνία που είναι μακράν πιο συμφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατώ να καταλάβω τη λογική του "έχω ακριβό κινητό, ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΧΡΕΩΣΗ"...

 

Πραγματικά, ξυπνήστε μερικοί..

 

Ο άλλος συγκρινε το iphone και τα data, με μια porsche και την κατανάλωση της.

 

Ζήτω η ελευθερία έκφρασης! Έτσι ακούμε ότι εξυπνάδα του έρθει του καθενός και ρίχνουμε και κάνα γέλιο..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα δίκιο αλλά τώρα να έχεις συσκευή που κοστίζει 1000 ευρώ και να είσαι ψιλικατζής είναι κάπως...

 

Η σύγκριση του φίλου με την βενζίνη και την Πόρσε δεν είναι άκυρη ,όταν κάνεις ακριβές αγορές θα πρέπει να μπορείς και να τις συντηρείς , δεν είναι μόνο η αγορά. Είμαστε offtopic βέβαια γιατί αυτό με τα data μπορούσε να γίνει και σε ένα φτηνό τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, σε μένα το iOS 9.0.2 σκότωσε εντελώς το WiFi, εξαφανίστηκε εντελώς από το Control Center, ενώ στις Ρυθμίσεις είναι απλά γκρι και δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί. (Όπως και το bluetooth που επίσης δεν ενεργοποιείται αν και δεν είναι γκρι)

 

Έχεις πρόβλημα hardware δυστυχώς.

Δοκίμασε το παρακάτω fix (με δικό σου ρίσκο)

Εγώ το είχα κάνει αλλα καθε φορά που κάνω update το ξαναθέλει.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Rma9Jsmco7k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...